Bebekexov cestovateľský sumár 2018

Hellooo svetielka :D

Napriek tomu, že rok 2017 bol kvantitatívne bohatší na cestovanie, ani tento rok som nezaháľala a čo to navštívila... ba by som povedala, že zážitkov a dobrodružstiev z ciest je až až:))
A tak by som sa s Vami podelila aspoň s tými, ktoré mi zabrali 4 a viac dní a ku koncu ešte spomeniem moje plány na prvú polku budúceho roku.

IZRAEL - február

Tento rok sme s Matwejom náš cestovateľský rok otvorili únikom do teplého Izraela (toto nemá byť pun :D aj keď zhodou okolností je Tel Aviv najviac gay friendly mesto). Mali sme k dispozícii približne 4 celé dni, takže sme stihli prejsť Tel Aviv, Jaffu (staré mesto Tel Avivu), Jeruzalem a Acre/Akko. Čo sa mi na Izraeli výnimočne páčilo bol farebný Tel Aviv ako pokrokové, trocha hipsta mesto s pohodovou atmosférou, atraktívnymi ľuďmi a skvelým jedlom! Čo ma na druhej strane prekvapilo, bola vysoká koncentrácia Rusov.

Jeruzalem bola krásna zmeska všehochuti, kedže sa tam prelína hneď niekoľko náboženstiev a ako postupne prechádzate rôznymi štvrťami starého mesta, tak to vidíte aj na charaktere uličiek a suvenírov. 

Do Acre sme sa vybrali, lebo je tam vyšší podiel nežidovského obyvateľstva a chceli sme sa vyhnúť vplyvom sabatu. Kto pozná sabat, tak vie, že od piatku večera až do soboty večera tento sviatok znamená úplný oddych a ničnerobenie pre tradičných nábožensky založených židov. (Niekde dokonca výťahy fungujú tak, že zastavia automaticky na každom poschodí, aby človek nemusel ani prstom pohnúť a stlačiť tlačidlo.) Ja som to síce vedela,ale akosi mi aj tak uniklo, že ten vlak, ktorým sme sa plánovali vrátiť ide až o 24h a nie v ten deň. A tak sme s frajerom zostali seknutí 100km od nášho ubytka v Tel Avive bez kariet, s obmedzeným množstvom peňazí, hladní a bez netu v mobile. Našťastie sme chytili staničnú wifi a Matej mal prepojenú kartu s google účtom, čím sa nám podarilo kúpiť si izbu v nejakom kresťanskom hosteli a za posledné peniaze ešte chlieb, syr a tuniaka :D 

Môj tip- ak máte radi autentický zážitok z tržníc ako ja, určite nevynechajte návštevu Carmel Marketu v Tel Avive...! Je to totálna zbraň na chuťové a čuchové poháriky človeka a keby tam je o polovicu menej ľudí a smetí, bývala by som tam! namojveru

KAUKAZSKÝ TROJBOJ - jún/júl

S našimi dvomi kamošmi sme sa čerstvo po skončení môjho magistra vybrali okúsiť 3 krajiny Kaukazu- Gruzínsko, Arménsko a Azerbajdžan za 3 týždne. 

Ťažko sa mi hľadajú slová, keďže za tri týždne sme toho zažili naozaj mega mrte veľa, precestovali 3 krajiny, navštívili mestá, veľhory, moria aj jazerá, čo sa tvária ako moria, chudobné horské dedinky, bahenné sopky, horiacu horu, najdlhšiu lanovku na svete a môžem takto pokračovať ďalej a ďalej...

Určite každému z Vás odporúčam túto trasu, aby ste si mohli vytvoriť reálnu predstavu o všetkých troch krajinách, pretože každá je úplne iná a v každej nájdete niečo naozaj jedinečné.
Gruzínsko je ideálne nielen na turistiku,ale aj na vylihovanie na pláži v Batumi a to obzvlášť, ak nemáte radi prepchaté pláže. Arménsko Vás pohltí svojou históriou a veľmi milými ľuďmi, ktorých som mala možnosť stretnúť a spoznať. Azerbajdžan bol zase v porovnaní s predchádzajúcimi krajinami najexotickejší a budete mať chvíľu pocit, akoby ste boli v nejakom horšom Dubaji (áno, trúfam si to povedať, aj keď som v Dubaji nebola :D )

Keby ste mali záujem o náš itinerár, dajte mi vedieť, pošlem Vám do správy:)

Klasická slovenská dovolenka- CHORVÁTSKO - september

Až na to, že sme neklasicky trošku občas odbočili z cesty a v rámci tejto krátkej 5-6 dňovej dovolenky na severe Chorvátska sme stihli kuknúť aj Miramare (ITA) a jazero Bled (SLO).

Miramare je zámok rakúskeho arcivojvodu z 19. st. neďaleko mesta Triest. Ak budete mať niekedy cestu okolo, určite ho choďte očekovať, lebo má nádhernú záhradu a výhľady.
Jazero Bled vám snáď ani nemusím predstavovať. Je to asi to najpopulárnejšie miesto v Slovinsku,ale že je úplne dychvyrážajuco idylické som ani ja nečakala. Odvahu na okúpanie som však nenabrala :D 
Ešte vrámci chorvátskej 'vylihovačky' sme stihli aj Pulu, čo vás zas na chvíľu zase raz trošku prenesie do Talianska:) 

Môj tip- ak sa budete raz nachádzať na ostrove Krk, tak na pláži medzi obcami Soline a Čižići je liečivé bahno a to bol top zážitok celého môjho výletu! Síce potom smrdíte dosť kvalitne, ale stojí to za to. Je to divne vzrušujúci pocit nanášať si bahno na telo a následne cítiť ako tuhne :D Nehovoriac, že budete mať pokožku ako detská prdelka.

BALKAN BASHAVEL - október/november

Tento rok sme sa ešte naposledy rozhodli si trošku predĺžiť teplejšiu jeseň a vybrali sme sa na 9-dňový balkánsky autotrip.
Naše dobrodružstvo začalo v Bosne, pričom sme precestovali aj Čiernu Horu, Albánsko, Macedónsko, Srbsko a šli naspäť domov cez Maďarsko. V každej krajine sme strávili približne deň-dva.
Kto už bol niekedy na Balkáne (nerátajúc turisticky prepchaté Chorvátsko), tak vie ako šialené to tam je a neviem prečo,ale ja milujem vyhľadávať nie tak veľmi prvoplánové krajiny na návštevu.
Stihli sme dostať defekt na aute v horách, videla sme vlka ako jedol z kontajnera, kúpali sme sa v liečivých sírnatých horúcich prameňoch pri pohľade na nádherný kamenný most a jesennú prírodu, tancovali na turbofolk a ja som si odniesla domov mononukleózu.

Balkan at its finest!
Rakija for the win!

Budúci rok nejak v marci chystám návštevu Jordánska a neskôr začiatkom leta autotrip naprieč Pobaltím s možným cieľom prejsť až do Petrohradu, takže ak máte pre mňa netypické tipy z prvej ruky, som samé ucho:)) 

A zatiaľ sa ľúbte a dožite tento rok v zdraví, šťastí a láske! Ostatné sa nejak poddá ;)

Vaša Bebekex.Zdieľaj článok na facebooku
94 odoberateľov
Bebekex

Spravme tento svet lepším, prosím. Budme uvedomelejsi.

Komenty k článku

 1. 1
  Antifunebracka

  30 ročný muž
  joker birdzu

  V Jordánsku určite odporúčam Petru - vygoogli si a ďakuj mi ;)
 2. 2
  Bebekex

  26 ročná žena

  @antifunebracka to si vypichol snad naturistickejsiu destinaciu :D ale jasne,ze ideme aj tam, okrem ineho:)
 3. 3
  Antifunebracka

  30 ročný muž
  joker birdzu

  @bebekex http://www.reactiongifs.com/r/yaar.gif :) veď to aj bolo zo srandy :D
 4. 4
  Bebekex

  26 ročná žena

  @antifunebracka sakra.tusila som,ze je to sarkazmus!!!:D