Vedecký časopis

13 Reasons Why

V prvom rade by som chcel upozorniť ľudí, ktorí tento skvelý seriál ešte nevideli, aby ukončili čítanie tohoto článku, pretože v opačnom prípade ma budu do konca života preklínať za vypustenie enormného množstva spoiler informácii.

O tomto skvelom seriáli som sa dozvedel už niekoľko mesiacov pred oficiálnou premiérou. Potešil som sa, že serial natočí práve Netflix, pretože ten ja zárukou kvality. Po seriáloch ako sú Stranger Things, Narcos, Daredevil, Iron Fist, Luke Cage a veľa ďalších som sa nebál toho, že serial bude prepadák, hlavne keď ma tak zaujímavý námet.

O čom je seriál 13 Reasons Why?

Seriál je o dospievajúcej tínedžerke Hannah Bakerovéj, ktorá spácha samovraždu. Hannah pred smrťou nahrá 13 kaziet, každá z kaziet obsahuje dôvod prečo tento zúfali čin spáchala. Kazety postupne kolujú medzi ľuďmi, ktorí sú nejakým spôsobom za smrť Hannah zodpovední, jedného dňa si ich na verande rodinného domu nájde Clay.

Clay si vypočul všetkých 13 kaziet a odhalil nám tak všetkých 13 dôvodov prečo Hannah spáchala samovraždu. Na konci série ich dostane ďalší dôvod jej samovraždy, pán Porter. Diváci sa dozvedeli všetkých 13 dôvodov a tak by sa mohlo zdať, že serial je u konca, ale je to naozaj tak?

Pravdou je, že druhá sezóna tohoto seriálu sa nikdy neplánovala. Divák si ma po skončení 13 časti utvoriť svoj vlastný koniec, nezodpovedaných otázok je však veľa. Po skončení 13 časti vznika potenciál na vytvorene ďalšej série. Je pravda, že hlavná dejová linka by sa už netočila okolo Hannah Bakerovéj, ale okolo dôsledkov ktoré nahrávky spôsobili.

Veľa divákov chce určite vedieť ako to skonči s Brycom, ktorý ma hlavný podiel na tom, že Hannah spáchala samovraždu. Clay síce od Bryca získal priznanie, no to nemusí pred sudom obstať, tak ako aj nahrávky. Nádejou by mohla byť Jessica, no ta bola pod vplyvom drog a tak by sa aj jej výpoveď nemusela pozdávať sudu.Neexistuje žiadny fyzicky dôkaz, ktorý by potvrdil, že Bryce Hannu naozaj znásilnil.Tak či onak, nechceli by ste vidieť Bryca ktorý by pykal za svoje činy?

V 13 časti vznika veľa otázok. Justin berie zbraň a určite sa rozmýšľa o tom, že sa pomsti Brycovi za všetko čo Jessice urobil. Alex sa pokusy o samovraždu a v kritickom stave je prevezený do nemocnice. Určite si pamätáte na scénu, ked Alex upratuje svoju izbu, to iste robila aj Hannah pred tým než spáchala samovraždu. Tyler odhalí svoju skrýšu, v ktorej ukrýva veľké množstvo strelných zbrani. Plánuje zaútočiť na školu a pomstiť sa za šikanu, ktorú na ňom veľa spolužiakov praktikovalo?

Môžno aj vo vašom okolí je niekto, kto je šikanovaný, preto by ste sa takémuto človeku mali snažiť pomôcť. Tak ako postava Hannah, tak aj veľa ľudí po celom svete niekedy nevidia iné východiskom, než ukončenie svojho života.autor: Lacius, 14. apríl 2017 16:58
Zdieľaj článok na facebooku
15 odoberateľov
Lacius

Moje meno je Jon Snow, nenarodil som sa na Zimohrade, ale vyrástol som tam. Odišiel som na The Wall, kde som sa svojou odvahou vypracoval až na veliteľa The Night's Watch. Bohužiaľ, zradili ma a dobodali na smrť, no ja som sa vrátil a pomstil som sa! Po tom všetkom som na CB ostať nemohol, preto som odišiel a rozhodol som sa vrátiť Zimohrad tomu komu patrí, čo sa mi aj podarilo a nakoniec som sa stal Kráľom Severu! Inak viesť diskusiu s mojou osobou je veľmi náročne, kedže nemáte dostatočný IQ KOEFICIENT!

Komenty k článku

 1. 2
  Drazoal

  23 ročný chalan
  Zvoľen

  nečítal som :D
  len ma prekvapilo, že to pozeráš
  mi to príde také hrozne pubertálne, taká telenovela
  ale tak som na piatej časti
  nie je to úplne zlé, ale čakal som asi viac
 2. 3
  Lacius

  24 ročný chalan
  Castle Black, Jon Snow

  @drazoal

  Vobec nie. :D Je to skvele, pozeraj dalej.
 3. 4
  Mirus22

  21 ročné dievča
  Prešov

  @drazoal ma to poukázať na to čo sa deje a čim si niektorí ľudia naozaj prechádzajú takže ti príde pubertálne keď má niekto depresie? zaujímavé :)
 4. 5
  Drazoal

  23 ročný chalan
  Zvoľen

  @mirus22 ja nvm, len mi to príde také ufňukané... ľudia prežívajú horšie veci a proste... nvm, taká drama queen táto Hannah
  ale som stále len na šiestej časti, dnes som aj slzu uronil
  dúfam, že to bude mať aspoň dáku sakra dobrú pointu! :D
 5. 6
  Mirus22

  21 ročné dievča
  Prešov

  @drazoal mne sa zdá že ta pointa ti už dávno unikla :D práve toto že nikdy nevieš čo niekto prežíva a ako to ten človek môže zobrať. možno ak by si niekto prešiel tým čo Hannah tak to vezme v pohode a u niekoho iného to môže skončiť samovraždou a ak to niekto fakt berie tak že drama queen tak fakt super
 6. 7
  Lacius

  24 ročný chalan
  Castle Black, Jon Snow

  @mirus22

  Tiez si myslim, ze toto ma od teen serialu daleko. Posolstvo serialu je jasne...
 7. 8
  Drazoal

  23 ročný chalan
  Zvoľen

  @mirus22 tak ako nvm, zo začiatku mi to prišlo také :D proste "ach bože pozrite na mňa som tak smutná, tak som natočila kazety a zabila som sa lebo ste kokoti šecii"
  pomaly to začína byť lepšie, ale stále, nvm. chápem, že proste každý všetko berie inak, ja som tiež bol ublížená tínska kedysi :D a práve preto mi to príde prehnané
  ale vravím, čakám, že príde dáka hlbšia pointa.
 8. 9
  Mirus22

  21 ročné dievča
  Prešov

  @drazoal mne to tak vôbec nepríde. snáď zmeníš názor po dopozerani celého seriálu ak nie tak ja nvm čo s tebou :D
 9. 10
  Drazoal

  23 ročný chalan
  Zvoľen

  @mirus22 budem sa snažiť :D ako mne je najviac ľúto chudáka Claya (aj keď podľa mňa jedna čast tej mega pointy bude, že je hrozné hovado, ale no nvm :D )... milý chlapec to je.
  ale každopádne dám vedieť pocity po poslednej časti :D
 10. 11
  Mirus22

  21 ročné dievča
  Prešov

  @drazoal mne zase ten Clay prišiel taký kus pribrzdený :D ale ako je milý... tak to som zvedavá na tvoje pocity po poslednej časti :D
 11. 12
  Smilerrr

  12 ročný chlapec
  Omelas

  Mne len niekedy vadilo, že to počúval tak pomaly, veď každý by si to vypočul hneď, ale uvedomujem si, že by potom nemohol existovať takýto serál :D
 12. 13
  Blake95

  23 ročný chalan
  77773366444222-2

  Mne by k poslednej časti bohate stačilo 20-30min naviac.
 13. 14
  Smilerrr

  12 ročný chlapec
  Omelas

  Pred uverejnením si nabudúce prečítaj, čo si napísal pre istotu. (thumbs) /nic v zlom/
 14. 15
  Drazoal

  23 ročný chalan
  Zvoľen

  @mirus22 no akože už mi to všetci spojlujú z každej strany, tak nvm, či to má vôbec zmysel to pozerať :D ale budem sa snažiť :D
 15. 16
  Mirus22

  21 ročné dievča
  Prešov

  @drazoal mne to tiež všetci vyspojlovali :D len pekne pozeraj
 16. 19
  Melancholik

  27 ročný muž

  prave som dopozeral poslendú časť, serial si určite zasluži ďalšiu seriu aby sa všetko mohlo uzatvoriť ..

  velmi sa mi to páčilo a bolo to ´putavo natočené, nevadili mi dokonca ani detské problémy ktoré boli dosť často ozoberané a ani občas stupídne spravanie hlavnych postáv (predsa len sú to deti) .. dúfam teda že sa dočkáme druhej série
 17. 20
  Lacius

  24 ročný chalan
  Castle Black, Jon Snow

  @melancholik

  A co Westworld?
 18. 21
  Melancholik

  27 ročný muž

  @lacius ten bol perfektny, velmi sa mi to pačilo
 19. 22
  Lacius

  24 ročný chalan
  Castle Black, Jon Snow

  @melancholik

  Prepracovany, viac takychto serialov. :/
 20. 23
  Samis

  24 ročný chalan

  Ináč bude ževraj druhá séria ale už bez Zacha. A bude to podľa mňa o tom, ako sa bude Tyler snažiť všetkých zabiť ako Alexa. Snáď Alex prežije...
 21. 24
  Radasapytam

  26 ročná žena
  Charleville

  prave som to dopozerala a... som z toho serialu mimo. Velmi dobre herecke vykony, ponaucenie, ze by sme sa mali o seba viac zaujimat, ze vsetko ma nasledky... neskutocne dobre prepajana minulost s pritomnostou a kamera, napinavost... a scena ako sa zabila. bez hudby. silne.
 22. 25
  Mayben

  27 ročná žena
  Vraj najväčšia diera

  Včera som to dopozerala. Bolo to dobré, ale podľa toho, aké tu bolo okolo toho haló, tak som čakala čosi viac..no koniec bol silný.
 23. 26
  Limetkajaja

  37 ročná teta
  nežijem

  @18 :,(
  tiež som to pozerala, ale videla som zatiaľ len 6 častí alebo tak, ale tiež mi to prišlo prehnané, too much drama for nothing, príliš teen, také problémy že omg, ona bola príliš attention whore, nijako sa ma to nedotklo, neprišlo mi to ani pútavé..
 24. 28
  Drazoal

  23 ročný chalan
  Zvoľen

  @mirus22 omg stále som to nedopozeral :( chýbajú mi dve časti
  už som aj zabudol o čom to bolo, sakra
 25. 29
  Mirus22

  21 ročné dievča
  Prešov

  @drazoal začni úplne odznova :D
 26. 30
  Drazoal

  23 ročný chalan
  Zvoľen

  @mirus22 už som skončil :D
  tak, neviem no, všetci ma hrozne pripravovali na poslednú časť a... zas až toľko sa tam toho nestalo :D
  kúpeľňová scéna bola celkom silná tho.
 27. 31
  Mirus22

  21 ročné dievča
  Prešov

  @drazoal po mesiaci si to konečne dopozeral :D ja neviem mne to prišlo také že sa tam toho stalo dosť ale tak každý má iný názor takže asi tak :D no som zvedavá na druhú sériu
 28. 32
  Luboos

  32 ročný muž
  Piešťany

  HBO český - PUSTINA - to je moja šálka kávy
 29. 33
  Funkyshit91

  28 ročný muž
  Komarno a Bratislava

  dokukane, dobre to je
 30. 34
  Someonecrazy

  28 ročný muž
  Bardejov

  @drazoal ja som prekvapeny ze ja som to dopozeral.. to bude tym ze vsetko dobre na netflixe som uz videl :P
 31. 35
  Wewo

  25 ročný muž

  pockaj, to akoze vazne? Vypisem ti sem 10 - 15 gramatickych chyb a preklepov, a ty miesto toho aby si podakoval a opravil si tie chyby (a potom bars aj zmazal ten koment, lebo by bol odveci) iba zmazes ten koment a nechas clanok vyzerat akoby ho pisal 13-rocny dyslektik?

  :-/ okay
 32. 36
  Drazoal

  23 ročný chalan
  Zvoľen

  @someonecrazy no daj nejaký návrh, čo ešte na netflixe :D
 33. 37
  Quattroformaggi

  23 ročné dievča
  v jeho objatí

  Pred týždňom som to dopozerala, teším sa na druhú sériu. Akurát si nemyslím, že Alex sa pokúsil spáchať samovraždu, pravdepodobnejšie je, že ho chcel zabiť Tyler.
 34. 38
  Lacius

  24 ročný chalan
  Castle Black, Jon Snow

  @quattroformaggi

  Skor si myslim, ze ten sa este len pripravuje na utok. Ludia ktori sa chcu zabit si upracu izbu, urobila to Hannah a videli sme to aj u Alexa. No prvda moze byt ina.
 35. 39
  Jednookaustrica

  21 ročný chalan

  Včera som s nim začal, no moc sa nehodí ma také to každodenné kukanie a chill, kedže je to trochu depresívne miestami.. Som na 4 epizóde prvej série :D
 36. 40
  Nev70

  13 ročné dievča
  pieštany

  jeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee to supiššššššššš
 37. 41
  Lala_la

  20 ročné dievča

  Seriál je postavený na dosť vysokej latke, ale keďže som prvú čítala knihu je tam pár veci, ktoré mi priam až vadia pretože v knihe to je trochu inak... bohužiaľ to tak býva v každom filme/seriáli natočenom podľa kníh... jednoznačne však má tento príbeh niečo do seba
 38. 42
  Ivan1998

  20 ročný chalan

  tento seriál je o tom hlavne aby sa ľudia pozreli do svojho vnútra (viem, nič nové som nepovedal). Z tohto seriálu som bol unesený a v úplnom napätí. avšak po nejakom čase mi to prišlo dosť mimo reality a tá Hannah niektoré veci dosť prehánňala. napr. v knihe prvá kazeta ako ten chalan pohovoril po škole že spolu niečo mali a ludia sa začali na nu pozerat a blah blah blah, možno budem hnusný ale toto mi ako jeden z dovod na zabitie sa nepríde. na slovenských školách sa bežne ohovarajú dievčatá, že su ku**y ale nekonči to takto drasticky....ok možno ma odsúdite ale popravde, mám z knihy aj seriálu dosť zmiešané pocity čiže možno ani sám nesúhlasím so svojimi názormi.