Rews

3ses3 - Baby Z Ulice (2004)

Neviem koľkí z vás si pamätajú kapelu 3ses3. Myslím si, že v čase, keď sa k nám cez TV Musicbox dostávala veľká dávka slovenskej hudby, ich klip "Baby Z Ulice" tam celkom rotoval. A už vtedy som si nebol celkom istý, pre koho táto hudba je a aký prínos z nej ako poslucháči môžeme mať. Po tom, čo som si vypočul tento album, tak sa moje dojmy ešte oveľa prehĺbili.

Nebudem obviňovať sestry Janu, Kristínu a Paulínu. Všetci máme svoje sny a myslím si, že mať svoje vlastné CD znie super. Skôr si hovorím prečo všetci ľudia, ktorí na tomto pracovali si ani raz nepovedali, že by možno mohli skúsiť niečo iné, alebo to nejako prepracovať. Lebo výsledok tohto albumu je podľa mňa 1 dobrá skladba a 2 celkom okey skladby. Zvyšok albumu sú buď zlé, komicky zlé až nepočúvateľné skladby. Poďme sa teda na to pozrieť bližšie a povedzme si prečo tento album nie je len zlý, ale ... veľmi zlý. Ale najprv si povedzme niečo o pozitívnych častiach.

Dobrá skladba na tomto albume je podľa mňa "Chcem Ti Povedať". Baby sa tu hlasovo príjemne zladili, text je podľa mňa adekvátny pre svoje speváčky a zo skladby je cítiť dobrú atmosféru. Okrem toho aj tempo skladby mi sedí. Normálne by som možno skladbu ohodnotil ako okey, ale v rámci toho, čím všetkým som si na tomto albume prešiel mi príde táto skladba ako svetlý bod. Takže to musím albumu uznať.

2 celkom okey skladby sú "Keď Mi Sľúbiš" a "Jeden List". Tieto dve balady majú svoje príjemné momenty, spevácky sú celkom okey zvládnuté a vedia aspoň trošku zachytiť atmosféru. Texty sú okey, no nič prevratné. Ale aspoň celkom uveriteľné. A tam s pozitívami albumu skončíme. Poďme si teraz niečo povedať o zvyšku albumu. Mimochodom, nebudem všetky skladby rozoberať, lebo by sme tu boli skutočne na dlho. Ale niektoré majú aspoň niečo spoločné.

Miestami som pri albume zmätený, či má dievčatá do vzťahu povzbudzovať, alebo naopak hovoriť, že chalani sú zlí a baby sú tie dobré. "Bola To Chyba" , "Tak Sa So Mnou Hádaj" , "Mňa Nezbalíš" a "Ja Alebo Ty" ako vzťahové skladby v tomto maximálne zlyhávajú. Dokopy sa venujú tomu istému, texty nemajú žiadneho hlbšieho ducha a jediné čo sú schopné urobiť je ma ako poslucháča otráviť. Sú tam vysoko bezcitné a bezduché, že to dokopy pochováva akúkoľvek možnosť vystúpiť hore. V prípade "Mňa Nezbalíš" by som ešte povedal, že je obrovský paradox, keď na jednej strane sa tu spieva o tom, že žiadne techniky nezaberajú, no potom je tu hláška - "pochop, že sa s tebou hrám". Čo z toho mám reálne vyvodiť? Že na jednej strane sa holka zahráva s chalanovými citmi, no súčasne celý čas hovorí, že ju nezbalí a nikdy ju nezíska. Takže je v tom zachytené aj istá dávka pokrytectva. Wow.

Záverečná skladba "S Láskou Nie Si Sám" má síce trošku hodnotnejší text, než vyššie zmienené skladby, no spevácky ma to maximálne uspáva a nič mi nedáva. To čo by malo skladbu najviac vyzdvihovať (hlasové harmónie) skôr nefungujú a je to len chabý pokus o to vytvoriť nejakú atmosféru. Dávam kredit aspoň za snahu. A čo sa týka skladby "Mama" - prečo to musí byť pokazené tým mizerným refrénom?

Ak chceme hovoriť o komicky zlých momentoch, tak si dajme skladby "Baby Z Ulice" , "Žijeme Nonstop" a "Samba Mexicana". Všetky tieto skladby ma vedia poriadne pobaviť. Obzvlášť "Žijeme Nonstop". Celý refrén je podľa mňa maximálna komédia. Tá hudba, ten text a spevy z toho proste robia skoro až zážitkovú komédia. V prípade zvyšných dvoch skladieb by som povedal, že "Baby Z Ulice" sú ukážkovým príkladom, keď album vie prísť trošku do konfliktu s tým, o čom baby spievajú. Na jednej strane hádžu udice a lovia chalanov, ktorí sú vlastne naivní tupci. A potom o pár skladieb neskôr budú hovoriť, že ich proste nikto nezbalí. Aj to je dôvod prečo si myslím, že album ani nevie čo chce adresovať a komu to chce adresovať. je to strašný zmätok.

Aby som to teda nejako uzavrel, spevácky občas baby spolu ladia, občas nie. Texty nie sú veľmi dobre napísané a mám pocit, že často ani sestrám nejako nepasujú. Pôsobí to vysoko nasilu. Hudobne je tento album vysoko pretkaný farebnými tanečnými zvukmi, ktoré bránia tomu, aby to človek dokázal brať vážne a celý album pôsobí ako nepodarený vtip. Ako som povedal vyššie, neobviňujem z toho ako tento album dopadol sestry. Ak im bolo sľúbené, že budú spevácke hviezdy a dostali možnosť urobiť album, veľmi dobre im rozumiem. Ale nemám pocit, že by do toho dali niečo zo seba, nemá to žiadnu výpovednú hodnotu a album ako taký stroskotáva na veľkej umelosti a fakte, že neviem čo chce vlastne povedať. "Chcem Ti Povedať" je podľa mňa dobrá skladba a sama o sebe funguje. Ale o albume to povedať nemôžem. Toto je jedna obrovská tragédia. A jediné pozitívum, ktoré na záver poviem je, že som rád, že sa baby od tohto albumu posunuli ďalej. A Paulína nakoniec vydala celkom solídny sólový album. A osobne ho odporúčam viac, než toto.

Hodnotenie: 2,5/10

autor: Endre-silentname, 14. august 2019 11:24
Zdieľaj článok na facebooku
196 odoberateľov
Endre-silentname

Čo môže človek o sebe napísať na 1000 znakov? Ťažko povedať. Človek si pamätá časy spred desiatich rokov, keď venoval Birdzu skutočne obrovské množstvo času. Dnes už žije úplne iný život. No niektoré veci sa nezmenili. Stále milujem písanie, stále milujem hudbu, knihy a najmä aj filmy. Možno keď budem mať záujem, tak môžem venovať aj pár názorov na pár obľúbených filmov. Ak vás to bude zaujímať. Plus si rád opäť vypočujem názory na svoje poviedky alebo básničky, ktoré možno opätovne niekedy zavesím. Je fajn sa po rokoch vrátiť. A dúfam, že tentokrát už na dlhšie, než na pár dní. :)

Komenty k článku

1. 1
    Montgomery

29 ročný muž

na tento klenot slovenskej pop music som uplne zabudol :D ale vazne by som necakal ze sa na birdzi dockam recenzie albumu tejto kapely :D
  2. 2
    Willbebetter

tvári sa, že má 5 rokov

Ja si nie som uplne ista, pre koho je tato recenzia... v roku 2019 albumu 15rokov stareho, od nejakej pripecenej skupinky 3 susiek :) ale fajn zaspominat si na Musicbox, spievajuceho kadernika a Emily...

“Preciiiitaj list....” :D
  3. 3
    Endre-silentname

31 ročný muž
    letím niekde v oblakoch

@willbebetter Recenzia je pre kohokoľvek, kto si ju prečíta. :D... o tomto albume som chcel toho už dosť povedať. Odkedy som sa prvýkrát odhodlal si ho celý pustiť.
  4. 4
    Efyks

11 ročný chlapec

@willbebetter haha prečítaj list (hehe)
  5. 5
    Willbebetter

tvári sa, že má 5 rokov

Normalne si idem pustit!!! :D @efyks
  6. 6
    Efyks

11 ročný chlapec

@willbebetter ja už som si :D teatrálne gestá v slovnej hračke šťastie v nešťastí ma dostalo (hehe)
  7. 7
    Willbebetter

tvári sa, že má 5 rokov

:D :D :D druha jeho piesen bola tiez o citani ak sa mi dobre mari, on furt nieco cital :D @efyks
  8. 8
    Motorbreath

27 ročný muž
    Ashenvale

hentie trubky mali nejaky vychovny koncert u nas, ked som bol gymnazista este :D mali tam nejaky utrhly napad zavolat si dobrovolnikov, ktori by si chceli zaspievat nejaky song s nimi :D hned sa prihlasili dvaja blazni, ktori si z toho spravili taku picu, ze to nezvladli ani 3ses3 a lahli tam smiechom :D
  9. 9
    Majmarad

36 ročný ujo

Jedna z nich bola moja spolužiačka
  10. 10
    Azizi

hrá sa, že má 2 roky
    Ankh-Morpork & Bratislava & Praha

Tak toto mi nic nehovori teda... Ja jedine, co som v tom case pocuvala boli take klasiky ako Beatles, Jarek Nohavica, Leonard Cohen, Cat Stevens... Ziadne hudobne kanaly a relacie som nepocuvala, len CD co sme mali doma.
  11. 11
    Slackerbitch

38 ročná teta

Mna by zaujimalo ako vyzeraju dnes, ak sa vam chce niekomu pohladat (: