Občasník Game of Thrones

Daenerys ako Angela Merkel? Klimatická zmena a Hra o tróny

Napísala Jane Borden

„Kráľovstvá sa medzi sebou hašteria v záležitostiach, ktoré sa zdajú byť neodvratné. Avšak medzitým, ďaleko odtiaľto rastie hrozba, ktorá by mohla zatieniť všetko ostatné,“ hovorí Katharine Davis Reich, zástupkyňa riaditeľa Centra pre klimatické vedy. Hovorí o Hre o tróny – a tiež o klimatickej zmene.

Samozrejme, je tu jeden podstatný rozdiel: zima prichádza do Západozemia, zatiaľ čo na našej planéte mizne. Avšak tieto nevyhnutné problémy oboch svetov prinášajú aj odmietanie poznatkov, ktoré o nich odborníci majú, migrovanie ohrozených populácií a potenciálny zlomový bod, po ktorom už niet nádeje na prežitie.

Peter Griffith, vedec z Baltimore, ktorý pracuje v oblasti uhlíkového cyklu a klímy, si spojil súvislosti už pri čítaní prvej knihy ságy Pieseň ľadu a ohňa od amerického spisovateľa Georga R. R. Martina: „Kedykoľvek prišli správy zo Steny, ktoré boli následne v Kráľovom prístavisku zosmiešňované, alebo keď pestúnky strašili deti starými príbehmi, vždy som mal pocit, že je mi to povedomé.“

Avšak aj bežní ľudia si začali všímať týchto podobností, keď v roku 2015 magazín Foreign Affairs publikoval článok profesora politológie Charlieho Carpentera, ktorý tvrdil, že Hra o tróny je v skutočnosti o tom, ako „dosahovanie krátkodobých cieľov odvádza „hráčov“ od skutočne naliehavých otázok ľudského prežitia.“ Portál Vox odkazujúc na toto, prišiel s myšlienkou, že úmyslom seriálu je priniesť túto metaforu o klimatickej zmene širokým masám. G. R. R. Martin sám potvrdzuje, že jeho dielo má kolektívno-akčnú dimenziu, ale zdráha sa škatuľkovania tejto metafory: „V našom svete sa práve teraz dejú veci, ako je klimatická zmena, ktorá je hrozbou pre celý svet. Ale ľudia to používajú na politikárčenie. Miesto toho by ste si mysleli, že to ľudí spojí... Takže som chcel vytvoriť analógiu, nie konkrétne k súčasnej situácii, ale ako obecnú myšlienku spojenia sa,“ povedal Al-Džazíre v roku 2014.

Odhliadnuc od Martinovho zámeru, Michaela Manna, ktorý je profesorom pre atmosferickú vedu na Penn State University a klimatickým aktivistom, teší, že táto metafora má ohlas u publika. „Vedci a vedeckí pracovníci sa potrebujú chopiť výhody tohto kultúrneho ohlasu, ktorý umožňuje ľuďom porozumieť povahe výzvy,“ hovorí.

Ak si Mann myslí, že metafory v populárnej kultúre sú dôležitými nástrojmi, nebudeme nasledujúci článok považovať za mrhanie žurnalistickými prostriedkami. S pomocou klimatických expertov a zároveň fanúšikov Hry o tróny, sme porovnali tie najdôležitejšie charaktery ságy s ich dvojníkmi skutočných klimatických bojovníkov.

Samwell Tarly ako klimatickí vedci

Tarly má poznatky o Bielych chodcoch. Videl ich, a čo je dôležitejšie, vie ako s nimi bojovať: jedného zabil pomocou dračieho skla, čo bola viac-menej náhoda, rovnako ako niektoré naše najvýznamnejšie vedecké objavy. A Griffith dodáva: „Je to nerd ako my. Chcel by byť v knižnici a študovať knihy.“

Tyrion Lannister ako Leonardo DiCaprio

„Sukničkár s presvedčením a množstvom peňazí“ – znie ako najmladší Lannister a hviezda Titanicu zároveň, hovorí Sarah Duffy z Emmettovho inštitútu klimatickej zmeny a životného prostredia. Tyrion hrozbu spoza Steny popieral – „Neverím, že tie prízraky číhajú za Stenou,“ – a ktorý teraz bojuje za dobro po boku Daenerys. Dicaprio tiež zvykol vymetať L.A. kluby predtým, než sa stal uvedomelým a natočil Before the Flood, film, ktorý poskytuje nielen informácie o klimatickej zmene, ale aj spôsoby ako s ňou bojovať.

Daenerys Targaryen ako Angela Merkel

Profesor práva životného prostredia James Salzman uznáva, že tu nie je zjavná analógia ku Khaleesi, matke drakov a hrdinke utláčaných. Avšak dodáva, „možno je to Angela Merkel. Ako Spojené štáty upadajú, iné krajiny naberajú na význame. Nepochybne, Nemecko je jednou z nich.“ V máji 2017, Angela Merkel – ktorú nemecké médiá prezývajú Klimatická kancelárka – konfrontovala Trumpa sľubujúceho upustiť od Parížskej dohody, hovoriac: „ My, Európania musíme skutočne vziať náš osud do vlastných rúk.“ Khaleesi má drakov, Angela Merkel má vo svojom arzenále tiež mocné zbrane: venovala sa vede viac ako jednu dekádu a v roku 1986 získala doktorát z fyziky.

Jaime Lannister ako John McCain

Obidvaja sú rozvážni a často ochotní vyjednávať so svojimi oponentmi. „Myslím, že McCain je zaujímavý,“ hovorí Salzman. „Spolu s Joeom Liebermanom sa podieľal na prvom klimatickom zákone.“ Inou podobnosťou môže byť, že Jaime aj McCain boli vojenskými zajatcami.

Bran Stark ako Elon Musk

Bran má vízie a učí sa byť jasnovidcom. Ako Trojoký havran využíva mágiu, ktorá – ako dúfajú fanúšikovia – zachráni svet. „Bran môže byť inžinier,“ navrhuje Duffy. Podobne Elon Musk prispel k rozvoju komerčných solárnych programov pre domácnosti a podniky, integrácii solárnej energie s batériou elektromobilu a 28-miestnej kapsuly, ktorá je schopná pohybovať sa vysokou rýchlosťou v obrovskom tunely.

Hodor ako The Sierra Club

The Sierra Club je najväčšia americká environmentálna organizácia. Existuje, aby ochraňovala to, čo sa samo chrániť nedokáže. Aktuálne sa snaží presadiť upustenie od používania fosílnych palív. Táto organizácia sa toho veľa „nadvíha“ a podieľa sa na niečom, čo považujeme za samozrejmé, ale v prípade zániku by sme jej stratu pocítili. Avšak ani the Sierra Club nebude schopná držať dvere proti konečnému globálnemu otepľovaniu.

Margaery Tyrell – Ivanka Trump

„Je blond, krásna a populárna,“ domnieva sa Duffy. Ďalšia podobnosť, hoci z veľmi odlišných dôvodov: médiá sú posadnuté ich obliekaním.

Yara Greyjoy ako Hillary Clinton

Ani jedna z týchto žien toho neurobila veľa, čo sa týka Bielych chodcov alebo klimatickej zmeny. Ale táto myšlienka je príliš vtipná, aby bola ignorovaná: „Feministická frajerka zo Železných ostrovov je jednoznačne Hillary Clinton. Bola tomu venovaná celá scéna, kde sa Yara má stať kráľovnou, ale potom sa tu objaví random týpek odnikiaľ a každý si povie: „Áno, to je frajer! Totálne sa na to nehodí!“ Keď tento frajer – Yarin strýko – vyhraje, Yara zmizne. Hillary urobila to isté – hoci nie úplne nadobro.

Cersei Lannister ako bratia Kochovci

Cersei neustále premýšľa, ako získať moc a zničí všetko, len aby si ju udržala. „Môžeš tvrdiť, že toto je záujmom ropného priemyslu,“ hovorí profesor Salzman. „Bratia Kochovci majú väčšinu peňazí z ropy a veľmi aktívne dotujú organizácie spochybňujúce klimatickú zmenu.“ Tu je ďalšie prirovnanie týkajúce sa mrhania prírodnými zdrojmi: Cersei by mohla použiť všetok divoký oheň proti Bielym chodcom, alebo aspoň zabrániť tomu, aby sa mŕtve telá stali nemŕtvymi. Niekto by mohol tvrdiť, že v každom z nás je kúsok Cersei: nie sme ochotní vzdať sa možností, ktoré nám poskytuje lacné palivo a naše deti sú tie, kto bude trpieť.

Divokí ako obyvatelia Oceánie

„Divokí sú tí, ktorí pociťujú dopady novej hrozby, podobne ako obyvatelia v Oceánii alebo ľudia v arktických oblastiach,“ domnieva sa Griffith. Katharine Reich súhlasí: „Ak sú Divokí tými, ktorí sú terorizovaní Bielymi chodcami, sú to ľudia žijúci v trópoch, ktorí sú už teraz zasiahnutí dopadom klimatických zmien ako je stúpajúca úroveň hladiny mora v Oceánii, alebo topiaci sa permafrost ohrozujúci aljašské dediny.“

Jon Snow ako Michael Mann

Profesor Salzman spočiatku zvažuje Al Gorea: tak, ako bývalý viceprezident Spojených štátov, Snow „hovorí nepohodlnú pravdu. Nočnej hliadke sa zjavne nepáči, čo Jon musí povedať.“ Ale po dlhšom uvažovaní profesor hovorí: „Michael Mann bude lepší. Ten je pranierovaný.“

Skutočne, podobnosti sú nepopierateľné. V rozhovore Mann vysvetľuje jeho úlohu ako aktivistu: „Nešiel som do politiky, ona prišla ku mne. Koncom 90. rokov, keď som sa zrazu ocitol pod útokom popierateľov klimatickej zmeny v snahe zdiskreditovať ma, ocitol som sa v boji, o ktorý som sa nehlásil. Dokonca by som bol pravdepodobne šťastnejší, keby som strávil môj život spôsobom, ktorý som pôvodne zamýšľal – v laboratóriu, vzdelávajúci ďalšie generácie. Nemyslím si, že je vznešenejšieho povolania, ako snaha dopĺňať diskurz nad tým, čo sa zdá byť najväčšou výzvou, ktorej ako civilizácia čelíme.“

Jon Snow by dozaista súhlasil s touto situáciou: „Niekedy,“ hovorí v Hostine pre vrany, „niet žiadna šťastná voľba, len jedna menej ťažká ako ostatné.“

Budú ľudia, či už fiktívni alebo skutoční, triumfovať proti týmto odlišným existenčným hrozbám? Osudy tých v Hre o tróny sú v rukách scenáristov, ale je tu ďalšia dejová linka, nad ktorou majú fanúšikovia určitú kontrolu. Keď sa pýtame, ako na tom budeme, Michael Mann, spôsobom Jona Snowa, zvažuje múdrosť ostatných: „Budem citovať nášho bývalého vedeckého radcu Johna Holdrena, ktorý to vystihol. Povedal, že spôsob, ktorým budeme čeliť klimatickej zmene, bude kombináciou miernenia (znižovanie emisií, stabilizácia skleníkových plynov), prispôsobovania (prispôsobovanie sa prichádzajúcim zmenám, a to tým, ktoré sú nevyhnutné a tým, ktoré nastanú v budúcnosti) a utrpenia. Je len na nás rozhodnúť sa, aký pomer si medzi nimi zvolíme.

Znie to znovu ako Jon Snow: „Niet žiadnej hanby mať strach, povedal mi otec. Na čom záleží je spôsob, akým sa tomu postavíme.“

Winter is coming...

Zdroj: www.vanityfair.com/hollywood/2017/07/game-of-thrones-climate-change-white-walkers-global-warmingautor: Moonlawoo, 25. august 2017 21:35
Zdieľaj článok na facebooku
9 odoberateľov

Komenty k článku

 1. 1
  James98

  31 ročný muž
  Bratislava

  Pičovina nad mraky siahajúca
 2. 2
  Moonlawoo

  hrá sa, že má 1 rok

  @james98 kto ti tam chýba? blaha či edo?
 3. 3
  Xxar3s

  36 ročný ujo
  Bratislava

  Vraj vďaka klimatickým zmenám nemáme dobu ľadovú ktorá by mala prísť každých n rokov. Takže ľudstvo vpodstate zachránilo planétu zem. Btw keď sa pozrieme do minulosti trebárs do obdobia kriedy zistíme že vtedy bola priemerná teplota omnoho vyššia a napriek tomu sa životu darilo.