BIRDZ Magazín

Diamant Walesu: Marina & the Diamonds

V centre Liverpoolu sa prechádzajú ľudia. Chodia z obchodu do obchodu, hľadia do výkladov. Z druhého poschodia sa na nich usmieva obyčajná žena a nezainteresovaný by si nepomyslel, že je to speváčka, ktorá sa o niekoľko minút otočí k zákazníkom, chopí sa mikrofónu a zaspieva im čo-to zo svojho repertoáru.
No opak je pravdou a je to tá istá žena, ktorá pózuje na nalepenom plagáte na výkladnom okne obchodného domu Ressurection, pod ktorou je spomenutý dátum, čas a logo sponzora - obchodnej značky so streetwearovým oblečením. A nechýba ani neodškriepiteľný ikonický znak hudobného magazínu.

23-ročná speváčka z Walesu sa presťahovala do Londýna, stratila nervy a znenávidela svoje prvé texty. Priznáva si síce trochu rozpačito, že vie makový trt o svojom rodisku, obdivuje Vivienne Westwood a zbožňuje britskú módu. Marina Diamandis to však nepotrebuje doťahovať celkom vysoko a tak sa potešila aj turné po obchodnom reťazci v rámci Fly53 NME Radar Tour. Koniec-koncov, pomaly ďalej..NME plní, zdá sa v dnešnom postmodernom svete úlohu čarovnej víly a udaním správneho beatu mení vkus celých más. Hudobný expres vedel vždy zariadiť jedným článkom celý osud nejedného (nádejného) interpreta na britských ostrovoch, a rovnako ako to spravil pred dvomi rokmi s The Dodos, ktorým sa kariéra radikálne zmenila po upozornení na ich druhú radovku, scenár sa s menšími úpravami použil aj pri Diamandis. Len s tým rozdielom, že jej žiara ešte neprerazila naplno. Pre britskú hudobnú scénu to začína byť príťažlivé už názvom a tak sa pod vzhľad atraktívnej nálepky Marina & the Diamonds dopísal titul future-pop a začínajú sa diať zázraky.

Napriek tomu vyznieva "future-pop" umelo a vzhľadom k zjavu a prejavu Diamondis nesprávne. To by sme potom mohli rovnako zaradiť Kate Bush a Lydiu Lunch do kategórie 80´s ; bez ďalšieho skúmania to uzavrieť konštatovaním, že osemdesiate boli katastrofálne. Neboli! Z textov speváčky presakuje odpor voči popu, no zároveň si je ona sama vedomá, že ak už do toho raz spadla ako surový diamant, tak sa z toho nedostane ako vybrúsený. Speváčkou sa teda stala. Kritika voči nej je tiež celkom priaznivá.
Hybrid Kate Bush, Kate Nash a Reginy Spektor, Fiony Apple a ďalších s nemalou dávkou popového neodstrániteľného sladkastého candyflossu v hlase však stále čosi postráda. Povedzme si pravdu, na dieru do sveta nestačí mať hlas ako ďalšia Feist. Môžete sa postaviť do radu so svojimi anti-popovými ambíciami, ale netušíte, kto bude stáť pri pokladni. Môžete sa pokúsiť svoje umenie speňažiť a môžete ho bez váhania zničiť. Diamandis tento krok robí a usilovne za sebou mätie všetky stopy. Debutový album je naplánovaný na 22. februára budúceho roku a začína sa zmrákať na veľmi kuriózne časy, plné hudobných asperatusov.

Marina & the Diamonds - ObsessionsMarina & the Diamonds - Mowgli´s RoadMarina & the Diamonds - I am Not a Robot

autor: Muro, 11. november 2009 20:30
Zdieľaj článok na facebooku

Komenty k článku

 1. 1
  Viollin

  29 ročná žena
  storočná

  v tom prvom videu mi to pripomina ciastocne regiinu spektor(aj ked regina je neporovnatelne lepsia)...v tom druhom klipe sa mi paci ten napad s tymi nohami:)...inak ma to nejak extra neoslovilo,skor mi priapda ze este aj z tej spevacky vyzaruje ze je do toho nanutena(do toho stylu) a to kazi celkovy dojem
 2. 2
  Kemuro

  29 ročný muž
  TEN

  dostala sa tam, kam to práve nechcela;)
 3. 3
  Incubus

  33 ročný muž

  mne sa páči :) súhlas s @viollin v prvej znie ako regina spektor, v druhej ako The Bird & The Bee a tretiu neviem opísať. púšťam si to dookola :D
 4. 4
  Narazuvzdornaa

  25 ročná žena
  bridge troll

  Obsessions má bohový text, určite si ju ešte pustím.<br />
  Smerom k poslednej sa mi tie songy pozdávajú stále menej..Taká menej otravná verzia Kate Nash.