Rews

Dominika Mirgová - Dominika Mirgová (2008)

Ako som sľúbil, začne sa nová séria recenzií hudobných albumov, a tentokrát sa pozrieme na kompletnú diskografiu speváčky Dominiky Mirgovej, ktorú zakončíme jej minuloročným albumom "Toto Som Ja". A začneme samozrejme tam, kde sa jej hudobná kariéra otvorila. Debutovým albumom z roku 2008, ktorý nesie jej meno.

Skôr než sa ale pustím do hodnotenia albumu ako takého je nutné si niečo povedať. A viac-menej to spĺňa drvivá väčšina bývalých súťažiacich v súťaži Slovensko alebo Československo hľadá superstar. Väčšinu týchto albumov sa snažia tvorcovia spracovať čo najrýchlejšie. Dať dokopy nejaký materiál, čo najrýchlejšie to nahrať a priniesť vo finálnej podobe. A napriek tomu, že iba víťazi musia vydať debut do troch mesiacov, mnohí ostatní súťažiaci si na svoje produkty tiež nenechajú viac času. Všetko je to o tom, aby sme na nich my ako poslucháči nezabudli. Pretože jeden rok môžeš byť na výslní a o rok už o tebe nikto nemusí nič vedieť. Vďaka tomuto veľká časť albumov vydaných bývalými súťažiacimi Superstar toho neponúkali moc. Nájde sa aj pár výnimiek, ale tie sú zriedkavé. A bohužiaľ, presne do tejto skupiny zaraďujem aj prvý Dominikin album.

Na tomto albume sa človek len ťažko môže niečoho chytať, lebo väčšina skladieb pôsobí ako keby vôbec nemali nejakú skutočnú víziu. Celý album dokopy nemá žiadny smer. Je tu veľké množstvo nápadov spojených dokopy, no reálne to vôbec nedrží spolu. Je cítiť, že sa všetci do toho snažia dať maximum, no albumu chýba jasná vízia. A je to veľmi silno cítiť. Nemôžem ale povedať, že by to celé pôsobilo odfláknuto. Album má niekoľko pozitívnejších momentov, ktoré si teraz rozoberieme.

Kredit dávam záverečnej skladbe "Spája Nás", ktorá je duetom otca a dcéry. V prvom rade je to skladba, ktorá ma jasnú myšlienku a dobre uchopenú. Hlasovo spolu Dominika so svojim otcom príjemne ladia a ak som bol počas počúvania miestami otrávený, tak album priniesol veľmi uspokojivé zakončenie. Rovnako dobre pôsobí aj druhý duet na tomto albume "Kým Sa Chápeme". Opäť ide o príbeh, ktorý stojí sa dobre počúva a verím mu. Gitary tomu dodávajú dobrý dych a (takisto) Miro s Dominikou sa tu dobre dopĺňajú.

Prvý singel "Skoro Ako V Sne" patrí medzie lepšie RnB momentky na tomto albume. Beaty sú chytľavé a skladba má celkom príjemnú melodiku. Mám pocit, že aj spevy boli lepšie spracované ako na väčšine ostatných skladieb. Dvojhlasy dobre znejú a páči sa mi ako sa slohy napájajú na refrén. Je to malá momentka, ktorá však skladbu vie zaujímavo odzvláštniť.

"Ide O Všetko" ako klavírová balada celkom funguje. Akurát v refrénoch mám pocit, že niektoré frázy skladbe moc nepomáhajú ("sme ako ľudia obyčajní"). A okrem toho je v skladbe cítiť, že miestami Dominika počas refrénov sa pokúša toho dávať čo najviac, no myslím si, že nepotrebovala do toho tie emócie tak moc tlačiť. Potom to nepôsobí tak úprimne.

Zvyšok albumu však už podľa mňa nič vysoko zaujímavé neponúka. Väčšina skladieb pôsobí veľmi zabudnuteľne, alebo nechápem čo tu robia. Napríklad nerozumiem prečo je "Give It Up" čiastočne v angličtine a čiastočne v slovenčine. Okrem toho Dominikina angličtina je tu dosť lámaná a neverím jej v tej skladbe asi nič. A môže za to aj slabo napísaný text. Ak hosť na skladbe predviedol lepší výkon než hlavná hviezda, niekde sa stala chyba.

"Mi Corazon Latino" tu doslova bije do uší, ako skladba, ktorá vôbec nepatrí na album. Úvodná melódia je síce príjemná, no kedykoľvek si album pustím, tak je to moment kedy nerozumiem čo sa deje. Ako keby to bolo vytiahnuté z úplne iného sveta. "Začínam Žiť" vysoko potápa slabý a prvoplánový text. Slohy sú nudné a príchodom refrénu síce Dominikine slová pôsobia, že im verí, no návrat ku slohe to veľmi rýchlo opäť zabije. Tie gitary sú viac otravné než zaujímavé a vnútorne skladba pre mňa nerobí absolútne nič.

Podobný dojem mám aj zo skladby "Nechaj Tak". Myslím si, že tam mohol byť celkom zaujímavý príbeh, ktorý však je poskladaný veľmi monotónne a nezaujímavo. Dominikin spev je tu okey, no hudba to dokopy neposúva absolútne nikam. Nudné tempo, slabá atmosféra a Dominika to sama zachrániť nevie. "Vtedy Sa Mi Páčiš" má síce trošku energickejšie tempo, no vokály a spevy sú tu tak otravné, že je to asi jediná skladba, ktorá je tu pre mňa pamätná z negatívnych dôvodov.

Zhrnutie tohto albumu bude teda takéto. Dominikin hlas je fajn, na albume je vidieť niekoľko dobrých momentov, no dokopy to chytili tvorcovia za úplne nesprávny koniec. Ako celok je album monotónny a zabudnuteľný a aj tých pár dobrých momentov ho nevie moc vytiahnuť. Nie je to otrasný album a myslím si, že mnohí iní bývalí súťažiaci Superstar priniesli oveľa horšie produkty, no to nehovorí moc. Myslím si, že na niektorých skladbách trebalo trošku viac pracovať, dať im väčšiu dávku energie a úprimnosti. Ako príklad by som napríklad uviedol debutový album Paulíny Ištvancovej "To Som Ja" z roku 2010. Je to tiež produkt od bývalej súťažiacej Superstar nahraný v podobnom duchu, no má v sebe väčšiu dávku úprimnosti a prirodzenosti. A to tu jednoznačne chýba. Výsledkom je tak relatívne podpriemerný album s pár dobrými momentkami. Ak ste fanúšikom Dominiky, tak si to možno užijete, no inak tento debut moc odporúčať nemôžem. Podľa informácií z Wikipedie produkcia albumu trvala tri mesiace. Úprimne hovorím - "Je to vidieť."

Hodnotenie: 4,5/10

autor: Endre-silentname, 10. august 2020 11:09
Zdieľaj článok na facebooku
200 odoberateľov
Endre-silentname

Čo môže človek o sebe napísať na 1000 znakov? Ťažko povedať. Človek si pamätá časy spred desiatich rokov, keď venoval Birdzu skutočne obrovské množstvo času. Dnes už žije úplne iný život. No niektoré veci sa nezmenili. Stále milujem písanie, stále milujem hudbu, knihy a najmä aj filmy. Možno keď budem mať záujem, tak môžem venovať aj pár názorov na pár obľúbených filmov. Ak vás to bude zaujímať. Plus si rád opäť vypočujem názory na svoje poviedky alebo básničky, ktoré možno opätovne niekedy zavesím. Je fajn sa po rokoch vrátiť. A dúfam, že tentokrát už na dlhšie, než na pár dní. :)

Komenty k článku