Rews

Dominika Mirgová - Toto Som Ja (2019)

Poďme uzavrieť sériu recenzií na albumy speváčky Dominiky Mirgovej s jej momentálne posledným vydaným dielom - "Toto Som Ja". Musím sa priznať, že najväčším dôvodom prečo som chcel ohodnotiť Dominikinu muziku bol práve jej druhý album "#Nová". Mal som toho kopec na srdci a potreboval to konečne zo seba dostať von. No súčasne som bol aspoň trochu zvedavý, či sa jej hudba dostane na inú úroveň. Lebo potenciál tam bol. A ako som postupoval ďalej som začal vnímať, že s rokmi sa aj Dominikina hudba začala vyvíjať a posúvať. A výsledkom je album, ktorý som mal práve možnosť počuť. A jediné čo môžem povedať na tomto miest je, že toto je smer, ktorým by sa mala Dominika uberať aj naďalej. Lebo po dopočúvaní som zhodnotil, že "Toto Som Ja" je kvalitne spracovaný album. Nie okey. Ale reálne kvalitný album. A vnútorne si viem predstaviť, že by som sa k nemu aj po rokoch mohol vrátiť. Na druhú stranu to ale neznamená, že je album úplne perfektný. Ale napriek tomu, že album má aj slabšie momentky, vôbec mi to nevadí. Dominika má na konte album, na ktorý môže byť úprimne hrdá. Poďme si ho teda rozobrať viac do hĺbky.

Na albume mi hneď udreli do uší 3 dôležité veci. V prvom rade texty. Klobúk dole. Toto sú kvalitne napísané texty, ktoré pôsobia úprimne a dávajú jej piesňam oveľa väčšiu dušu. Koniec lacným frázam, otrepaným rýmom a slabej kreativite. Texty sú tu spracované veľmi dobre. Neviem síce kto je ich autorom, ale je to niekto, koho Dominika potrebovala oveľa skôr. A ak si ich napísala sama, tak tlieskam. Album má aj viac hostí, no všetci dávajú do toho absolútne maximum. Je počuť, že Dominika prešla obrovskou premenou a cíti sa znovuzrodená. Preč sú všetky lacné párty treky. Album viac znie ako moderné RnB. Niečo o čo sa asi snažili tvorcovia už na jej debute, no tentokrát to bolo uchopené správne. A čo sa týka Dominiky samotnej, nikde neznela tak otvorene a prirodzene ako tu. Ak nám chcela priniesť osobný album, tak sa jej to skutočne podarilo.

Už úvodná skladba "Znovuzrodená" ma dostáva do skvelej nálady. Piano v kombinácii s tým beatom znie skvele. Spevy sú veľmi dobré a úprimné a verím, že si Dominika druhú šancu už ujsť nenechá. Vnútorne mám pocit, že toto chcela robiť od začiatku a znie to perfektne. Ako ľudia robíme chyby, no nakoniec musíme len ísť za svojim snom. Skvelá práca. V rovnakom duchu sa nesie aj skladba "Bez Otázok". Opäť sa tu Dominika pustila aj do rapovania a je vidieť, že sa od "Armády" posunula oveľa ďalej. Osobne mi tu vadí akurát slovíčko "money". Anglicizmy sa v slovenských textoch akosi nikdy neuchytili. Ale je to len jeden malý moment. Mám taký pocit, že skladba je venovaná jej kritikom a neprajníkom. No pôsobí to tentokrát oveľa inteligentnejšie ako to bolo v "Hore" alebo "Prostredník". Pôsobí tu veľmi vyrovnane a skutočne.

"Stopy" spolu s Majselfom pokračujú vo vysoko nastavenej latke. Výborný beat, skombinovaný s gitarami znie perfektne. Tématicky v podstate pokračujeme ďalej v tom čo už Dominika hovorila naposledy, no nepôsobí to monotónne. Reálne skôr mám pocit, že celý album sa začína formovať ako jedna vnútorná autobiografia. Ako celkový príbeh. No ako som sa do albumu dostával, tak prichádza prichádza skladba "Je To Ako Má", ktorá je síce spracovaná celkom kvalitne, no je tu jedna vec, ktorá mi vysoko prekáža. A to sú tie úvodné zvuky, ktoré sa potom vracajú aj v refréne. Neviem koho to bol nápad, no mne prídu vysoko otravné. Okrem toho sú v tak vysokej tónine, že miestami to priam píska v ušiach a nie je to príjemné. Takže pre mňa najslabší element albumu.

"Zober Ma Tam" je príjemný a chytľavý letný song, ktorý vytvára trošku plážovej atmosféry. Okrem toho sa opäť Dominika spojila so svojim otcom na duet. A tak ako bol ich spoločný duet najlepším elementom jej debutu "Dominika Mirgová" tak podobne to funguje aj tu. Hlasovo príjemne ladia, celé to pôsobí veľmi uvoľnene a skladba si ma rýchlo získava. Nasleduje "Jing Jang" s Adissom, kde by som povedal, že toto je "L.A.S.K.A." urobené správne. Nemyslím tým, že skladba je jej kópiou. Ale v prvom rade Adiss je lepším hosťom ako bol Rakby, hlasovo pôsobia spolu zaujímavejšie, text nepôsobí prvoplánovo a okrem toho sa to nezmení na lacný párty trek. Proste dokonalý "jing jang"

Myslím si, že na tomto bode už môžem asi povedať, že beaty na tomto albume znejú celkovo super. Majú atmosféru a veľmi dobre ladia s tým o čom hovoria texty. Pokračujeme v tomto aj so skladbou "Vzduch". "Aj keď dochádza dych, aj tak ostávam žiť". Rapové pasáže sú spracované celkom schopne, dvojhlasy ladia príjemne a nič ma neruší. Pokračujeme so skladbou "Ja Sa Cítim Dobre". Andrej Danko sa očividne stal inšpiráciou na novú letnú skladbu a musím povedať, že ma to skutočne pobavilo. "Ja sa cítim dobre, ja si to užívam." Smejem sa, ale myslím to v dobrom. Je tu hold cítiť tú dobrú náladu.

"Nechaj Ma Ísť" prekvapivo neotvára Dominika ale jej hosť Erycan. Má to trošku "Shape Of You" feeling, no je to dostatočne iné na to, aby som povedal, že som s tým okey. Podľa mňa je to jedna z menej zaujímavých skladieb, no stále si ju užívam. No potom prichádza "Realita", ktorá mi asi najviac pripomína Dominikine staré časy. Úvod ma navnadzauje do trošku folklórnej atmosféry, ktorá je veľmi príjemná. No to bolo to najlepšie čoho som sa tu dočkal. V momente ako sa dozvieme, že "doba je skazená" prichádza skutočne nepríjemná inštrumentálna pasáž, ktorá pôsobí ako z "The Time" od Black Eyed Peas". Nepáčilo sa mi to vtedy, a nefunguje to ani tu. Minimálne pre mňa.

"Pre Teba" ma však z tejto atmosféry rýchlo vytrhne a dostávame sa do osobnej klavírnej skladby od Dominiky ako mamy. Harmónie sú fajn, no myslím si, že v skladbe "Talizman" boli zaujímavejšie. Najlepšie sú tu ale vokály, ktoré tvoria spolu s klavírom celkový základ. A veľmi dobre vypĺňajú priestor. A tú lásku tu cítiť je. "Noc Patrí Nám" s Adissom je opäť skladba na letnú noc. Akurát opäť to prináša ten "Shape Of You" feeling. Mám pocit, že už môže ktokoľvek použiť tieto sample, jediné čo mu príde na rozum bude Ed Sheeran. Ale celkovo ide o pohodovú letnú skladbu, ktorá sa určite chytí.

"Toto Som Ja" je asi jedna z najlepších skladieb albumu. Dominika spomína na svoje staré časy, na Superstar, prvú lásku, nový život a o tom ako našla svoju cestu. A ak toto jej vysnená vízia, tak myslím, že by ju meniť nemala. Pretože z tohoto viem pochopiť, kto Dominika vlastne je a čo chce svetu odkázať. Záverečná skladba "Motýľ" má trošku temnejšiu atmosféru. Osobne by som si ju asi skôr predstavil na jej predchádzajúcom albume "Armáda" alebo niekde umiestnenú skôr niekde v strede. Lebo "Toto Som Ja" by bolo silnejšie a zaujímavejšie zakončenie. Andessova časť je celkom okey. Rapuje rýchlo, no skladba ku mne asi len nejako výraznejšie neprehovára. Možno je to ale spôsobené tým, že mi nepasuje na záver albumu. A nakoľko Dominika nekončí, ale len začína tak uvidíme s čím príde nabudúce.

Poďme teda nejako moje celkové dojmy z "Toto Som Ja" uzavrieť. Budem celkom úprimný. Konečne som mal možnosť počuť od Dominiky album, ktorý na mňa urobil dobrý dojem. Ku ktorému by som sa nemal problém vrátiť a tých pár momentov, ktoré mi úplne nepasovali by som len jednoducho preskočil. Kým k jej predošlým kúskom vnútorne nemám dôvod sa vracať, tento album je iný. Myslím si, že Dominika našla svoju cestu vo svete slovenského pop a RnB a mala by ňou ísť. Pretože v tomto smere vidím v jej hudbe aj nejaký prínos. Som veľmi rád, že som si album vypočul a myslím si, že niektoré skladby so mnou asi aj ostanú. Ak nie navždy, tak aspoň na nejaký čas.

Na záver tejto recenzie už len napíšem toľkoto: "Dominika, ak si náhodou niekedy prečítaš túto recenziu, viem, že som tvojim predošlým albumom venoval veľké množstvo tvrdých slov. Ale týmto albumom si ma úprimne presvedčila o svojich kvalitách. A prajem ti v tvojej ďalšej tvorbe všetko dobré. A verím, že to bude znieť viac ako tu, a menej ako na #Nová".

Hodnotenie: 7,5/10

autor: Endre-silentname, 26. august 2020 09:01
Zdieľaj článok na facebooku
200 odoberateľov
Endre-silentname

Čo môže človek o sebe napísať na 1000 znakov? Ťažko povedať. Človek si pamätá časy spred desiatich rokov, keď venoval Birdzu skutočne obrovské množstvo času. Dnes už žije úplne iný život. No niektoré veci sa nezmenili. Stále milujem písanie, stále milujem hudbu, knihy a najmä aj filmy. Možno keď budem mať záujem, tak môžem venovať aj pár názorov na pár obľúbených filmov. Ak vás to bude zaujímať. Plus si rád opäť vypočujem názory na svoje poviedky alebo básničky, ktoré možno opätovne niekedy zavesím. Je fajn sa po rokoch vrátiť. A dúfam, že tentokrát už na dlhšie, než na pár dní. :)

Komenty k článku

1. 1
    Patriska

hrá sa, že má 2 roky

Preboha cim som si to zasluzila ze kazdy x ked otvorim birdz na mna vybehne ksicht tejto "umelkyne"
  2. 2
    Endre-silentname

32 ročný muž
    letím niekde v oblakoch

@patriska Iba tým, že som sa rozhodol urobiť zhodnotenie jej diskografie.