BIRDZ Magazín

FIIT-ka je naj, naši absolventi majú priemerný nástupný plat 2200 EUR

Absolventi Fakulty informatiky a informačných technológií STU sú najžiadanejšími na trhu práce, čo sa prejavuje aj na ich vysokom nástupnom plate. Firmy veľmi dobre vedia, že z FIIT vychádzajú kvalifikovaní a šikovní mladí ľudia, ktorí často už počas štúdia naberajú pracovné skúsenosti. Pritom FIIT je jediná fakulta na Slovensku s výhradným zameraním len na oblasť informatiky a informačných technológií.

Na FIIT je možné študovať v troj- alebo štvorročnom bakalárskom štúdiu. Po ňom nasleduje inžiniersky a prípadne doktorandský stupeň.

Štvorročný bakalársky program sme zaviedli pre tých maturantov, ktorí nemajú alebo nie najlepšie zvládli maturitu z matematiky. Je tiež vhodný pre tých, ktorí pri dobrovoľnom testovaní najmä z matematiky zistia, že by bolo možno dobré ísť na 4-ročné štúdium ako sa trápiť v 3-ročnom programe. Študenti štvorročného štúdia majú počas extra roka naviac, ktorý je bezplatný rovnako ako kratší program, príležitosť nabehnúť na vysokoškolský systém vzdelávania, dobehnúť nedostatok vedomostí nielen z matematiky a naučia sa aj základy programovania, prácu s vedeckou literatúrou a iné vedomosti.
V bakalárskom stupni je na FIIT možné študovať v študijných programoch informatika, informačná bezpečnosť a internetové technológie. V inžinierskom stupni potom informačné systémy, softvérové inžinierstvo, informačnú bezpečnosť, inteligentné softvérové systémy a internetové technológie. Doktorandi sa vysoko odborným vedeckým problémom venujú v programoch aplikovaná informatika a inteligentné informačné systémy.

Čo sa týka oblastí výskumu, odborníci na FIIT sa venujú dátovej analýze, inteligentným metódam, zabezpečeniu súkromia pri spracovaní informácií, data miningu, machine learningu, neurónovým sieťam, prírodou a biológiou inšpirovanému počítaniu, reprezentovaniu a znovupoužitiu softvérových vedomostí, kvalite softvéru, komunikačným sieťam, Internet of Things, mobilným sieťam, NFV, SDN, blockchainu, kybernetickej bezpečnosti, vnoreným systémom, počítačovému videniu, grafike a ďalším.

FIIT-ka je jedinou fakultou na Slovensku i v Čechách s akreditáciou britského Institute of Engineering and Technology (IET), rovnakú akreditáciu majú Oxford či Cambridge. IET udeľuje profesijné inžinierske tituly v Británii, Škótsku i Sev. Írsku. Získanie tejto akreditácie potvrdzuje, že požiadavky kladené na študentov FIIT STU sú na podobnej úrovni, akú požadujú britské univerzity patriace k svetovej špičke vzdelávania.

Samozrejmosťou pre fakultu tohto typu je spolupráca s priemyslom a firmami. Pri fakulte pred niekoľkými rokmi vznikol aj projekt Aj ty v IT, ktorého cieľom je povzbudzovať dievčatá nebáť sa vstúpiť do sveta IT. Toto občianske združenie vzniklo v roku 2012, v dobe, keď počet dievčat na IT fakultách vysokých škôl dlhodobo osciloval medzi 3% - 5% z celkového počtu študentov. Keďže

na Slovensku chýbajú desaťtisíce programátorov, odhodlané dámy sa rozhodli zmeniť nízke počty študentiek informatiky na slovenských vysokých školách a postupne sa ich počet zvyšuje.

Študentský život je kapitola sama o sebe. Spomedzi mnohých aktivít študentov FIIT možno vyzdvihnúť FIITkovicu, ktorá sa po 7. krát kvôli koronavírusu musela presunúť na jeseň. Študenti sa už teraz tešia na offline aj digitálnu zábavu organizovanú v priestoroch fakulty až do noci. Samozrejme bez dozoru :) facebook.com/pg/FIITkovica

Na záver niekoľko čísel:

- FIIT STU je jednotkou v IT vzdelávaní na Slovensku

- viac ako 94% absolventov sa uplatní vo svojom odbore

- nezamestnanosť absolventov len 0.7%

- priemerné štipendium 602eur

- priemerný nástupný plat absolventov je 2200 eur

- na Slovensku chýba až 20 000 programátorov, v Európe spolu až 900 000.

- počet študentov vo všetkých ročníkoch štúdia je 1200.autor: Redakcia, 22. júl 2020 11:45
Zdieľaj článok na facebooku
312 odoberateľov
Redakcia

Som redakčné konto :)

Komenty k článku

 1. 1
  Tikalok

  hrá sa, že má 1 rok

  som vedel, ze fiitka je momentalne dost v zadku, ale ze az takto?
 2. 2
  Lafiziq

  26 ročný muž
  Bratislava

  moj brat robil na fiitke :D už nerobí, tak ako kopa ďalších vedeckých pracovníkov
 3. 3
  Yoss

  29 ročný muž

  dobré veci potrebujú reklamu, či ?
 4. 4
  Drazoal

  25 ročný muž
  Zvoľen

  Wtf
 5. 5
  Borovy

  14 ročné dievča
  pieščiny

  No ten plat je môj sen
 6. 6
  Nicmanenapada

  29 ročný muž

  Keď máš taký odliv študentov, že aj reklama na Birdzi ti je dobrá.
 7. 7
  Annyejnji

  22 ročné dievča

  prečo sa toľko hovorí o takých úžasných platoch informatikov, ale stále je ich akosi máličko?
 8. 8
  Karlotiskot

  32 ročný muž
  I'll Be In The Garage

  Ešteže Tomáš dostane centy za počet klikov a nie za reálne vzbudenie záujmu, lebo to by musel nakoniec on platiť FIIT-ke
 9. 9
  Fixa

  28 ročný muž
  Poprad

  No FIITka asi nemá študentov, keď musia inzerovať na Birdzi. Ale zas po tom, čo som o nej počul od súčasných a bývalých študentov sa ani nečudujem.
 10. 10
  Kubbox

  24 ročný chalan

  Čo ja viem ja nemám vysokú školu a mám viac, chcem len povedať že pracujú pre mňa dvaja ľudia ktorí VŠ majú, ide o to že ja som ten čo riskuje preto ja som šéf a oni len zamestnanci.....samozrejme budem aktualizovať priebeh môjho podnikania