Rews

Horkýže Slíže - Festival Chorobná 2001 (2001)

Nasleduje „Festival Chorobná 2001“ , z ktorého mám opäť trošku zmiešané pocity. Na jednu stranu pôsobí kompaktnejšie ako minulý album „Ja Chaču Tebja“. Je zaujímavé najmä vidieť, že niekoľko skladieb z tohto albumu, ktoré tu boli len na pár sekúnd sa tu natiahli na niekoľko minút. „Organista Na Choruse...“ , „Rozmýšľali“ , „Vodník“ pôsobia tentokrát ako reálne skladby a mám pocit, že sa vďaka tomu aj stali trošku zaujímavejšími. No súčasne sú na albume aj skladby, ktoré sa im v čase vzniku nikdy moc nepáčili a ani rokmi sa to nezmenilo.

Už som to tak trošku naznačil, no teraz to môžem oficiálne potvrdiť. S kapelou Horkýže Slíže som sa zoznámil práve skrz tento album. V tom čase som mal 13 a mohlo by to vyzerať, že to bolo presne to, čo by chalan ako ja potreboval vo svojej hudobnej kolekcii. Môj kamarát mi pustil z albumu vtedy 3 skladby. „Milý Synu“ , „Telegram“ a „Veľká Mača, Vincov Háj“. No realita bola taká, že v tom čase som si k tejto hudbe cestu nenašiel. Ako mladý chalan v roku 2001 boli moje absolútne top albumy „Discovery“ od Daft Punk a „Coast To Coast“ Westlife. A samozrejme nesmiem zabudnúť na Vengaboys, ktorí ma ešte od roku 1999 neprestávali baviť. Takže v tom čase na mňa Slíže absolútne nezapôsobili a museli počkať ešte nejakú tú chvíľu, kým začnem ich hudbu trošku viac oceňovať. A tak sme tu o 19 rokov neskôr a konečne som si celý album vypočul od začiatku do konca. A tentokrát som už bol naň mentálne nastavený správne. Už som vo svojej prvej recenzii povedal, že Slíže sa začali asi najviac prejavovať počas ich piateho albumu „Kýže Sliz“ (o ktorom si niečo povieme nabudúce), no po dopočúvaní „Festival Chorobná 2001“ som zhodnotil, že už na tomto bode môžeme vidieť Horkýže Slíže tak ako ich máme asi najradšej. Veľká dávka humoru, energetické gitary a celkom slušná dávka kreativity. Na druhú stranu ale nemôžem povedať, že by na mňa zapôsobil celý album.

Nakoľko sa chcem potom už venovať len pozitívam, odstránim z cesty niekoľko mínusov, ktoré som si počas počúvania uvedomil. Osobne som nikdy nebol veľkým fanúšikom skladby „Kožky Perie“ a aj dnes mi príde strašne monotónna. Pre mňa je to únavné počúvať. Rovnako zbytočná je tu myslím minútová vsuvka na koniec – „Veľká Mača, Vincov Háj“ s úvodom. Nemám pocit, že by to bolo vtipné, alebo prínosné. Rovnako nerozumiem moc skladbám ako sú „Beta“ alebo „Žltý Sneh“. Pôsobia na mňa nudne a nezaujímavo. Možno to spôsobuje fakt, že sa tu na albume aj prezentujú ako rôzne fiktívne kapely, ktoré majú rôznu techniku hrania a tak mi hudba od kapiel „Gulevátor“ a „Štrbavý Mamut“ jednoducho nezapasovala. Nebudem sa tomuto brániť.

Ak by som mal povedať svoje najobľúbenejšie skladby tak zase tiež idú viac menej za sebou a to sú momentky od „Protektiv Kaučuk“. „Veľká Mača, Vincov Háj“ je veľmi chytľavá a okamžite sa mi zapísala do hlavy. Rovnako skvelá je nasledujúca „Telegram“, ktorú si podľa mňa ľudia budú tiež okamžite spievať s kapelou tiež. A čo sa týka "Organistu Na Choruse..." tak fungovalo to pre mňa aj v krátkej verzii, tu je to len o niečo zaujímavejšie.

Esoterická“ a „Playback“ majú zase podľa mňa najzaujímavejšie melodické linky. Možno si ich v hlave nevybavím okamžite, no minimálne viem, že keď si ich opätovne pustím, budú mi zase pohodovo znieť. „Zelený Ronald Reggae“ tu má zaujímavú dvojicu v podaní skladieb „Lístok Na Mars“ a „Vodník“. Pričom pri prvej zmienenej by som asi na prvé počutie vôbec niekoho ako sú Slíže nehľadal. Pôsobí to ako keby sa o hudbu postarala úplne iná kapela. Ale znie to veľmi kreatívne a kvalitne. A ak by si človek chcel užiť trošku gitár v tejto skladbe, tak je tu aj bonusová verzia pri konci. A aj tu to znie dosť dobre. No reggae verzia je asi predsa len o niečo chytľavejšia.

Štidirí“ je tiež chytľavá a okrem toho obohatená s celom dobrou hláškou o melódiu „Dávej Ber“ To opäť ukazuje Slíže v tom, čo robia najlepšie. A oceňujem to. A keď chceme na záver ešte nejakú vokálovú vsuvku, tak si môžeme opäť užiť „slečinku“ v pokračovaní série „Nebolo to Zlé“. A čo mojim kamarátom milovaná skladba „Milý Synu“? Myslím si, že ten výchovný podtón, ktorý dávajú do svojich skladieb Slíže ako „Spitipáter“ má asi niečo do seba. Je to dobrá dávka humoru, ktorá vie aj po rokoch správne pobaviť. A to robí mnohé tieto skladby celkom nadčasové. Ako som povedal, nemôžem album oceniť ako celok a ku koncu záujem trošku opadol, no stále by som ho ohodnotil ako dobrý album. Je to lepšie ako „Ja Chaču Tebja“, no nemyslím si, že kvalitatívne dosahuje až na „Vo Štvorici Po Opici.“

Ak by som to mal nejako zhrnúť, tak „Festival Chorobná 2001“ je celkom zaujímavý experiment. Falošný festival, plný falošných kapiel, ktorého výsledkom je album kapely Horkýže Slíže. A máme tam aj akože divákov, máme tu zaujímavých hostí a album si dokáže udržať pozornosť poslucháča. Toto nikdy chalanom zo Slížov nevezmem. Ak ste album nikdy nepočuli a máte radi slovenský punk rock, tak tento album určite oceníte. Má dostatok pozitívnych momentov na to, aby som povedal, že stojí za pozornosť. A tým sa uzatvára jedna kapitola kapely. Po tomto albume totiž z kapely odišiel pôvodný bubeník Martin Košovan, a jeho miesto zaujal Marek Viršík. Ale o tom už nabudúce.

Hodnotenie: 7/10

autor: Endre-silentname, 18. december 2020 14:42
Zdieľaj článok na facebooku
199 odoberateľov
Endre-silentname

Čo môže človek o sebe napísať na 1000 znakov? Ťažko povedať. Človek si pamätá časy spred desiatich rokov, keď venoval Birdzu skutočne obrovské množstvo času. Dnes už žije úplne iný život. No niektoré veci sa nezmenili. Stále milujem písanie, stále milujem hudbu, knihy a najmä aj filmy. Možno keď budem mať záujem, tak môžem venovať aj pár názorov na pár obľúbených filmov. Ak vás to bude zaujímať. Plus si rád opäť vypočujem názory na svoje poviedky alebo básničky, ktoré možno opätovne niekedy zavesím. Je fajn sa po rokoch vrátiť. A dúfam, že tentokrát už na dlhšie, než na pár dní. :)

Komenty k článku

1. 1
    Pubertslatinocelny

34 ročný ujo
    zvláštne ticho vzniklo

Ten gulevator je paródia na Gladiátor a ich zmenu štýlu. "Zahráme si dve skladbicky, jednu staršiu, viac-menej najstaršiu a jednu novšiu, viac-menej najnovšiu" a potom zahrajú metalovú Betu a potom Zltý sneh
  2. 2
    Endre-silentname

32 ročný muž
    letím niekde v oblakoch

@pubertslatinocelny Jaj takto to bolo myslené. Okey... teraz už mi to dáva viac zmysel. :D ... díky za objasnenie. :)