Rews

Horkýže Slíže - V Rámci Oného (1997)

Ako som sľúbil na svojej nástenke, otváram novú sériu recenzií na albumy. Tentokrát na slovenskú kapelu z Nitry - Horkýže Slíže. Pre tých, ktorí náhodou nevedia, tak len poviem, že táto kapela je na slovenskej hudobnej scéne už skoro 30 rokov, majú na konte 11 albumov, dve výberovky ("Best uff" a "V Dobrej Viere"), jeden live album ("Živák") a jeden neoficiálny demo album ("Prvý Slíž"). Rozmýšľal som ako reálne s ich diskografiou začať. Či najprv ohodnotiť ich prvé demo, alebo sa vrhnúť až na ich debutový album. Nakoniec som sa rozhodol "Prvý Slíž" preskočiť čisto z jedného dôvodu, a tým je skutočnosť, že všetky skladby z neho sa dostali neskôr na prvé 3 albumy kapely. A nie som človek, ktorý sa rád opakuje. Najmä ak už som jednotlivé skladby raz komentoval. Takže demo hodnotiť nebudem, vrhneme sa rovno na ich prvý album z roku 1997 - "V Rámci Oného".

Rovnako ešte na úvod poviem jednu vec. Narozdiel od mnohých iných neboli prvé štyri albumy Horkýže Slíže hudba, s ktorou som vyrastal. Počul som z nich pár skladieb, no nikdy som sa nepozrel na tieto albumy nejako hlbšie. Výraznejšie som kapelu začal vnímať až od ich piateho albumu (pravdepodobne ako väčšina ľudí). Ale ani vtedy som sa nikdy nepovažoval za nejakého obrovského fanúšika kapely. Skôr som bol občasný poslucháč, ktorého vedeli niekedy svojimi skladbami celkom dobre pobaviť. Ale na všetko je potrebné vyzrieť a to sa dá povedať aj o tomto albume.

Nemám toho veľa čo by som mohol o tomto albume povedať, myslím si, že ako úvodné zoznámenie ide o celkom slušný počin. Je tu rozhodne cítiť potenciál, ktorý kapela v sebe mala, ale určite nejde o najsilnejší počin, ktorý kapela priniesla. Je vidieť, že básnické črevo Kuka sa ešte len formuje a časom nám prinesie oveľa zaujímavejšie, vtipnejšie a trefnejšie texty. Ale cvičenie robí majstra a každý z nás nejako začínal. Celkovo sú podľa mňa skladby celkom dobré, no málo z nich má pre mňa momentky, ktoré by ma nejako vysoko zaujali. Je tu ale niekoľko, o ktorých môžem povedať niečo viac.

Všetci asi veľmi dobre poznajú prvú skladbu "Maštaľ", ktorá sa stala skoro ikonickou skladbou kapely. A je pravda, že text je natoľko chytľavý, že človek ani nevie ako a o chvíľu si tiež spieva: "Horí ti maštaľ". Takže áno, cítiť potenciál. "Príbeh O Starej Platni" má takisto celkom kreatívny a vtipný nápad, ktorý ma pobavil a veľmi dobre funguje. A keď ten moment príde, tak sa úprimne smejem, lebo som to zažil tiež.

"Sex Po Telefóne" má dobre napísaný text, ktorý sa v tej muzike skutočne dostáva do hlavy. A hoci dnes už je viac doba internetu, tak toto vie pobaviť rovnako. Je to rozhodne skladba, ktorú si človek zapamätá. Rovnako dobre funguje aj "Paľko", kde ma záver skladby doslova rozosmial. Tak som celú dobu rozmýšľal nad tým, či je to o tom "Paľkovi" čo som si myslel a mal som pravdu. A všetci máme určite v hlave "Paľko vybehni na scénu, bez teba to nemá nemá cenu"

Úvodné bicie v skladbe "Hovadá" sú takisto skvelé a celkovo ide o skladbu, pri ktorej som si hovoril, že toto je asi niečo, čo pozná tak trochu každý z nás. Okrem toho je super, že slohy idú pomalšie a refrén to skvele zrýchli. Zaujímavá momentka, ktorá funguje. A potom tu máme ešte aj skladbu o kapele samotnej s názvom "Horkýže Slíže". Celkom vie pobaviť, keď kapela urobí skladbu o sebe samých. Nieže by mnohí umelci dnes nerobili skladby o sebe (Rytmus je veľmi dobrý príklad), ale toto vie skutočne pobaviť.

Ostatné skladby nemajú nejaký výrazný moment, kde by ma zaujali. Ako som povedal, v textoch cítiť potenciál, že kapela bude v budúcnosti rásť vyššie a to sa aj rokmi neskôr potvrdilo. Nenašiel by som dokopy  žiadnu skladbu, ktorú by som mal chuť prepnúť, no nemajú v sebe niečo, v čom by podľa mňa nejako extrémne vynikali. Proste okey. A tak to uzavriem. Možno jedinou výnimkou je sklaba "Onania", ktorej text asi pobaví každého onanistu. Toľko teda k jednotlivým skladbám, poďme si povedať niečo ešte o jednej veci, ktorá je na tomto albume citeľná a tou je veľmi amatérsky spracovaný mastering.

Pri posledných recenziách som sa tomuto ani raz nevenoval, lebo nebol nejaký výrazný dôvod. Tu však túto tému nakusnem. Na jednej strane si hovorím, že ide o debutový album a v roku 1997 neznamenalo meno Horkýže Slíže tak veľa ako dnes. A aj technika masteringu sa roky vylepšovala ďalej a ďalej. "V Rámci Oného" ale po technickej stránke pôsobí ako lepšie spracované demo. A myslím si, že keby sa album dočkal remastrovanej verzie, mohlo by mu to pomôcť. Lebo ten zvuk nie je zrovna kvalitný. Ale nakoľko išlo o prvý album kapely, nebude to nejako výrazne uberať albumy body a hodnotenie to ovplyvní len minimálne.

Zhrnutie bude teda nasledovné. Ak máte radi Horkýže Slíže a nikdy ste tento album nepočuli, môže byť zaujímavé pozrieť sa na ich začiatky, aby ste videli ako vie z malého semienka vyrásť obrovský strom. To je rozhodne celkom zaujímavé. Album je nápaditý, nechýba mu humor a aj keď nie všetky skladby sú pre mňa nadčasové klasiky, tak nie je na tomto albume jediný moment, kde by mi ich hudba nejako prekážala. Je to ale ťažké dívať sa na tento album ako produkt sám o sebe, keď ako človek poznám aj ich neskoršiu tvorbu. A pri Slížoch platí, že rokmi rástli a zlepšovali sa. Tu pôsobili ako absolútne barová kapela, čo hrá pre zvieratá a pre ľudí. Ale stačilo 5 rokov, aby sa pre mnohých stali žijúcou legendárnou slovenskou punk-rockovou kapelou. A budeme po tej ceste postupne šlapať. Pretože toto bol iba začiatok.

Hodnotenie: 6,5/10

autor: Endre-silentname, 25. november 2020 09:28
Zdieľaj článok na facebooku
199 odoberateľov
Endre-silentname

Čo môže človek o sebe napísať na 1000 znakov? Ťažko povedať. Človek si pamätá časy spred desiatich rokov, keď venoval Birdzu skutočne obrovské množstvo času. Dnes už žije úplne iný život. No niektoré veci sa nezmenili. Stále milujem písanie, stále milujem hudbu, knihy a najmä aj filmy. Možno keď budem mať záujem, tak môžem venovať aj pár názorov na pár obľúbených filmov. Ak vás to bude zaujímať. Plus si rád opäť vypočujem názory na svoje poviedky alebo básničky, ktoré možno opätovne niekedy zavesím. Je fajn sa po rokoch vrátiť. A dúfam, že tentokrát už na dlhšie, než na pár dní. :)

Komenty k článku

1. 1
    Zavinac

31 ročná žena
    Nitra

písal si to v dobrej viere (thumbs)
  2. 2
    Torpedo08

29 ročný muž
    K0K0T0V0

(thumbs) su na tom albume velke hity (lala)
  3. 3
    Kerrang

28 ročný muž

HS sú legenda :D