Čiernobielo

I AM A HERO (Najnápaditejší zombie príbeh všetkých čias)

Kto aspoň raz za život nezablúdil k zombie hororom? Niet sa za čo hanbiť, keďže tento štýl hororu autorom ponúka široké spektrum možností sebarealizácie. V prostredí plnom živých mŕtvych sa dá vytvoriť čokoľvek od zábavnej akcie, po komornú drámu. V čom teda spočíva krása sveta plného príšer bažiacich po ľudskom mäse? Dá sa povedať, že celá tá krása je v zrútení sveta ako ho poznáme, zároveň však v snahe udržať čo i len kúsok z neho nažive. A tak sa rodia hrdinovia. Silný i komický, nesvoji, alebo sršiaci sebaistotou. V čom ich teda hrdina tejto mangy môže prekonať?

Nuž takmer v ničom a ak áno, snáď len v tom byť človekom.

Manga ako taká sa zombie hororom ani prinajmenšom nevyhýba. Práve naopak, je niekoľko schopných máng, respektíve anime, ktoré sa do tohto žánru pustili a nezaostávajú za filmovým umením, aj keď do neho neraz vkladajú nejaký zásadný prvok, ktorým sa snažia odlišovať od iných. V Highschool of the Dead je to erotika, v Apocalypse no Toride je to prostredie v iných mangách je to zas vyhrotená brutalita. I am a Hero na nič z toho nevsádza a autor, ktorý pred tým nikdy nezablúdil do hororového žánru sa s týmto svetom silou mocou nevysporiadava originálne, alebo veľkolepo, ale ako s obyčajným príbehom, obyčajného človeka, do ktorého sa tak akosi vkradol koniec sveta.

Nedajte sa ale oklamať. Originalitu a veľkoleposť tento príbeh určite obsahuje, lež dáva si načas a tak vyslovene neudiera do očí ako snaha zaujať, ale stáva sa solídnou súčasťou príbehu.

Zoznámte sa s Hideom - mangakom, ktorý by rád pracoval na niečom svojom, avšak miesto toho sedí v kancelárii plnej ďalších ľudí ako on, aby pracovali na mangách niekoho iného. Raz by chcel mať pod sebou vlastných ľudí a bol slávny, ale jeho prístup k vlastným hrdinom je pre populárne mangy nevhodný. Na rozdiel od iných totiž svojich hlavných hrdinov čím ďalej tým viac odsúva do úzadia, až raz z jeho mangy úplne zmiznú.

Na Hideovy je toho málo čo by ste si mohli obľúbiť, v noci má strach a bojí sa vlastných predstáv, nevie sa vzchopiť v očiach svojej priateľky, keď sa opije je mimoriadne nesympatický, ale tak nejak vás to k nemu bude ťahať, pretože v jeho slabostiach, občas človek nájde jednu z tých svojich.

Možno by sa Hideo raz vzchopil, možno nie. To sa už nedozvieme, pretože uprostred jeho problémov svet uzrel začiatok svojho konca.

Manga je jedna z tých pomalších a preto sa celú prvú knihu neudeje nič čo by poriadne rozbehlo dej a ten sa priam zrúti z útesu až s jej koncom. Hideo sa dostáva z centra mesta a spôsobom, ktorý človeka chytí za srdce stretáva svoju spoločníčku Hiromi. Tu už sa začína skutočná apokalypsa, snaha ľudí sa s ňou vyrovnať a neskôr len holá snaha prežiť.

Takmer každý aspekt tejto apokalypsy je veľmi originálny a skvelo opísaný. Od počiatočnej všeobecnej paniky, cez skupinkovanie a snahy prežiť až po vytvorenie záchranných oddielov.

Štve vás ako v každom podobnom príbehu ľudia nájdu kopu zbraní, ako je jediná možnosť pre nakazeného stať sa zombie, ako napriek tomu, že všade tečie krv nakazených, nikto s ňou nemá problém pri rozsekávaní ľudí a ako je pozadie celej nákazy a jej “správanie“ vždy tak nejak predvídateľné? Tak tu vás to nečaká a tešte sa na plno príjemných prekvapení, pretože vždy vás budú sprevádzať isté nezrovnalosti, ktoré sa pomaly budú odhaľovať a zároveň sa pri tom bude pomaly ale isto stupňovať dej. Tiež sa príbeh nebude točiť len okolo jedného človeka a miesta s ním spätého, ale postupne sa autor odpútava od hlavného hrdinu a oboznamuje nás so dianím inde cez nových, ktorí vyvstanú v rôznych častiach sveta.

Kresba tohto diela je nevšedná a nie každému bude pochuti výzor postáv. Občas to preháňajú s emóciami aj napriek tomu, že štýl kresby to priam nevyžaduje. Dá sa ju ale obľúbiť a vy si po čase nebudete vedieť predstaviť, že by bol tento príbeh kreslený iným spôsobom. Tak či onak, čo sa týka okolitého sveta je úžasne detailný a určite sa pozastavíte napríklad nad časťami, kde sa hlavným hrdinom naskytne pohľad z Mt. Fuji na svet v plameňoch, ale rovnako vás môžu osloviť vypracované interiéry, alebo časti exteriérov, kde sa budú postavy práve nachádzať. Nad hlavnou postavou často pokývate hlavou, ale budete mať pre neho v absurdnom svete pochopenie a novým hlavným postavám tiež po čase prídete na chuť, aj keď každá z nich nezanechá zrovna hrdinský prvý dojem. A často nie ani druhý, ani tretí. Každý totiž musí prejsť istým vývojom, aby zistil čo to znamená stať sa naozajstným Hrdinom.autor: Karlotiskot, 20. október 2015 16:57
Zdieľaj článok na facebooku
62 odoberateľov
Karlotiskot

Under the spreading chestnut tree I sold you and you sold me: There lie they, and here lie we Under the spreading chestnut tree

Komenty k článku