Angry magazín

Interstellar shit (2/2)

Vitajte v pokračovaní recenzie, alebo skôr opisu prijebanosti sveta, postáv, javov a neviem čoho ešte, hrdo sa zhrnujúcich pod názvom Interstellar.

Spolu sa vydajme na púť svetom pri ktorom tvorení asisotaval prvotriedny fyzik, no napriek tomu uvidíte plno chýb, ktoré zaregistrujete aj s nedokončenou základnou školou. Ako napríklad raketu, ktorá na Zemi potrebuje prídavné motory, ale na planéte s o tretinu väčšou gravitáciou si vystačí pri štarte do vesmíru sama. Tri planéty v blízkosti obrej čiernej diery, na ktorých je aj napriek absencii slnka zakaždým deň. Lietajúce ľadovce, ktoré ktovie prečo lietajú, možno kvôli nízkej gravitácii, čo by bolo čudné, pretože snehové vločky na nej aj tak padajú k zemi a hlavne neschopnosť prvotriednej technológie určenej na medzihviezdne lety zistiť, že na planéte na ktorej pristáva sa jedna za druhou valia niekoľkokilometrové tsunami...

V hlavných úlohách:

Logika určite nie

Matt “Najlepší mozog ľudstva, ktorý nechápe princípu dekompresie“ Damon

Matthew “prežije aj pád do čiernej diery“ McConaughey

MEEERF! “ghostbuster“ Foy

MEEERF! “vďaka hodinkám som zachránila ľudstvo“ Chastain

MEEERF! “moja vnučka je stará ako môj otec“ Burstyn

Anne “zrejme vynosí celú civilizáciu“ Hathaway

A ten černoch pri ktorom vám je na prvý pohľad jasné, že určite zomrie.

Coop so svojou posádkou prechádza červou dierou aby dojebali čo sa dalo na troch planétach, ktoré mala začať skúmať posádka pred nimi a začínajú pekne z ostra. Napriek tomu, že ľudstvu neostáva veľa času, posádka sa rozhodne pristáť na planéte najbližšie k čiernej diere, kde každou hodinou stratia sedem rokov. Ide z nej signál tak prečo nie že jo? Nuž asi preto, že táto banda kokotov si na planéte odrazu uvedomí, že predchádzajúca posádka sa vďaka zakriveniu času vylodila len pár minút pred nimi a tak ju v podstate ani nemohli stihnúť preskúmať. Samozrejme to ani nestihli, pretože na planéte sa preháňajú niekoľkokilometrové tsunami, ktoré ich rozbili na márne kúsky, ktoré sa Cooperova posádka snaží zachrániť, bohužiaľ to za nich musí spraviť pribrzdený robot, ktorý sa v poslednej chvíli rozhýbe a zachráni ženskú, ktorá sa do poslednej chvíle snaží zdvihnúť kus trosky s pár minút starými dátami o očividne nehostinnej planéte. Bohužial, druhý člen posádky-akási napodobenina Ashtona Kutchera zomiera pod hordou vody, aj napriek tomu, že v skutočnosti sa na planéte o nič nesnažil, len tam čakal a čakal a čakal a keď už bola trúbka zachránená doplo mu, že by sa mohol začať zachraňovať aj on, hoci bol doteraz bližšie k lodi ako ona...

(FAKT GENIÁLNE SPRÁVANIE POSTÁV KRISTA!!!)

Posádka však dlho nad Ashtonom nesmútia a hneď sa dohadujú na ďalšej planéte. Keďže to na tej predchádzajúcej kvalitne dojebali, prišli o zásoby, palivo a 23 rokov času a tak môžu preskúmať už len jednu z planét. Anna by rada šla na tú kde pred tým pristál istý vedec, z ktorého sa vyklul jej píchač a vysvetluje Coopovy a černochovy, ako jej láska dáva pocit, že to je tá správna planéta... Bohužiaľ jediné inteligentné rozhodnutie, ktoré v tomto filme učinie sa im účelovo vypomsťuje a tak keď si miesto sily lásky vyberú planétu s údajne najlepším mozgom ľudstva dopadá všetko ešte viac napiču ako doteraz.

Prekvapivo nás na nej čaká Dobrý Will Hunting po doktorantskom štúdiu a nie je o nič menej jebnutý ako keď sa s kamarátom v Bostone potĺkali po baroch a vyvolávali bitky. Takže najebe Coopovy, nastraží bombu na černocha a rozhodne sa, že je jediný schopný zachrániť ľudstvo. Sympatickejšu postavu by ste v tejto chvíli len ťažko pohľadali, lenže Will očividne nie je takým géniom ako sa zdá a tak sa zabije pri tom, ako nepochopil, že keď mu systém hlasí problém vo vesmíre mal by miesto vypnutia hlásenia tohto problému, skúsiť tento problém radšej vyriešiť. Podarí sa mu teda rozjebať modul na ktorý sa má napojiť kozmická loď aby mohla cestovať medzi planétami a samozrejme aj seba a tak nám odpláva do vesmíru a spolu s černochom zostávajú v zabudnutí bez sebamenšieho obzretia sa za nimi jeho kolegami.

Coop našťastie zachráni situáciu v scéne, ktorá by sa skôr hodila do rýchlo a zbesilo a s tým málom čo majú sa vidajú k poslednej planéte na zozname, ktorá mala byť logicky prvá, ale to očividne nikomu nevadí a nepozastavia sa nad svojou prijebanosťou ani keď už je nadmieru jasná. Pre nedostatok paliva si to však musia strihnúť okolo čiernej diery a využiť gravitačné zrýchlenie aby ušetrili palivo. Coop sa pri tomto manévri odpája od Anny aby nabrala rýchlosť a tak sa pri strate ďalších 120tich rokov lúčia.

Ach bože ako len opísať čo sa dialo potom...

Cooper je odolná mrška, rozdieli v gravitácii na horizonte čiernej diery jeho telo nejak zvlášť neovplyvňujú a tak sa stane že,podľa grimasy, po náramnom nasratí si do skafandra sa ocitá na kúzelnom mieste a nám sa dostáva neuveriteľného zistenietoho, čo sa v čiernej diere vlastne nachádza.

MEEERF!ina izba, pozorovateľná z poza police a vysvitlo, že jej osobný poltergaist nebol nikto iný len on sám snažiac sa ju upozorniť na to ćo bude. Keď však zisťuje že tomu nejde zabrániť rozhodne sa jej teda aspoň pomôcť hneď potom, ako sám sebe predá informáciu o umiestnení NASA.

Aby ste rozumeli MEEERF! sa medzičasom spojila s nasa a snažila sa pomôcť ľudstvu vytvoriť stanice, ktoré budú schopné preniesť zvyšky ľudstva na jednu z planét v okolí gargantui . Na to však potrebovala vedieť ako to vyzerá vo vnútri čiernej diery.

Jej otec jej samozrejme pomocou morzeovky na hodinách vyťuká, že v čiernej diere je zrejme jej izba, pretože si neviem predstaviť, že farmársky astronaut dokázal dať o tomto priestore inú info ako túto. MEEERF si to samozrejme dala všetko dokopy a baaam zachránila ľudstvo.

V čiernej diere sa ešte dozvedáme, že vyhlásení ONI sme vlastne my z budúcnosti, ktorý sa dostali do 5tej dimenzie vďaka tomu, že ovplyvnili minulosť z budúcnosti pomocou gravitácie... Ach, vidíte v tom nejaké paradoxy? Ja tiež, hlavne ten, prečo je film s tým najprijebanejśím scenárom aký som kedy videl, jeden z obecne najlepšie hodnotených? Ktorý Fyzik mi toto vysvetlí? Nolan tvrdil ako sa mu zdalo, že Hawking sa na prmiére jeho filmu zjavne zabával. Bodaj by nie, pre Fyzika jeho formátu to muselo byť ako keby prvýkrát vidíte Blbého a Blbšieho a stihli ste si pred tým dať ešte poriadne brko.

Konečne sa dostávam ku koncu toho “diela“. Coopa to zjavne vyprdne z červej diery. Nie nepomílil som si červiu a čiernu dieru. Vyprdne ho to z onej červej diery v našej sústave a je zachránený jednou zo staníc, ktoré mieria k novému domovu. Na stanici je zelená trávićka, vlastné “slnko“ a ak sa neopýtate samy seba či sa toto musel nutne vytvoriť vo vesmíre a nestačilo by to v nejakom podzemnom kryte pri čom by vzyšli menšie náklady a ľudstvo sa nemuselo poberať žiť na planétu ktorá miery takmer doslova do piče božej matere, tak to mi prosím pekne vycucnite hovno z anusu, pretože ste schopný už zožrať akúkoľvek sračku. Bodku tejto kope hovien dáva stretnutie coopa so svojou umierajúcou dcérou, ktorá mu pred smrťou pripomenie, že Anna stále žije a zakladá dajakú kolóniu bez toho aby vedela, že Cooper zachránil ľudstvo a tak sa jej to rozhodne ísť osobne zdeliť a film končí tým ako nastupuje do vesmírnej stíhačky aby ňou zamieril tam, kam aj tak idú všetci, aj keď nemajú ako vedieť, že sa tam skutočne našla planéta na ktorej sa dá žiť a všetci astronauti, ktorí tam boli vyslaní sa odtiaľ 120 rokov neozvali.

Rád by som tento článok ukončil nejakým solídnym hodnotením avšak z ktorej strany je hodnotiť ľahšie?

Efekty (9/10) Efekty tohto filmu sú na vysokej úrovni a to mu nikto nevezme ale dej je tak strašný, že si ich ani poriadne nestihnete užiť.

Prijebanosť deja (10/10) V živote som nevidel dej, ktorý je takto nezmyselný, ale napriek tomu sa snaží tváriť vážne a držať si kontinuitu.

dementnosť postáv (10/10) Nechápem ako to tí herci mohli zahrať tak, že to vyzeralo akoby verili tomu čo hrajú. Jediná postava, ktorá nie je absolútne prijebaná je bohužiaľ černoch, ku ktorej si radšej nevytvoríte žiadne putá, pretože vám je jasné, že ho aj tak zabijú.

Celkovo je tento film naozaj maximálne prijebaní, bude vás mátať ešte veľmi dlho a vám sa ešte pár dní po ňom bude v bežných životných situáciách stávať, že odrazu v rade na pošte, alebo pri pracovnom pohovore podvedome vykríkne vety ako: „Prečo ho tá čierna diera neroztrhala!?“, „Kto akože vynosí tie deti!?“, alebo proste len: „Toľko pičovín som pokope ešte nikdy nevidel!“.

autor: Karlotiskot, 24. september 2015 12:15
Zdieľaj článok na facebooku
61 odoberateľov
Karlotiskot

Under the spreading chestnut tree I sold you and you sold me: There lie they, and here lie we Under the spreading chestnut tree

Komenty k článku

1. 1
    Ismajel

31 ročný muž
    Where the rainbow ends

veľmi chabé a smutné....
  2. 2
    Tommyhot

30 ročný muž
    Kaohsiung, Taiwan

:D super napisane. Inak tie fyzikalne bullshity aj mna neskutocne vytacali.
  3. 3
    Karlotiskot

34 ročný ujo
    I'll Be In The Garage

@ismajel slovo "smutné" sa očividne na birdzi rozšíri v najbližšej dobe :D

Oka takže niečo konštruktívnejšie by sa zišlo napísať. Príde ti chabý obsah alebo forma? Alebo ti vadí, že kritizujem film, ktorý sa tebe osobne páči? Máš niečo proti mojím výhradám? Alebo sa ti zdá, že som sa snažil o niečo čo sa mi nepodarilo ;) (Tajne totiž dúfam, že dostanem náklad za "pokusy" byť vtipným, pretože o vtipnosť v tomto článku čuduj sa svete nejde, čo je ľahko vydedukovateľné z popisu magazínu)

Chabé a smutné je totižto podľa mňa kritizovať za použitia troch slov. Takže dúfam, že v ďalšom príspevku zo seba dostaneš niečo konštruktívnejšie, čo by mi ako autorovi aj niečo dalo.
  4. 4
    Ismajel

31 ročný muž
    Where the rainbow ends

Podľa mňa bol ten film dobrý a kritizovať fyzikálne detaily a "logickosť" postáv či deju v sci-fi filme odohrávajúcom sa v nešpecifikovanej budúcnosti je dosť odveci. Taktiež to nebol vedecký dokument ale FILM. Ale ak ťa to baví, tak spokojne to rob ďalej, nakoľko takéto niečo nájdeš úplne v každom filme.

Navyše tam máš gramatické chyby...a aj to vyjadrovanie plné nadávok mi neprišlo ani vtipné ani nejak účelové. Ale toť je môj názor, rovnako ako ten tvoj na Interstellar
  5. 5
    Subarnica

22 ročné dievča

@4 tiež sa mi nepáči keď v niečom čo má mať akože nejakú výpovednú hodnotu a úroveň sú nadávky..

z toho filmu som videla asi pol hodinu, vôbec ma nechytol, nič ma nedonútilo ho dopozerať tak som ho vypla... takže sa nemám právo tu vyskakovať ale darmo soundtrack je na tom celom asi najlepší :3
  6. 6
    Ismajel

31 ročný muž
    Where the rainbow ends

A pár detailov ti ušlo. "ONI" nie sú tí istí ľudia z budúcnosti, ale "civilizácia, ktorá sa vyvinula mimo 3dimenzií v 5dimenzionálnom svete" Preto akože dokázali ovplyvňovať časopriestorové udalosti, aj keď uznávam, že to boli také zadné vrátka ako vysvetliť to chaotické rozuzlenie.
    Deti malo "vynosiť" 10 inkubátorov čo mali na palube (budúcnosť, tak asi na to stroje mali). Cooper je síce farmár, ale má inžiniersky titul a asi nebude až taký hlúpy keď zostrojil a naprogramoval nejednu vec.
  7. 7
    Karlotiskot

34 ročný ujo
    I'll Be In The Garage

@ismajel No počkať, počkať jedna vec ma zarazila. Ak v sci-fi filme netreba logickosť deja, postáv ani javov tak akože čo v ňom stačí? Vesmírna loď, alebo mimozemšťana? Možno k sci-fi ano, ale k dobrému sci-fi určite nie. Tiež mám pocit, že si do istej miery pletieš sci-fi s fantasy.

Nuž nájdem to vo veľa filmoch, ale nie v takejto miere, tiež je rozdiel keď sa vo filme niečo vymyslí a dodržuje sa to a keď sa to vymyslí a ide sa to porušovať, to už nie je o žánri ale o kvalite scenára.

Na gramatiku sa budem sústrediť trošku viac, určite v nej mám dosť veľké medzery.
  8. 8
    Ismajel

31 ročný muž
    Where the rainbow ends

Tak ale to čo si tam vo väčšine písal boli argumenty ako keby som ja teraz povedal, že prečo v LOTR nenasadol Frodo spolu s Gandalfom na orla a nehodili ten prsteň z výšky do tej sopky ? Ušetrili by tak 4 hodiny bojov v ďalších 2 filmoch...
    Tak daj mi príklad "dobrého sci-fi" ... v každom ti nájdem niečo podobné
  9. 9
    Marek15693

26 ročný muž

este soundtrack bol super
  10. 10
    Karlotiskot

34 ročný ujo
    I'll Be In The Garage

@subarnica Nuž ono je zámer aby to malo výpovednú hodnotu asi tak tretej cenovej :P A súhlasím soundtrack sa mi na tomto filme naozaj páčil :)

@Ismajel To s detmi by som bral už dáko, ONI mi je jasné, že nie sú prítomný oni sry ak som to zle podal :P
    Nuž problém je, že to s orlami v skutočnosti má jestvujúce vysvetlenie :D
    Hmmm ale máš pravdu moja kritika je dosť zjednodušená, ale aj to ide v tomto magazíne.
  11. 11
    Awesomeness

hrá sa, že má 2 roky
    Vancouver

ten film nebol zameraný na tú logiku, to je fakt
    ale skôr na tie emócie
    je to proste tak trochu "iný typ" scifi,
    a preto má tak vela haterov,
    buď ho ludia milujú alebo nenávidia
  12. 12
    Karlotiskot

34 ročný ujo
    I'll Be In The Garage

@awesomeness Nie som si istí či na ňu nebol zameraný, keďže za scenárom stojí aj Kip Thorne. A ono je to celkovo proste jedno či je flm na logiku zameraný alebo nie, do určitej miery by tam proste mala byť, pretože nelogickosť je rušiví prvok a rušivé prvky nie sú vítané takmer v žiadnom odvetví umenia.
  13. 13
    Dannyd14

23 ročný chalan

Ono keby film neobsahoval nelogicnosti, tak by rychlo skoncil, este je to sci-fi, cize realita ide mimo misu
  14. 14
    Awesomeness

hrá sa, že má 2 roky
    Vancouver

@karlotiskot však práve umenie je niečo kde logika nehrá tú hlavnú rolu..
    podľa môjho názoru to najlepšie umenie vzniká ako čisto tvorivý proces, logika je tuna vedľajšia.... a pri tomto filme, sa možno tie logické veci zrejme pridávali až nakoniec, preto to moc nesedí.

ale nepopieram, že pre veľa divákov (hlavne tých technicky, logicky zmýšľajúcich, menej otvorených takýmto trošku novým veciam, kde sa to nedrží známych noriem) sa podobné diela budú bridiť, pretože ako píšeš z toho hladiska sú tu nejaké tie nelogické veci.

ale z hladiska umenia, je niekde inde

15. 15
    Karlotiskot

34 ročný ujo
    I'll Be In The Garage

@awesomeness ach jaaaaj o umení celkovo hovorím o rušivých prvkoch a o tom že vo filmoch ako takých je logika celkom podstatnáa nelogickosť vytvára rušiví prvok, nie, že logika je podstatná v umení takže proste trištvrte komentu zbytočného...
    Môžeš si v nich vymyslieť hocičo, ale treba sa toho držať. Ak sa scenárista pohybuje v realite čo prípad interstellaru nepochybne je, mal by sa drźať zákonitostí sveta v ktorom sa pohybuje. Možno sa budeš diviť, ale mne napríklad nevadí zobrazenie Marphinej izby vciernej diere, keďźe proste v čiernej diere sa môže odohrávať absolútne hocičo. Keby tam Coop padne a vybojuje bitku s čiernym drakom vôbec by ma to neiritovalo. Nevadí mi dokonca ani to, že ľudstvo sa dobralo piatej dimenzie vzhľadom na to, že celé roky sa pohybovalo okolo čiernej diery, ktorá vo vnútry seba túto piatu dimenziu odprezentovala a som do istej miery schopný odpustiť scenáru aj to, že to Coopa teda pri páde do nej neroztrhalo na častice, ale keď je niekto v "priestore" kde človek vidí čas, tým pádom je v minulosti budúcnosti a prítomnosti zároveň prečo sa tam správa tak strašne účelovo, to odpustiť neviem a či chceš alebo nechceš samoúčelových scén tam bolo... no proste skoro celý film bol o nich a to je to čo mi vadí na tomto filme najviac a o tom hádam nepresvedčíš ani sám seba že to tak nie je a to nehovorím ani poriadne o scénach , ktoré trebárs mali doplniť účelovo scenár, tam bolo aj plno scén, ktoré samoúčelne vypĺńali samé seba. Ak nechceš prehltnúť to, že tento film má maximálne prehnané hodnotenie stací sa pozrieť na fakt, že na IMDB mal tento film ešte pre predpremiérou 6000 hodnotení 10 proste je to film stavajúci na Režisérovy, marketingu, menách hercov (a musím podotknúť ich vynikajúcich výkonoch), ale na deji absolútne nie a proste ja nechápem prečo je niektorým také ťažké priznať, že to bola očividná pitomosť z tejto stránky a radšej prekrútia podstatu filmu ako takého, vymýšlajú si čo je a čo nie je dôležité v žánry sci-fi a ja neviem čo ešte, len aby sa im to tam ako tak narvalo do toho rámčeka a nemuseli si priznať, že tento film majú radi pre hocičo iné len nie pre tie postavy a dej.

A prosím ťa toto nie. Ja som minule čítal od jedného obhajovateľa, ako tento film nepríjmajú ľudia bez technického myslenia, inde zas, že ho nepríjmajú ľudia bez kreatívneho myslenia, ale to sú proste sračky tento film nepríjmajú ľudia, ktorý od deja očakávajú trošku viac ako to že odplinie na peknučkom pozadí.