BIRDZ Magazín

Koníky na hrad!


Na stredisku pre ochranu občanov krajiny je dnes rušno. V hlavnom
výcvikovom tábore robia nábor. Z celej krajiny sem nasilu privliekli
tony robotov a o čosi menej drevených koníkov. Ide tu o
život. Nevyhovujúci jedinci sú okamžite zdiskreditovaní. Hneď vedľa
tábora sa nachádza deštrukčná hala. Obrovský hluk sa rozlieha po
celom areáli. Jeden z robotov sa práve lúči so svojou krátkou pôsobnosťou na stredisku. Prejdú len tí najlepší. Mal poslúchnuť svoju Matku, tá mu dobre vravela:

„Kinet, nechoď do náboru, nemusíš sa mi nikdy vrátiť. To chceš? Snáď chceš, aby som ťa už nikdy nevidela? Kto ti tam priatiahne matice, vymení procesor? Kinet, ver mi, nikto. Každý bude mať svoje problémy.“

Lenže Kinet, statná mašinka z dielne geniálneho vynálezcu nového
milénia, sa zaťal a chcel si vydupať svoje. A vraví matke hrmotavým
hlasom, pretože vtedy bol ešte december alebo január a nikto si nebol
istý tým, či náhodou nezamrzne práve ten jeho systém.

„Ja sa nebojím, dokážem im, že na to mám. Chcem slúžiť vlasti a položiť za ňu svoj život. Chcem cítiť vôňu svojho prehriateho motora, svoje
poohýbané plechy, počuť výkriky porazených, to chcem, Matka!“

A teraz neborák Kinet necíti nič, je zlynčovaný, takého by ho ani
vlastná Matka nespoznala. O nič lepšie nedopadol ani jeho kamarát, s
ktorým sa dal do mrznúcej konverzácie v prvý deň príchodu. Bavili sa
vtedy o tom, ako ich budú triediť, o tom, že majú spoločné sny, ich
ambície sú nedosiahnuteľné, no i napriek tomu sa budú snažiť ich
dosiahnuť. A potom začuli hlas veliteľa z amplióna pred budovou
administratívy.

„Všetci nováčikovia, nech sa okamžite dostavia do hlavného výcvikového tábora. Obzvlášť by som zdôraznil dôležitosť prítomnosti hlúpych koníkov z pochybnej skupiny DPN58XXI!!!! Absencia je neprípustná! Opakujem. Absencia je neprípustná.“Kinet sa zamyslel, potom sa spýtal svojho kamaráta, koníka, ktorý bol však z inej skupiny, prečo vyzdvihol práve koníkov zo skupiny DPN58XXI.

„S tými nie je reč, vedia len útočiť. Jedno normálne slovo z nich.. ako sa to.. ako sa to len povie.. nedostaneš.. áno, nedostaneš,“ povedal nakoniec koník, ktorý bol obmedzenejší než jeho kamarát Kinet. Kinet bol rozhľadený, vedel o všetkom, čo sa deje vo svete. Vedel vymenovať všetky dôležité udalosti tretej svetovej vojny, ktorá bola dlho považovaná za prechodnú vojnu medzi krajinami s pomalým rozvojom a prosperujúcimi krajinami,ktoré považovali svet len za ďalšiu svoju kolóniu. Potom však začali vystreľovať do vesmíru svojich zajatcov na doživotie. Tam zahynul aj Kinetov otec. Kinet Matke klamal. Chcel sa pomstiť krajine za to, že mu vzala otca. Mal tajný plán, že ak prejde výcvikom, prestúpi počas bojov do cudzineckej légie a bude bojovať proti svojim. V cudzineckej légii boli prevažne koníky. Primitívni zadubenci, ktorí sa vedeli len hojdať a útočiť. Narozdiel od robotov, ktorí mali vysoké IQ a EQ.

Teraz to už Kinet ale nespraví. Nepomstí už svojho otca. Je po ňom. Už tri hodiny sa jeho telo v malých fragmentoch presúša na betóne deštrukčnej haly. Jeho kamarát koník, familiárne nazývaný Pony, vydržal o čosi dlhšie. Bol v elite spolu s koníkmi zo skupiny DPNXXI, ktorých mal na starosti, no tí mu jeho pôsobenie na bojisku neuľahčovali o nič menej ako nepriatelia z cudzineckej légie, ku ktorým nakoniec Pony prešiel.

Pony sa totižto zastrájal, že pomstí smrť Kinetovho otca. (Ponyho otec, Pinnochio, syn slávneho dreveného Janka, doposiaľ žil v úctyhodnom veku 1500 rokov na pokoji v Antverpách.) A potom, keď prišlo na lámanie chleba a Pony sa pohojdával spolu so svojimi spojencami v zákope, zrazu sa rozhojdal a padol priamo na mínu, ktorú pred ich zákop umiestnil práve jeden z hlúpejších koníkov neslávne slávnej skupiny, ktorá doteraz vystupuje v dejinách ako jednotka sabotérov. Na Ponyho šťastie, mína ho vyhodila len do vzduchu a Pony padol do niekoľko stoviek metrov vzdialeného zákopu cudzineckej légie.

Už vo vzduchu si pripravil svoju reč, ktorou chcel presvedčiť protivníka, že chce byť s nimi a nie proti nim. Celú dobu, čo padal do zákopu si hovoril: „Chcem byť sa vami, nie proti vám.“ A ako si to tak hovoril, ani sa nenazdal a skončil priamo pred vodcom jednej zo skupín koníkov. Na to sa vodca, ktorý počul iba „proti vám“ naštval a všetkým koníkom povedal, aby chudáka Ponyho postavili ako pešiaka pred zákop. Keď ho videli ostatní z jeho vlastnej skupiny, ako zmyslov zbavení do neho začali útočiť. A Pony sa pomaly začínal rozpadávať.

Najskôr odletela hlava, potom sa oddelili od seba všetky nohy, trup bol celý prevŕtaný a Ponyho malá dušička sa vznášala do antracitového neba a cestou narazila do niekoľkých Boeingov, hlavíc atómových bômb, bocianov, ktorí dezorientovaní leteli až kdesi v stratosfére a bláznov, ktorí si hovorili Modern Angels, plachtiacich v tých výškach na vzdušných prúdoch. Cestou nahor stretol Kineta, svojho kamaráta robota, a všetko mu vyrozprával. Keď sa Kinet dozvedel, čo všetko sa stalo odvtedy, čo sa jeho procesor rozlúčil so zvyškom tela, vytočil číslo na najvyššieho v Antracite a ten mu povolil spustiť na svet pod nimi hrozný dážď. Dážd kovových sĺz sa sypal na légie a nakoniec ich úplne pochoval. A bolo jedno, koľko mal kto koliesok, pretože všetci skončili pod jedným a tým istým. Pod šrotom.

autor: Muro, 27. máj 2008 10:53
Zdieľaj článok na facebooku

Komenty k článku

 1. 1
  Grietusha

  37 ročná teta
  world citizen, človák

  prvá, prvá :)<br />
  Modern Angels :D:D:D
 2. 2
  Sarah_whiteflower

  30 ročná žena
  Nitra/občas aj Zvolen

  Prepáč Peťko, ale básničky ti idú sto razy lepšie :D Ako ja nemám nič proti tej veci, ale mňa to vôbec neoslovilo... pravdupovediac proste... nooooo... bolo to dobre napísané, ale nepáčilo sa mi to, pre mňa ako čitateľa tam boli nedostatky v deji a vôbec... ale som rada, že sa tu niečo hýbe :)
 3. 3
  Wednesday

  28 ročná žena
  stop for a minute

  geniálne :)
 4. 4
  Keuska

  29 ročná žena
  Bratislava

  ty pises dobre :) mne sa to pacilo:)
 5. 5
  Luis_wonder

  27 ročný muž
  C:Program files

  v skutku zaujímave :D
 6. 6
  Kemuro

  29 ročný muž
  TEN

  pravda..nebol čas,dlho uvažovať..proste automaticky klepali prsty:D
 7. 7
  Althinka

  34 ročná teta
  Bratislava

  ja nedostatky nevidim ... uputal ma styl aj pribeh samotny ... len tak dalej :) paci sa mi to ... aj percenta zatial svedcia v prospech clanku:)
 8. 8
  Kemuro

  29 ročný muž
  TEN

  to si ma potešila:) pekne dakujem
 9. 9
  Benzin

  27 ročný muž

  zaujímavé
 10. 10
  Jay

  29 ročný muž
  Dreamland, prechodne MT

  žeby sa časák konečne začal hýbať<br />
  celkom dobré čítanie
 11. 11
  Pawlo

  28 ročný muž
  <b>Cassovia</b>

  Vidím tu aj negatívne komentáre ale napriek tomu sa mi to pozdávalo a dokonca celkom páčilo. Ale Kemuro - nieže teraz prestaneš písať svoje najviac-super básne pretože to by bola hotová katastrofa! :D
 12. 12
  Himynameismarek

  30 ročný muž
  bytosť 4. dimenzie, plejády

  to je zvratene, paci sa mi to :D
 13. 13
  Sheena205

  29 ročná žena
  na strome s dikobrazom

  mna to celkom bavilo:)
 14. 14
  Sayre

  27 ročná žena
  Zabie kralovstvo

  bolo to celkom fajn, najma zo zaciatku!:) ten koniec sa mi ale.. ja neviem, nepacil:D cakala som, ze to bude nejake dlhsie a s trosku zamotanejsim dejom.. al einak, pekne to bolo aj tak
 15. 15
  Tenpatic

  13 ročný chlapec
  <b>Birdz</b>

  :D ou ou
 16. 16
  Wewo

  27 ročný muž

  hm... medzi tym mnozstvom kladnych komentarov sa asi ten moj strati.. ale aj tak ho poviem.<br />
  <br />
  urcite musim uznat, ze to bolo zaujimave.. teda co sa tyka deja. napisane to bolo putavo, len ta myslienka sa mi nejak nepozdava... bojujuce hojdacie koniky.. no co ja viem :)<br />
  <br />
  dejovy obsah by sa dal zhrnut nejak takto: robot a jeho kamos sli pomstit svojho octca, no rozdrbali ich na kusky.. ziadna gradacia, ziadne dejove zvraty (ja viem ze to nie je roman ale poviedka ale aj tak).. dej nic moc. vlastne to bolo zaujimave len preto, lebo to bolo cudne, podobne ako v benzinovom pripade :) je ale mozne ze som to len nepochopil :P<br />
  <br />
  urobim si tu take mensie bodove hodnotenie :)<br />
  <br />
  napad- 7/10 <br />
  styl pisania- 8/10<br />
  dej- 2/10<br />
 17. 17
  Transplantovana

  31 ročná žena
  Londýn zavolal

  ja umrem :D taky dej som teda necakala, ale aj tak :) nase tajne hnutie bolo tymto odhalene a ideme s kozou na trh :D
 18. 18
  Kemuro

  29 ročný muž
  TEN

  je to tak,že som to ukončil o čosi skôr,ináč by som to napísal pokojne aj na 5 strán a to by už bolo príliš dlhéD:D<br />
  <br />
  áno,naše hnutie bolo odhalené:D:d
 19. 19
  Matus33

  28 ročný muž
  Svit

  Neviem čo si mám myslieť :-D Ale ok. v pohode :p
 20. 20
  Nika42

  28 ročná žena

  geniálne sKveléé.. :)
 21. 21
  Littleeva

  26 ročná žena
  Spací vozeň

  pozrela som si nazov clanku, ktory ma hned uputal, a prve co ma napadlo - nepisal to nahodou Kemuro? :D<br />
  podla mna to bolo super, mne sa to pacilo:) a za napad by som urcite dala 10/10, bojujuce hojdacie koniky. super proste :)
 22. 22
  Mysulicek

  28 ročná žena

  nahodou mne sa to celkom lubilo... :)
 23. 23
  Alzbetkaa

  33 ročná žena
  Vranov nad Topľou

  genialne posplietany super napisany ale kratky blud :-D ale blud v dobrom slova zmysle ;-)
 24. 24
  Black_soul

  28 ročná žena
  ...neverhood...

  dej slaby ale styl pisania je super... :)
 25. 25
  Adripaul

  31 ročný muž
  Prievidza

  Mňa to nebavilo..nebolo sa nad čím nadchnúť..a celkovo mi to prišlo dosť trápne...sorry
 26. 26
  Yui

  26 ročná žena
  Bratislava - Petržalka

  Hmm.. neviem, či to malo mať hlbšiu myšlienku, ale ja zvyknem nad vecami hĺbať a toto je náhodou veľmi pekný príbeh so skrytými ponaučeniami a podobnými vecami, ktoré síce dnešnú mládež moc nezaujímajú, no mňa áno. Veľmi pekná práca. ;)
 27. 27
  Kemuro

  29 ročný muž
  TEN

  26.) vdaka.som rád,ked si ich tam objavila
 28. 28
  Elwinko

  34 ročný ujo
  šťastný jedine s Tebou

  Mnoo..mne sa to nepáčilo....nezaujalo ma to...
 29. 29
  Najhappy

  27 ročná žena
  Stovežatá

  kks...stalo to za to. pekny clanok,chvalim:)
 30. 30
  Ciernaruzicka

  29 ročná žena
  S T T R A T S O T M

  neviem..nepacilo sa mi to ..vlastne som to ani cele necitala..len tak kusky ale nelubilo sa mi to..mozno keby si to precitam tak by sa mi to zapacilo ale inak nie..no..tak si to idem asi precitat,aj tak nemam co robit:D
 31. 31
  Ciernaruzicka

  29 ročná žena
  S T T R A T S O T M

  prepac,ale ani po precitani ma to moc neohurilo..mozno preto,ze nemam rada taketo veci o robotoch a vselicom moznom..
 32. 32
  Boxer161

  31 ročný muž
  Tramtaria

  nanajvíš interasantné mon ami!:);)
 33. 33
  Tatianka

  30 ročná žena
  BA

  po 4 mesiacoch som si to konečne prečítala a páčilo sa :)<br />
  <br />
  najmä idea hojdacie koníky vs. roboty