Rews

Mistress America (2015)

Myslím si, že rok 2015 bol plný vynikajúcich filmov, na ktoré tak skoro nezabudnem. Každý bude mať svoje Star Wars VII, Marťana, veľký prírastok od štúdia Pixar s názvom „Inside Out“ alebo špionážnu komédiu: „Kingsman: The Service.“ Okrem toho sme ale mali aj veľa malých filmov, ktoré mnohí z nás prehliadli. A dnes si o jednom takom filme niečo povieme. Koľkí z vás mali možnosť vidieť film Noaha Baumbacha s názvom „Mistress America? Rozhodne môžem povedať, že ja som mal.

Film sa sústredí na mladú študentku Tracy, ktorú hrá Lola Kirke. Práve sa prisťahovala do New Yorku a cíti sa veľmi osamelá. Všetko sa to ale môže zmeniť po tom, čo sa spozná so svojou budúcou sestrou Brooke v podaní Grety Gerwig. A tá jej predstaví život v New Yorku po jej vlastnom spôsobe, plnom optimizmu, radosti a veľkého množstva flámovania. Tracy však na motívy ich spoločnej noci spracuje poviedku, v ktorej ju vykreslí ako osobu, ktorá vo všetkom zlyháva, no vezie na systéme Ameriky ako nejaká panička.

Okey, čo na filme funguje? Pretože popravde je toho celkom dosť . V prvom rade komédia. Film je plný vtipných momentov a dobrých hlášok a to práve vďaka excelentným postavám. Herci presne vedia koho majú reprezentovať a vedia podať svoje momentky tak skvele, že človek sa baví spolu s nimi. A to aj keď sa postavy zrovna nemusia tváriť nadšene. Nicolette ako žiarlivá priateľka je dokonalá, Michael Chernus v role Dylana rovnako vynikajúci a Heather Lind v role Mamie-Claire, ktorá má s Brooke nejaké nevybavené účty je rovnako super. Ale aj všetky malé postavy sú veľmi zapamtateľné. Ako tehotná Karen, sused Brooke alebo aj veštec, ktorý začína vetu so slovami: „The spirit says...“

Lenže ako by fungovala komédia bez toho, keby sme nemali dve hlavné hrdinky, ktoré výborne vedú príbeh a tým pádom ich ostatné postavy môžu správne pošťuchovať. Poviem pravdu, že Lola Kirke ako každodenné dievča, ktoré sa ocitne v novom prostredí a snaží sa zapadnúť funguje skvele, no ak by som mal povedať pravdu, tak najúžasnejšia postava filmu je pre mňa práve Brooke.

Dozvieme sa o nej úplne najviac a jej životný optimizmus nás neustále ohromuje. Pretože napriek tomu, že je to dievča, ktoré má obrovské množstvo plánov a nápadov, väčšinou má na niektoré veci len ohromnú smolu a veci nevyjdu tak, ako by si predstavovala. No nestráca svoj ohromný optimizmus, radosť zo života a snaží sa na negatívne stránky svojho života nehľadieť. A ak by aj nemala nič, tak jediné čo si povie je, že nejako to predsa zvládne. A takto vstupuje do každej situácie. A jej úsmev je proste čarovný.

Komédia však nefunguje len na postavách ale aj na situáciách, do ktorých sa dostanú. Scénka, kde Brooke chce od Mamie-Claire získať peniaze, na ktoré má podľa všetkého právo stojí za to a je tu ohromné množstvo skvelých fórov, na ktoré sa nezabúda. Celý čas čo tam sme sa len chceme rehotať. Pretože humor filmu je veľmi úprimný a vie presne ako nás rozosmiať.

Čo viac by som ešte pochválil? Určite soundtrack. Skvele film dopĺňa, nikdy nie je rušivý a veľmi dobre vie v jednotlivých scénkach ukázať ako sa postavy cítia. A to je pre mňa veľmi silná stránka. Ale to už len dokončuje to všetko čo som povedal. „Mistress America“ je pre mňa film, ktorý je veľmi uveriteľný, vtipný a má postavy, ktoré pôsobia na diváka ako skutoční ľudia. A práve v tom sú jeho najsilnejšie stránky. Dalo by sa ale niečo zlepšiť? Myslím si, že áno.

Jediná vec, ktorá je na filme trošku rušivá je fakt, že budeme mať v záverečnej časti veľmi priehľadné momentky, kde sa naše hlavné hrdinky skutočne škaredo pohádajú a ich priateľstvo sa skončí z veľmi pochopiteľných dôvodov. Nebudem dávať spoilery, ak ste film ešte nevideli, ale rozhodne je pravda, že tak ako chápete Brooke, rovnako rozumiete aj argumentom Tracy. Nemyslím si, že je to zlé a dáva to filmu k záveru konflikt a aj dobrú rezolúciu, no videli sme to už vo viacerých filmoch a nie je to úplne originálne a viete ako to asi bude pokračovať ďalej. Ale úprimne, to je len prehrabávanie špinavého prádla. „Mistress America“ je veľmi silným filmom, ktorý doporučujem vidieť a jediné čo poviem, pozrite si ho ak máte príležitosť.

HODNOTENIE: A

autor: Endre-silentname, 21. august 2016 00:02
Zdieľaj článok na facebooku
196 odoberateľov
Endre-silentname

Čo môže človek o sebe napísať na 1000 znakov? Ťažko povedať. Človek si pamätá časy spred desiatich rokov, keď venoval Birdzu skutočne obrovské množstvo času. Dnes už žije úplne iný život. No niektoré veci sa nezmenili. Stále milujem písanie, stále milujem hudbu, knihy a najmä aj filmy. Možno keď budem mať záujem, tak môžem venovať aj pár názorov na pár obľúbených filmov. Ak vás to bude zaujímať. Plus si rád opäť vypočujem názory na svoje poviedky alebo básničky, ktoré možno opätovne niekedy zavesím. Je fajn sa po rokoch vrátiť. A dúfam, že tentokrát už na dlhšie, než na pár dní. :)

Komenty k článku