BIRDZ Magazín

Najobľúbenejšie slovenské festivaly ('11)

Leto pomaly končí a spolu s ním dávame zbohom ďalšej festivalovej sezóne. Nič proti jesenným, zimným a jarným festivalom, ale všetci dobre vieme, kedy to najviac žije.

Pohoda 2010

Slovensko je úprimne povedané skutočne malá krajina. Aj napriek tomu tu máme množstvo festivalov a každoročne sa tadiaľto preženie množstvo umelcov každého druhu. Prinášame zoznam toho najobľúbenejšieho, čo sa tu každoročne odohráva. Ako ukazovateľ obľúbenosti sme použili najväčšiu sociálnu sieť súčasnosti*, pretože presnejší zdroj pravdepodobne ani neexistuje.21. Easthetic festival (Zemplínska Šírava) 1506Mladý festival a jeden z mála väčších eventov nášho východu otvára rebríček. Elektronika a alternatíva tu majú svoje miesto, plusom Eastheticu je multižánrovosť. Nijaké väčšie meno síce ešte nepriniesol, no úroveň si každý chváli.20. Vrbovské vetry (Vrbové) 1689Jeden z najkultovejších festivalov. Výlet do stredu sveta, preteky vo formule 0, pofestivalová upratéka... Jednoducho originálne VV z dielne bratov Jobusovcov (Karpatské Chrbáty, Vrbovskí Víťazi, Abusus).19. Yní víkend (Banská Bystrica) 1721Yní piatok, Yná sobota, Yná nedeľa. Že ste ešte o tomto multižánrovom streetfeste nepočuli? V podstate ani sa niet čomu diviť, totiž už 5 rokov patrí skôr medzi undergroundové záležitosti. V tomto zozname nenájdete už asi žiadny ďalší festival organizovaný výlučne študentami. Tu platí heslo „veľa muziky za málo peňazí“, no nejaké naozaj zvučné mená tam nečakajte. Ale o tom to vlastne ani nie je...

Yni vikend 2011Streetfest Yní víkend


18. Amfik Fest (Nitra) 1756Festival v nitrianskom amfiteátri patrí skôr medzi lokálne udalosti. Nitra má však tú výhodu, že odtiaľ pochádzajú dobré a známe kapely. Veď Gladiator, Desmod a Horkýže Slíže sa sú stálice našej pop-rockovej scény.17. CampFest (Kráľova Lehota) 1831Na Slovensku sa celkom darí aj kresťanským festivalom. Jedným z nich je CampFest, konajúci sa pod našimi veľhorami. 4 dni, množstvo účinkujúcich, bohatý (aj duchovný) program a v neposlednom rade miesto, kde sa nerobia rozdiely medzi cirkvami.16. Dobrý festival (Prešov) 2687Divadlo, výtvarné humenie a hudba v uliciach tretieho najväčšieho slovenského mesta. Jeden zo skorších letných festov, ktorý nadviazal na folkový festival dobrej hudby a v súčasnosti ponúka najmä pop-rock. Minulý rok tu hviezdila napríklad aj Skunk Anansie.

desmodDesmod


15. XXL Fest (Nové Zámky) 2762Tri dni vládne tanečná hudba, ale na svoje si prídu aj fanúšikovia tvrdšej gitarovej hudby či hip-hopu. Veľký, no pomerne neznámy festival. Paradoxne hlavnými sponzormi je Europa 2 a Pokec. Tento rok do Nových Zámkov zavítali napríklad aj dve veľké hviezdy konca predchádzajúceho milénia - Dr. Alban a Coolio.14. Let It Roll (Duchonka) 3911Najväčší stredoeurópsky drum'n'bass festival prišiel nedávno aj na Slovensko, konkrétne na Duchonku a zakrátko si získal veľké množstvo fanúšikov.12./13. Festival Lumen (Trnava) 4307V centre „slovenského Ríma“ sa každoročne koná najväčší fest gospelovej hudby v strednej Európe. Je to festival, kde nielen voľný vstup a zahraničné mená zabezpečujú tisíce návštevníkov...12./13. Rock pod Sninským kameňom (Snina) 4307Verili by ste, že pri tých tisícoch fanúšikov sa nájdu dva festivaly so zhodným počtom facebookovských „lajkov“? V čase písania článku si boli dva festivaly z opačných koncov Slovenska zarovno. Na 12. priečke sa okrem Lumenu usídlil aj sninský rockový fest, tiež známy svojimi veľmi vernými fanúšikmi a zároveň nepomerne nízkej popularite vzhľadom k tým menám, ktoré tam každoročne prináša. Edguy, Sonata Arctica, Tarja, Guano Apes za ľudové ceny.11. Kozel Žákovic open (Trenčianske Bohuslavice) 4625Jeden z mnohých veľmi obľúbených festivalov konajúcich sa na Považí má pod palcom pán Yxo z Hexu. Spolu s Eastheticom, Grapeom a Pohodou tvoria štvorlístok festivalov, kde môžete vidieť súčasnú i stálu elitu Slovenskej a Českej indie/alternatívno-rockovej scény. S Grapeom majú spoločného aj pivného sponzora, no na rozdiel od ostatných sa koná aj jeho zimná verzia. Prečo teda také zlé umiestnenie v našom rebríčku?

Horkyze Kuko minikvas1.jpgHorkýže Slíže nechýbajú takmer na žiadnom rockovom festivale


10. Podhájska Music Fest (Podhájska) 4963Áno, aj v Podhájskej sa stretáva elita slovenského rocku a punk-rocku. Vyzerá to tak, že my Slováci sme naozaj veľmi rockový národ...9. Terchovský Budzogáň (Terchová) 6939V Terchovej to žije Jánošíkom, country Rozmarínom a Budrogáňom. Samozrejme ak zohľadníme, že naša zlodejská legenta už veľa muziky nenarobí, vládne tu rocková hudba. Aj preto môže fanúšikom robiť problém kolízia so sninským festivalom, poprípade Grapeom. Fest sa dostal na výslnie, keď na ňom pred pár rokmi účinkovala zámorská legenda The Offspring.8. BeeFree (Piešťany) 7182Festival, ktorý hlása voľnosť. Avšak povestnejší je skôr prítomnosťou drog, než kvalitou vysokokoncentrovanej tanečnej hudby. Voľný vstup je však veľkým lákadlom.

pretahovanie rudava.jpgRudava je v prvom rade festivalom športu. Foto - Štefan Halmo


7. Toto je Hip-Hop (Piešťany) 7872Ostávame pri Piešťanoch. Zbiehajú sa nielen nadšenci tanečnej hudby, ale aj hip-hopu, punk-rocku... Totiž najviac českých a slovenských raperov naživo môžete vidieť jedine tu. Teda jedine, že by ste šli do zahraničia...6. Summerbeach Rudava (Malé Leváre) 8423S letom prichádza na Záhorie aj festival hudby a športu. Na to, že Summerbeach neprináša žiadne veľké mená, ocitá sa tento fest veľmi vysoko.5. Punkáči deťom (Piešťany) 9634Najväčší z benefičných festivalov sa už niekoľkokrát sťahoval a naposledy zakotvil v obľúbenej festivalovej destinácii Piešťany. Keďže fest Punk Island a martinský Underground sa už neorganizujú, je to zároveň posledný veľký žúr punk-rockerov na našom území.

Billy Barman Grape 2011.jpgJuraj Podmanický - frontman kapely Billy Barman a jeden z hlavných organizátorov festivalu Grape


4. Grape festival (Piešťany) 10641Ak by autor článku napísal, že Grape je „nádejný nasledovník Pohody“, len by sa opakoval. Kto na ňom bol, toho nie je treba presviedčať o jeho úrovni. A kto na ňom bol, tiež vie, že hrozno ešte nedozrelo. Najväčší z piešťanských festivalov nie je preceňovaný, no očakávania od každého ďalšieho ročníka sú veľmi vysoké. Za všetkým stoja šikovní organizátori. Šikovní a obetaví, pretože, ako je známe, rok čo rok na ňom prerábajú. Nikoho by preto nemalo prekvapiť výrazne sa zvyšujúce vstupné.Megadeth Topfest 2010

3. Topfest (Nové Mesto nad Váhom) 11491Najväčší rockový festival na Slovensku sa nachádza na bronzovej priečke. Škoda však, že odkedy hrali v považskom Novom Meste Limp Bizkit alebo Megadeth, nevyskytlo sa tu nič podobnej ráže. Kabát každý rok ako headliner napodiv obstojí...2. Uprising reggae festival (Bratislava) 20879Grape ešte len rastie, na návrat Hodokvasu stále márne čakáme a Topfest zaznamenal tento rok menší regres... Ťažko na Slovensku hľadať nejaký festival, ktorý by mal šancu šliapať na päty Pohode. Počtom fanúšikov sa mu však približuje jeden z posledných letných festivalov - Uprising. Nielen reggae elita sa každoročne stretáva na bratislavských Zlatých pieskoch a to aj napriek tomu, že termín sa už neraz ukázal ako nevhodný kvôli počasiu.

Shengen.jpgShengen na minuloročnom Uprisingu. Foto - Borka Bubenková


1. Bažant Pohoda (Trenčín) 23190Žiadne prekvapenie sa nekoná. Festival Európskej úrovne, najdrahší festival na našom území, festival s najväčšou kapacitou... Mnohými prívlastkami by sa dala počastovať tá správna letná pohoda. Má najširší záber - ponúka gitarovky rovnako ako elektroniku, divadlo a diskusie tu majú svoje miesto tiež. Pohoda je od roku 2009 poškvrnená smrteľnou nehodou, po ktorej bol osud ďalších ročníkov neistý, avšak fanúšikovia za ňou aj naďalej stáli a vypýtali si jej pokračovanie. Asi nik to neľutuje. Dá sa predpokladať, že aj napriek zvýšeniu cien, sa budúci ročník vypredá ešte skôr, než ten minulý. 12. septembra sa vypredali všetky permanentky za 59€ a to nie je známe ešte ani jedno meno z line-upu! To snáď vraví za všetko.

Jose 2.jpgJosé Gonzáles v roku 2010 na Trenčianskom letisku


*festivaly okrem putovných a od 1500 vyššie, stav z 15.9.2011Čo vravíte na rebríček, spokojnosť s poradím? Berte ho však s miernym nadhľadom, predsa len sú aj populárne festivaly, ktorých fanúšikovia nechodia „lajkovať“ na Facebook. Napríklad také Kremnické gagy, Červeník či Country lodenica. Dokonca sú aj festivaly, po ktorých na tejto sociálnej sieti nenájdete ani stopy a nemá to spoločné nič s ich obľúbenosťou, preto tu napríklad chýba Rock Beskyd fest. A nehovoriac ešte o veľmi obľúbených festivaloch, ktoré sú žiaľ už minulosťou... Ktorý festival v rebríčku chýba vám?Foto: Michal Durdovanský, Marius Sachtikus

autor: Dominik Abrahám, 17. september 2011 21:00
Zdieľaj článok na facebooku

Komenty k článku

 1. 1
  Kosmiklove

  33 ročný muž
  andromeda

  "Avšak povestnejší je skôr prítomnosťou drog, než kvalitou vysokokoncentrovanej tanečnej hudby." (rofl)(rofl)(rofl) ako nehovorim ze tam drogy niesu, ale co vie autor clanku o tanecnej hudbe? (?)
 2. 2
  Hellium

  28 ročná žena
  garáž v San Piegu už nie

  Papuča!
 3. 3
  Chevro

  29 ročný muž
  je mŕtve

  @dudri pri poslednej fotke kde je Gonzáles máte napísané "na Piešťanskom letisku", opravte si to ;)<br />
  <br />
  Ale hlavne ma prekvapuje že toľko fanúšikov má Uprising o.O
 4. 4
  H8u

  26 ročná žena
  Štefanov

  tá rudava no dopiče xDDDDDDDDD<br />
  <br />
 5. 5
  Mousisitka

  25 ročná žena

  fuf<br />
  <br />
  +@2<br />
  <br />
  +mala by som začať poskytovať masáže a škrabkanie (taktika mojich spolužiakov ako získať lístky na pohodu)<br />
  <br />
 6. 6
  Transplantovana

  30 ročná žena
  Londýn zavolal

  Lumen na dvanástom mieste :D tesne za žákovicom :D:D:D
 7. 7
  Alysia

  28 ročná žena
  Nové Mesto nad Váhom/ Brno

  prve miesto ma neprekvapilo .. co som pocula o Grape tak to tiez ... len sa cudujem ze Zakovic je tak nizko ...
 8. 8
  N0win0u

  30 ročný muž
  ♥▲ ilumat ▲♥

  jak si prisiel na to, ze duchonka = partizanske, tomu jako nerozumim popravde O_O
 9. 9
  Vast

  26 ročný muž

  Duchonka a Partizánske, no ty si moc :D
 10. 10
  Agresivnaveverickaxd

  25 ročná žena
  Šurany

  Podhajska,podhajska,podhajska! Bolo skvelo uplne!!! Aj ked neskoro došli IK a takisto neboli nič moc ale za to nemožu organizatori no ! :D
 11. 11
  Sabnacke

  27 ročná žena

  a kde je Wlesefest :P
 12. 12
  Nicmanenapada

  29 ročný muž

  @sabnacke nesplnil podmienku 1500 :P
 13. 13
  Yokojazz

  27 ročný muž
  Trnava

  Pche pre mna sú 1. Bratislavské Jazzové dni:) ... (na ktorých som doteraz nebol :DD ) ale to nie je podstatné:D
 14. 14
  Naconazov85

  35 ročný ujo

  Ja tú pohodu nepochopím. Je to len o ukážke, že si niekto, keď si bol na pohode, ale inak nerobia nič, iba si zabezpečujú stany.
 15. 15
  Etcetera

  27 ročný muž

  @h8u (rofl) skoro som si cvrkol :D<br />
  <br />
  Zase som sa ojebal na článku, ktorý stál za piču...
 16. 16
  Chemailo

  28 ročný muž
  Dolný Kubín

  Bol som na pohode roky 2010 a aj 2011 je to zazitok spoznas kopec ludi a uzivas si tam zivot aj ked som tam pracoval uzival som si :D
 17. 17
  Seagull1

  30 ročný muž
  Blava - Trebišov

  ctený autor tohto článku,<br />
  cítim sa dotknutý, nakoľko ste pri tvorbe nadpisu tohto článku zabudli na jednu podstatnú vec. Dopúšťate sa šírenia nepresných informácií. Váš článok pojednáva o HUDOBNÝCH festivaloch, nie o iných.<br />
  <br />
  Ja osobne obľubujem divadelné festivaly amatérskeho divadla, kde (podľa môjho názoru) sú najlepšie festivaly Scénická Žatva (Martin) a Tlmačské činohranie (Tlmače).
 18. 18
  Drabiker

  24 ročný chalan
  Trnava

  Let it Roll
 19. 19
  Frez

  29 ročný muž
  z Verešvára

  uz som sa zlakol, ze o Červeníku tu nebude ani zmienka :P no a ten mi rozhodne v rebríčku chýba :D sak je jeden z najstarsich :P
 20. 20
  Dano68

  24 ročný chalan
  my city

  o tej pohode niet pochyb, je aj v TOP10 STREDNEJ EUROPY do ktorej sa počíta aj nemecko...
 21. 21
  Tasha5

  30 ročná žena
  Na PoVazenie

  Tasha5, napíš koment!
 22. 22
  Bluetomato

  27 ročný muž
  Bardejov

  dufam že sa tam toho roku dostanem bol som na všeliakych ale na pohode som ešte nebol neskutočne ma to tam taha ciže budemveriť že mi to vyjde :)
 23. 23
  Skodaauto

  29 ročný muž
  Poprad

  ja som celu pohodu okrem headlinerov prekvasil tu :-) v coffee caravane vodne fajky a fajnova arabska kava....
 24. 24
  Qwerty369

  39 ročný ujo
  Levice

  Pohoda je ozaj naj :) ale aj tak sa viac tesim na Novarock v Rakusku :)
 25. 25
  Triss027

  25 ročná žena

  Milujem negativisticke clanky :D Namiesto toho, aby autor/ka v clanku napisal, co je na ktorych festoch dobre pise o tom zlom. No, ja mam vlastny nazor a pojdem aj na "drogovy BeeFree" aj na "okukany Kabat" s rovnakym potesenim s akym na tento clanok zabudnem :D
 26. 26
  Eptic

  22 ročný chalan
  Piešťany

  lol dubstep skoro nikde!
 27. 27
  Fijala77

  22 ročné dievča
  Hlohovec

  jednoznačne punkáči deťom :) ale tiež mi tam chýba festival červeník....i ked za posledné roky ide dosť dole vodou,...
 28. 28
  Finwaell

  34 ročný ujo
  Bratislava

  úplne zavádzajúci článok - ale na tomto potratovom portáli to vôbec nie je prekvapivé
 29. 29
  Marcoss

  31 ročný muž
  Bratislava

  Tento clanok nie je zavadzajuci , len sa tu par ludi citi ukrivdenych , lebo sa tu nenachadza ich festival . Nie je ani propagujuci jeden hudobny zaner . A ked ste sa dopracovali k tomuto clanku , dopracujete sa na google ku statistikam inych portalov .. a vysledky vam vyjdu uuuplne rovnake .<br />
  Overene , pravdive .... bodka.
 30. 30
  Anjelskasatanka

  26 ročná žena
  Košice

  TUKEfest a Cassofest :D <br />
 31. 31
  Idea

  30 ročná žena
  dovidenia

  a POKE festival je kde? :D Aspon,ze Easthetic tam je.. :)
 32. 32
  Nicmanenapada

  29 ročný muž

  @idea akurát že Easthetic tento rok zrušili :/
 33. 33
  Madnesska

  27 ročná žena
  Veľký Krtíš

  a kde je HRKOfest ?!?!? xDDD
 34. 34
  Ouch

  20 ročné dievča
  khaleesi

  @13 !! :)
 35. 35
  Iop123456

  21 ročné dievča
  Pezinok

  Žákovic!!! :) a koľkatého bude TOPFEST??
 36. 36
  Salvejka

  27 ročná žena
  Tramtária

  najlepšie je na Podhájskej :))) ale to ste tento rok už prešvihli :-/
 37. 37
  Eeozniap

  28 ročná žena
  v inom sne.. .)

  @salvejka<br />
  <br />
  to moze napisat len niekto, kto nebol na dobrom festivale :P<br />
  ver mi, na slovensku je dost kvalitnych festivalov, ale podhajska tam veru nepatri :P
 38. 38
  Salvejka

  27 ročná žena
  Tramtária

  @eeozniap každý ma nato iný názor a každému príde niečo iné najlepšie :)
 39. 39
  Davidooo

  30 ročný muž
  Bratislava

  fakt vtipne video :D :D :D<br />
  <br />
  http://www.youtube.com/watch?v=V0UNOOSKRY8&feature=plcp
 40. 40
  Jaybee

  23 ročné dievča
  Bratislava

  Uprising Reggae Festival :) ^^ najváác :)
 41. 41
  Allegaeon

  27 ročný muž
  Bratislava

  Gothoom !
 42. 42
  Marko353

  26 ročný muž
  Galanta

  jednoznačne PODHAJSKA :) kto nezažil nevie.... :)