Čiernobielo

Neon Genesis Evangelion

V prvom rade by bolo dôležité poukázať na fakt o hĺbke, ktorú v mange nájdete v najrôznejších žánroch a nie je limitovaná príbehom ani prostredím. Túto poznámku si dovoľujem poznamenať z dôvodu, že by mohli vzniknúť pochybnosti o hĺbke tohto diela po tom, ako vám o ňom prezradím, že v ňom uvidíte 14-15 ročné deti pilotovať obrích robotov, bojujúcich proti príšerám, ktoré chcú zničiť Zem.

Vznikajú vo vás pochybnosti? Tak ja teda dodám, že toto dielo je zároveň plné symbolov, odkazov, psychoanalýz postáv a pozadia siahajúceho omnoho ďalej ako za obyčajnú akčnosť, či neobyčajné spojenie rôznych inšpirácií.

Manga Evangelion, vznikla podľa námetu anime, ktoré sa chystalo vysielať a malo pritiahnuť obecenstvo k televíznym obrazovkám. Samotná manga vychádzala nepravidelne skoro dve dekády aj napriek necelým sto častiam a napriek tomu, že prví diel vyšiel v roku 1994, jej posledná časť vyšla až v Júny roku 2013.

Anime je kapitolou sama o sebe. V rokoch svojho vysielania bol Evangelion obrovským hitom a postupom času sa stal legendou aj napriek tomu, že posledné dve časti boli kvôli nedostatku financií obmedzené na vnútorné monológy hlavných postáv čo zapríčinilo jeho obrovskú kontroverznosť, ktorá vyvolala u niektorých fanúšikov toľko rozhorčenia, až sa rozhodli autora počastovať vyhrážkami smrťou. Toto, niektorými nazývané zlyhanie, inými majstrovský kúsok, bolo neskôr prerobené a pre nespokojných fanúšikov vyšiel film, ktorý ukončil nie len vnútorné rozpoloženie postáv, ale taktiež dej ako taký. V dnešnej dobe sa však už príbeh dočkal ďalšej svojej prerábky a fanúšikovia očakávajú štvrtý film, ktorý v sebe zhŕňa zhruba polovicu pôvodného príbehu a od tadiaľ si ide svojou vlastnou cestou a vytvára v poradí tretí koniec tohto diela.

Za celým príbehom stojí jedna osoba menom Hideaki Anno - agnostik, vegetarián a dodnes sebou označovaní, ako amatér vo svojom obore, keďže podľa svojich slov sa radšej sústreďuje na veci, ktorého bavia, miesto nekončiacej práce kvôli zisku . Dej sa začal skladať v jeho hlave, keď sám upadol do nepekných stavov depresie a bol pre ne odkázaní na psychoterapie. Preto je manga vcelku neveselým kúskom o ľudskej mysli, zároveň však v sebe zhromažďuje veľké množstvo kresťanských a židovských symbolov a okrem jasných posolstiev sa na ich pozadí odráža množstvo ďalších, ktoré v nich umne skrýva.

Samozrejme za mangou stál i iní človek menom Yoshiyuki Sadamoto, ktorý v spolupráci s Annom, previedol tento príbeh do čiernobielej podoby a sprostredkoval ho i ľuďom, ktorí dávajú prednosť nepohyblivým kresbám.

Každá hlavná postava má svoju hĺbku a zmysel. Svoje názory a presvedčenia, všetky sa postupne vyvíjajú a hľadajú si miesto vo svete, ktorí je napriek nemalej originalite stále vcelku uveriteľným, rovnako ako emočné rozpoloženia jednotlivých postáv.

Svet je na pokraji skazy. Do južného pólu pred pätnástimi rokmi narazil podľa bežne dostupných informácií meteorit a zapríčinil takzvaný “Druhý dopad“. Následky tohto dopadu bolo vyrovnanie zemskej osy , následná zmena klímy a vyvolanie rôznych vojen, ktoré skončili smrťou polovice obyvateľov planéty. Tieto informácie sa však v priebehu mangy ukážu ako zavádzajúce a skutočným spúšťačom druhého dopadu nie je nič iné ako obria bytosť nazvaná Adam.

Shinji Ikari je štrnásťročný chlapec, po ktorého do vzdialenej rodiny posiela otec, aby ho priviedol k poslednému útočisku ľudstva, vojensko-civilnej základni Tokyo-3. Po dorazení na miesto pozoruje obrovskú bytosť, spôsobujúcu deštrukciu nevydaných rozmerov nazvanú Anjel, voči ktorej neúčinkujú žiadne zbrane a čo viac, dozvedá sa, že jediný, kto ju môže zastaviť je on sám. Je privedení k obrovskému biomechanickému stroju-Evangelionu (Skrátene: Eva), ktorý môžu ovládať jedine ľudia narodení počas druhého dopadu a v snahe získať rešpekt svojho otca, aj napriek počiatočným problémom Anjela zničí.

Jeden z dôvodov, prečo si autor vybral práve tak mladé deti, aby sa stali hlavnými protagonistami, je názor autora, že deti by mali dospieť čo najskôr a my sa skôr či neskôr stretávame s dvoma ďalšími pilotmi týchto strojov a zároveň s ich dôvodmi, resp. nedôvodmi k ochrane človečenstva.

Samotní Shinji sa zmieta v rozpoložení, kedy sa cíti byť svojím otcom zneužívaní pre jeho schopnosť riadiť Evu. Keď zisťuje, že ani jeho hrdinstvo mu jeho rešpekt neprinesie snaží sa odísť, no nátlak okolia ho stále núti ostávať postavou, ktorá drží na pleciach osud celého ľudstva. Počas tohto rozpoloženia sa stretáva s tajomnou druhou pilotkou Evy- Rei Ayanami. Rei je človek plne oddaný jeho otcovi, ktorý si ju neustále drží vo svojej blízkosti a na prvý pohľad sa k nej správa lepšie ako k svojmu synovi. Shinji túto situáciu psychicky nezvláda. Chce odísť, nezvláda bojovať proti anjelom, ktorí sa postupne objavujú a napádajú Tokyo-3, keď mu v jednej chvíli skríži cestu tretí pilot Evy- Nemka Asuka Langley Sórjú. Asuka však pilotovanie Evy neberie ako povinnosť, ani ako vec lojality. Berie ju ako výzvu ukázať svetu čo dokáže. Všetci traja sú nútení bok po boku postupne dospievať a prekonať traumy, ktoré ich kedysi postihli. Malí Shinji napríklad prišiel o Matku a rodina, ktorá sa ho ujala, ho kvôli jeho nadaniam považovala za človeka, ktorý sa snaží zosmiešňovať schopnosti ich vlastného syna, čo v nich voči nemu vytvára doslova odpor a Asuka si prežila nepekné chvíle, keď ju jej matka, ktorá bola umelo oplodnená, v dôsledku psychickej choroby prestala považovať za vlastnú dcéru a vymenila ju za handrovú bábiku, ktorej pred jej očami prejavovala materský cit, zatiaľ čo na ňu hľadela ako na cudzieho človeka .

Mladí piloti sa musia vzchopiť. Prekonať svoje slabosti, čeliť svojím prvým dospelým pocitom voči sebe i voči iným a prečkať útoky anjelov za ktorými sa prepletá pavučina intríg a vlastných cieľov Shinjiho otca, organizácie, ktorá vedie výskum anjelov a evangelionov a tajomný projekt ľudskej inštrumentality, ktorý sa pomaly, ale iste blíži k svojmu zavŕšeniu.

Postáv, ktoré by možno bolo treba predstaviť je tu viac, avšak nie je možné ich v jednom článku priblížiť všetky, bez toho aby nebol priveľmi odhalený spletitý dej plný emócií. Ak vám však vadí neustála depresívnosť, ktorá z neho zatiaľ plynie, netreba sa tak úplne báť, pretože sa v mange neraz zasmejete na situáciách, do ktorých sú hlavné postavy buď privedené, alebo ich sami spôsobili.

Príbeh ako taký je pomerne komplikovaný. Je inšpirovaný kresťanstvom, judaizmom a dielom Arthura C. Clarka – Koniec Detstva. Zaoberá sa nie len jednotlivým postavami, ale i ľudstvom samotným, večnou neschopnosťou pochopiť jeden druhého a snahou preklenúť “štíty“ ktoré oddeľujú ľudí a spôsobujú ľudstvu večné utrpenie.

Je to vôbec možné?

A ak áno, stál by vôbec jedinec o dokonalé pochopenie toho druhého?autor: Karlotiskot, 29. september 2015 23:32
Zdieľaj článok na facebooku
62 odoberateľov
Karlotiskot

Under the spreading chestnut tree I sold you and you sold me: There lie they, and here lie we Under the spreading chestnut tree

Komenty k článku

 1. 1
  Pachirisue

  hrá sa, že má 2 roky

  toto mám v pláne pozrieť si
 2. 2
  Karlotiskot

  35 ročný ujo
  I'll Be In The Garage

  @pachirisue Joj pozrieť :D Keď ono je to také, že tá kvalita kresby a "obrazu" sa v tom anime časom výrazne stráca a nelahodí to tak oku takže to nie je ono a zas nový Evangelion človek nepochopí, pretože tam nie je ani čas na vysvetľovania a človeka to akurát nasere, že si tí autori myslia, že proste všetko pozadie sveta ovláda človek (i keď možno ide aj o to, že to bolo tak nejak dokončované spolu s mangou, kde sú špeciálne vysvetleniam venované úvodné stránky tuším že každého zväzku.) Takže z toho dôvodu určite odporúčam radšej si tento príbeh prečítať, keďže kresba mangy stráca na kvalite omnoho pomalšie, ak teda vôbec a statický priestor poskytuje autorovy dej na všemožné vysvetlenia :P Poprípade teda radšej to pôvodné anime + prvý film, poprípade nové filmy + podklady z mangy :D
 3. 3
  Karlotiskot

  35 ročný ujo
  I'll Be In The Garage

  Inak ako nové filmy, to je z grafickej stránky lahôdka+ Formy anjelov sú dovedená do dokonalosti :*
 4. 4
  Lawey

  26 ročná žena
  Břno

  Videla som prve tri epizody... a neviem sa dokopat na dalsie...tak som si pozrela druhy krat deadman wonderland .D
 5. 5
  Karlotiskot

  35 ročný ujo
  I'll Be In The Garage

  @lawey Tak ono je to podľa mňa práve tým zastaralým lookom, že sa na to v dnešnej dobe nedá tak dobre namotať :P
  Joj a nepozeraj dva krát to isté :D radšej napíš a ja ti už odporučím dačo čo ti bude pochuti :D
 6. 6
  Lawey

  26 ročná žena
  Břno

  @karlotiskot ako to je u*lne jedno, tu islo o to ye som bol skoro *ol roka internetu a filmz a serialz sme si *odavali cey flashky a externaky .D ciye ti*y by ne*omohli .) ale diky :)