Rews

Nocadeň - Slová Už Nevravia Nič (2001)

Je veľmi zaujímavé, že po svojom silnom energickom debute sa rozhodli Nocadeň prísť na svojom druhom albume s niečím úplne iným. A tým nemám na mysli nové skladby. "Slová Už Nevravia Nič" je pre mňa veľmi zaujímavý moment v diskografii tejto slovenskej kapely. Mám pocit, že v čase vydania albumu chalani možno ani sami netušili, že budú mať na konte album, ktorý sa rozhodne nedá označiť ako "Album na jedno počutie". Ak by som v živote mal ukázať prstom na album, na ktorého sa môj názor neustále menil a vyvíjal, tak bez toho aby som premýšľal, by som označil tento.

Slová Už Nevravia Nič majú úplne inú atmoféru než svoj predchodca. Je pravda, že sa tu dočkáme enerigkých a dravých skladieb ako sú napríklad "Mucha" alebo "Prvý, Druhý, Tretí" a samozrejme je tu aj titulná skladba "Slová Už Nevravia Nič", ktorá veľmi úspešne rezonovala v našich ušiach a využila svoj veľký hitový potenciál. No keď sa pozrieme na album hlbšie, skrýva sa tu veľká dávka originality a hlboká atmosféra. A možno to bežným poslucháčom nebude nič hovoriť. Platí ale jedno. Čím som starší, tým radšej sa k tomuto albumu vraciam. Keď som ho počul prvýkrát, bolo to pre mňa veľké sklamanie a nevedel som mnohé skladby poriadne pochopiť. Ale ako som povedal, ak tento album niečo nie je tak rozhodne nie je album na jedno vypočutie. A rokmi neskôr v ňom nachádzam oveľa viac. A možno v ňom v budúcnosti nájdem aj ešte niečo viac. Poďme sa teda na to pozrieť trošku bližšie.

Ako som už povedal vyššie, titulná skladba okamžite veľmi dobre zazneje v našich ušiach. Podobne ako na predošlom albume sme mali skladbu "Steny" tak "Slová Už Nevravia Nič" si nás rýchlo získajú peknou melodickou linkou, dobrými gitarami a Rasťo samozrejme do toho pridáva svoj nezabudnuteľný spev. Slohové časti majú v sebe smútok, kým v refréne vystupuje na povrch aj veľká sila a bolesť. A vďaka tomu skladba aj po rokoch patrí medzi jedny z najlepších momentov kapely.

Potom však vstúpime do úplne iných vôd. "Stereo" je skladba, ku ktorej som si veľmi dlho musel svoj vzťah budovať. Dnes patrí medzi moje osobne najobľúbenejšie. Plíživá v slohách, no dravá až desivá vo svojom refréne. A všetko je v nástrojoch a speve. A samozrejme v texte, ktorému dodnes asi úplne nerozumiem. Ale nejako mi to v tomto prípade ani neprekáža, lebo aj to pridáva skladbe na jej tajomnosti, ktorou si ma po rokoch získala na svoju stranu. Táto "žiletka pod nechtom" skutočne "povie o všetkom" . A rozhodne sa vie zarezať človeku pod kožu.

"Chvíľu" nás dostáva do podobnej atmosféry ako v prípade titulnej skladby. Príjemná skladba, ktorá znie ako keby sa slohy s refrénom veľmi dobre spájali a nie je ani potreba veľké množstvo slov na to, aby to vyznelo. "Zamatový Jazyk" ako gitarová balada celkom príjemne funguje, no pamätám si, že keď som skladbu počul prvýkrát, pointa textu mi trošku unikala. Boli tam určité spojenia, ktoré mi pripadali zvláštne a dokázali trošku pre mňa kaziť atmosféru. Dnes si myslím, že táto lyrická skladba rozhodne svoje miesto na albume má právom. Aj keď stále platí, že medzi baladami mám iné obľúbené. Či už staršie, či novšie.

"Mucha" nám svojim dravým otvorením pripomína, že Nocadeň sa neboja aj trošku udrieť na nástroje a robiť trošku agresívnejšiu muziku. Je síce pravda, že kvalitatívne asi nedosahuje na silu skladieb na predošlom albume, no refrén skladby ma vždy dostane a záverečné "jak kúsok papiera!" je skutočne ako silný dravý výkrik. A skladba rozhodne vie rozprúdiť krv v žilách.

A hoci som už naznačil, že aj v prvej polke albumu sme mali veľmi zvláštne ladené skladby, tak myslím si, že naplno to udrie počas jeho druhej polovice. Tu sa dostávame do skutočne veľmi zaujímavých vôd, ktoré pre niektorých ľudí možno budú znieť príliš alternatívne, no podľa mňa sa tu nachádza niekoľko skutočných perál v tvorbe kapely Nocadeň. A dokazuje to už hneď skladba "Miska S Mliekom" Niekedy nám stačí málo slov na to, aby sme povedali veľmi veľa. Najviac totiž robia gitary v kombinácii s nádhernými sláčikmi, ktoré posúvajú skladbu na veľmi vysokú úroveň. A okrem toho veľa robí v tomto prípade aj text. A všetci by sme mali občas "hľadať šťastie pod jazvami"

"Šľahá Plameň (Z Rýchlych Áut)" je pre mňa osobný highlight albumu. Neviem ako by som najlepšie túto skladbu popísal. Každopádne kombinácia všetkých nástrojov tu pre mňa robí maximálny zážitok. Štýlovo to úplne vybočuje z poprocku a kombinácia bicích, basy, gitary a harmoniky vytvára skoro až šansónový dojem. A milujem z toho úplne každú sekundu. "Šľahá Plameň" patrí medzi skutočné momenty kapely, kedy mi vyrazili dych a priniesli niečo nové a nikdy neopakované. Tie malé momentky v skladbe pre mňa vždy prinášajú veľký zážitok. A pieseň rozhodne stojí za vašu pozornosť. Vo všetkých ohľadoch.

"Prvý, Druhý, Tretí" som už vyššie spomenul ako rýchlejšiu a dravšiu skladbu. Zaujímavé je tu, že je dokopy spracovaná len zo štyroch strôf a refrén má v sebe len "Na na na...". Nijako mi to však nevadí. A občas sa všetci môžeme cítiť poriadne slepí, no určite nie sme jediní a deje sa to každému z nás. Skladba sa možno dala ešte trošku dopracovať a pridať jej aj nejaký skutočný refrén, no nemyslím si, že by bola zlá. Myslím si, že funguje celkom dobre.

Album zatvárame skladbami "Taxík" a "Žiarovka", ktoré opäť prinášajú veľmi silný alternatívny nádych. Prvá skladba pomalšia a smutná, druhá rýchlejšia a gitarovejšia. "Žiarovka" je podľa mňa aj veľmi solídne zakončenie tohto albumu. Skvele sa buduje, spevové časti sú silné a potom sa hudobne vybuduje až do samotného záveru albumu. A funguje to veľmi dobre. Taxík je pre mňa skladba s príjemnými harmóniami a peknou melódiou, no viac z nej asi skutočne nedostanem. Ale verím, že je spievaná od srdca.

Ako celok je toto skutočne veľmi zaujímavý album. Rád sa k nemu vraciam a hľadám či v ňom objavím ešte niečo, čo mi mohlo uniknúť. Slová Už Nevravia Nič je ako malý špinavý drahokam. Na prvý pohľad to nie je veľmi pekné, no keď sa dostane dole všetku tú špinu a pozriete sa na to inými očami, tak album vie veľmi prekvapiť. Moja cesta k tomuto albumu bola náročná, no som rád, že som ju absolvoval a dnes by som ho ohodnotil ako zaujímavý album s niekoľkými skutočne prekvapivými a silnými momentkami. Dokonca si myslím, že v niektorých z nich preskočil svoju dobu. A to je skutočne fascinujúce. Nocadeň tu možno neurobili svoj najlepší album. Ale rozhodne urobili svoj najzaujímavejší album.

Hodnotenie: 7,5/10

autor: Endre-silentname, 16. september 2019 10:18
Zdieľaj článok na facebooku
197 odoberateľov
Endre-silentname

Čo môže človek o sebe napísať na 1000 znakov? Ťažko povedať. Človek si pamätá časy spred desiatich rokov, keď venoval Birdzu skutočne obrovské množstvo času. Dnes už žije úplne iný život. No niektoré veci sa nezmenili. Stále milujem písanie, stále milujem hudbu, knihy a najmä aj filmy. Možno keď budem mať záujem, tak môžem venovať aj pár názorov na pár obľúbených filmov. Ak vás to bude zaujímať. Plus si rád opäť vypočujem názory na svoje poviedky alebo básničky, ktoré možno opätovne niekedy zavesím. Je fajn sa po rokoch vrátiť. A dúfam, že tentokrát už na dlhšie, než na pár dní. :)

Komenty k článku

1. 1
    Kaiserchief1

hrá sa, že má 0 rokov

V sobotu mali u nás v meste koncert ale som nebol. :(
  2. 2
    Kokotis

23 ročný chalan
    asi hentam

Rasťo Kopina a jeho vypadaná ofina :D
  3. 3
    Hellium

28 ročná žena
    garáž v San Piegu už nie

@kaiserchief1 nabudúce choď :)
  4. 4
    Kaiserchief1

hrá sa, že má 0 rokov

@hellium Jooj veď som aj ľutoval, že som nešiel. Kto vie kedy bude znova príležitosť. :( Ale ty si nedávno bola sa mi zdá, všakže? :)
  5. 5
    Hellium

28 ročná žena
    garáž v San Piegu už nie

@kaiserchief1 nedávno pred necelým rokom :)
  6. 6
    Marcello1111

31 ročný muž

ten s tou hviezdičkou je docela hezký....