Občasník Game of Thrones

Nočný Kráľ nachystal na Jona premyslenú pascu

Nejde o spoiler ani o žiadne úniky scenára. Ide len o možnú teóriu a "dovysvetlenie" poslednej bitky, ktorá svojou zdanlivou nelogickosťou rozdelila fanúšikov seriálu. A tiež možné prepojenie medzi Nočným kráľom a... Všetko sme už mali možnosť vidieť v predchádzajúcich epizódach. A možno aj ide o spoiler... Skladačka sa postupne spája.

Napísal Paul Moore

Nemŕtvi vs. živí – 1:0

Tak vyzerá skóre po prvej bitke Veľkej vojny, ktorou si Nočný kráľ zabezpečil tú najhrozivejšiu zbraň – ľadového draka.

Už sme tu zvažovali možnosti týkajúce sa Viseriona a jeho budúcnosti, ale ak ste si mysleli, že armáda mŕtvych je len banda nemysliacich zombíkov, tak si to ešte premyslite.

Nočný kráľ nielen oživuje mŕtvych, prechádza ohňom a hádže oštepy spôsobom, ktorý by mu závidel aj zlatý olympijský medailista. Nočný kráľ je mocnejší než sme si mysleli.

Ak viete o poslednej teórii týkajúcej sa Brana a Nočného kráľa, potom viete o ich silnom prepojení, avšak posledná epizóda preukázala, že vodca Bielych chodcov je ešte hrozivejší než sme sa domnievali.

Myslí si niekto, že Nočný kráľ bol na bitku s Jonom veľmi dobre pripravený? Jonov vpád mal byť prekvapením, ale dozaista to tak nevyzeralo.

Presuňme sa späť k epizóde Eastwatch a scéne, v ktorej sa Bran prevtelil do havranov smerujúcich k Stene a s úmyslom sledovať Nočného kráľa.

Počas scény zazrieme armádu mŕtvych zhromaždenú na jednom konkrétnom mieste. Zdá sa vám to povedomé? Áno, je to presne to isté miesto, kam sa Jon a jeho priatelia uchýlia pred nemŕtvymi.

Správne. Jon Snow bol vlákaný do pasce Nočného kráľa a chytil sa do nej.

Pohľad v Branovej vízii

Scéna z bitky s armádou mŕtvych

Skrátka, Nočný kráľ bol na bitku pripravený. Poznal terén, vedel ako Jona a jeho priateľov uväzniť a presne vedel, čo príde.

Je tu veľká pravdepodobnosť, že Nočný Kráľ je greenseer, pretože rovnako, ako Trojoký havran, aj on vidí do budúcnosti.

Celý plán Nočného kráľa sa krúti okolo čakania na Daenerys a príchod jej drakov – cieľom je Viserion. Jedného draka zasiahol – hra skončila.

Po oživení draka sa zdá, že jeho úmyslom je výhradné zameranie sa na Stenu.

Je toto dôvod, prečo Nočný kráľ čakal tak dlho než sa vydá na juh? Je to dôvod, prečo sme od epizódy Hardhome tak dlho čakali na hrozbu predstavovanú nemŕtvymi?

Myslíte si, že armáda mŕtvych sa zdržala útoku na Jona, Joraha a ostatných, pretože ľad nebol stabilný? Samozrejme, že Nočný kráľ mohol zaveliť a jeho prisluhovači by vytvorili nejaký druh mostu zo svojich kostí, len ak by Nočný kráľ skutočne zamýšľal zabiť Jona.

Dopekla, veď sme videli ako sa tieto prízraky v epizóde Hardhome vrhajú z útesu v snahe zabíjať. Jedna malá medzera s vodou by ich nezastavila, dokonca aj po páde do vody ich možno vidieť bojovať. Tormundovi sa sotva podarilo vyslobodiť sa z ich objatia.

Stojí za zmienku, že Nočný kráľ dokázal zabiť draka z veľkej vzdialenosti a skoro sa mu to podarilo znovu, keď sa pokúsil zasiahnuť aj Drogona.

Jon a jeho spoločnosť boli znehybnení a izolovaní na ostrove, boli bezmocní a pripravení vypadnúť. Terč ako na striebornom podnose, perfektná príležitosť zabiť ich.

Nie, vodca Bielych chodcov čakal s útokom dovtedy, kým Dany a jej draci budú zaneprázdnený záchrannou operáciou.

Jon bol návnada a Viserion trofej.

Je treba ďalší dôkaz? Nočný kráľ sa dokázal prevteliť do nemŕtveho, ktorého chytili a držali na ostrove uprostred jazera.

Nočný kráľ v podstate špehoval všetko, čo Jon a jeho priatelia hovoria.

Prečo nehodil svoj ľadový oštep na dostupnejší terč?

Nuž, pokiaľ by zaútočil na Drogona, je veľmi pravdepodobné, že Jon a ostatní, by boli donútení k poslednému zúfalému útoku proti Nočnému kráľovi. Beric Dondarrion priniesol zaujímavé zistenie. Keď je Biely chodec zabitý, nemŕtvi, ktorých vytvoril, zomrú okamžite s ním.

„Zabi jeho,“ hovorí Beric, ukazujúc na Nočného kráľa.

Zabitím Nočného kráľa by zomrela aj celá armáda mŕtvych. Ak by bol Drogon zabitý, Jon, Dany a ostatní by zostali bez možnosti uniknúť a nezostávala by im iná šanca, než zostať a bojovať. Stálo by to Nočnému kráľovi za to takto riskovať?

Tak, ako Tyrion povedal Daenerys, že múdry vládca si nešpiní ruky v boji. Nočný kráľ je neuveriteľne múdry.

Nie, rozhodol sa hrať dlhú hru a nechal si čas na príchod perfektného momentu, kedy zaútočiť.

Zaujíma sa tiež niekto prečo ostatní Bieli chodci boli vybavení ľadovými oštepmi a obrovskými reťazami určenými k vytiahnutiu Viseriona zo zamrznutého jazera?

Ok, je možné, že trvalo niekoľko dní, kým vytiahli Viseriona z jazera – ale je pravdepodobnejšie, že boli na túto bitku pripravení.

V Hre o tróny sme už videli, že ľudia s greensight sa dokážu prepojiť s Branom v priebehu jeho vízií. Krvavý havran (Max von Sydow – predchádzajúci predstaviteľ Trojokého havrana) bol často v styku s Branom počas jeho vízií a Nočný kráľ rovnako „poznačil“ Brana.

Keď Bran sledoval Nočného kráľa, prečo si myslíte, že sa Havrany tak rýchlo rozpŕchli, keď si ich Nočný kráľ všimol? Nočný Kráľ vie, ako sa napojiť na Brana počas jeho „prevtelení“. Je to presne tak, ako keď ho našiel v jaskyni predtým, než zomrel Hodor.

Rovnako vieme, že Nočného kráľa stvorili Deti lesa a je jasné, že má magické schopnosti – dopekla, veď môže oživovať mŕtvych a kontrolovať armádu prízrakov pomocou schopnosti prevteliť sa.

Tá skutočne hrozivá časť ešte len príde. Nočný kráľ vie spôsobiť malé zemetrasenie a roztrhnúť zem.

Scéna z epizódy The Door, v ktorej Nočný kráľ zaútočil na Brana a Deti lesa

 

Ak je táto teória pravdivá, potom Nočný kráľ predstavuje nielen hrozivú fyzickú hrozbu – dokáže prebodnúť draka a oživovať mŕtvych – ale dokáže tiež vidieť záblesky budúcnosti tak, ako Bran.

Často sa dozvedáme, že Stena nie je len kusom ľadu a mágiou ochraňovanou prekážkou. Nejako však cítime, že Nočná hliadka musí čeliť boju, ktorý je nemožné vyhrať.

Zima je definitívne tu.Zdroj: www.joe.co.uk/entertainment/this-theory-about-the-night-king-is-more-terrifying-than-anything-in-game-of-thrones-138883autor: Moonlawoo, 27. august 2017 12:38
Zdieľaj článok na facebooku
10 odoberateľov

Komenty k článku

 1. 1
  Bludiacient

  tvári sa, že má 3 roky
  mapy, žijem prstom na mapách

  kde je leak? :( :( už neviem dočkať sa :(
 2. 2
  Moonlawoo

  hrá sa, že má 1 rok

  @bludiacient HBO sa tento rok rozhodla vypustiť len dve epizódy :D
 3. 3
  Bludiacient

  tvári sa, že má 3 roky
  mapy, žijem prstom na mapách

  musím spať v noci, ale celý den budem na to myslieť, ako si zajtra večer pustím finálovú epizodu :(
 4. 4
  Nightrain

  31 ročný muž
  Levice

  Tie dve fotky sa vôbec nezhodujú :D
 5. 5
  Lacius

  25 ročný muž
  Castle Black, Jon Snow

  V prvom rade, ohen ma NK uplne v riti, zabitie Dragona by bola 1 logicka vec! D je hlavny drak, takze ak by zomrel on a Daenerys, tak zvysne dva draky by mal ako na podnose... Vsetko ostatne v clanku su len spekulacie... teorie, nic viac... Bran moze byt kludne NK...
 6. 6
  Moonlawoo

  hrá sa, že má 1 rok

  @lacius ten článok ani nič iné netvrdí. Ale veď počkajme si na finále. Predpokladám, že vo finálnej epizóde nám bude všetko objasnené, alebo aspoň naznačené.
 7. 7
  Sadistrom

  31 ročný muž
  polia luky lesy

  @lacius pôvodne asi chcel zaútočiť na dragona, ale keď uvidel, že sa letom približuje druhý drak, tak si vybral práve toho, lebo keby zaútočil na dragona, tak zrejme viserion, by automaticky zaútočil na nočného kráľa... aspoň tak si ospravedlňujem ten nelogický ťah, ktorý je nakoniec logický...
 8. 8
  Lacius

  25 ročný muž
  Castle Black, Jon Snow

  @sadistrom

  Ohen by NK neurobil ani prd.
 9. 9
  Kaiserchief1

  tvári sa, že má -1 roky

  škoda ťa Lacius :(