Čiernobielo

Platinum END (Práve začínajúci nástupca Death Note)

Keď začnete čítať mangy, skôr či neskôr vás napadne jedna otázka: „Aké by to bolo, byť pri tejto mange od úplného začiatku?“. Väčšina populárnych máng totiž nie je ani náhodou od začiatku jasným adeptom na úspech a tento vám nezaručí ani známe meno, vydavateľ, alebo žáner a prvá časť mangy tiež len ťažko naznačí smer aký bude mať aj o pár kapitol neskôr.

Je teda vôbec vhodné odporúčať mangu z ktorej je verejne dostupný zatiaľ iba prvý diel? V prípade Platinum END si však nedovolím váhať a ako na striebornom podnose by som vám rád ponúkol možnosť byť od začiatku s mangou, ktorá sa podľa mňa úspechu nepochybne dočká.

Prvý z dôvodov je, že mangu nám prináša tvorivá dvojica Ohba Tsugumi a Obata Takeshi, ktorí stoja za veleúspešným príbehom Death Note a nedávno Hollywoodom spracovaným All you need is Kill. Ak sa títo dvaja tvorcovia spoja, väčšinou vieme čo čakať- Inteligentného hrdinu, premyslení dej plný zvratov, pestré pozadie a príjemnú kresbu, priam stvorenú pre žáner shounen.

Ďalším z dôvodov je nápaditosť príbehu. Nie že by sa prvý diel hemžil originalitou. Skôr naopak, za normálnych okolností by ste si niekoľkokrát zašomrali popod nos o tom, ako ste to či ono niekde už videli. Lenže autori zaujímavo kombinujú rôzne prvky, obohacujú ich, či už vizuálne alebo v duchovných rozmeroch a vychádza im z toho príjemne prekvapiví miešung, ktorý aspoň v prvom dieli dokázal zahrať na tie správne struny.

Posledným dôvodom je samotný príbeh. Stretávame sa s Miraiom, ktorý si ako ideálnu oslavu konca školy, predstavuje skok z výškovej budovy. Čo čert nechcel, počas pádu ho zachytí anjel, ktorý o sebe tvrdí, že bol k nemu zoslaný, aby mu priniesol šťastie. Dokonca mu priniesol dva dary, ktorými sám oplýva. Prvý z nich mu prinesie lásku ľubovolnej osoby na určitý čas a ten druhý sú, ako inak anjelské krídla, ktoré mu majú zaručiť slobodu.

Zdá sa vám to ako začiatok romantického príbehu o strastiach dospievajúceho chlapca? Ak by vás práve toto potešilo, bohužiaľ budete ďalším vývojom sklamaní, pretože všetko, čo sa v prvej časti príbehu odohrá má omnoho viac rozmerov, ako by vás mohlo napadnúť. Anjel nie je žiadny naivný dobráčik a má s Miraiom zrejme aj vlastné plány a čo sa jeho schopností týka nie je o nič viac jednofarebnejšia ako on sám (nemyslené doslovne). Pravdu povediac, po ich prvom využití sa z príbehu nadobro vytráca depresívno romantická atmosféra a mení celý dojem z mangy o 360 stupňov.

Dúfam teda, že i vás prvý diel tejto mangy dostane tak ako mňa. Príbeh zatiaľ totiž naznačuje spletitú hru kombinujúcu Death Note spolu s menej známym Mirai Nikky, ktoré sú v kategórii “mysterióznej psychológie“ najpopulárnejšími reprezentantmi. Preto rovnako dúfam, že príbeh neuviazne v tieni týchto dvoch máng a autori rozvinú príbeh do tej miery, že si vystačí bez toho, aby musel byť naveky porovnávaný so svojimi predchodcami.autor: Karlotiskot, 3. november 2015 00:11
Zdieľaj článok na facebooku
62 odoberateľov
Karlotiskot

Under the spreading chestnut tree I sold you and you sold me: There lie they, and here lie we Under the spreading chestnut tree

Komenty k článku