Hugart

Predvianočná folková nádielka

Folkové vianoce oslávia tento rok desaťročnicu a budú v poradí druhým ročníkom s programom na dva dni. Hlavný program predvianočného mini-festivalu sa odohrá 21. a 22. decembra v podmanivej atmosfére nedávno zrenovovanej židovskej synagógy v Brezne a po obidva dni bude pokračovať v známom klube Bombura, kde sa popri množstve ďalších atraktívnych podujatí už niekoľko rokov teší čoraz väčšej popularite a má tam svoju tradíciu.

Na čo si teda môžete robiť chute? Vystúpenie aspoň jedného člena rodiny Geišbergovcov je už takmer neodmysliteľnou súčasťou Folkových vianoc. Inak tomu nebude ani tento rok, ba naopak, po prvý raz sa predvedú v trojici - charizmatický básnik slovenského folku Marián Geišberg spolu so synmi Martinom a Marekom rozozvučia priestory synagógy už v prvý deň. Ešte pred nimi však vystúpi mladá, talentovaná pesničkárka Mirka Miškechová, ktorá už zožala úspech nielen u nás, ale aj za hranicami a na Folkových vianociach už tiež nie je nováčikom. Na záver prvého dňa vás zo synagógy do klubu Bombura nalákajú ľúbozvuky folk-ethno zoskupenia Buchajtramka, ktoré nielen pohladia na duši, ale azda rozprúdia aj tancovačku na ľudovú nôtu.

Druhý deň festivalu odštartuje osvedčený folkér Peter Janků, ktorý hudbou a textami tiež už neraz potešil divákov na predošlých ročníkoch. Headlinerom druhého večera sa stalo medzinárodne známe zoskupenie Longital. Tento výnimočný hosť so svojou tvorbou precestoval už nejednu európsku krajinu, ale predviedol svoje umenie aj v USA, či Kanade. Longital-ovské trio zaznamenalo veľké úspechy už v minulosti a momentálne je ich nový album Divoko predmetom mnohých diskusií i odborných komentárov hudobných kritikov, ktorí o ňom hovoria ako o jednom z najlepších albumov tohto roku. Longital - basgitaristka a speváčka s podmanivým hlasom Shina, priam virtuózny gitarista Dano Salontay a vynikajúci bubeník a pianista Marián Slávka - sa divákom predstavia v synagóge po vystúpení Petra Janků. Večer zavŕši v Bombura klube skupina Banda, ktorá sa tiež teší medzinárodnému uznaniu vďaka svojmu jedinečnému podaniu folklóru a worldmusic.

Program desiateho ročníka Folkových vianoc nekončí len pri hudobných vystúpeniach. Marek Bolf divákom v rámci workshopu predvedie výrobu netradičného hudobného nástroja kalimba a jeho výrobky budú aj súčasťou celofestivalovej expozície v synagóge. Nebudú však jedinými dielami, ktoré budú môcť diváci vidieť - v tých istých priestoroch budú vystavené aj výtvarné diela talentovanej umelkyne, akademickej maliarky Veroniky Valašťanovej. Jej vernisáž s názvom Herbarium bude k dispozícii aj v čase mimo hudobného programu. Počas neho zase odprezentuje nadaná, tvorivá slečna Karolína Hrušková odevné doplnky vlastnej značky: Folková. Ide o ručne vyrábané, rôznorodé súčasti odevu s unikátnymi folklórnymi motívmi.

Nielen bohatá kultúrna náplň, ale aj každoročná očarujúca atmosféra pokoja, radosti a človečiny sú prednosťami tohoto predvianočného festivalu, ktorý odštartoval svoju kariéru pred desiatimi rokmi ako komorný festival v priestoroch MsKS. Pri príležitosti desiatych narodenín vzniklo aj hudobné CD, ktorého obsahom sú nahrávky skladieb účinkujúcich z predošlých ročníkov. Toto CD spolu s mini-knižkou o Folkových vianociach bude počas podujatia v predaji.

Jednodňové vstupenky, ako aj dvojdňové permanentky na Folkové vianoce 2016 si diváci môžu zakúpiť v TIK-u v Brezne a informácie o podujatí nájdu aj na facebook-ovej stránke udalosti: Folkové vianoce 2016.

Jubilejný ročník festivalu Folkové vianoce prichádza so sľubným, dvojdňovým programom - vyvrcholením budú koncerty hudbno-hereckého rodinného tria Geišbergovcov a kapely Longital, ktorá tento rok predstavila jeden z najlepších albumov roka.

(MK)autor: Sechs, 18. december 2016 21:56
Zdieľaj článok na facebooku
60 odoberateľov
Sechs

Nič ti tak nepokazí piatok, ako zistenie, že je ešte len utorok.

Komenty k článku

  1. 1
    Sadistrom

    29 ročný muž
    polia luky lesy

    Ej buchajtramka veru nikdy nesklameee