Rews

Pretty Cool - Chémia (2012)

Roku 2012 prišiel dlhoočakávaný tretí album kapely Pretty Cool s názvom Chémia. A bol som zvedavý, či dokáže album naviazať na silu predošlého albumu. Takže plný očakávaní som do toho vstúpil a vypočul si ho. Keď album roky dozadu vyšiel, bol som s ním vysoko spokojný. Roky neskôr by som povedal, že sa mi album stále páči, ale má určité momentky, ktoré ho trošku brzdia. Ale k tomu sa dostaneme. Pozrime sa na silné stránky albumu.

Najväčšie pozitívum pre tento album je, že je kompletne naspievaný v slovenčine. Tým pádom už nemám žiadne problémy so slovenským prízvukom v angličtine. To je veľmi veľké plus pre album. Je rovnako fajn, že album je tentokrát lepšie rozvrstvený. Na úvod máme viac rýchlejších skladieb, na záver si necháme 3 pomalšie skladby, ktoré ho pekne zakončia. Takže ako celok pôsobí dobre usporiadaný a silne spracovaný.

Texty sa tématicky posúvajú k trošku viac odžitým momentom, ktoré poznáme asi všetci. A tým pádom sa človek dokáže dobre s albumom identifikovať. Podobne ako naposledy. Možno s výnimkou toho, že nie všetci vieme ako to vyzerá v obývačke po prasknutom radiátore. Ale všetci poznáme, že šancu treba chytiť a ísť za ňou, že je hudba dnes viac priemyslom, alebo že nám v hlave dokáže znieť chytľavý song a bude nás chytať do rytmu. A rovnako aj to, že niekedy sa musíme s blízkou osobou navždy rozlúčiť. Celkové hodnotenie textov je, že sú odžité a identifikovateľné.

Poďme sa pozrieť na jednotlivé skladby. Začíname titulnou skladbou "Chémia", ktorá nás hneď energicky odštartuje. Niektoré zvuky, ktoré sa tu objavia sú mi síce povedomé, ale skladba ako taká ma dokáže dobre držať. Gitary a synťáky spolu ladia a spevy sú zaujímavé. Takže rozbeh album ustál veľmi dobre.

V prípade skladby "Láska Je Večnosť" sú moje pocity trošku zmiešané. Aj keď sa skladba snaží najlepšie ako vie, tak nevie si poriadne udržať moju pozornosť, lebo na môj vkus pôsobí akosi monotónne. Gitary v refréne sú fajn, text je dobrý, je to harmonické, no niečo skladbe chýba, aby bola pre mňa niečím výraznejšia. Neviem pomenovať v čom to tkvie, no nefunguje to tak, ako by som asi úplne chcel.

Potom sa však dostávame opäť do energickejšej fázy albumu s dvoma skvelými hitmi "Vezmi Tú Šancu" a "Funky Topánky". Osobne sa najprv vyjadrím k druhej zmienenej skladbe, ktorá je pre mňa jeden z highlightov albumu. Skvelá funky atmosféra, tie dve slová znejú dokopy chytľavo a je to hit, ktorý sa z hlavy len tak nedostane. Asi všetci občas potrebujeme svoje funky topánky. "Vezmi Tú Šancu" opäť dokáže vybudovať poriadnu atmosféru a v refréne to skutočne poriadne kapela rozbalí a ako poslucháč sa dokážem baviť spolu s nimi. Jediné čo si nie som úplne istý je, či by sme na Slovensku mali takú hviezdu, ktorá by dokázala zažiť vypredané sály Paríž, New York, Tokio. Ale nikdy nevieme. A koniec koncov, skladba ako celok funguje veľmi dobre. A pripomína nám, že Pretty Cool majú stále veľkú dávku energie.

Poďme sa teraz pozrieť na skladbu "Hudba". Tu ma hneď čakalo jedno zaujímavé prekvapenie a to je fakt, že bubeník Jozef sa tu chopí mikrofónu a pustí sa do rapu. A musím uznať, mne sa to veľmi páči. S Manuelou si tu dobre kontrujú, vedia dobre komunikovať a dáva to skladbe úplne nový feeling, na aký som nebol pri Pretty Cool zvyknutý. Ale je to veľmi osviežujúce a funkčné. Čo viac dodať ako - "ja som tvoja ségra, a ja som tvoj brácho." Téma o hudobnom priemysle je tu dobre zachytená, je tu zaujímavý návod ako sa stať pop hviezdou, no súčasne je tu aj otázka, na čom vlastne záleží. Podstatné však je, že si môžeme počúvať čo sami chceme. A to je aj záverečný odkaz skladby. Podľa mňa je toto veľmi zaujímavé spoenie všetkého čo sa spojiť dá a vznikol veľmi unikátny song. Dobrá práca.

"Telefón" je zaujímavý v hovorených častiach a myslím si, že má v sebe text s dobrou myšlienkou. Skladba ako taká je fajn, no nemyslím si, že je to najzaujímavejšou časťou albumu. Akurát by som povedal, že dnes už sa asi nenájde niekto, kto by povedal, že sa mu vybil mobil. Myslím si, že v dnešnej dobe je to už veľmi chabá výhovorka. Ale v čase kedy skladba vyšla to fungovalo dobre.

Poďme sa teraz pozrieť na ďalšiu silnú a energickú skladbu "Nechaj Ma Lietať". Táto skladba ma aj po rokoch veľmi silno drží a dokáže poriadne vyburcovať. Refrén je podľa mňa silne spracovaný a je super, že ani v slohách skladba nezaháľa a má veľmi chytľavý text, ktorý si po chvíli človek spieva tiež. "Budeme lietať, či sa len vznášať?" Skvelá práca tu. Jeden z najviac zapamätateľných momentov albumu.  "Existuje Dôvod" je asi po "Hudbe" najzaujímavejším experimentom albumu. Skoro by som povedať, že je to spracované viac ako príbeh než ako skladba. Vynikajúco to graduje a keď sa dostaneme do refrénu, tak skladba sa začína príjemne vlniť a je tu niekoľko skvelých speváckych momentiek. Možno by som bol radšej, keby skladba trvala trošku dlhšie, ale ako celok je to zvládnuté dobre.

A teraz už prechádzame do pomalšej časti albumu s poslednými troma skladbami. "Obchod S Láskou" by som ohodnotil ako malý srdečný a láskyplný slaďáčik. Gitara je tu príjemná a opäť to posúva kapelu do trošku iných sfér. Môžeme sa hádať, že už na minulom albume sme mali pomalú skladbu s názvom "Hand", no z oboch skladieb ide úplne iná atmosféra. Tento song je viac o gitare a spevoch pretkaná sláčikmi. A myslím si, že to aj úplne stačí. Myšlienka je pekná, hoci občas rozmýšľam, ako by to v takom obchode asi vyzeralo. Rozdávať lásku.

Silnejšou momentkou albumu je ale podľa mňa skladba "Čas". Skvele spracovaný text, silná myšlienka a dokážem sa s ňou veľmi dobre spojiť. Je to hlavne o tom texte, ktorý funguje skvele. Okrem toho sa mi ale páči, že skladba si viac-menej ide ako sama chce. A nepotrebuje žiadne tradičné cesty. Album zakončujeme novou (pomalšou) verziou skladby "Poď So Mnou Rásť". Táto verzia je podľa mňa tiež zaujímavá, no osobne asi viac preferujem originál. Funguje to tu? Áno. Ale tá výrazná dominancia originálu má asi pre mňa väčšie čaro.

Aby som to zhrnul, tak album Chémia má svoje skvelé momentky, nie je tu skladba, ktorá by mi nejakým spôsobom prekážala. No je tu ešte jedna skutočnosť a tou je fakt, že k predošlému albumu sa vraciam radšej. Sú skladby, ku ktorým sa vraciam rád, album si môžem aj vypočuť od začiatku do konca. Ale aj s funky topánkami mám pocit, že v roku 2009 prišla kapela s niečím silnejším. Stojí ale album za pozornosť? Rozhodne áno

Hodnotenie: 7/10

autor: Endre-silentname, 12. august 2019 12:06
Zdieľaj článok na facebooku
196 odoberateľov
Endre-silentname

Čo môže človek o sebe napísať na 1000 znakov? Ťažko povedať. Človek si pamätá časy spred desiatich rokov, keď venoval Birdzu skutočne obrovské množstvo času. Dnes už žije úplne iný život. No niektoré veci sa nezmenili. Stále milujem písanie, stále milujem hudbu, knihy a najmä aj filmy. Možno keď budem mať záujem, tak môžem venovať aj pár názorov na pár obľúbených filmov. Ak vás to bude zaujímať. Plus si rád opäť vypočujem názory na svoje poviedky alebo básničky, ktoré možno opätovne niekedy zavesím. Je fajn sa po rokoch vrátiť. A dúfam, že tentokrát už na dlhšie, než na pár dní. :)

Komenty k článku