Rews

Pretty Cool - EneRRRrrrgia (2009)

Po solídnom debutovom albume sa Pretty Cool opätovne zavreli do štúdia, aby začali pracovať na nových skladbách. Výsledkom tejto práce vznikol roku 2009 nový album "EneRRRrrrgia". Podľa slov kapely prelomovým albumum pre ich kariéru. Môj osobný dojem z tohto albumu? S ich slovami rozhodne súhlasím a ide podľa mňa o krok vpred oproti ich debutu. Je pravda, že na albume je menej skladieb, no myslím si, že pôsobí oveľa kompaktnejšie, ucelenejšie a album má podľa mňa aj oveľa lepší zvuk, než jeho predchoda. Keď album prvýkrát vyšiel, bol podľa mňa vynikajúci. Dnes o desať rokov neskôr... stále si myslím, že je to skvelý album.

Ak nám Pretty Cool sľubovali na tomto albume Energiu, tak presne tú tu hneď od začiatku dostávame. Otvárame silnou a energickou skladbou "Go Baby!" ktorá pripomína, že kapela stále žije, a nemá v pláne nás nechať vydýchnuť. Anglický refrén je veľmi chytľavý a človek nemá problém si ho za chvíľu spievať tiež. A rovnako kapela rozdáva všetkým poslucháčom aj "Energiu" v ich ďalšej skladbe. Mimochodom je treba dodať, že úvodné bicie s klávesmi ma vždy vedia poriadne navnadiť. Zo skladby ide presne tá správna sila, ktorú potrebuje. Otvorenie albumu je veľmi sľubné, tak očakávame, že tak budeme aj pokračovať.

Treťou skladbou albumu trošku spomalíme. "Posledná" však rozhodne nie je záverečnou zastávkou na albume. Musím priznať, že to spomalenie mi neprekáža. Skladba je príjemná, má dobré harmónie a veľmi dobre nás pripravuje na ďalšiu silnú momentku na albume. "Poď So Mnou Rásť" je podľa mňa doteraz jeden  najväčších hudobných highlightov kapely. Skladba má skvelé gitary, silnú atmosféru a po živelnom otvorení albumu pôsobí príjemne vážne, no aj silne a energicky. Myslím si, že toto je miesto, kde sa to Pretty Cool podarilo akosi najlepšie spojiť a aj dnes tú skladbu považujem za jednu z ich najlepších počinov. Popravde by som to asi aj zhodnotil ako jednu z najzaujímavejších slovenských skladieb, ktorá si zaslúžila oveľa viac pozornosti.

Následne sa opäť vraciame do angličtiny so skladbami "Hand" a "Listen For A While." Jedna skladba ako príjemný romantický slaďák, druhá ako zaujímavá atmosférická exkurzia. Obe skladby sú podľa mňa veľmi dobré. Majú dobrý zvuk, majú dobrú atmosféru, vedia človeka dostať do nálady. Problémom je trošku (podobne ako na minulom albume) angličtina. Hoci mám pocit, že je tu výslovnosť o niečo lepšia než bola na albume "Pestroraký" a rozumiem tomu čo sa spieva, stále je tam ten silný slovenský akcent, ktorý neznie veľmi dobre. A najmä v prípade skladby "Listen For A While" je to dosť cítiť. Keby je tá skladba s výbornou výslovnosťou, myslím si, že to mohol byť tiež jeden z highlightov.

Následne však prejdeme opäť do slovenčiny so skladbou "Radiátor". Príbeh z obývačky, ktorá sa po prasknutom radiátore zmení na parnú saunu. Táto skladba nám pripomína, že sme vlastne v energickom albume a opäť sa nálada dvíha. Refrén si človek po chvíli spieva tiež. Je to chytľavé a energické. Tak ako by sa patrilo.

Po tejto energickej horúcej jazde však prichádza podľa mňa najzbytočnejšia skladba albumu s názvom "I Don´t Care". Angličtina podobne ako predtým tomu veľa nedáva. Skladba je síce melodická, no nemá v sebe žiadny zaujímavý moment, pre ktorý by som ju dokázal nejako reálne pochváliť. Refrén znie okey a celkom sa mi páčia bridge pasáže medzi slohou a refrénom, no rozhodne je najmenej zaujímavou momentkou na albume.

A teraz poďme na záverečný cover od Jany Kirschner. "Modrá" je v podaní Pretty Cool úplne iná. Ráznejšia, energickejšia, dravejšia a výrazne rockovejšia. Podobne ako "Radiátor" v nás opäť dokáže prebudiť tú potrebnú energiu, ktorou tento album celkovo veľmi dobre žije. A rozhodne je super, že album s názvom "EneRRRrrrgia" dokáže v človeku prebudiť život a dodá mu energiu. Tak by to malo aj v reále byť. Myslím si, že album postúpil vyššie oproti svojmu predchodcovi a rozhodne dal kapele veľmi dobrú tvár. A aj po desiatich rokoch tú energiu z albumu stále dokážem nasať.

Keby nebolo tej slovenskej angličtiny a jednej menej zaujímavej skladby, dokázal by som to ohodnotiť ešte vyššie. No je super, ak dokáže album aj po rokoch rezonovať a priniesť veľmi príjemný zážitok. Ak hľadáte dobré hudobné prebudenie a potrebujete do života veľkú dávku energie, tak toto je rozhodne album, ktorý oceníte. A na záver už len pripájam spomienku na skvelý koncert v Dubnici nad Váhom. Veľkú časť tejto energetickej hudobnej šnúry som absolvoval spolu s kapelou. A som za to veľmi vďačný. Boli to skvelé časy a tento album mi ich vždy veľmi dobre pripomenie.

Hodnotenie: 8/10

autor: Endre-silentname, 8. august 2019 09:17
Zdieľaj článok na facebooku
197 odoberateľov
Endre-silentname

Čo môže človek o sebe napísať na 1000 znakov? Ťažko povedať. Človek si pamätá časy spred desiatich rokov, keď venoval Birdzu skutočne obrovské množstvo času. Dnes už žije úplne iný život. No niektoré veci sa nezmenili. Stále milujem písanie, stále milujem hudbu, knihy a najmä aj filmy. Možno keď budem mať záujem, tak môžem venovať aj pár názorov na pár obľúbených filmov. Ak vás to bude zaujímať. Plus si rád opäť vypočujem názory na svoje poviedky alebo básničky, ktoré možno opätovne niekedy zavesím. Je fajn sa po rokoch vrátiť. A dúfam, že tentokrát už na dlhšie, než na pár dní. :)

Komenty k článku

1. 1
    Karlotiskot

34 ročný ujo
    I'll Be In The Garage

Skúsil som a musím povedať, že sa ani nedivím, že som o nich ešte nepočul. Fakt hrozná hudba s hroznou speváčkou.
  2. 2
    Endre-silentname

31 ročný muž
    letím niekde v oblakoch

@karlotiskot Tak... nemusí to sadnúť každému. Koniec koncov... každý má rád iné veci.