Rews

Ronan Keating - When Ronan Met Burt (2011)

Posledný cover album od Ronana Keatinga je trošku iný ako jeho traja predchodcovia. Kým "Songs For My Mother" , "Winter Songs" a "Duet" mali skôr popovejšieho ducha, tento album ide skôr do jazzovejších melódií a každá skladba je obohatená orchestrom, aby vyznela jej sila. "When Ronan Met Burt" je asi jeden z najzaujímavejších projektov, o ktoré sa Ronan postaral. A hoci album nemusel byť komerčne veľmi úspešným, minimálne pre Ronana to bude asi moment, na ktorý nikdy nezabudne. Stretnúť sa s jedným z najväčších amerických hudobných skladateľov a mať možnosť prespievať jeho skladby muselo byť určite vzrušujúce.

Takže tu máme album, ktorý vznikol v produkcii Burta Bacharacha a Grega Wellsa. Myslím si, že ak ste fanúšikom hudby z éry 60s, tak si vás tento projekt môže získať. Album rozhodne neznie lacno alebo bezducho. Pôsobí to ako keby Ronan skutočne chcel dať maximum týmto skladbám. Sám sa vyjadril, že spievať tieto skladby bolo náročnejšie, než sám pôvodne čakal. Burt robil skladby ako keby zneli jednoducho, no keď ich chce niekto skutočne poriadne zaspievať, tak vnútorne príde na to, že sú to jedny z najťažších skladieb vôbec. Ja som mnohé z týchto skladieb počul prvýkrát, nakoľko som hudbe z tohto obdobia nikdy nejako vysoko neprišiel na chuť. Viem, že ovplyvnila vývoj hudby v ďalších rokoch, no málokedy som tam našiel niečo, čo by ma skutočne zasiahlo. Takže už len z toho titulu asi viete pochopiť, že tento album nevznikol pre ľudí ako som ja. Ale po tom ako som sa rozhodol zhodnotiť kompletnú Ronanovu diskografiu, tento album som nemohol obísť. Ako to teda dopadlo?

Poviem to takto. S manželkou občas chodievame do hudobného klubu, ktorý sa zameriava primárne na jazzovu muziku. Vystúpia tam aj interpreti, ktorí nespadajú do tohto rámca, no v čase keď nikto nie je na pódiu, doplnia atmosféru presne takouto muzikou. A tam si to viem veľmi dobre predstaviť. Skladby plné sláčikov, klavíru, pridať trumpety a saxofón a atmosféra je hotová. A veľmi dobre to cítiť už v úvodnej "The Look Of Love". Znie to veľkolepo a Ronanov hlas to veľmi dobre obohacuje. je cítiť, že do toho dáva absolútne maximum a chce, aby to znelo úprimne dobre. Ako skutočná muzika z amerického jazzového klubu. A pre mňa je obdivuhodné, že sa hudba aj spevy nahrávali spolu. A to neplatí len o tejto skladbe. Ale o celom albume.

Pokračujeme ďalej skladbou "Walk On By", ktorú otvára súzvuk sláčikových nástrojov. Následne sa začnú pridávať jednotlivé nástroje a spevy. Znie to dobre. Je cítiť, že Ronan sa do skladieb snaží dávať absolútne maximum, aby zneli čo najlepšie. Všetko pôsobí dobre zladené. Na prvé počutie je cítiť, že skladba má svoju silu. "I'll Never Fall in Love Again" v Ronanovom podaní znie podľa mňa fantasticky. Tak ako orchester buduje atmosférou hudbou, tak on tu pôsobí maximálne zžitý so skladbou. 

Reálne by som takto asi mohol pokračovať, nakoľko celý album bol spracovaný rovnakou metódou. Išlo hlavne o to, aby Ronan svojim hlasom pridal skladbám svoje srdce. A myslím si, že to veľmi dobre zvládol. Pre mňa je tu ešte niekoľko momentov, ktoré stoja za zmienku, tak ich iba rýchlo spomeniem. Lebo sa nechcem počas tejto recenzie zbytočne opakovať. Burtova produkcia je skvelá, album znie veľkolepo, nástroje sú fantasticky zladené a Ronan svojim hlasovým prejavom dokáže skladby dobre predať. Takže ako celok to funguje.

Vyjadrím sa ešte k skladám "My Little Red Book", ktorá ma svojou veselosťou dokáže celkom príjemne naladiť a rovnaký pocit vo mne zanecháva aj skladba "Something Big". Tá je ešte dokonca obohatená aj o ženské vokály. Všetko je veľmi dobre zladené. "I Just Don't Know What to Do with Myself" takisto skvelá skladba s veľmi dobrou atmosférou. Myslím si, že to funguje veľmi dobre.

Pridám na konci ešte aj linky na videá, aby ste sa mohli pozrieť na proces, akým tento album vznikal. Dá vám to asi trošku lepší obraz, než keď o tom píšem. Myslím si, že tento album buď stojí alebo padá na tom najdôležitejšom a to je Ronan Keating. Ak ste zarytí fanúšikovia originálnych skladieb, tak je dosť možné, že vám Ronanov prejav nesadne. Ja, nakoľko som sa nikdy výrazne o 60s muziku nezaujímal som mohol ísť do tohto projektu úplne naslepo. A je cítiť, že hudba je vynikajúca a Ronan do nej dáva svoje maximum. "When Ronan Met Burt" rozhodne nie je lacným pokusom o ďalší cover album. Kým vnútorne si zachovávam pocit, že jeho predošlé 3 albumy neboli veľmi prínosné, tak o tomto albume sa to povedať nedá. Určite to bola obrovský zážitok a nezabudnuteľná skúsenosť pre Ronana a je cítiť, že album bol robený s veľkou dávkou citu. A dokáže to v nej cítiť aj niekto, kto určite nebol cieľovým poslucháčom.

Možno by som mohol povedať, že voči tomuto albumu pociťujem celkom slušný rešpekt. Rešpekt voči Burtovi Bacharachovi ako ohromnému hudobnému skladateľovi, rešpekt voči orchestru, ktorý dal tej hudbe nový život a rešpekt voči Ronanovi Keatingovi, ktorý dal albumu svoje srdce. Nie je to asi album, ku ktorému sa môžem kedykoľvek vrátiť, no je to album, na ktorý môžem pozerať s veľkou dávkou úcty. A z toho sa bude odvíjať aj moje hodnotenie.

Hodnotenie: 8/10

https://www.youtube.com/watch?v=FZuB71RdYbQ

https://www.youtube.com/watch?v=Kw9ZDFXvnEE

https://www.youtube.com/watch?v=66to-gbQwfs

https://www.youtube.com/watch?v=XUVt0QGlECo

autor: Endre-silentname, 30. október 2020 09:47
Zdieľaj článok na facebooku
199 odoberateľov
Endre-silentname

Čo môže človek o sebe napísať na 1000 znakov? Ťažko povedať. Človek si pamätá časy spred desiatich rokov, keď venoval Birdzu skutočne obrovské množstvo času. Dnes už žije úplne iný život. No niektoré veci sa nezmenili. Stále milujem písanie, stále milujem hudbu, knihy a najmä aj filmy. Možno keď budem mať záujem, tak môžem venovať aj pár názorov na pár obľúbených filmov. Ak vás to bude zaujímať. Plus si rád opäť vypočujem názory na svoje poviedky alebo básničky, ktoré možno opätovne niekedy zavesím. Je fajn sa po rokoch vrátiť. A dúfam, že tentokrát už na dlhšie, než na pár dní. :)

Komenty k článku

1. 1
    Funkyshit91

29 ročný muž
    Bratislava

Prosím už nie.