Rews

Sono - Off (2005)

Po vynikajúcom albume "Solid State" bolo potrebné, aby Sono začali pripravovať materiál na svoj druhý album. Pamätám si, že istú dobu som bol aj vo veľkej neistote, či niekedy tento album vôbec vyjde. Sledoval som pravidelne stránku Sono aby som mal čo najviac informácií. Dokonca si ešte pamätám, že niekedy v roku 2004 som si myslel, že album bude mať úplne inú obálku. Alebo, že už dokonca vyšiel. Nakoľko sa tam o ňom hovorilo. No nikde o tom nebolo žiadne info, nedalo sa to nikde vypočuť a možno to len odpočívalo a čakalo na vhodnú dobu. A tá prišla v októbri 2005.

Ja som sa k tomuto albumu ale prvýkrát dostal až niekedy počas Vianoc 2015 a tým pádom mi album dokopy ušiel o 10 rokov. Doteraz je pravda, že aj v dnešnej dobe sa tento album ťažko zháňa. Nebudem hovoriť ako sa podarilo mojej manželke mi ho na Vianoce zabezpečiť, no minimálne to trošku asi dáva obraz, v akom veľkom undergrounde sme sa v tomto prípade ocitli. Kým ostatné albumy sú relatívne pre ľudí dostupne cez Apple Music, v tomto prípade bola moja cesta oveľa náročnejšia. Ostáva už len otázka, či to vlastne stálo za to. Chvalabohu, som s albumom spokojný. Nemôžem ho síce ohodnotiť tak vysoko ako jeho predchodcu, no nemení to nič na fakte, že ide o ďalší skvelý album v rámci nemeckého elektronického undergroundu.

Album otvoríme skladbou "Heroes", ktorá hneď patrí medzi najsilnejšie elementy albumu. A keď sa dnes pozerám na tento svet, tiež mám pocit, že by bolo super priviesť hrdinov späť do života a nielen na filmové plátna. Skladba v podstate aj udáva štýl, ktorým bude album smerovať. Atmosférické elektronické skladby s trošku beatov, no nejako vysoko tanečné. A potvrdzuje sa to aj v prípade skladieb "A New Cage" a "Dangerous". Skladby majú podľa mňa všetky vynikajúce synťáky. A Lennart ich vie dobre okoreniť svojou gitarou.

Skladba, ktorá však zo seba energiu vydá je nasledujúca "Open The Door". Úvod je možno pomalší, no postupne sa nám ukáže jej skutočná tvár. Jednoznačne najenergickejšia časť albumu. A musím priznať, tie úvodné gitary mám veľmi rád. Potom spomalíme so skladbou "Miles Away", ktorá patrí medzi moje osobne najobľúbenejšie skladby. Text sa príjemne počúva a Lennartov spev skladbu veľmi dobre vyzdvihuje.

Highlightom albumu mi ale príde skladba "I Know". Úvodné synťáky hneď vytvoria dobrú atmosféru, skladba má dobré tempo a okrem toho veľmi chytľavý refrén, ktorý okamžite ostane v hlave. Singlom sa stala aj skladba "Whatever", ktorá síce má dobré synťáky, no melódie a spevové linky mi tu až tak zaujímavé neprišli. Obzvlášť v refréne. Slohové časti sú naopak dosť dobre spracované.

Výrazne zapamätateľná je aj skladba "Technicolor Dreamgirl". Refrén si človek po chvíli človek spieva tiež a má v sebe dobrú tanečnú atmosféru. Skvelé vyváženie po spevovej aj hudobnej stránke. Album zakončujú dve pomalšie skladby "Miles Away (Reprise)", ktoré je inštrumentálnym pokračovaním skladby, o ktorej som hovoril vyššie. Nie je vyslovene nutná, ale dobre album dopĺňa. A potom tu máme finálnu skladbu "Where Are You Now", ktorá sa akosi pokúša o niečo podobné ako sa podarilo spraviť "Wherever You Go" na predošlom albume. Atmosféra v skladbe by bola, no akosi tak dobre nefunguje. Mám pocit, že v nej niečo chýba a hlavne tu nie je žiadny výrazne silný moment. Fungujúce, ale akosi nedotiahnuté.

Ak by to bolo poslucháčom všetko málo, tak na limitovanej edícii albumu nájdete ešte 2 ďalšie skladby "Watcha Good At" a "Heading For". Prvý song mi príde veľmi dobrým spestrením tohto albumu a po "Where Are You Now" správne udrie a vyburcuje opätovne atmosféru. Ako bonusová skladba je silnejšia, než som čakal, že bude. "Heading For" by som ohodnotil skôr ako trošku komédie na záver. Skladba je chytľavá a má v sebe zaujímavé momentky, na ktorých sa viem pobaviť. V najlepšom slova zmysle. Funguje to dobre. A po tom slabom uzavretí základnej edície mi tieto dve skladby vedia padnúť veľmi dobre.

Aký je teda môj záver? "OFF" akosi nedosahuje na tú istú úroveň ako jeho predchodca. Možno za to môže fakt, že všetko je najlepšie, keď to počujeme prvýkrát a stojí to oveľa viac úsilia prísť s niečím novým, no nerecyklovaným. Myslím si, že Sono sa to v tomto albume celkom podarilo, no nemyslím si, že by skladby boli až tak veľmi výrazne a zapamätateľné tak ako to bolo naposledy. "OFF" má veľmi dobré momentky a rozhodne má skladby, ku ktorým sa rád vraciam. Určite stojí za to sa po albume poobzerať a vypočuť si ho. Ale atmosféricky sa svojmu predchodcovi priblížiť nedokázal. Cesta však ešte ani zďaleka nie je na konci.

Hodnotenie: 7,5/10

autor: Endre-silentname, 22. august 2019 11:14
Zdieľaj článok na facebooku
197 odoberateľov
Endre-silentname

Čo môže človek o sebe napísať na 1000 znakov? Ťažko povedať. Človek si pamätá časy spred desiatich rokov, keď venoval Birdzu skutočne obrovské množstvo času. Dnes už žije úplne iný život. No niektoré veci sa nezmenili. Stále milujem písanie, stále milujem hudbu, knihy a najmä aj filmy. Možno keď budem mať záujem, tak môžem venovať aj pár názorov na pár obľúbených filmov. Ak vás to bude zaujímať. Plus si rád opäť vypočujem názory na svoje poviedky alebo básničky, ktoré možno opätovne niekedy zavesím. Je fajn sa po rokoch vrátiť. A dúfam, že tentokrát už na dlhšie, než na pár dní. :)

Komenty k článku