Rews

The Colourist - The Colourist (2014)

Roku 2014 The Colourist prišli so svojim rovnomenným debutovým albumom. Odvtedy uplynulo už 5 rokov a stále sme sa nedočkali nového pokračovateľa. Dnes je ťažko povedať, či vôbec nový album kapela niekedy vydá a ak áno, tak to bude asi v úplne inej zostave a neviem povedať, či to bude mať to isté čaro. Dôvod, pre ktorý to hovorím je ten, že ich debut je podľa mňa absolútne ukážkovým príkladom toho, ako by mal album vyzerať dobre. Lenže najviac za to mohlo hlasové spojenie Adama Castilla a Maye Tuttle. A výsledok je album, o ktorom si dnes niečo povieme.

Predzvesťou albumu bolo EP "Lido" z roku 2013, na ktorom sa nachádzali 4 skladby "Little Games" , "We Won´t Go Home" , "Yes Yes" a "Fix This". A viac menej skladby aj dobre zadefinovali, akým smerom sa bude zvyšok albumu vyvíjať a neostal som sklamaný. Začal by som tým, že album otvára presne tak isto, ako spomínané EP. A hoci "Little Games" bol najvýraznejšou skladbou kapely a získali za ňu najväčší úspech, iróniou je, že akosi sa mi zdá na albume najslabším elementom. Refrén je chytľavý, hlasy oboch spevákov sedia skvele, no nemám pocit, že by nejako výrazne na mňa zapôsobila. Uznám jej to, že mi veľmi dobre kapelu predstavila, a prebudila môj záujem. Ale ak sa vám podarí urobiť 11 skladieb, ktoré reálne na vás zapôsobia ešte viac, tak niekde hold ostane aj najmenej zaujímavý moment albumu. A pre mňa je to žiaľ práve ich pilotný singel.

Poďme si teda povedať niečo o ostatných skladbách. "Wishing Wells" podľa mňa veľmi dobre pokračuje v nasadenej latke a po príjemnom slohovom úvode sa pomaličky posúvame k refrénu. Vynikajúci text a opäť kombinácia hlasov Castilla a Tuttle z toho robia malý zázrak. "I´m sick of hearing what if, what if, just follow what you feel..." sú slová, ktoré kapela adresuje svojim poslucháčom a okamžite mi to príjemne zazneje. Okrem toho tu má po druhom refréne aj Maya možnosť spievať chvíľku sama a skladba podľa mňa ešte aj niekoľko bodov získa.

Nasledujú už spomínané skladby "We Won´t Go Home" a "Yes Yes". Tentokrát sa oproti predošlej skladbe viac vyburcujú gitary a ideme do toho. "We Won´t Go Home" opäť skvele využíva spevácku dvojicu a dokonca to miestami pôsobí, ako keby si jeden druhému odpovedali. Refrén je textovo relatívne jednoduchý, no veľmi chytľavý. Čo sa týka sklaby "Yes Yes" myslím si, že je dobrým pokračovateľom a ešte chvíľku nás necháva v známej atmosfére.

"Tonight" je opäť skladba, kde medzi sebou vynikajúco Castillo s Tuttle komunikujú medzi sebou. Text je v slohách napísaný ako dialóg, kým refrén si opäť struhú spolu. Veľmi dobré gitary, skvelé harmónie a hutná atmosféra to robí pre mňa jeden z highlightov albumu. Nasledujúca skladba "Stray Away" trošku spomaľuje a ukazuje nám trošku inú stránku kapely. Nemôžem to ohodnotiť ako vyslovený slaďák, ale tá láskyplná atmosféra zo skladby rozhodne ide a je ju cítiť. A keď ju kapela dokáže ukázať, tak to dokážeme aj my ako poslucháči prijať.

Čo ma ale na albume asi najviac teší je fakt, že sa potom aj spevácka dominancia Adama Castilla trošku stlmí a máme tu 2 skladby, ktoré má v dominancii práve bubeníčka a speváčka Maya Tuttle. A konkrétne ide o "What Can I Say?" a "Fix This". A je veľmi dobre počuť, že do toho dáva maximum čo môže. Osobne by som povedal, že "Fix This" je mojim osobným highlightom albumu. Skvelá melódia, vynikajúce spevy a Maya tej skladbe proste dala úžasný život. A je to jediná skladba na albume, kde má po celý čas hlasovú prevahu. Aj keď obom hlasy dokopy ladia, tak som mal vždy pocit, že s jej spevmi všetky skladby získali neopakovateľný šarm. A počuť ju samostatne na tejto skladbe ma vždy poteší.

Na záver albumu máme ešte treba trošku vyburcovať atmosféru a ako to urobiť lepšie ako skladbou "Put The Fire Out". Rázne a silné otvorenie, veľmi silný refrén a osobne si myslím, že toto mohol byť vynikajúci singel. Škoda, že s tým nápadom nikto neprišiel. Každopádne tie gitary a bicie ma vždy dostanú. A ak by vám to bolo málo, tak ešte pre vlastníkov špeciálnej edície je tu bonusová skladba "The Further". Aj keď môžem opäť povedať, že skladba je dobrá, myslím si, že zakončenie skladbou "Put The Fire Out" by mi prišlo lepšie. V tom je proste všetko.

Aké je teda moje zhrnutie? Ak máte radi indie rockové kapely, myslím si, že album určite oceníte. Od začiatku do konca je to jednoducho hudba pre moje uši a nemám sa moc na čo sťažovať. Jediné čo by som od albumu asi chcel je, keby mohol byť dlhší. Utečie to ako voda a zrazu si uvedomíme, že sme na konci. Ale na druhú stranu je super, keď môžem povedať, že po celú dobu ma album držal, nikdy mi nedal pocítiť nejakú výraznú slabinu a môže za to dobrá gitarová muzika a najmä skvelá kombinácia speváka a speváčky, ktorí spolu dokázali perfektne komunikovať a vzniklo z toho niečo (podľa mňa) neopakovateľné.

Mrzí ma, že The Colourist prešli koncom roku 2016 zmenami, medzi ktorým bol aj odchod speváčky a bubeníčky Maye Tuttle. Držím kapele palce. Dúfam, že to neznamená hudobný koniec pre túto kapelu. Pre tých, ktorí by mali ešte záujem sú dostupné ešte aj 2 novšie EP "Inversions" (2014) a "Will You Wait For Me" (2015), na ktorých sa nachádza niekoľko nových skladieb. Každopádne viem, že ak niekedy predsa len príde nový album, už bude niečo úplne iné. Ale faktom zostáva, že tento album sa počúva vynikajúco. A kedykoľvek sa k nemu môžem vrátiť. Ak ste album nikdy nepočuli, určite tú možnosť využite. Najmä ak máte radi indie rock. Verím, že nebudete sklamaní.

Hodnotenie: 9/10

autor: Endre-silentname, 7. august 2019 13:39
Zdieľaj článok na facebooku
196 odoberateľov
Endre-silentname

Čo môže človek o sebe napísať na 1000 znakov? Ťažko povedať. Človek si pamätá časy spred desiatich rokov, keď venoval Birdzu skutočne obrovské množstvo času. Dnes už žije úplne iný život. No niektoré veci sa nezmenili. Stále milujem písanie, stále milujem hudbu, knihy a najmä aj filmy. Možno keď budem mať záujem, tak môžem venovať aj pár názorov na pár obľúbených filmov. Ak vás to bude zaujímať. Plus si rád opäť vypočujem názory na svoje poviedky alebo básničky, ktoré možno opätovne niekedy zavesím. Je fajn sa po rokoch vrátiť. A dúfam, že tentokrát už na dlhšie, než na pár dní. :)

Komenty k článku

1. 1
    Azizi

hrá sa, že má 2 roky
    Ankh-Morpork & Bratislava & Praha

Este som necitala clanok, ale... Ty kde si sa tu zrazu vzal?! Som nemohla uverit, ze vidím tvoj nick. Sice si ta už vobec nepamatam, ale na nick som zjavne nezabudla :D Tak vitaj spat! Nech je nas tu co najviac takychto navratilcov po 10 rokoch:)
  2. 2
    Endre-silentname

31 ročný muž
    letím niekde v oblakoch

@azizi Ďakujem za privítanie. :D ... vstal som z mŕtvych a zhodnotil som, že možno by bolo fajn urobiť comeback. :)
  3. 3
    Azizi

hrá sa, že má 2 roky
    Ankh-Morpork & Bratislava & Praha

@endre-silentname To je super, teším sa!:) Inak vieš, že tu už asi viac ako rok vôbec nefunguje registrácia? Takže skvelé, že si svoj účet vtedy neodstránil a dalo sa ti teda znova sa sem prihlásiť:)
  4. 4
    Endre-silentname

31 ročný muž
    letím niekde v oblakoch

@azizi Všimol som si, že to nejako nejde... a tiež sa to tu spomínalo. Takže vyzerá, že tento server začína umierať. A je to škoda. Ale možno sa znovu postaví na nohy. Ako aj ja. :D