Rews

The Naked And Famous - A Still Heart (2018)

Ako som písal v minulom článku, mali sme ešte jednu poslednú zastávku pred novým albumom. Možno niektorých prekvapí, prečo som sa rozhodol zhodnotiť aj túto kompiláciu. Koniec koncov, Je to 9 skladieb, o ktorých som už rozprával počas minulých článkov, plus je tu jeden cover. Stojí vôbec za to nejako to vôbec komentovať? Je asi pravda, že v prípade Best-offiek sa toho často nedá povedať toľko ako o albumoch, ale v tomto prípade ide pre mňa o výnimku. Lebo "A Still Heart" nie je pre mňa tak úplne len best-offka.

V skutočnosti je to pre mňa kompilácia akustických verzií ich najznámejších a najúspešnejších skladieb. Občas sa dokonca Alisa a Thom rozhodli trošku skladby pozmeniť a skombinovať momentky z jednotlivých skladieb dokopy. Výsledne tak máme spojené skladby "A Stillness" a "Hearts Like Ours" do úvodnej skladby "A Still Heart" alebo akustická verzia "Last Forever" obsahuje aj malý kúsok z ich singlu "Laid Low". Dáva to skladbám celkom nový rozmer a myslím to vo veľmi dobrom. Dokonca v niektorých prípadoch si myslím, že tieto verzie dokázali prekonať originál.

Najlepší príklad je tu pre mňa asi skladba "No Way." Hoci mám veľmi rád silný a dravý gitarový refrén v originálnej verzii, táto akustická klavírová verzia pôsobí ešte silnejšie. Dáva viac priestoru myšlienke a sile textu skladby a výsledok je oveľa úprimnejší. Hoci už priniesli podobnú verziu na svojom remixovom albume "Passive Me, Aggressive You Remixes And B-Sides", ktorá bola označená ako "No Way (Quiet)" tak tentokrát tu skladbu vyšperkovali do absolútnej dokonalosti. Ak je verzia, ktorá sa mi absolútne zaryla pod kožu, tak práve ich "stripped" verzia. A nie je to jediná skladba, ktorá prešla veľkou premenou k lepšiemu.

Už vo svojej recenzii na debutový album som sa nechcel moc vyjadrovať k "Punching In A Dream", nakoľko to nie je jedna z mojich výrazne obľúbených skladieb. Verzia na tomto albume je presný opak. Dokážem sa do nej výrazne ponoriť. Miestami to je dokonca spracované acapella. A všetko je spracované len prácou s vokálmi. Je to niečo tak fascinujúce, že skladba v prvej slohe chytila úplne nový rozmer. Postupne sa nástroje začnú pridávať a výsledkom je absolútne fascinujúci. Skladba znie absolútne nádherne.

Už som spomenul titulnú skladbu "A Still Heart", ktorá zaujímavo skombinovala 2 skladby z ich druhého albumu a výsledne pôsobí ako jeden z highlightov albumu. Veľmi dobre ukazuje smer, ktorým sa bude celý disk uberať a táto skladba je zaujímavá tým, že dokonca nestráca aj svoje momentky v tempe. Kým niektoré skladby pôsobia nielen akusticky, ale aj pomalšie, tak tu sa úplne zachovalo pôvodné tempo. Pokojnejšie ale pôsobia vokály. Koniec koncov, srdce je počas celého albumu pokojné. A nie je treba emocionálne siahať na dno svojich síl. A funguje to.

Možno aj vďaka tomu niektoré skladby pôsobia emotívnejšie. Záverečné dve skladby "Teardrop" a "Young Blood" sú toho pre mňa asi najväčším dôkazom. Keď počujem originálnu verziu "Young Blood" ide o energickú silnú skladbu s veľkým elánom. Tu však pôsobí skôr ako smutná spomienka na mladosť. A ako som už spomenul pri mnohých iných piesniach, dostáva úplne nový rozmer. V prípade "Teardrop" ide zase o absolútne perfektný cover od Massive Attack. Aboslútne zachytáva tému albumu, a ide skutočne o ukážku ako sa majú covery robiť. Nie urobiť to čo najpopovejšie, aby skladba úplne stratila tvár, ale bola sympatická rádiám. Skladba by mala pôsobiť ako zrkadlom do duše iného človeka. Ktorý zdieľa tie isté myšlienky, ktoré už niekto povedal. A ak sú to slová, ktoré vychádzajú aj z nášho srdca úprimne, budeme to aj my ako poslucháči cítiť. A je to rozhodne jeden z najlepších momentov.

Myslím si, že celý nápad na "A Still Heart" vznikol pri "Last Forever", ktorý bol aj prvou skladbou, ktorú kapela predstavila. A ak by som mal použiť slová Thoma Powersa počas turné roku 2017 (nakoľko som sa ho zúčastnil vo Viedni), tak povedal, že niekedy keď skladby spracujete akusticky dokážu znieť úplne inak. A tu to absolútne skvele potvrdili. Priznám sa, že keď som počúval prvýkrát "Simple Forms" tak som si viac užíval energickú elektrorockovú atmosféru skladieb, než som sa zamýšľal nad myšlienkami textov. A práve to turné a akustická verzia "Last Forever" mi pomohla naplno pochopiť osobnosť ich posledného albumu. Takže v tomto smere môžem tejto skladbe poďakovať. Otvorila mi oči.

"Girls Like You" v akustickej verzii opäť exceluje. Akustická gitara skladbe maximálne pasuje a jednotlivé melódie pôsobia úprimnejšie. Odkaz skladby je tu zachytený silnejšie. "I Kill Giants" so svojim úvodným klavírom a Alisin hlas tomu skutočne dodávajú potrebné emócie. Strata blízkeho vie bolieť aj roky neskôr. Rany sa zacelia no jazvy ostanú. A miestami som pri skladbe mal pocit, že emocionálne do toho dala Alisa na tejto verzii úplne maximum. 

Akustická verzia skladby "Higher" znie celkom zaujímavo. A podobne ako v prípade "A Still Heart" si zachováva aj svoje rýchlejšie tempo. V tomto prípade by som síce povedal, že originálnu verziu mám radšej, no zvlánutá je veľmi dobre. A "All Of This" tu pôsobí pre mňa tak trošku najviac nasilu. Viem, že je to jeden z ich najobľúbenejších hitov, no nemám pocit, že by tu šlo o skladbu, ktorá by dokázala nejako výraznejšie akusticky vyznieť. A tak trošku mám pocit, že niektoré skladby mohli v tomto kabáte pôsobiť zaujímavejšie.

Ak by som mal uviesť príklad, tak by som povedal, že skladby ako "What We Want" , "My Energy" alebo "Falling" mohli tomuto albumu pridať trošku viac. Možno som trošku egoista, no niekedy sú momentky, kde by som si niektoré skladby dokázal predstaviť v podobom stripped koncepte asi viac, než iné. A toto sú asi tie, ktoré by som vybral ja. Tak trošku dúfam, že sa "A Still Heart" dočká niekedy v budúcnosti pokračovania. Pretože si myslím, že je zaujímavé ukázať ako môže tá istá hudba znieť v absolútne inom šate a kabáte.

Recenziu asi uzavriem so slovami, že v súčasnosti ide o môj najobľúbenejší produkt, ktorý Alisa a Thom vydali. A napriek tomu, že to je kompilácia, vnútorne považujem "A Still Heart" za ich štvrtý album. Je to kapitola ich hudobného pôsobenia, ktorá rozhodne ukázala, že vedia do svojej hudby priniesť veľkú dávku kreativity. A niekedy vie menej priniesť oveľa viac. Krása mnohých skladieb tu podľa mňa skvele vynikla. Ak máte radi akustické verzie skladieb, tak "A Still Heart" vysoko oceníte. A mne už ostáva len tešíť sa na piatok a nový album "Recover". A samozrejme si o ňom potom aj niečo povieme.

Hodnotenie: 9/10

autor: Endre-silentname, 20. júl 2020 08:50
Zdieľaj článok na facebooku
200 odoberateľov
Endre-silentname

Čo môže človek o sebe napísať na 1000 znakov? Ťažko povedať. Človek si pamätá časy spred desiatich rokov, keď venoval Birdzu skutočne obrovské množstvo času. Dnes už žije úplne iný život. No niektoré veci sa nezmenili. Stále milujem písanie, stále milujem hudbu, knihy a najmä aj filmy. Možno keď budem mať záujem, tak môžem venovať aj pár názorov na pár obľúbených filmov. Ak vás to bude zaujímať. Plus si rád opäť vypočujem názory na svoje poviedky alebo básničky, ktoré možno opätovne niekedy zavesím. Je fajn sa po rokoch vrátiť. A dúfam, že tentokrát už na dlhšie, než na pár dní. :)

Komenty k článku