Rews

The Naked And Famous - Recover (2020)

24. júla 2020 konečne vyšiel oficiálny štvrtý album kapely "The Naked And Famous" s názvom "Recover". Otvorene môžem povedať, že to bolo najväčšie hudobné očakávanie roka po tom ako v apríli vydali Purity Ring svoj tretí album "WOMB". Album mal pôvodne vyjsť už v máji, no pre COVID 19 pandémiu sa vydanie albumu odložilo až na koniec júla. No očakávanie sa vyplatilo. Počas posledných týždňov som zhodnotil všetky predošlé albumy kapely, čo nakoniec smerovalo k tejto recenzii.

Skôr než začnem je treba povedať, že "Recover" vznikal trošku inak. Roku 2018 kapelu opustili klávesák a zakladajúci člen Aaron Short a takisto aj bubeník Jesse Wood. Album teda vznikal za trošku iných podmienok. No Alisa a Thom sa rozhodli pokračovať ďalej a rovnako ako v prípade albumu "Simple Forms" má aj "Recover" trošku viac ozdravujúci charakter. Na druhú stranu ale oproti "Simple Forms" pôsobí tento album oveľa optimistickejšie. Alebo - zväčša. Kým "Simple Forms" viac rozprával o bolesti a stratenej láske, "Recover" pôsobí viac ako album, kde sa vnútri Thom a Alisa rozhodli očistiť svoju dušu od bolesti a priniesť trošku viac radosti. A ukázať, že vždy môžeme vstať a pokračovať ďalej silnejší. Výsledkom je album, ktorý možno nepoteší fanúšikov ich starších skladieb, no rozhodne nepôsobí neúprimne alebo nasilu. Kapela si zachovala svoju tvár. Napriek tomu, že dominancia gitár tu vysoko ustúpila.

Album je otváraný titulnou skladbou "Recover", kde Alisa hovorí, že nič nenahradí stratu jej mamy. Ale môže sa znovu postaviť a vyliečiť. Pôsobí to veľmi úprimne a rovnako ako roky dozadu v prípade skladby "I Kill Giants" ide o silné vyznanie. Čo sa týka vokálov, sú absolútne perfektné. A zo skladby ide veľká dávka citu. Pokračujeme skladbou "Sunseeker", ktorá je naopak venovaná Alisinmu zlatému labradorovi menom "Ginger". A niekedy môže aj malý štvornohý priateľ rozžiariť niekomu život. Ako predzvesť nového albumu išlo o vynikajúci singel opäť so skvelými vokálmi a veľmi príjemnou atmosférou. A skladbu považujem za jeden z highlightov.

Pre ďalšie silné momentky netreba chodiť ďaleko. "Bury Us" je jedna z najrýchlejších skladieb albumu s veľmi výrazným refrénom a dobrými bicími. Pôsobí to ako nevydaná skladba z éry "Simple Forms" ale na tomto albume zapasovala perfektne. "Monument" je asi mojou najobľúbenejšou skladbou na albume celkovo. Úvodné klávesy sú vysoko podmanivé a v kombinácii s gitarou a Alisinými vokálmi skladba vysoko funguje. Opäť aj trošku zdvíha tempo. A text vysoko zachytáva ústrednú tému albumu. 

Nasledujúca skladba "Death" je jeden z najsilnejších momentov v rámci tvorby atmosféry. Téma smrti je často niečo čomu sa ako ľudia snažíme vyhýbať. No ako sa tu povie: "I can´t decide which is worse... the thought that you or I might go first. Basa robí veľkú časť skladby a pôsobí to ako keby vnútorne dospeli k tomu, že raz to príde. Ale do tej doby prežime každý moment tak, aby sme ho neľutovali. Vynikajúce.

"Come As You Are" víta všetkých, aby sme boli takí akí sme v skutočnosti, a že nás Thom s Alisou ako fanúšikov prijímajú so všetkým čo v sebe máme. Veľmi pekné gesto, ktoré okrem toho znie fantasticky. Hoci mi v určitých bodoch nie úplne ladili tie mimoňské hlasy, dokázal som tú skladbu prijať tiež takú, aká je. Thom tu má najvýraznejší moment (spolu so skladbou "Death") asi počas skladby "The Sound Of My Voice". Príjemná minimalistická hudba obohatená o silný text, kde vnútorne ma asi najviac zasahuje veta: "And we´ll never be fine." A potom v refréne moment:

"It's the sound of my voice
At the edge of a year
Where all of your love
Is beginning to wear away"

O atmosfére sú aj záverečné dve skladby "(An) aesthetic" a "Coming Back To Me", ktoré na mňa pôsobia ako z obdobia albumu "In Rolling Waves". Myslím, že lepšie skladby by sa tam nehodili. Najmä v prípade "Coming Back To Me". Tak ako v úvode začíname s liečebným procesom, tak záverečná skladba je ako vnútorne dozretie a pochopenie. Silný moment, ktorý rozhodne bude dlho rezonovať.

V podstate by som mohol aj pokračovať pri ostatných skladbách. Jediný moment, kde by som mal trošku výtku je skladba "Everybody Knows", kde si na vyburcovanie refrénu treba chvíľku počkať. A neviem prečo sa skladba nedokázala rozozvučať skôr. Album má dokonca 2 krátke prechody v podobe "Echoes In The Dark" a "Muscle Memory". Takéto malé momentky vedia vždy potešiť.

Ako som už povedal, "Recover" znie viac popovo než predošlé albumy kapely, no neuberá to nič na jeho kráse. Vnútorne všetci potrebujeme moment kedy sa vyliečime so svojich rán, ktoré máme na tele aj na duši. A hoci nikdy úplne nezmiznú, tak nás robia takých, akí v skutočnosti sme. A robia nás jedinečných. A to je asi záverečný odkaz, ktorý si z albumu dokážem vziať. "The Naked And Famous" sú rozhodne späť a verím, že svojich fanúšikov takto mohli potešiť ďalším skvelým albumom. Možno nedosahuje úrovne niektorých starších albumov, no rozhodne má pre mňa niekoľko silných momentov, ku ktorým sa kedykoľvek vrátim. V tomto bode si nemyslím, že ešte niekedy budeme počuť niečo tak výrazné ako sme mali so skladbou "Young Blood". Ale úprimne si myslím, že skladby ako "Sunseeker" alebo "Monument" sú stále rovnako silné. Napriek tomu, že sú iné.

Hodnotenie: 8/10

autor: Endre-silentname, 3. august 2020 10:53
Zdieľaj článok na facebooku
200 odoberateľov
Endre-silentname

Čo môže človek o sebe napísať na 1000 znakov? Ťažko povedať. Človek si pamätá časy spred desiatich rokov, keď venoval Birdzu skutočne obrovské množstvo času. Dnes už žije úplne iný život. No niektoré veci sa nezmenili. Stále milujem písanie, stále milujem hudbu, knihy a najmä aj filmy. Možno keď budem mať záujem, tak môžem venovať aj pár názorov na pár obľúbených filmov. Ak vás to bude zaujímať. Plus si rád opäť vypočujem názory na svoje poviedky alebo básničky, ktoré možno opätovne niekedy zavesím. Je fajn sa po rokoch vrátiť. A dúfam, že tentokrát už na dlhšie, než na pár dní. :)

Komenty k článku

1. 1
    Efyks

12 ročný chlapec

púšťam si
  2. 2
    Endre-silentname

32 ročný muž
    letím niekde v oblakoch

@efyks Tak dúfam, že sa bude páčiť. Rozmýšľam koho diskografiu by som zhodnotil teraz.
  3. 3
    Efyks

12 ročný chlapec

no vlastne ma to uplne nechytilo (hehe) ale chvalim recenziu! Ja by som poprosil Larkin Poe ak by to bolo mozne...o nich by som si precital nieco zaujimave (hehe)
  4. 4
    Endre-silentname

32 ročný muž
    letím niekde v oblakoch

@efyks Tak sa priznám, že tých nepoznám. Skúsim to pozrieť a možno spravím. Ak je záujem tak pôjdem do toho. :)
  5. 5
    Efyks

12 ročný chlapec

U mna záujem je...viac ti dať neviem...podľa mňa si už tak tento portál nezaslúži tvoje recenzie (hehe)
  6. 6
    Endre-silentname

32 ročný muž
    letím niekde v oblakoch

@efyks Okay, tak sa na to pozriem... možno máš pravdu, ale tak aspoň mám občas o čom písať. :D A možno si to aspoň niekto prečíta.