Rews

The Naked And Famous - Simple Forms (2016)

Svet upadol do červenej a modrej s tretím albumom od The Naked And Famous - Simple Forms. Osobne hodnotím tento album ako ich najviac osobný, s ktorým prišli. Alisa a Thom prechádzali spolu veľkou krízou a veľa z toho sa dostalo do týchto skladieb. "Simple Forms" je v podstate albumom, ktorý je vnútorným zmierením (Love, don't feel it could last forever, Love, I'm ready to let you go), odpustením (I will find a way (to be the) The water beneath you, The waves to catch your fall), hľadaním odpovedí ("How can i stay? --- not that I want to) a pochopením (I saw the future swallow all the love we've known 'Cause it's all just been one big joke). A ja skutočne oceňujem, že nás takto vpustili do svojho osobného života. Viem si predstaviť, že tvorba tohto albumu bola istá forma terapie. A s výsledkom som viac než spokojný.

Na úvod by som povedal, že prvá citeľná zmena na albume je fakt, že "Simple Forms" pôsobí viac elektronicko než elektro-rockovo. Aby som ale nezavádzal, tak je pravda, že keď tu gitary zaznejú, tak sú veľkolepé. Gitary v skladbe "Laid Low" vedia pridať potrebnú silu a rovnako je to aj v prípade skladby "Backslide". Najsilnejším hudobným elementom sú pre mňa ale klávesy a bicie. V nich je hudobná sila, ktorú album potrebuje. A samozrejme nesmiem zabudnúť na vokály. Do týchto skladieb dali Alisa a Thom svoje srdcia. A je to veľmi silne cítiť. Ako teda dopadol najosobnejší album kapely? Poďme sa na to pozrieť bližšie.

Tému albumu sme si už ozrejmili. Začne to postupne pôsobiť jednotvárne? Môj osobný dojem je, že nie. Je to síce osobný album, no každá skladba hovorí o niečom inom. "The Water Beneath You" je hľadanie cesty ako nespáliť mosty. "My Energy" je pre mňa o pochopení reality. a "Laid Low" zase hovorí o živote v úplne novom kabáte. Veci sa zmenili a snažíme sa s nimi vyrovnať a naučiť žiť. A úvodná "Higher" je asi pre nás odkazom, že niečo sa skončilo, no vieme sa posunúť ďalej.

Práve tieto témy dokážu album posunúť na silnú úroveň v mojich očiach. Videl som dvojice, ktoré už neboli schopné k sebe nájsť cestu späť. Rozhádaní a znepriatelení na život a na smrť. To čo niekedy na sebe milovali začnú na sebe nenávidieť. To však nikde na tomto albume nenájdeme. Záverečná skladba "Rotten" je práve to spomínané odpustenie, ktoré to celé potrebuje:

"We don't have to be modern
The honesty you've shown
The shame we've spread
The truth, it's coming
By circumstance alone
There's no need to soften
I'll keep your lovely note
And let go of all these decisions
Remember what you know
You will never be alone"

A áno, uvedomujem si ako počas celej recenzie hovorím hlavne o tom istom. Lenže myslím si, že práve ústredná téma albumy a texty sú jeho absolútnym highlightom. Lebo vďaka nim som všetky skladby dokázal vnútorne vstrebať a pochopiť. A to je niekedy oveľa viac než vydať album, kde všetky skladby budú o jednej veľkej párty. A život bude jednoduchý. Viem, že všetci chceme byť hlavne šťastní. A nestresovať sa. Lenže práve príbehy zo života sú tie, s ktorými sa vieme najviac stotožniť. Ale okey, necháme textovú stránku už tak. Ako sú na tom skladby hudobne?

Myslím si, že "Simple Forms" má najvýraznejší zvuk zo všetkých albumov od The Naked And Famous. Každá jedna skladba dokáže absolútne silne vyznieť. Ako som už písal dominantné sú tu hlavne synťáky a klávesy. Dáva to albumu trošku výraznejší a modernejší zvuk. No je super, že ani gitary nezaostávajú a v potrebných momentoch vedia správne vyznieť. Bicie sú tu tak energické a silné, že napriek smutným momentom nechávajú albumu jeho potrebnú energiu, ktorú dokážeme z nich nasávať. Ak sa stratilo niečo zo života Alisy a Thoma tak určite to nebola energia, ktorá na albume stále je.

Plus si niečo povedzme o vokáloch. Myslím si, že keď album potrebuje tichý a emocionálny moment, tak si ho album vie vychytiť. V skladbách ako "Losing Our Control" , "Falling" alebo "Rotten" sú zachytené absolútne perfektne. Naopak v rýchlych skladbách nemá Alisa problém si vykričať všetko, čo sa odhráva v jej srdci. To dáva najviac sily napríklad už spomínanej skladbe "Laid Low". Thom zase všetko dáva absolútne maximum v skladbe "My Energy".

Ak je niečo, čo by som mohol možno na albume trochu skritizovať tak to bude fakt, že ich prvé dva albumy pôsobili možno trošku unikátnejšie. Bolo to viac experimentovania so zvukom, harmóniami. "Simple Forms" je v tomto smere o niečo jednoduchší a pôsobí viac rádiovo. Je to niečo zlé? Nie nevyhnutne. Kým ale som dokázal kapelu na ich minulých albumoch vysoko oceniť pre ich kreatívne myslenie a kombinácie rôznych žánrov, tak tentokrát to postavili trošku jednoduchšie harmónie. Možno to ale dokáže ich hudbu sprístupniť väčšiemu počtu ľudí. Pretože odjakživa platí, že ľudia majú radšej jednoduchú hudbu. Možno je dokonca pravda, že ak kapelu nepoznáte a máte chuť sa s ich hudbou zoznámiť, tak toto by bol album, s ktorým by som odporúčal začínať. Pretože ak si nájdete cestu k ich mainstreamovo prístupnejším momentom, možno si postupne vybudujete aj neskôr vzťah k ich experimentálnejším a kreatívnejším skladbám na "Passive Me, Aggressive You" a "In Rolling Waves".

Myslím si, že toto je ideálne miesto, kde recenziu zakončím. "Simple Forms" je ďalším skvelým albumom, ktorý potvrdzuje, že dobrá muzika stále existuje a The Naked And Famous sú stále vo forme. A som rád, že napriek všetkým problémom boli schopní krízové obdobie ustáť a album sa stal istou formou terapie. K albumu sa veľmi rád vraciam, texty sú silné a jeho emocionálna rovina je perfektne zachytená. A som už zvedavý na ich ďalšiu zástavku na ich hudobnej ceste. Už 24 júla s novým albumom "Recover". Ale predtým nás čaká ešte jedna recenzia.

Hodnotenie: 8,5/10

autor: Endre-silentname, 10. júl 2020 14:53
Zdieľaj článok na facebooku
200 odoberateľov
Endre-silentname

Čo môže človek o sebe napísať na 1000 znakov? Ťažko povedať. Človek si pamätá časy spred desiatich rokov, keď venoval Birdzu skutočne obrovské množstvo času. Dnes už žije úplne iný život. No niektoré veci sa nezmenili. Stále milujem písanie, stále milujem hudbu, knihy a najmä aj filmy. Možno keď budem mať záujem, tak môžem venovať aj pár názorov na pár obľúbených filmov. Ak vás to bude zaujímať. Plus si rád opäť vypočujem názory na svoje poviedky alebo básničky, ktoré možno opätovne niekedy zavesím. Je fajn sa po rokoch vrátiť. A dúfam, že tentokrát už na dlhšie, než na pár dní. :)

Komenty k článku