BIRDZ Magazín

The Swan Bride: „Je to satisfakcia, mať svoj výtvor na vinyle“ (interview)

Možno ste v Časáku v blízkej minulosti čítali report z koncertu Talkshow a The Swan Bride, v ktorom sme vám sľúbili interview s dvomi protagonistami spomínaného hudobného večera. Tak teda nech sa páči, s chuťou sa doňho zahryznite...Ste spokojní s dnešným koncertom?

Fuxo: Super. Ako vždy, nie?

Kačo: Áno. Bola tu hrozne príjemná atmosféra, tak som si to užil. Aj keď spočiatku som sa bál, čo sa z toho vykľuje... My sme tu hrali pred polrokom. Vtedy sme sa ešte len zohrávali s Maťkom. Vlastne ani tu nebol, tak toto bola premiéra s novým gitaristom a pre mňa aj s novými klávesami, takže sme si na Bystričanoch skúšali nové veci.

Kačo
O Swan Bride sa vraví ako o štvorici, pritom často vám na pódiu vypomáha práve Maťo Gálik. Aké je jeho postavenie v kapele?

Kačo: Pred dvoma mesiacmi by som povedal veľmi jednoducho, že je externý člen, ale myslím, že teraz už je skôr interný člen, lebo už dokonca chodí na skúšky aj keď on je z Bratislavy a my zo Žiliny... Posledný víkend sme cvičili dosť veľa spolu s ním, takže mám pocit, že už o ňom môžeme hovoriť ako o ďalšom plnohodnotnom členovi kapely. Určite budeme ďalších album nahrávať s ním, ak sa niečo nestane...Prečo ste sa vlastne rozhodli pribrať ďalšieho gitaristu?

Kačo: Keď sme zistili, čo sme nahrali... Ak by sme to chceli zahrať naživo, bol by zo mňa cirkusant. Gitara, klávesy... Nechcel som dopadnúť ako púťová atrakcia, pobehovať stále hore-dole. Tak nám prišlo úplne normálne zobrať ďalšieho gitaristu, s ktorým si ako s človekom veľmi rozumieme.On už predtým mal nejakú prácu okolo kapely?

Kačo: On fungoval ako technik kapely Billy Barman, s ktorými sme mali turné, čiže vtedy sme s ním strávili hrozne veľa času na desiatich koncertoch, to zbližuje.

Mišo
Keď ste hrali naposledy v Bratislave, hral s vami bubeník z kapely From Our Hands. Ako k tomu vlastne došlo? Odohral s vami viac koncertov?

Kačo: Nie, len tento jeden. Bola to sranda, tiež to bola príjemná skúsenosť. Popritom, že sme muzikanti, sme študenti, pracujúci. Obvykle sa to snažíme skĺbiť tak, aby to fungovalo. Bohužiaľ, tento jeden koncert to nevyšlo. My sme ho sľúbili, zabookovali a Mišovi do toho vbehlo niečo, čo proste nemohol posunúť. Bolo to tak blízko, že sme sa rozhodli osloviť Mária, ktorý nám povedal, že on to má napočúvané, zdá sa mu to ľahké a hrozne rád by si to chcel skúsiť. Tak sme to skúsili, zahrali sme s ním a bolo to dobré.Chystáte niečo nové? Predsa len od vydania „dvojky“ už uplynul nejaký ten čas.

Kačo: Už sme sa vrhli na nové veci, lebo to staré hráme posledného pol roka a už sa nám to zdá veľa, ale kým nahráme niečo nové, predpokladám, že prejde ďalší rok-dva. Nemôžem dopredu sľubovať, kedy by sme nahrali čosi nové. Máme pár vecí, chceli sme vám zahrať ako bonus jednu novú pesničku...Málo prídavkov si vykričali?

Kačo: To nebol až taký problém, skôr sme boli takí konsternovaní (prekvapení, užasnutí, pozn. dudri), že zhorelo basové kombo, že už sme sa báli pridávať nové veci.Chcel som sa ešte vrátiť k vášmu poslednému albumu... Ako to bolo po finančnej stránke? Dopočul som sa, že ste si kvôli nemu zobrali pôžičku.

Kačo: Ak mám byť úprimný, z toho sa vyhrabávame doteraz.

Fuxo
Takže zrejme ide o slušnú pálku...

Kačo: Nebola to lacná záležitosť, ale povedali sme si, že ak chceme urobiť niečo, čo má zmysel a môžem si to položiť na poličku vedľa niečoho, čo vzniklo na západ od našich hraníc, tak treba do toho investovať aj po finančnej stránke. Vzali sme si úver, doteraz ho splácame. Sčasti z koncertov, sčasti z platní. Ale mám pocit, že to riziko sa vyplatilo, stálo to zato.Zatiaľ spokojní s predajnosťou?

Kačo: My sme radi že sa tá hudba dostala medzi ľudí. Ale buďme úprimní, fajnšmekrov na Slovensku, ktorí by boli schopní kúpili platňu za 10€, keď sme to poskytli na serveri voľne na stiahnutie, je naozaj málo, v porovnaní s tým koľko toho máme vylisované. Do troch rokov sa nám to hádam podarí predať.Prečo ste vlastne vsadili na vinyl? Celkom netradičné...

Kačo: To je dobrá otázka na Fuxa. Ten je úplný extrém. Vinyly má hrozné rád, kupuje už len tie. A jemu sa to zdalo úplne prirodzené, že sme mali ísť do vinylu. Priznám sa, že ja som bol na tej druhej strane, trošku som váhal, ale teraz som rád, že sme do toho šli. Je to iný pocit. Ak sa niekomu nebude páčiť zvuk alebo tá hudba, tak mu môžem drzo povedať: „Na čom to počúvaš? Stiahol si to z internetu? Pokiaľ áno, tak kúp si vinyl, na to bola tá hudba robená.“ O tom to je, inak to hrá, podľa mňa príjemnejšie.

Fuxo: Vinyl je super. Je to satisfakcia, mať svoj výtvor na vinyle. Je to konečne platňa, má to rozmer, aký má mať, hrá to, ako to má hrať. A CD je dosť sterilné, CD je podľa mňa mŕtve. Buď by sme to vydali elektronicky, ale ak sme chceli fyzický nosič, tak vinyl je momentálne v plnej sile späť. Krátko predtým, ako sme šli nahrávať, som si konečne našporil na gramofón, kúpil pár platní a zistil, že je to úplne iný zážitok z počúvania. A chcel som, aby ľudia mali podobný zážitok z počúvania nášho výtvoru.K „dvojke“ vyšli aj tvoje kresby.

Fuxo: Kreslím už dlho a rád, ale nie je mnoho príležitostí, kedy sa k tomu donútiť, času je málo. Ale táto kapela je pre mňa takým multivyjadrením samého seba. A tieto kresby sú čisto vizuálny doplnok k textom.Celkovo sa to aj hodí k retro image vašej kapely...

Kačo: No, keď to asi ani nie je image. My sme všetci takí retro, spomalení...

Maťo
Tak ste sa našli...

Kačo: Tak sme sa našli, všetci zahrabaní v minulosti... Ja som taký spomalený človek odmalička. Veľmi konzervatívny... Hrabem sa v starých veciach, počúvam starú hudbu, čo znie hrozne a moje deti ma budú za to nenávidieť, ale u mňa sa popmusic zastavila v sedemdesiatych rokoch.Prečo ste sa vlastne spriahli s Talkshow a spravili toto turné?

Kačo: Teraz budem veľmi úprimný... Veľmi často spolu pijeme v Bratislave. Takže nám to prišlo ako úplne prirodzené, spraviť si žúr, kde sa opijeme. Samozrejme, tak aby neutrpeli fanúšikovia, ten koncert musí byť dobrý.Stíhate potom vytriezvieť do druhého koncertu?

Kačo: Samozrejme. V tomto sme už zodpovednejší, ako sme boli ešte pred rokom. Už sme asi nejakí starí, zodratí...Čo vravíte na kauzu okolo plánovaných zmien vo vysielaní Rádia_FM? Predsa len hrávali vás tam, vystupovali ste na FM_live...

Kačo: Ja si narobím veľa nepriateľov touto odpoveďou, ale mám pocit, že sa okolo toho zvrhla zbytočná hystéria. Áno, minister kultúry by sa nemal vyjadrovať k tomu, čo by mal púšťať Slovenský rozhlas. Načo potom máme koncesie a vôbec, načo sa potom tvárime, že ten rozhlas je nezávislý. Ale na druhej strane chápem, že je kríza, treba šetriť. Sme síce alternatívni fanúšikovia, ale nejakým spôsobom bude potrebné uskromniť sa.

Fuxo: Zle, úplne zle. Je to šok. Človek si nahovára, že už asi nepôjde nikdy voliť. Ale človek musí voliť... Šetriť je fajn, ale nemôže sa minister vyjadriť, čo sa bude rušiť. Chcete to zlúčiť? Zlúčte to. Ale nechajte to na tom novom vedení, nech sa ono rozhodne, čo chce nechať a čo nie. Jeden Človek nemá právo...

autor: Dominik Abrahám, 31. október 2010 15:00
Zdieľaj článok na facebooku

Komenty k článku

 1. 1
  Chococaffe

  27 ročná žena
  za Lidl-om

  konsternovaní (negat. rozrušení, zamrazení, pozn. Julka) :D
 2. 2
  Fendisgirl

  28 ročná žena
  vo svete kde mainstream nieje

  jáj to bol večer nezabudnem :D
 3. 3
  Phantasia

  14 ročné dievča
  kde sa piesok lial a voda...

  fakt, niektoré zaujímavé veci chýbajú :P
 4. 4
  Dudri

  28 ročný muž
  100ka

  @chococaffe I tak še dá :)
 5. 5
  Yolis

  30 ročná žena
  Bratislava

  :DDDDDD príjemné :DDDDDDDDDDDd
 6. 6
  Thatzooey

  28 ročná žena
  KRNO

  práve som prišla z ich koncertu, idem pozháňať tú platňu :)