Rews

TOP 50 obľúbených albumov 1. Časť (50 - 41)

Nakoľko som tu nedávno zachytil diskusie na hudobné témy, facebookom sa šíria výzvy o predstavenie albumov, ktoré človeka najviac ovplyvnili a ja veľmi rád o muzike rozprávam, rozhodol som sa, že sa s vami podelím o mojich (momentálne) 50 najobľúbenejších hudobných albumov. Album mi vždy dal možnosť interpreta spoznať najlepšie. Nevidel som ich schopnosti len v jednej skladbe, ale stála pred nimi úloha zanechať nejaký dojem na mňa ako poslucháča počas niekoľkých desiatok minút, prípadne dokonca aj jednej až dvoch hodín. A je veľa albumov, o ktorých by sa dalo niečo povedať. Budem to uverejňovať po desiatich albumoch a tieto recenzie nebudú veľmi obsiahle. Možno sa niekedy budem mať možnosť vyjadriť o všetkých týchto albumoch viac do hĺbky v samostatných recenziách, no v týchto piatich článkoch sa pokúsim zachytiť iba podstatu. Čo na albume funguje, čím si ma získal. Iba rýchlo a v krátkosti. Nebudem to ďalej zdržiavať a poďme sa pozrieť na mojich TOP 50 najobľúbenejších albumov.

50. "The Killers - Battle Born" (2012)

Kapela The Killers boli pre mňa vždy trošku na hojdačke. Mali niekoľko skutočne skvelých momentov, mali niekoľko momentov, kde som im úplne nerozumel. Za najsilnejší hudobný počin každopádne považujem ich album "Battle Born" z roku 2012. Myslím si, že zvuk bol vynikajúci, album sa viac sústredil na gitarové momentky a Brandon Flowers tu pôsobí asi najviac úprimne. Kedykoľvek si pustím skladbu "Runaways" mám pocit, že počúvam jednu z najlepších skladieb čo som počul za celý život. A najlepšie na tom je, že zvyšok albumu absolútne nezaostáva. Silné hudobné dielo, ktoré ma úprimne dostalo, a nebránim sa k nemu kedykoľvek vrátiť.

49. "Kyau & Albert - Matching Stories" (2017)

Kyau & Albert sú už na scéne celkom dlho, no napriek tomu, že ma vždy dokázali zaujať svojimi singlami, ich albumy na tom až tak dobre nikdy neboli. Najzaujímavejším kúskom bol "Worldvibe" z roku 2006 a ani tam sa nevyhli určitým prešľapom. No potom prišiel rok 2017 a ich piaty album "Matching Stories". Zaujímavé na tomto albume je, že ostali verní svojmu zvuku, s ktorým prišli ešte roku 2002, no dokázali ho dostatočne odlíšiť a zmodernizovať, aby pôsobil sviežo. Skladby sú oveľa chytľavejšie a nápaditejšie a tentokrát tu nemáme žiadny moment, kde by som skladbu vypustil von. Od začiatku do konca sa to počúva skvele. A v rámci elektronickej muziky patrí medzi moje najobľúbenejšie albumy.

48. "Smola A Hrušky - Na Chate" (2005)

O tomto albume sa nedá povedať, že by bol perfektný. Rozhodne si však našiel svoje publikum. Najsilnejším faktorom "Na Chate" je jeho pozitívna energia. Skladby ako "Matura" , "Hit" alebo "Jarná Modlitba" ma aj dnes dokážu veľmi dobre rozhýbať a album úplne žiari pozitívnou energiou. Okrem toho nás kapela vie pobaviť aj nejakou podarenou vsuvkou v štýle "počúvaj brácho". Ak nie ste fanúšikom kapely alebo tohto albumu, nebudem sa tváriť, že vám nerozumiem, no za seba poviem, že mi veľmi spríjemnil moje stredoškolské časy a Smola a Hrušky boli jednou z prvých kapiel, ktorú som si bol pozrieť naživo. Takže s týmto albumom sa mi toho rozhodne spája celkom dosť. A jeho najlepšie momentky sú stále vynikajúce. Ako Evička a jej saxofón, ako texty, ktoré sa ľahko pamätajú. Keby albumu ku koncu nedošiel trochu dych, mal by na to ísť oveľa vyššie v rebríčku. A na záver už len jedna myšlienka... verím tomu, že ak ste si niekedy našli cestu k hudbe kapely "Smola a Hrušky... tak to bolo cez tento album.

47. "Vetroplach - Unisex" (2006)

Ďalšia slovenská kapela, ktorá vo mne prebudila chuť počúvať slovenskú muziku. Vetroplach. Ak by som tento rebríček hodnotil podľa kvality albumu, tak by sa sem asi dostal skôr posledný album Maličkosti z roku 2009, no rovnako s vyššie komentovaným albumom "Na Chate" sa mi s týmto albumom spája veľmi veľa spomienok. V prvom rade poviem, že väčšina mojich najoľúbenejších skladieb sa nachádza tu. "Poďte K Nám" , "Láka Ma Svet" , "Smej Sa", "Tancuj Tancuj" , "V Meste" a tak ďalej. Albumu nechýba dobrá dávka energie, humoru a dobrej nálady. Ale keď chce byť album vážnejší, nemá problém ani tam. Zvukovo ale album nie je úplne vychytaný, no čo sa týka muziky, je to pre mňa asi najpestrejšie zo všetkých ich albumov. A ako som povedal, k albumu sa mi aj spája veľká dávka spomienok. A rád sa k nemu vraciam aj po štrnástich rokoch.

46. "A-ha - Lifelines" (2002)

Keď som roku 2018 konečne videl A-ha naživo, bol to jeden skutočne veľkolepý moment. A skvelý zážitok. Je mi občas len ľúto, že kedykoľvek sa spomenie kapela A-ha, väčšina ľudí si vybaví len skladbu "Take On Me". A pritom každé ich obdobie malo skvelé hudobné momentky. A Morten Harket ich vždy obohatil svojim silným a nezameniteľným hlasom. Najlepšie obdobie však pre mňa asi ostane navždy spojené s albumom "Lifelines". Nielen pôsobí album veľmi zrelo, no skvele kombinuje pomalšie baladické skladby s rýchlejšími a energickejšími skladbami. Úvodná skladba "Lifelines" je dodnes jeden z ich absolútnych highlightov. "Forever Not Yours" má nádherné klavírové intro, ktoré ma kedykoľvek dostane, no nielen vďaka tomu je tento album tak skvelý. Môžem ho počúvať od začiatku do konca a nanašiel by som skladbu, ktorú by som vyhodil. A je super, že mnoho svojich najlepších momentiek si nechal len pre ľudí, ktorí majú záujem počúvať viac než len single. Skladby ako "A Little Bit" , "Afternoon High" alebo "Turn The Lights Down" sú jednoducho famózne. A album neviem dostatočne vynáchvaliť.

45. "Purity Ring - WOMB" (2020)

Najmladší album na tomto rebríčku. Album je vonku zatiaľ len 3 mesiace, no už sa dokázal stať súčasťou mojej hudobnej kolekcie a zanechať silný dojem. Pilotný singel "stardew" mi dal hneď najavo, že pôjde o silný album, no myslím si, že moje očakávania mohli byť posunuté predsa len ešte o niečo vyššie. Skladby ako "pink lighning" , "peacefall" , "femia" či "silkspun" sa mi tak skoro určite neobohrajú a dávajú albumu nezabudnuteľnú atmosféru. O tom to v podstate všetko je. Atmosfére. A tento album ju naozaj vie vytvoriť skvelými spevmi, zaujímavými klavírnymi linkami a textami, ktoré sa dokážu rýchlo zaryť pod kožu. Dúfam, že na budúci album len nebudem musieť čakať 5 rokov.

44. "M83 - Dead Cities, Red Seas & Lost Ghosts (2003)

Predtým než Anthony Gonzalez začal robiť muzikum pre širšie publikum bolo M83 francúzskym elektronickým projektom, ktorí dokázali priniesť obrovskú kolekciu rôznych nápadov. A na albume ich nechať dýchať vlastným životom. Toto je vyslovene album na počúvanie. Napriek tomu, že sú tu momentky, ktoré ma vedia rozhýbať (ako napríklad aj asi najvýraznešia skladba 0078h). Album skvele kombinuje elektroniku s gitarami a vytvára často skvelé atmosférické momentky, ktoré by sme mohli počuť skôr na nejakom soundtracku. Vezmime si takto napríklad skladbu "America". A potom je tu absolútne fantastické finále pri skladbe "Beauties Can Die", z ktorej skutočne ide človeku mráz po chrbte. Skvelá práca.

43. "Delta Goodrem - Mistaken Identity" (2004)

Austrálska speváčka Delta Goodrem si v období roku 2002 až 2003 prešla skutočne nepríjemnou skúsenosťou. V 18-tich rokoch jej diagnostikovali rakovinu. Našťastie ju zachytili ešte veľmi zavčasu a nestihla sa nejako silne rozšíriť. No bol to rovnako aj moment, kedy hudba Delte najviac pomáhala prekonať svoj vlastný strach, svoje vnútorné bolesti a stala sa aj veľmi liečivým elementom. A výsledkom toho bol album "Mistaken Identity". Hoci kritikov nejako výrazne nepresvedčil, mne to absolútne nevadí. Mám veľmi rád klavírne a gitarové linky na tomto albume, drvivá väčšina skladieb je veľmi zapamätateľná a k albumu sa veľmi rád vraciam. Plus musím uznať, že krátke tmavé vlasy Delte pristali rovnako ako jej dlhé blonďavé. Album má srdce a ako človek, ktorého život v jednom momente visel rovnako na vlásku sa s mnohými skladbami viem veľmi dobre stotožniť. Album, ktorý si rád pustím aj po rokoch. A cítim z neho rovnakú dávku energie.

42. "Snow Patrol - Eyes Open" (2006)

Najpopulárnejší album kapely Snow Patrol má dodnes veľké množstvo silných momentov. Nie je to len "Chasing Cars" čo robí túto kapelu tak výnimočnú. Celý album sa skladá zo silných momentov, ktoré sa zaryjú pod kožu. Alebo rýchlych a energických momentov, ktoré nám pripomínajú, že nemajú problém vybudovať veľkú dávku energiu. Skladba, ktorá tu ale žiari absolútne najvýraznejšie je "You Could Be Happy", ktorej som vnútorne porozumel až po rokoch. Sami asi máme v živote moment, kedy by sme najradšej nenechali blízku osobu odísť z nášho života a pokaziť to. "You could be happy and I won´t know. But you were not happy the day I watched you go." Nemyslím si, že je potreba viac slov.

41. "Laith Al-Deen - Die Frage Wie" (2005)

Laith Al-Deen bol pre mňa v nemeckej hudbe vždy veľmi príjemným prínosom. A tešil som sa kedykoľvek prišiel s novým albumom. A hoci mám rád jeho predošlé albumy "Melomanie" a "Fur Alle" tak najsilnejšie sa u mňa zapísal svojim štvrtým albumom "Die Frage Wie". Nemôžem povedať, že by mal album nejaké výraznejšie prekvapenia, no od začiatku do konca album funguje veľmi dobre. Úvodná skladba "Ruhe" mi okamžite pripomenie v čom Laith spevácky vyniká a najmä je to obohatené textom, s ktorým sa dokážem takisto veľmi dobre stotožniť. Ale nie je to len úvodná skladba, ktorá vyznieva vynikajúco. Po celom albume sú rozhádzané silné kúsky. Najzaujímavejším elementom je ale vďaka zaujímavým vokálom skladba "Damit Ich Wieder Schlafen Kann". Tá sa okamžite dokáže zaryť pod kožu.

Na tomto mieste ukončujem článok a budeme pokračovať zase nabudúce s miestami 40 - 31. Pred nami je ešte veľa albumov, tak sa máte na čo tešiť. A v prípade, že by ste k týmto albumom chceli niečo sami povedať, pokojne mi povedzte vaše dojmy v diskusii. Som zvedavý, čo si myslíte o týchto albumoch. Teším sa nabudúce.

autor: Endre-silentname, 9. júl 2020 13:23
Zdieľaj článok na facebooku
200 odoberateľov
Endre-silentname

Čo môže človek o sebe napísať na 1000 znakov? Ťažko povedať. Človek si pamätá časy spred desiatich rokov, keď venoval Birdzu skutočne obrovské množstvo času. Dnes už žije úplne iný život. No niektoré veci sa nezmenili. Stále milujem písanie, stále milujem hudbu, knihy a najmä aj filmy. Možno keď budem mať záujem, tak môžem venovať aj pár názorov na pár obľúbených filmov. Ak vás to bude zaujímať. Plus si rád opäť vypočujem názory na svoje poviedky alebo básničky, ktoré možno opätovne niekedy zavesím. Je fajn sa po rokoch vrátiť. A dúfam, že tentokrát už na dlhšie, než na pár dní. :)

Komenty k článku