Rews

TOP 50 obľúbených albumov 2. Časť (40 - 31)

Budeme pokračovať v druhej časti rebríčku mojich najobľúbenejších albumov. V prvej časti sme si predstavili miesta 50 - 41 a teraz budeme pokračovať tam, kde sme skončili. Postupne sa tu budú objavovať aj albumy, o ktorých som už celkom detailne rozprával, takže o nich možno poviem menej, každopádne o každom z týchto albumov sa vyjadrím len skrátene. Možno v budúcnosti sa dočkajú aj veľkej recenzie článku. To ešte uvidíme. Teraz sa pozrime spolu na miesta 40 - 31.

40. "OCEANLAB - Sirens Of The Sea" (2008)

Above & Beyond sú celkom solídnou kapelou, vďaka ktorej trance stále žije. A hoci majú na konte niekoľko zaujímavých albumov, žiadny mi tak vysoko nezapasoval ako album vydaný z ich bočného projektu "Oceanlab". Stačí mať kvalitnú vokalistku ako je Justine Suissa, albumu veľkú dávku emocionálnych momentov a je tu slušná záruka, že to bude kvalitný zážitok. A tento album môžem počúvať od začiatku do konca stále. Má aj svoje slabšie momentky, ale jeho highlighty sú príliš silné na to, aby som ho nezaradil na môj zoznam. "Miracle" a "On A Good Day" mi doteraz spríjemňujú život a hodnotím ako jedny z najlepších trancových skladieb, ktoré som kedy počul.

39. "VIKI MATUŠOVOVÁ - Skús Ma Nájsť" (2009)

Víťazka súťaže "Elán Je Elán roku 2009 vydala svoj jediný album - "Skús Ma Nájsť". K albumom od víťazov alebo súťažiacich z rôznych talentových súťaží pristupujem často veľmi skepticky. Málokedy majú v sebe nejaký silný náboj a často skladby upadnú do zabudnutia. Našiel by som možno pár výnimiek, no za najlepší jednoznačne považujem tento. Viki má skvelý hlasový rozsah, čo dáva týmto 14-tim skladbám skvelé čaro. Okrem toho Bruno Oravec a Miro Jurika tu priniesli skutočne skvelý materiál. Texty sú miestami trošku zložitejšie a skôr rozprávajú príbehy, no aj tak platí, že skladby ako "Uhol Pohľadu", "Viem, Že Málo Viem" , "Láska V Mori" alebo "Sto Dní" na mňa fungujú aj dnes. Jediné čo je škoda je, že dodnes neprišiel nasledovník albumu. Viki sa očividne spevácky rozhodla prejaviť viac vo svete muzikálov, no aj tak si stojím za tvrdením, že tento album ostane pre mňa nesmrteľný.

38. "ENS - V Klietke Hanby" (2009)

Tu je ďalší slovenský album od kapely, ktorú dokopy pozná veľmi málo ľudí. A je to škoda. Album "V Klietke Hanby" bol pre mňa očakávaným už niekedy v roku 2006, keď som prvýkrát od kapely Ens počul skladby "Pripadám Si" a "Úsmev Nič Nestojí." A potom so skladbou "Alibista" si ma získali na 100%. Jano Riška tu dáva vynikajúce vokály a Ľuboš Korčok zložil niekoľko skutočne fantastických skladieb. Gitary sú silné, bicie majú energiu a skladby sú pre mňa veľmi zapamätateľné. Album si zažil veľko množstvo replayov a dodnes patrí medzi moje najobľúbenejšie. Možno sa už k nemu po 11-tich rokoch až tak často nevraciam, no svojho času to bolo skoro všetko čo som počúval. Skvelý album, ktorý aj po rokoch vie zapôsobiť a priniesť skvelú slovenskú rockovú muziku.

37. "GREEN DAY - American Idiot" (2004)

Bolo obdobie, kedy boli Green Day vynikajúci. A vedeli ma okamžite zaháknuť energickými a chytľavými skladbami a Billyho hlas bol skutočne famózny. Skvelé obdobie v 90s následne posunuli po roku 2000 so skvelým zvukom a trinástimi vynikajúcimi skladbami na albume "American Idiot". A ani dnes by som album neohodnotil inak ako vynikajúci. Skvelá práca. Skladby sú nápadité, zapamätateľné, dokopy to ladí absolútne perfektne a jediné čo ma mrzí je, že sa príchodom 10-tych rokov kapela zmenila na nepoznanie a bohužiaľ už neprišli s ničím čo by zaujalo na rovnakej úrovni. A myslím si, že tento rok sa absolútne dorazili svojim posledným albumom "Father Of All Motherfuckers". Vždy je mi smutno, keď sa skvelí interpreti opustia až na takúto úroveň.

36. "RONAN KEATING - Turn It On" (2003)

Ronanova sólová kariéra mala pre mňa svoje dobré momenty a mala svoje nie úplne dobré momenty. No jedným albumom na mňa skutočne zapôsobil. A tým je práve jeho tretí album "Turn It On". V prvom rade sa tu prvýkrát prejavuje aj skladateľsky a všetky skladby mi prídu v jeho podaní veľmi uveriteľné. A niekedy malé momentky dokážu spraviť veľmi veľa. Napriek tomu, že mám rád "She Believes (In Me)" v jeho podaní, tak najsilnejšie momentky ma tu zastihli úplne nepripraveného. Skladby ako "On My Way" alebo "Hold You Now" majú v sebe obrovskú dávku atmosféry a chuti. Album si síce nevyslúžil najlepšie hodnotenia od kritikov, no pre mňa je to dodnes jeho najpočúvanejší album. A bohužiaľ od tohto momentu to s jeho sólovou kariérou išlo dole vodou. Možno niekedy urobím hodnotenie jeho kompletnej diskografie. Každopádne, tento album je pre mňa výnimočným. Skvelá práca.

35. "NOCADEŇ - Nocadeň" (2000)

K tomuto albumu som už urobil detailné zhodnotenie, takže všetky informácie máte tam. V skratke iba toľkoto. Skvelý zvuk, skvelá gitarová atmosféra, veľa uveriteľných a energických momentiek a začiatok jednej skvelej kapely, ku ktorej sa v tomto rebríčku ešte vrátim.

34. "ATB - Trilogy" (2007)

Tu je ďalší interpret, ku ktorému sa v budúcnosti určite vyjadrím komplexnejšie. ATB bol pre mňa najväčšou hudobnou inšpiráciou niekedy od roku 2001 a odvtedy ma jeho hudba sprevádzala ďalej a ďalej. Na každý album som sa vysoko tešil a hoci jeho kreativita už nie je tak silná ako bola kedysi, stále ma dokáže veľmi príjemne prekvapiť. Trilogy bol album, ktorý si ma získaval veľmi postupne. Keď album vyšiel, tak sa mi páčil a bol skvelý. Roky neskôr som ho začal obľubovať viac a viac. V prvom rade druhá časť albumu je absolútne fantastická. Ambientná časť albumu je absolútne dokonalá. V mojich očiach najlepší disk 2 aký kedy Andre vydal. A čo sa týka prvej časti albumu, je tu veľké množstvo momentov, ktoré si pustím aj po rokoch. Skladby ako "Renegade" , "Stars Come Out" alebo "Beautiful Worlds" sú pre mňa dôkazom, že tento človek vie ako budovať atmosféru. A jeho hudba v sebe má veľkú dávku mágie. Pri počúvaní sa skutočne cítim ako niekde na pláži so zapadajúcim slnkom. Skvelý album.

33. "SUPERTRAMP - Crime Of The Century" (1974)

Myslím si, že album "Breakfast In America z roku 1979 si pamätajú ľudia aj dnes. A je pravda, že niekoľko mojich najobľúbenejších Supertramp momentov nájdem práve tam. No súčasne je treba povedať, že mali 2 albumy, ktoré na mňa urobili ešte väčší dojem. A prvým z nich bol "Crime Of The Century". Tento album pôsobí od začiatku do konca ako veľké hudobné dielo, ktoré podáva komplexný príbeh. Úvodná skladba "School" má dodnes jedno z najlepších klavírnych sól, ktoré som kedy počul, zvončeky z "Dreamer" sú pre mňa skutočne pozitívne a veľmi prebudzujúce a úvod skladby "Bloody Well Right" je asi najúžasnejších 90 alebo 100 sekúnd muziky, ktoré som kedy počul. Rick a Roger na tomto albume podľa mňa našli ten ideálny prienik svojej spolupráce a kolaborácie. A výsledkom je jeden fascinujúci progresívny album, ktorý je aj dnes vynikajúcim hudobným zážitkom.

32. "ALAN PARSONS PROJECT - Stereotomy" (1985)

Rovnako ako Supertramp boli aj Alan Parsons a Erich Woolfson vo svojom veľkom projekte pre mňa skvelými hudobníkmi. Vydali niekoľko vynikajúcich albumov už v sedemdesiatych rokoch, no príchodom 80s svoju hudbu posunuli ešte o niečo vyššie. "Stereotomy" svojho času a aj retrospektívne nie je vnímaný veľmi pozitívne. A moja úprimná reakcia znie - "ja tomu nerozumiem." Myslím si, že po "Vulture Culture" sa posunuli zvukovo dopredu, inštrumentálne skladby ako "Where´s The Walrus" a "Urbania" znejú fenomenálne a okrem toho sú tu skladby, ktoré mi zo všetkých skladieb Alana Parsonsa zapasovali úplne najviac. Najlepším príkladom je asi "Light Of The World" a vynikajúca gitarovka "In The Real World". Napriek tomu, že sa k Alan Parsons Project ešte vrátime, "Stereotomy" je pre mňa veľmi nedoceneným albumom a jeden z mojich úprimne najobľúbenejších.

31. "SMOLA A HRUŠKY - Kameň, Papier, Nožnice" (2008)

Posledným albumom, ktorý si spomenieme v tejto časti bude tretí album kapely Smola A Hrušky "Kameň, Papier, Nožnice." Myslím si, že tu išlo o skvelého pokračovateľa albumu "Na Chate." Napriek tomu, že sa tu už neobjaví skvelý saxofón, tak album vysoko dvíhajú skvelé gitarové melódie. Album je rozhodne gitarovejší a má v sebe určitú dravosť. A samozrejme nechýba aj dobrý zmysel pre humor. V čase keď album vyšiel som mal 20 a stále som sa cítil byť veľmi mladým. Mal som sa chuť zabávať, mal som chuť žiť a tento album bol presne to čo som chcel. Skladby ako "Ktorý Je Väčší" , "Znamenia" , "Romeo Alfa" alebo "Plexisklo" ma vždy dokážu v tomto smere pobaviť a rozveseliť. Skvelé otvorenie jednou z ich najsilnejších skladieb "Na Čom Záleží", príjemný moment pri skladbe "Hruška" a niekoľko zaujímavých remixov, pričom 1978 verzia skladby "Znamenia" je pre mňa dodnes vysoko kvalitný remix. Randy, skvelá práca. Občas mi je ľúto, že po tomto albume už chalani nikdy neprišli s niečím čo by malo na mňa rovnaký efekt, no stále verím, že niekde v sebe ešte taký album majú. A ak aj nie, tak tento album mi tie skvelé časy vždy veľmi rád pripomenie.

Na tomto mieste sa opäť rozlúčim a v ďalšej časti si rozoberieme ďalších 10 albumov, ktoré majú veľké miesto v mojej hudobnej kolekcii. A už teraz vám môžem povedať, že asi to nebudú albumy, ktoré by ste očakávali. Ale o to to bude zaujímavejšie. Prípadne ak by ste chceli na tieto albumy povedať niečo vy, pokojne mi napíšte. Som zvedavý na vaše názory.

autor: Endre-silentname, 16. júl 2020 13:49
Zdieľaj článok na facebooku
200 odoberateľov
Endre-silentname

Čo môže človek o sebe napísať na 1000 znakov? Ťažko povedať. Človek si pamätá časy spred desiatich rokov, keď venoval Birdzu skutočne obrovské množstvo času. Dnes už žije úplne iný život. No niektoré veci sa nezmenili. Stále milujem písanie, stále milujem hudbu, knihy a najmä aj filmy. Možno keď budem mať záujem, tak môžem venovať aj pár názorov na pár obľúbených filmov. Ak vás to bude zaujímať. Plus si rád opäť vypočujem názory na svoje poviedky alebo básničky, ktoré možno opätovne niekedy zavesím. Je fajn sa po rokoch vrátiť. A dúfam, že tentokrát už na dlhšie, než na pár dní. :)

Komenty k článku