Rews

TOP 50 obľúbených albumov 3. Časť (30 - 21)

Budeme pokračovať ďalšou desiatkou albumov, ktoré výrazne ovplyvnili môj život. Už sme si predstavili miesta 50 - 31, tak teraz budeme pokračovať ďalej. A aby som nenaťahoval zbytočne úvod, poďme rovno na to.

30. "WESTLIFE - Coast To Coast (2000)"

Opäť by som mohol povedať, že toto bol jeden z prvých albumov, čo som počul. Pamätám si ešte presne časy, keď sme ešte žili v Nemecku a v tom čase boli Westlife ešte celkom populárni. Niekedy roku 2001, keď vydali singel "Uptown Girl" som si zaobstaral európsku edíciu albumu (logicky), na ktorej bola aj spomínaná skladba, plus ďalšia dva covery - "I Have A Dream" a "My Girl". V čase keď som album dostal bol mojím absolútne najobľúbenejším. Mal som pocit, že to chalani chytili za úplne správny koniec a priniesli kvalitný pop, ktorý sa dobre počúvalo. Dnes by som možno povedal, že skladby pôsobia trošku sladko, no napriek tomu to nemení nič na tom, že stále mám album veľmi rád. A keď prišli Westlife s emotívnou baladou, tak to vždy stálo za to. A skladby ako "Close" , "My Love" alebo "Angels Wings" patria doteraz medzi moje najobľúbenejšie. Poviem to úprimne. Ak chcete mať skutočne dobrý slaďák, pozrite sa na muziku od Westlife. Nemôžete šlapnúť vedľa.

29. "SNOW PATROL - A Hundred Million Suns" (2008)

Snow Patrol už si jedno miesto v mojom rebríčku vychytili, no v ich prípade je potrebné vysoko pochváliť aj tento album. "Eyes Open" nám ukázali dvere a na "A Hundred Million Suns" ich pre nás Gary Lightbody otvoril. Doteraz jeden z mojich najpočúvanejších albumov. Opäť sú tu skvelé rockové momentky ("Take Back The City" , "Disaster Button" , "Please Just Take These Photos From My Hands"), sú tu skvelé emotívne momenty ("The Planets Bend Between Us" , "Set Down Your Glass") a potom záverečné finále vo forme trojitej skladby "A Lightning Strike". Všetko čo sa tohto albumu týka je spracované skvele. Znie to vynikajúco, rokmi skladby nezostarli a Gary Lightbody je vo svojej najlepšej skladateľskej forme. Tento album potvrdil, že Snow Patrol mali v sebe viac než len "Chasing Cars".

28. "GLADIATOR - Babylon Hotel" (2000)

Kapela, ktorá mala svoje vynikajúce momenty a mala aj niekoľko momentov, kedy som ich skoro úplne prestal vnímať ako kvalitnú slovenskú muziku. Gladiator si prešli svojimi anglickými trash-metallovými a grungovými albumami ku slovenským rockovým, pop-rockovým až nakoniec popovým albumom. A určite je to kapela, ktorá si rokmi mnohých fanúšikov získala, mnohých stratila a v rôznych obdobiach zaujala rôznych ľudí. Na mňa z ich diskografie najviac zapôsobili 2 albumy (k jednému sa ešte dostaneme). Babylon Hotel bol prvým z nich. Čím mi tento album imponoval, že narozdiel od No Name nepôsobili Gladiator tak veľmi čisto a nevinne. Tie texty boli písané s úplne inými myšlienkami a zneli miestami aj celkom špinavo a tvrdo. A tento album je kombinácia oboch. Máme tu rýchle a tvrdé skladby ako sú "Obyčajný Chalan" alebo "Izba č. 6", no súčasne vie aj vo svojich emocionálnych momentoch pôsobiť úprimne a nie gýčovo. Skladby ako "Láska" , "Pieseň Čiernych Vrán" alebo "Kúpim Si Pekný Deň" doteraz fungujú. Ak je album Gladiatoru, ktorý by ste si mali určite vypočuť, tak rozhodne tento.

27. "ABBA - Arrival" (1976)

Pre fanúšikov ABBA asi najsilnejší moment kapely. Ja si osobne myslím, že na jednom momente vystúpili ešte trošku vyššie, ale k tomu sa dostaneme. A rozhodne súhlasím, že "Arrival" má asi najsilnejšie základy na skvelý album. Skladby ako "Knowing Me, Knowing You" , "Fernando" alebo "When I Kissed The Teacher" sú toho jasným dôkazom. A okrem toho inštrumentálna "Arrival" mi dodnes prináša zimomriavky. Miloval som tú skladbu keď som mal 4 roky a milujem ju aj dnes. Dodnes obdivujem skladateľské kvality Bennyho Anderssona a skladám mu veľkú úctu. Jeho skladby sú nesmrteľné aj dávno potom, ako sa ABBA rozpadli. A to je úžasné.

26. "SCHILLER - Zeitgeist" (1999)

Zeitgeist je viac albumom, ktorý na mňa osobne urobil veľký dojem, než kvalitné hudobné dielo. Kriticky album úplne pohorel a ja viem pochopiť prečo. No je to ideálny album, pri ktorom si viem zresetovať hlavu, melodické linky sú pre mňa stále veľmi dobré a pôsobí na mňa veľmi upokojujúco. Pri tomto albume dokážem zo seba vyplaviť obrovskú dávku stresu a to potrebujeme často v dnešnej dobe intenzívne. Ak je to album, ktorý by nikomu inému nepasoval, viem to veľmi dobre pochopiť. A je veľa dôvodov, pre ktoré by ste mohli album zakopať. Ale pre mňa tá kombinácia všetkého funguje. A som za ten album vďačný. Na to, že je to hodnotené ako najhorší Schillerov album, tak sa k nemu vraciam úplne najviac.

25. "SONO - Solidstate" (2002)

K tomuto albumu som už urobil jednu veľkú recenziu, ktorú ale asi dokopy nikto ani nečítal. V skratke iba poviem, že "Solidstate" je pre mňa od začiatku do konca fascinujúci.  Skladby nie sú monotónne, album neustále mení svoju atmosféru a pritom pôsobí komplexne. Záverečná skladba je absolútnym highlightom.

24. "ARMIN VAN BUUREN - Shivers" (2005)

V čase vydania alumu bol pre mňa Armin Van Buuren absolútnym bohom vo svete elektronickej hudby. Dnes si to už až tak intenzívne nemyslím. Plus je pravda, že žiadnym ďalším albumom na mňa neurobil nejaký výraznejší dojem. Mal niekoľko dobrých skladieb, no ani raz som nezažil už ten pocit, že som album mohol počúvať od začiatku do konca a niečo by vo mne vyvolal. Dokázal to iba jeho debut "76" (ktorý sa ale do top 50 nedostal) a nasledujúci "Shivers". "Golddigger" je doteraz absolútnym hudobným zážitkom, ktorí ocenili aj mnohí moji kamaráti, ktorí nie sú fanúšikmi elektronickej hudby. Nadia Ali v skladbe "Who Is Watching" zase absolútne skvele necháva svoj hlas vyznieť. Titulná skladba "Shivers" má skvelú atmosféru a "Serenity" je počas celkového času absolútna lahôdka. Má svoje razantné momenty, no súčasne vie skvele nechať vyznieť kvalitu melódií. Po všetkých stránkach skvele spracovaný album, ktorý ostal v mojich očiach Arminom nepokorený.

23. "TRYAD - Listen" (2006)

Fascinujúci malý projekt, ktorý mal podľa mňa pokračovať ďalej. Uvidíme. Som zvedavý, či sa od Tryad ešte niekedy niečoho dočkám, no ak aj nie, tak "Listen" je album, ktorý určite hodný vypočutia. Opäť platí, že album má svoje jemné momentky ("Listen" , "Beauty") , no rovnako sa nám tu vie aj rýchlo pripomenúť svojimi rýchlejšími skladbami. Klavírne linky a vokály sú tu absolútnymi highlightmi a kedykoľvek si album pustím, dokážem sa do skladieb plne ponoriť. Dajte tomu šancu a čeknite si tento album. Mám v pláne v budúcnosti dať aj plnú recenziu. Hádam to navnadí viac ľudí si tento album vypočuť. Je dostupný zadarmo. Mrzí ma, že sa mi nikdy nepodarí obstarať si originálnu fyzickú kópiu, nakoľko to vyšlo vo veľmi limitovaných nákladoch, ale nevadí. Možnosť počúvať "Listen" stojí skutočne za to.

22. "ATB - Addicted To Music" (2003)

A opäť ATB. Ako som už povedal, tento človek bol pre mňa obrovskou inšpiráciou a v čase jeho najväčších úspechov som chcel vedieť o všetkom čo od neho vychádza. A "Addicted To Music" rokmi vysoko získava na cene. Kým v čase vydania som album videl ako "Dedicated 2", tak roky neskôr skladby ako "I Don´t Wanna Stop" , "Ruby" alebo "We Belong"  pôsobia ako jedny z absolútne najlepších, ktoré kedy Andre Tanneberger vydal. Veľa vďačím aj Roberte Carter Harrison, ktorá priniesla opäť svoje vokály. Jeden z jeho najlepších. A myslím si, že rokmi bude jeho cena stále stúpať.

21. "GLADIATOR - Črepy" (2002)

Toto je druhý a posledný album Gladiatoru, kde som mal pocit, že priniesli skutočne kvalitný materiál. Skladby možno nie sú tak populárne ako boli ich hity z predošlého albumu, no myslím, že do nich dali maximum. Neviem či nevýrazný komerčný úspech "Črepov" spôsobil, že sa potom rozhodli Gladiator prísť s niečím čo bolo viac popové, no nemení to nič na skutočnosti, že po všetkých stránkach je toto skvelý album. Texty sú silné. Gitary na skladbách ako "Vzbura" , "Hluchý Nemý Slepý" alebo "Pravda Padá" znejú aj dnes vynikajúco a rozhodne to pôsobí ako album, ktorý bol najviac odžitý. Mnohé skladby si môžem pustiť a mám pocit, že mi hovoria od srdca. Najviac ale asi skladba "Blázon". Tak som sa totiž vždy cítil aj ja. "On nie je zlý, len je iný ako my". Uvažujem či v budúcnosti neurobím recenzie na všetky albumy Gladiatoru už len preto, aby som mohol o "Črepoch" toho povedať viac, no je veľká škoda, že žiadny z nasledovníkov už ani len náznakom nedosiahol úroveň tohto albumu. Ale na druhú stranu platí, že boli populárnejšie.

Toľko k týmto albumom. Nakoľko som ale počas týždňa 31 odcestovaný, tak ďalšiu desiatku albumov vám predstavím až o 2 týždne. Som zvedavý na vaše názory na albumy.

autor: Endre-silentname, 22. júl 2020 13:30
Zdieľaj článok na facebooku
200 odoberateľov
Endre-silentname

Čo môže človek o sebe napísať na 1000 znakov? Ťažko povedať. Človek si pamätá časy spred desiatich rokov, keď venoval Birdzu skutočne obrovské množstvo času. Dnes už žije úplne iný život. No niektoré veci sa nezmenili. Stále milujem písanie, stále milujem hudbu, knihy a najmä aj filmy. Možno keď budem mať záujem, tak môžem venovať aj pár názorov na pár obľúbených filmov. Ak vás to bude zaujímať. Plus si rád opäť vypočujem názory na svoje poviedky alebo básničky, ktoré možno opätovne niekedy zavesím. Je fajn sa po rokoch vrátiť. A dúfam, že tentokrát už na dlhšie, než na pár dní. :)

Komenty k článku