Rews

TOP 50 obľúbených albumov 4. Časť (20 - 11)

Pomaly sa dostávame medzi moje úplne najobľúbenejšie albumy, takže bez ďalšieho zdržovania si predstavíme ďalšiu desiatku. A tentokrát už budú skutočne veľmi silné albumy. Nieže by predošlé ponúkali málo, ale teraz už prechádzame k tým skutočne najlepším. Všetky albumy na tomto zozname môžem počúvať od začiatku až do konca a byť maximálne spokojný. Takže poďme na to.

20. "ELÁN - Osmy Svetadiel" (1981)

Narozdiel od väčšiny mojich známych a väčšiny slovákov sa ja osobne za fanúšika kapely Elán nepovažujem. Napriek tomu, že mali niekoľko nápaditých skladieb som nikdy nebol ten, ktorý by ich tvorbu sledoval výrazne do hĺbky a sú pre mňa skôr kapela, ktorá mi neprekáža. Napriek tomu ale majú na konte jeden album, ktorý som si vysoko obľúbil a silne na mňa zapôsobil. Pamätám si, že som ho dostal od rodičov ešte keď som mal asi 8 rokov ako kazetu a počúval ju nepretržite dokola. Skladby ako "Spievam Si Rock´n´Roll Každý deň" , "Bláznivé Hry" , "Čakám Ťa Láska" , "Kaskadér" , titulná "Osmy Svetadiel" alebo "Ona Je Dokonalá" sú pre mňa doteraz to najlepšie s čím Elán kedy prišli. A aj vo svojich najslabších momentoch je album veľmi silný. Ak existuje jeden album Elánu, ktorý by som odporúčal, tak by to bol bez debaty tento.

19. "NOCADEŇ - Ikony" (2008)

Diskografiu Nocadeň som už kompletne rozobral, takže pokiaľ chcete vedieť do detailu čím sú "Ikony" výnimočné, odporúčam si pozrieť tam. V skratke poviem, že ide o skvelý jesenný album podaný trošku inak než sme boli od Rasťa s Robom zvyknutí. A hoci je to asi aj najtemnejší album v ich diskografii, má aj priestor na dostatok optimizmu pri skladbách ako "Miluj Omyly" alebo "Iba Pár Minút"

18. "M83 - Hurry Up, We´re Dreaming" (2011)

Anthony Gonzalez je pre mňa hudobný vizionár a génius. V žiadnom prípade nebudem spochybňovať jeho talenty. A tento dvojalbum je jednoznačne silným prínosom do sveta elektronickej muziky. Myslím si, že "Hurry Up, We´re Dreaming" dokonca ponúka aj skvelé momenty pre bežného poslucháča nakoľko skladby ako "Wait" alebo "Midnight City" majú aj na dnes skvelý moderný zvuk a silný hitový potenciál. "Steve McQueen" je skladba, ktorá ma pocitovo vždy vráti do čias keď som bol malý chlapec a cítim sa absolútne úžasne. Jeden z ich najsilnejších singlov vôbec. Album skutočne pôsobí ako jeden obrovský sen, z ktorého sa ale nechceme zobudiť. Po všetkých stránkach silný a skvele spracovaný album, ktorý stojí za pozornosť.

17. "THE NAKED AND FAMOUS - In Rolling Waves" (2013)

Ďalší album, ku ktorému som sa už vyjadril vo veľkom, takže nebudem to tu naťahovať. Skvelá atmosféra, nápadité skladby a rozhodne moment, kde pre mňa Alisa a Thom zažiarili úplne najviac. Stojí za pozornosť.

16. "FATBOY SLIM - You´ve Come A Long Way, Baby" (1998)

I´m #1 so why try harder sa píše na obale albumu. Norman Cook je pre mňa ďalšia výrazná osobnosť vo svete elektronickej hudby. A tento album je toho veľmi silným dôkazom. Všetky skladby na tomto albume sú skvelé, plus prvé dve ("Right Here, Right Now" a "The Rockafeller Skank") patria pre mňa medzi absolútne topky vo svete elektronickej hudby. Skvelá práca. A zvyšok albumu je tiež veľmi silný. Skladby ako "Praise You" , "Love Island" , "Soul Surfing" , či "Fucking In Heaven" fungujú fantasticky. Celý album sa skvele počúva, ani raz nepôsobí monotónne a rozhodne má čo ponkúknuť komukoľvek, kto má rád elektronickú muziku. Moja úcta.

15. "ABBA - Super Trouper" (1980)

Medzi albumami od kapely ABBA je pre mňa "Super Trouper" ich absolútnym highlightom. Nielenže všetky skladby sú veľmi výrazné, no sú to všetko aj skladby, ktoré si asi všetci pamätáme absolútne najviac. "The Winner Takes It All" , "Andante Andante" , "Lay All Your Love On Me" , "Happy New Year" , "On And On And On" , mohol by som pokračovať. Ja som si zohnal reedíciu z roku 1997, ktorá ešte okrem toho obsahovala aj "Gimme Gimme". Album pôsobí osobnejšie než oproti svojim predchodcom a rozhodne má v sebe najsilnejšiu atmosféru. Môžete si pustiť ktorúkoľvek skladbu z albumu a boli by ste podľa mňa po hudobnej stránke veľmi spokojní. A je to hudba, s ktorou som aj už od svojich štyroch rokov vyrastal. Takže ABBA bude mať vždy svoje miesto v mojom srdci. A s týmto albumom, absolútne najviac.

14. "SUPERTRAMP - Even In The Quietest Moments..." (1977)

Niekedy albumu stačí iba 7 skladieb na to, aby odviedol skvelú prácu. Supertramp boli pre mňa jednou z najsilnejších kapiel v období 70tych rokov. Nechali svoje skladby vyznieť, dopriali im čas a dali im šancu sa preukázať. Celý album pôsobí ako príbeh a už od úvodného "Give A Little Bit" som vedel, že celé toto dielo ma ohromí. Najlepšie momenty si album ale vytiahne na záver. Posledné 2 skladby "From Now On" a "Fools Overture" sú absolútnym hudobným zážitkom. Spolu s titulnou skladbou "Even In The Quietest Moments". Osobne môj najobľúbenejší album od Supetrampu. A ďakujem svojim rodičom, že ma k tejto hudbe priviedli.

13. "NOCADEŇ - Auróra" (2019)

Toto je ďalší album, o ktorom som už rozprával, takže (opäť) ak chcete vedieť viac, pozrite si veľkú recenziu. Nocadeň tu priniesli nový zvuk a opäť veľké množstvo silných momentov, ktoré dospejú do vynikajúceho záveru. A niekedy album nepotrebuje veľa rokov na to, aby si našiel miesto medzi najlepšími.

12. "DAFT PUNK - Discovery" (2001)

Keď sa povie "Daft Punk", toto je prvý album, ktorý si vybavím. A ktorý rozhodne rokmi absolútne nezostarol. Opäť je to album, ktorý môžem počúvať od začiatku do konca a byť maximálne spokojný. Tá hodina utečie ako voda a stojí to za to. "One More Time" , "Digital Love" , "Something About Us" , "Face To Face" , "Veridis Quo" a mnohé ďalšie skladby sú pre mňa stále majstrovskými kúskami. A okrem toho je super, že si celý album môžeme vychutnať aj s animovaným filmom "INTERSTELLA 5555". Odporúčam vidieť, odporúčam vypočuť. Album, ku ktorému sa časom určite vyjadrím hlbšie. Daft Punk stoja za viac slov než len jeden stĺpec.

11. "THE ALAN PARSONS PROJECT - Eye In The Sky" (1982)

Posledným albumom, ktorý si dnes spomenieme bude "Eye In The Sky" od Alana Parsonsa. Napriek tomu, že celá diskografia Parsonsa a Woolfsona je pre mňa fascinujúca na posluch, tak mali 2 albumy, ktoré na mňa vysoko zapôsobili. O "Stereotomy" som už niečo povedal, teraz prejdeme k ich asi najúspešnejšiemu a najznámejšiemu albumu. Skladby ako "Eye In The Sky" , "Children Of The Moon" alebo "Silence And I" dodnes vo mne vedia vyvolať zimomriavky. "Psychobabble" je pre mňa najlepšia skladba na celom albume,  "You're Gonna Get Your Fingers Burned" ma vždy dokáže nabiť pozitívnou energiou a záverečná "Old And Wise" je to najlepšie zakončenie aké si tento album mohol zaslúžiť. Nie je zlý moment na tomto albume. Od začiatku do konca skvelá gitarová muzika, ktorá poteší každého fanúšika progresívneho rocku.

Na budúci týždeň nás čaká veľké finále s prvou desiatkou mojich najobľúbenejších albumov. Opäť platí, že budem rád ak mi poviete vaše názory na jednotlivé albumy, prípadne aké sú vaše najobľúbenejšie hudobné albumy. Som zvedavý na vaše názory.

autor: Endre-silentname, 6. august 2020 11:41
Zdieľaj článok na facebooku
200 odoberateľov
Endre-silentname

Čo môže človek o sebe napísať na 1000 znakov? Ťažko povedať. Človek si pamätá časy spred desiatich rokov, keď venoval Birdzu skutočne obrovské množstvo času. Dnes už žije úplne iný život. No niektoré veci sa nezmenili. Stále milujem písanie, stále milujem hudbu, knihy a najmä aj filmy. Možno keď budem mať záujem, tak môžem venovať aj pár názorov na pár obľúbených filmov. Ak vás to bude zaujímať. Plus si rád opäť vypočujem názory na svoje poviedky alebo básničky, ktoré možno opätovne niekedy zavesím. Je fajn sa po rokoch vrátiť. A dúfam, že tentokrát už na dlhšie, než na pár dní. :)

Komenty k článku