Enviro magazín

Vegánsky Black Metal

Keby sme v roku 2000 spomenuli žáner black metal, väčšina ľudí by si predstavila vlasatých týpkov s bielo-čiernym mejkapom, klincami na rukách, zamračenými výrazmi a satanistickými alebo nacistickými symbolmi. Práve niekedy v tej dobe sa začalo v black metalovej scéne rozširovať vegánstvo a obhajcovia práv zvierat. Tomuto trendu onedlho podľahlo viacero známych hudobníkov, napríklad Attila Csihar z Mayhem, Samuel Hartman z Anagnorisis, Gaahl z Gorgoroth, či Vidar Våer z Ildjarn. Pre väčšinu to však nebol trend. Mysleli to smrteľne vážne. Hrajú vegánsky black metal, ale je to BLACK METAL, preto nečakajte žiadne zvieracie lovesongy alebo vyplakávanie sa. Jeden z prvých takýchto hudobníkov bol Jeff Maurer, ktorý cez svoj projekt The Dead Musician, v songu Nature Will Kill You z roku 2006, rovno zostra kričí: „Som dieťa Zeme, som obranca našej Matky. Prichádza spätná vlna bolesti spôsobenej nedostatkom vášho záujmu. Nenávidím ľudí, nenávidím váš život. Chcem vašu krv, chcem vašu smrť. Príroda je našim pánom, Príroda vás zabije.”

Mournhel vo svojom songu Brings a Process to Completion mizantropiu obhajuje nasledovne: „Antagonizmus, skepsa, obavy, pesimizmus, samovražedné tendencie... Nenávisť považujem za prirodzenú bdelosť nad pocitmi, ktoré mám pod svojou kontrolou, činnosť, ktorá dokáže očistiť moju dušu od všetkého, čo bolo zničené. Nenávisť považujem za skvelú taktiku, stratégie vedúce k eliminovaniu všetkého, čo je skorumpované a prázdne.“ Kapela Skarntyde sa vo svojich textoch stavia do role zvieraťa, ktoré loví ľudí: „Tupá bolesť, absolútna bezmocnosť, moje pazúry v tvojom tele, posledný krát tvoje ústa vydávajú hlas, keď kričíš. Teplé telo je moja potrava, tvoja krv mi dáva pokoj. Zbavíš ma hladu, dočasne.“

Zďaleka nie všetky kapely zdieľajú mizantropický postoj, výnimkou sú Human Serpent, Cursed Altar, Ökomisanthrop, alebo slovenská Posledná minúta, ktorá v songu Veganokracia z roku 2019 vysvetľuje: „Cesta vegánskeho antinatalistického ekocentrizmu bude tá jediná cesta. Naše zákony budú uplatnené, nebude úniku. Len asimilácia, alebo prehra.“ a v songu Totalitárne oslobodenie ešte pritvrdzuje: „Zatvoríme vám huby silou, nastolíme totalitárne absolutistické oslobodenie. Ani jediné zviera nebude kvôli vám už trpieť. Je neskoro urobiť ústup, ak ste si mysleli, že to bola hra. Je to etická vojna proti vašej civilizácii.“

V kontraste takejto elitárskej forme vegánstva stojí niekoľkonásobne viac humanistickejších vegánov v kapelách ako Circle of Vultures, Ash And Ruin, Green Destroyed, Political Terror (ex-Meus Luctus), ktoré presadzujú sociálnu ekológiu, čiže ekoanarchizmus, prípadne aj podporujú rôzne environmentálne neziskovky a kampane. Projekt Din of Awakening je prepojený so skupinou Animal Liberation Front (ALF), ktorá je vo viacerých krajinách považovaná za ekoteroristickú hrozbu, a jeho texty tomu odpovedajú, založené sú na témach uctievania prírody a filozofie zeleného anarchizmu. Okultistická anarcho-feministická antinazi kapela Book of Sand navyše seriózne propaguje medzinárodné Hnutie za dobrovoľné vyhynutie ľudstva (VHEMT). Za pozornosť stoja taktiež dve netradičné vegánske kapely Wisent a The Dark Wizard Rintrah. Obidve majú v sebe silno zakomponované ambient a atmosférické prvky experimentálneho black metalu, pričom zameranie týchto kapiel je výhradne na etické vegánstvo a radikálny environmentalizmus, podporujúc hnutie za oslobodenie zvierat a Earth First.

Agowilt je anarcho-primitivistická black metalová kapela, ideologicky ovplyvnená mysliteľmi ako John Zerzan, Ted Kaczynski a Guy Debord. Silné anti-civilizačné posolstvá šíri aj vegánsky Ancient Emblem, crustovejší blackový Deszcz, Wildspeaker, Wind In His Hair a agresívny Storm of Sedition, volajúci priamo po ozbrojenom zničení civilizácie: „V rámci vzdoru proti všetkým aspektom civilizácie odmietam byť zotročený technologickou industriálnou spoločnosťou! Útočím na ekonomiku! Zbavujem sa vštepenej morality! Ničím celú úbohú prekliatu spoločnosť!“ tvrdia v songu Illegalist z roku 2019. A ak už je reč o blackovom cruste, nemôžem zabudnúť spomenúť vegánske kapely Seeds In Barren Fields, Downfall of Gaia, Ancst, Forest Whitaker a politický Dawn Ray'd.

Mnohé z týchto kapiel, ktoré rôznym spôsobom šíria zelenú ideológiu ekoanarchizmu, prišli práve z radikálne-environmentalistickej crustovej a straight edge hardcoreovej scény, alebo tam majú aspoň inšpiráciu. Výnimkou nie sú ani české kapely Smuteční slavnost a Kruh, alebo ani česká kapela Marnost, ktorá má korene v českých hardcoreových kapelách Dakhma a Gattaca.

Jedna z úplne prvých vegan straight edge black metalových kapiel vôbec, bola Belegost. Vydala jediné demo (Life Ephemeral), ktoré má raw kvalitu, ako sa na demo patrí. Texty rozoberajú témy ako existencionalizmus, depresia, odlúčenie od ľudskej spoločnosti, nukleárna vojna, kritika zneužívania zvierat. Tim Rule, známy ako xRULEx, vlastní a prevádzkuje vydavateľstvo Bound by Modern Age, vo vegánskej straight edge scéne ho pozná asi každý. Známy vďaka kapelám Forward To Eden (metalcore), Carnivore Crusher a Castigator (obidve death metal), vedie však aj black metalovú kapelu Through Chaos & Solitude, ktorá vo svojich textoch zosúladila severskú mytológiu s environmentalistickým posolstvom a patrí medzi pohanské vegánske straight edge black metalové kapely, ktoré búrajú mýty o tom, že tento žáner patrí satanistom a neonacistom. Takisto je hlavou bláznivej uškriekanej antispeciesistickej kapely Guthmensch.

Vegán Kadgar The Troll, jediný člen Trollfastheart, Deleznable, Tower Of Mystara, vedie taktiež projekt Gravislatro, ktorý je 100%-ne textovo zameraný na propagovanie hnutia za oslobodenie zvierat a antispeciesizmu. Textovo, aj hudobne (je to dosť raw), je veľmi podobná brazílska kapela Noth, najmä ich album s príznačným názvom Vegetarian Extremism. Za zmienku stojí aj vydavateľstvo Extinctionist Records, ktoré prevádzkuje chlapík, ktorý sa podpisuje ako Z. 1542Hz, alebo, po novom, Extinctionist. Vedie viacero projektov, napríklad Vorbkt a Solitarian, ale pre spriaznencov vegánstva je najzaujímavejší jeho projekt Glistening, čo je celkom radikálny antinatalistický raw black metal, ktorý sa v textoch venuje aj témam ako práva zvierat a antispeciesizmus.

Brazílsky projekt Tiffo otvorene podporuje prokurdské ozbrojené skupiny International Freedom Battalion (ich súčasťou sú aj skupiny IRPGF a vegánska ekoanarchistická Sosyal İsyan). Jaketeme Zapelloni, jediný člen, vedie aj nihilistické projekty Pessimista a Lerna. V tomto prípade si nie som istý, či je sám vegán, ale je veľmi naklonený k myšlienke oslobodenia zvierat. Black metalových kapiel, ktoré podporujú hnutie za oslobodenie zvierat, no nie je u nich jasné, či členovia sú vegáni, je celkom dosť, chcel by som spomenúť aspoň názvy niektorých z nich. Za zmienku totiž určite stojí Møllehøj, Printemps Noir, Falls Of Rauros, Wilds Forlorn, Seas Of Winter, Wilds Forlorn, With The End In Mind, Alda, Addaura, A Cloud Forest, Cuscuta, Croich, anglická Sūrya, austrálsky Dispossessed, nemecký ekocentrický Siechtum (z Brandenburska, nezamieňať s rovnomennou kapelou zo Severného Porýnia-Vestfálska) a kapela Antihuman (ex-Overfiend).

Kapela Sacrificial Totem sa rozpadla po tom, čo bol jej hlavný člen, Nathan Exile Block, zatknutý FBI a v roku 2007 odsúdený na vyše 7 rokov za spoluúčasť na ekosabotážnych podpaľačských útokoch miestnej bunky Earth Liberation Front (ELF). Po návrate z väzenia začal podporovať radikálne ekologickú filozofiu ATWA (Air Trees Water Animals), ktorá však býva krajnými ľavičiarmi označovaná za rasistickú (podľa môjho názoru neoprávnene). Podobne, Gedden Cascadia, jediný člen Wild's Reprisal, pôsobí v hnutí Cascadia Forest Defenders. Jeho projekt presadzuje silnú ekocentrickú filozofiu, prikláňa sa k hlbokej ekológii, a každopádne je z každej stránky, hudobne aj presahovo, jeden z absolútne najlepších v tomto podžánri. Texty sú zložené z pasáží esejí filozofov a aktivistov ako Aldo Leopold, Arne Næss, George Sessions, Warwick Fox, Garrett Hardin, Rachel Carson, Greta Gaard, Freya Mathews, Carolyn Merchant.

V týchto prípadoch už nejde o utopistické vízie sociálnej ekológie, ale o široký vplyv hlbokej ekológie. K anti-antropocentrickej hlbokej ekológii sa prikláňa, napríklad, drvivá väčšina kapiel pôsobiacich v komunite známej ako Cascadian Black Metal, viaceré z nich zdieľajú aj myšlienku etického vegánstva, vrátane známejších kapiel ako Wolves in the Throne Room, Panopticon, Lake of Blood, Leech a Mania (posledné dve z oregonského mesta Salem, nezamieňať s rovnomennými kapelami).

Touto recenziou som chcel ukázať, že ten, kto má rád tvrdú hudbu, ale pochopiteľne odmieta počúvať satanistické a neonacistické drísty, si rozhodne má z čoho vyberať, a vegáni nie sú výnimkou. Úplne na záver chcem vymenovať zopár kapiel, ktorých členovia nie sú vegáni, ani v songoch tieto veci nepropagujú, sú však vegan-friendly (tz, žiadni anti-vegánski hejteri), pro-environmentálni a samozrejme politicky korektní (žiadne NSBM, ani stalinisti): Adamennon, Avakr, Awenden, Baldaraz, Bonjour Tristesse, Безбожник, Botanist, Cicadan, Corubo, Deafest, Drear, Dead And Forgotten, Echtra, Evergreen Refuge, Harrow (ex-Wraith), Ives, Jera, Kaanek, Kanto Arboretum, Казнь, Mur, Radagast, Sadhaka, Skagos, SVNEATR, Velvet Cacoon, Vestiges, Wake (ex-Boreal) a Woman Is The Earth.autor: Hayduke, 9. august 2020 10:37
Zdieľaj článok na facebooku
6 odoberateľov
Hayduke

--> www.csfd.cz/uzivatel/149695-whack <--

Komenty k článku

 1. 1
  Darksider96

  24 ročný chalan
  Underworld

  Inak aj Varg Vikernes z Burzum je tuším vegán. Teda aspoň myslím lebo vo filme Vládci Chaosu, ktorý je natočený podľa skutočnej udalosti bol vegán. Ale toho si do blogu nenapísal zrejme z toho dôvodu, že je to odsúdený vrah (hehe)
 2. 6
  Hayduke

  34 ročný ujo

  @darksider96 Dobre vravíš, len poopravím, on nebol vegán ale vegetarián, a iba v tých jeho najšialenejších časoch. Po tom, čo ho zavreli, už nebol vegetarián, ale v roku 2010 vyhlásil, že „Ľudstvo by na tom bolo lepšie, keby nikdy nevynašlo poľnohospodárstvo a domestikáciu ...“ (thumbs) to ale neznamená, že je vegetariánstvu stále naklonený, skôr mi to príde, že by sa chcel vrátiť do čias zberačov a lovcov, kedy domestikácia a poľnohospodárstvo ešte neexistovalo. A najmä je to nácek, a takých ľudí som cielene ignoroval. Všetky kapely o ktorých som písal sú "politicky korektné" a môžem ich odporučiť (lala)
 3. 8
  Darksider96

  24 ročný chalan
  Underworld

  @hayduke Inak prejdem trosku na inu temu ;) Akoze ja ti fandim a viem, ze to myslis dobre (tieto casaky a celkovo tvoj svetonazor ohladom tychto veci), ale nevidis az na jadro problemu a dufam, ze si si vedomy, ze tym nic nezmenis. Dokonca ani vy vsetci enviromentalisti, ekologovia a aktivisti za veganstvo a zivotne prostredie. Je to vopred prehrany boj... Proste vzdy budete mensinou (sorry) Ak chcete nieco zmenit, tak musite dat ludom zmysluplny ciel zivota a nejake pozadie pre mravny a duchovny rast. Vsimol som si v tvojom profile, ze si ateistom a ci chces alebo nie, tak tato ideologia tomu nepomaha a vysledkom toho je zmatena a agresivna generacia, ktora riesi len materializmus a ktora sa stara len o svoje hole zadky a taki ako ty budu vzdy v mensine. Ateizmus veganstvu a tymto enviro veciam veru neprispieva. Proste neponuka ziadnu alternativu religie (ktoru vidim napr. ja ako cestu a mravne obohatenie) okrem revalistickeho plytkeho materializmu. Je len negaciou filozofickeho postoja a nie je ziadnym prinosom a ani kulturnym a dokonca ani mravnym obohatenim. To co chcem tym povedat je, ze vysledkom toho je, ze cela materialisticka spolocnost funguje na tom, ze sa zaoberame len hmotou a starame sa len o nase hole zadky a nezaoberame sa tym, co je okolo nas a co sa deje s nasou planetou atd. Mame predsa kopec svojich problemov... Jednoducho ateizmus sa ukazuje ako nebezpecny trend ktory nevedie k svetlej buducnosti.

  Tiez som si vsimol, ze si tu davnejsie pisal nieco o koronaviruse z pohladu enviromentalizmu a preto ti vrelo odporucam precitat tento clanok reinkarnacia.sk/karmavirus

  A pls, nemaj voci tomu predsudky. Skus sa tym myslienkam aspon trocha naklonit ;)
 4. 12
  Hayduke

  34 ročný ujo

  @darksider96 Díky za názor. Všetky teistické náboženstvá sú extrémne antropocentristické, vyzdvihujú jediný živočíšny druh a uznávajú, že všetky ostatné sú tu na to, aby mu slúžili a tvrdia, že ich samotná existencia existuje vlastne pre využitie tohto jedného druhu. Prepač, toto vôbec nepovažujem za obohatenie. Kresťania považujú stav dnešného sveta za niečo, čo vraj ľudia nemajú v rukách, lebo všetko má podľa nich v rukách nejaký boh, a ten nám to všetkým raz nakoniec aj zráta. Vôbec to nepovažujem za obohatenie, náboženstvá sú skôr akousi zásterou, ktorou človek môže ospravedlniť svoju nečinnosť a apatiu. Viem, že existujú aj teistickí vegáni a environmentalisti a to je fajn, ja ich podporujem všetkých, len si nemyslím, že antropocentrizmus môže priniesť niečo pozitívne tejto planéte. Reinkarnácia - tým sa tiež dá všeličo ospravedlňovať. Také jatočné prasa možno bolo v minulom živote nejakým masovým vrahom, a teda načo mať k nemu nejaký súcit? Napríklad. Ateizmus nemusí byť vždy prázdny a materialistický. Hlboká ekológia a biocentrizmus je protikladom materializmu. Zmysel života môžeš nájsť aj inde ako v nejakých bohoch, ktorých existencia sa ani nedá dokázať. Čo takto duch Prírody, Duch lesa, Gaia... to je vlastne tiež také "náboženstvo" :)
 5. 13
  Hayduke

  34 ročný ujo

  @darksider96 Vieš, čo sa týka tých krišňákov... poznám ich zopár. Sú vegetariáni a vegáni všetci, ale zvieratá odmietajú jesť nie kvôli tým zvieratám samotným, ale kvôli karme. Lebo sa boja niečoho. Strach z trestu je obohatenie? Ja zvieratá nejem z etických dôvodov. Lebo viem, že je to proste nesprávne niekoho zabiť, keď to robiť nemusím. Nerobím to preto, lebo by som sa bál nejakého boha a pekla, ale preto lebo mi to hovorí srdce. Keby som bol aj sám na celej planéte, tak by som ich nejedol, lebo to jednoducho nie je správne. Či už tým niečo zmením, alebo nie, je druhá vec. Všetky tie aktivity pre svoju karmu, je podľa mňa úplné sebectvo, egoizmus - urobiť niečo pre niekoho nie kvôli tomu, lebo je to správne, ale kvôli tomu, že ja tým niečo získam. Korona a karma nemá nič spoločné. Keby mala, muselo by byť mŕtvych už aspoň 1000x viac ľudí :D Je 8,5 mesiaca po vypuknutí epidémie, a koľko je mŕtvych? Toľko, koľko sa ich narodí každých 48 hodín! Čistý prírastok obyvateľstva (keď sa už odrátajú tí, čo zomreli) je tento rok už, k dnešnému dňu, 49 520 000.