Enviro magazín

Záleží na tom, či naši predkovia jedli mäso?

Jedným z najobľúbenejších argumentov odporcov vegetariánstva je, že mäso jedli naši predkovia a preto ho musíme jesť aj my. Tvrdenie, že naši predkovia konzumovali mäso, je samo o sebe mätúce – záleží na tom, ako ďaleko do histórie chceme zájsť. 5, 4, 3, 2, 1 milión rokov naspäť? V náleziskách druhov Paranthropus boisei, Ardipithecus kadabba a Kenyanthropus platyops sa nenašli prakticky žiadne dôkazy o tom, že by títo naši predkovia konzumovali mäso. Odborníci tiež predpokladajú, že mäso nekonzumovala väčšina zástupcov niektorých druhov rodu Australopithecus. V rôznych náleziskách 50 000 rokov starých obydlí neandertálcov v Španielsku sa našli veľké rozdiely ich potravy. Kým v niekoľkých oblastiach bolo objavených mnoho zvieracích kostier a iných dôkazov o konzumovaní zvierat a kanibalizme, v iných oblastiach ani jedna. DNA rozbory zubného povlaku kostier nájdených v týchto "vegetariánskych oblastiach" potvrdili absenciu pozostatkov cudzích živočíšnych prvkov.

Rozmach vegetariánstva z nábožensko-etických dôvodov sa datuje na najmenej 6 tisíc rokov pr. n. l. (podľa niektorých vierovyznaní je to omnoho hlbšie v čase) a do Európy začal prenikať najmä z Ázie a severnej Afriky. V Európe sa však vegetariánstvo rozvíjalo aj nezávisle. Antickí autori popisujú kraje (alebo dokonca celé národy), kde sa žilo vegetariánsky. Neskôr, napríklad Hekataios z Milétu (cca 550 – 480 pr. n. l.), dokumentuje, že obyvatelia Trácie (súčasné severovýchodné Grécko) vôbec nejedli mäso. Himalájski Hunzovia boli tisícročia vegetariánmi, až donedávna, kedy im civilizácia naservírovala výdobytky pokroku (vrátane steakov) a oni začali chorľavieť a vymierať. Hunzovia sú jedno z tisícov domorodých etník po celej Zemi, ktorých postihol rovnaký osud, podobne ako obyvateľov andskej dediny Vilcabamba, saharských vegánskych kmeňov etnika Tubu a ďalších. Ostatne, veľa starovekých básnikov a filozofov podpisovalo etický aspekt vegetariánstva (alebo dokonca žilo vegetariánsky), napríklad Zarathuštra, Pytagoras, Sokrates, Platón, Plútarchos, Hippokrates, Ovídius, Seneca, Diogenes zo Sinópy a iní.

Podobných príkladov je na hrubú knihu. V tomto článku nemám za cieľ vyhľadávať "vegetariánske" národy a kmene minulosti a súčasnosti, týmito príkladmi som chcel iba naznačiť, že tvrdenie, že všetci naši predkovia jedli mäso, je nezmysel. V histórii ľudstva boli vždy skupiny, ktoré z najrôznejších dôvodov mäso nekonzumovali. Samozrejme tvrdiť, že napríklad taký australopitek afarský nejedol zvieratá z etického presvedčenia, by bolo skutočne smiešne. Ale z vývojového hľadiska je úplne irelevantné, z akého dôvodu ten-ktorý druh, národ alebo kmeň mäso nekonzumoval.

Konzumovanie mäsa nám vraj počas nášho vývoja pomohlo zväčšovať objem mozgu a umožnilo prežiť a vyvinúť sa do dnešnej formy. Štúdie, ktorých výsledky boli publikované v roku 2011 (v českom internetovom článku pod názvom "Konec jedné hypotézy: Maso nás neudělalo chytrými"), nepotvrdzujú hypotézu, ktorá tvrdí, že mäso nás urobilo "múdrymi". Faktom však je, že naši predkovia si často krát museli zvieracím a ľudským mäsom dopĺňať živiny, ktoré mali v iných formách lokálne k dispozícii nedostatočne. Iba pri prísune zdraviu potrebných živín sa môže organizmus a teda aj všetky orgány, vrátane mozgu, správne vyvíjať. Naši predkovia žijúci výlučne z lokálnych surovín nemali priemysel, trhy, obchody, e-shopy. Dnes máme v obchodoch plné regály neživočíšnych jedál, ingrediencií, nátierok, pomazánok, ovocia, zeleniny, orechov, strukovín, obilnín, semien, bylín a iných plodín (a výrobkov z nich), rias, nápojov a prírodných výživových doplnkov z celého sveta, ktoré nám plnohodnotne naplnia hladinu všetkých živín v našom organizme.

Existujú takmer obhájiteľne zdokumentované prínosy, ktoré v praveku priniesol pre náš druh náš spôsob získavania mäsa. Lov našim predkom postupne (hovoríme o desať tisícoch rokov) zdokonaľoval zručnosti a verbálne aj sociálne správanie. Čím zdokonalí naše zručnosti a verbálne, sociálne a vedomostné schopnosti náš vzťah k mäsu dnes, keď sa autom odvezieme do klimatizovaného obchodu, v ktorom si položíme do kolieskového vozíka zabité a vykostené zviera zabalené v obale a pri jeho získaní musíme využiť maximálne toľko percent svojho mozgu, aby sme zvládli vytiahnuť z peňaženky správnu bankovku a čakali na výdavok vypočítaný kalkulačkou na pokladni? Všetky benefity z nášho historického vzťahu ku získavaniu a konzumácii mäsa sú pre ďalší vývoj nášho druhu nepodstatné. Paleolit je dávno za nami. V otázke etického vegetariánstva a súčasnosti je téma, v akej miere naši predkovia konzumovali mäso, čisto iba antropologickou zaujímavosťou. Alebo si máme snáď myslieť, že keby boli všetci ľudia odteraz vegetariánmi, mozog by nám prestal rásť?

"Človek je predátor" je základnou dogmou, od ktorej sa odporcovia vegetariánstva odpichujú. Odborne definovať "predátora" nie je také jednoduché ako by sa mohlo zdať; česká Wikipédia hovorí o predátorovi stručne ako „o živém organismu, jehož přežití je závislé na usmrcení jiného živého organismu, a to z důvodu jeho konzumace“, z čoho vyplýva, že človek predátor nie je, pretože tá pol miliarda ľudských vegetariánov, ktorá obýva túto planétu, by bola patrne mŕtva.

Často počuť frázu „jedz mäso, budeš silný ako lev“, ktorá je vskutku úsmevná, s ohľadom na fakt, že najsilnejším druhom na tejto planéte nie je lev, ale bylinožravce ako gorila, nosorožec, slon... Mýtus, že bez mäsa začneme chorľavieť a začne nám degenerovať svalstvo, je dávno vyvrátený uznávanými medzinárodnými výskumnými tímami, podobne ako ani svetoví medailoví šampióni ako Patrik Baboumian, Carl Lewis, Edwin Corley Moses, Hannah Teter rozhodne nevyzerajú, že bez mäsa umierajú. Pretože ešte nikdy nikto nezomrel kvôli tomu, že nejedol mäso, kdežto existuje veľa chorôb s možnými fatálnymi následkami spôsobených nedostatkom vitamínov, ktoré obsahuje rastlinná strava.

Keď odporcom vegetariánstva dôjdu "argumenty", vytiahnu žolíka: Hitler bol vegetarián, vy ekofašisti! Tí horlivejší sa to ešte snažia obaliť filozofickými frázami o morálke a k Hitlerovi pridávajú protiváhu mäsojeda Ježiša. Napriek tomu, že tieto výstrelky neberie príliš veľa ľudí vážne (rovnako by mohol hocijaký vegetarián porovnávať napríklad vegetariána Budhu s kanibalom Albertom Fishom), predsa len si dajme do príkladu bežnú populáciu, ktorá tvorí väčšinu obyvateľstva a žije viac-menej rovnakým štýlom, až na to, že jedna časť mäso konzumuje a druhá nie. Takže, ak by sme už chceli rozoberať tú morálku, v tom prípade tá druhá spomínaná časť populácie je, podľa ľahkej matematiky, morálnejšia, pretože sa dobrovoľne vzdáva mäsa, aby nepodporovala zabíjanie. Nech už má k mäsu každý vzťah, aký chce, nikto nemôže vážne tvrdiť, že zabitie nie je nemorálnejšie ako nezabitie.

Mnohí sú presvedčení, že vegetariánstvo je pre náš druh jednoducho neprirodzené. Demagogicky dávajú príkladom severských Eskimákov a navyše tvrdia, že biológovia sa vraj prikláňajú k týmto názorom. Neviem presne, ktorých biológov majú na mysli, ale zaregistroval som, že napríklad Americká dietetická asociácia, Britská Národná zdravotná služba, Svetová zdravotnícka organizácia, Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo, Britská nadácia pre výživu, Americké ministerstvo poľnohospodárstva a desiatky ďalších uznávaných inštitúcií, na základe stoviek vedeckých štúdií, považujú vegetariánstvo (a dokonca vegánstvo) za vhodný životný štýl. Proste, to, čo bolo prirodzené v praveku, nebude prirodzené naveky – nazýva sa to "vývoj".

Z biologickej podstaty nie sme vegetariáni. Sme všežravci. To znamená, že náš organizmus dokáže spracovať rastlinnú, aj živočíšnu stravu. To ale neznamená, že vegetariánstvo je pre nás neprirodzené, a už vôbec nie, že je nezdravé. Dnes, v 21. storočí, väčšina ľudí (Eskimákov dajme bokom) mäso k životu nepotrebuje. Konzumovanie mäsa je (prerušovanou) súčasťou nášho vývoja v historickom merítku, ale nemá nič spoločné s našou kultúrou, rovnako ako nemá nič spoločné s našou kultúrou kanibalizmus. V súčasnosti už nejde vyslovene o nič iné, ako len o ulahodenie našich chuťových buniek. A tí, ktorí stále argumentujú, že mäso jedli naši predkovia a preto ho musíme jesť tiež, nech sa páči, presťahujte sa do jaskyne a zjedzte svojho suseda.

______________________

(článok som pôvodne písal pre tretie číslo časopisu Eko-bojovník, ktorý je nekomerčný a nenárokuje si autorské práva)

 

zdroje:

https://blogs.scientificamerican.com/guest-blog/human-ancestors-were-nearly-all-vegetarians/

http://www.zora.uzh.ch/id/eprint/57326/17/Navarrete_ManuscriptMerged-1.pdf

https://www.internationalvegan.org/nutrition/

http://www.independent.co.uk/news/science/archaeology/neanderthals-vegetarians-natural-penicillin-aspirin-medicine-prehistoric-homo-sapiens-a7619081.html

http://www.snk.sk/sk/domov/56-novinky-2016/1045-velki-grecki-myslitelia-svetovi-vynalezcovia-ci-politici-boli-vegetariani.html

https://www.vitarian.sk/clanky/vyziva/2015/rastlinne-bielkoviny

https://chlebnicanova.blog.sme.sk/c/405831/mytus-c-1-sme-vsezravci-jest-maso-je-pre-nas-prirodzene.html

https://vegetarian.procon.org/view.resource.php?resourceID=004527

http://soucitne.cz/slavni-vegetarianiautor: Hayduke, 14. marec 2018 09:42
Zdieľaj článok na facebooku
5 odoberateľov
Hayduke

--> www.csfd.cz/uzivatel/149695-whack <--

Komenty k článku

 1. 1
  Html5

  34 ročný ujo

  problem je skor v tom ze konzumacia rastlin sa moze zdat niekomu rovnako amoralna ako zabijanie zvierat. o to viac ked zviera sa aspon dokaze branit zato rastlina nie. ze su nam zvierata blizsie a ze vidime ako trpia nic nemeni na fakte ze aj rastliny citia bolest aj ked sa nedokazeme vcititi do ich utrpenia pretoze su nam biologicky prilis vzdialene ale to je len nase pokrytectvo.
 2. 2
  Paria333

  28 ročný muž

  nechcesami čítat tieto nepodstatné veci.

  Ak niekomu vadi že sa tu tisícročia zabijaju zvery aby sme sa nasýtili tak nech maso nekonzumuje.

  Ja sa nestaram do vegetarianov nech sa oni nestarajú domna a nezakazujú mi jest veci čo chcem...

  To je celé.
 3. 3
  Johnysheek

  11 ročný chlapec
  ZA (hranicami vsednych dni)

  Mám zmiešané pocity z tohto článku. V častiach ako by "bojoval" za vegetariánstvo a v iných za jeho rešpektovanie, čo nepovažujem za to isté.

  Keď sa chceme vrátiť do minulosti, je (snáď) všeobecne známe, že ako za čias socializmu, tak i stovky rokov predtým väčšina slovenského národa konzumovala primárne zeleninu/nemäsité veci, a mäso bolo len niečo výnimočné "nedeľné", "sviatočné"....

  Na druhej strane, v dnešnej dobe nie je taký problém dostať sa ku nemu a mať ho. A preto mi tá vojna "veg vs meat" príde skôr vtipná ako vážna a podľa mňa len podčiarkuje túto dobu tz. "je nám príliš dobre a riešime totálne hlúposti" či už veg, či už gay, či už iné "zásadné" veci... Bojím sa však dňa, kedy ich riešiť prestaneme, lebo to bude znamenať, že kopec ľudí nebude schopných v potom nastanej dobe fungovať a prežiť..
 4. 4
  Aristelovpes

  23 ročný chalan
  Istropolis

  Áno, záleží. Keby boli ľudia v praveku alebo v stredoveku vegáni (vegetariáni), kto vie kde by sme dnes boli. Ak vôbec. (hehe) Dnes je už iná doba, prístup k potravinám ľahší a ich ponuka širšia a tak si každý môže vybrať. Čo viac môže človek chcieť...
 5. 5
  Hayduke

  34 ročný ujo

  @html5 Ovšem zviera, ktoré nevegatarián zje, počas života zožerie stonásobne viac rastlín ako xx vegetariánov dokopy. Čiže z tohto pohľadu je vegetariánstvo súcitnejšie aj k tým rastlinám...
 6. 6
  Hayduke

  34 ročný ujo

  @aristelovpes To nemusí byť tak úplne pravda, lebo ako píšem v článku, niektorí predkovia mäso jedli a niektorí nie, niektoré domorodé kmene ktoré ho nejedli, začali vymierať až keď im civilizácia naservírovala svoje vymoženosti vrátane zabaleného mäsa v obchodoch. Ale áno, doma je už iná, a už mäso k životu nikto nepotrebuje - a to bolo pointou.
 7. 7
  Hayduke

  34 ročný ujo

  @paria333 To je fajn. Pretože ti nikto nič ani nezakazuje.
 8. 8
  Savvym

  27 ročný muž

  Zabi vegetariána, zachránis životy nevinných rastlín. Aj tie majú právo na život.
 9. 9
  Hayduke

  34 ročný ujo

  @savvym V pohode, zmysluplný argument od odporcu vegetariánstva by mi aj tak nenapadlo ani očakávať. Aspoň že tam nemáš gramatické chyby, musím pochváliť.
 10. 10
  Savvym

  27 ročný muž

  @hayduke byť vegetariánom to je dnes veda. Namiesto toho, aby ste jednoducho to mäso nejedli, si vymýšľate dôvody... Ja sa na tom smejem, keď sa inak nedá.
 11. 11
  Hayduke

  34 ročný ujo

  @savvym Vymýšľame dôvody? Každá vec, ktorú urobíš počas života, má nejaký dôvod. Na to vegetariánstvo sa netreba presviedčať. Odporcovia vegetariánstva vymýšľajú nové a nové pseudoargumenty, ktorými sa snažia vegetariánov zosmiešňovať, namiesto toho, aby proste to svoje mäso jedli a nestarali sa o to, čo jedia ostatní. Bez mäsa zomrieš! Odkiaľ berieš proteíny? Naši predkovia jedli mäso – ničíš náš druh! Hitler bol vegetarián! Keby kravy vedeli, tiež ťa zabijú a zjedia! Povedz levovi aby nezožral antilopu! A milión ďalších sračiek. Keby nevypúšťali do éteru takéto demagógie, nikto by ich nemusel takýmito článkami stierať.
 12. 12
  Lukaso121

  29 ročný muž
  Nitra

  Tak je to pol na pol k reznu si dam zemiaky alebo ryzu so salatom (hehe)
 13. 13
  Strangelove

  29 ročná žena
  Tortuga (fakt)

  https://youtu.be/q2BgSMjo6KE

  Kebyze jeme ako nasi predkovia. Len pre pobavenie :D
 14. 15
  Karlotiskot

  32 ročný muž
  I'll Be In The Garage

  "V tomto článku nemám za cieľ vyhľadávať "vegetariánske" národy a kmene minulosti." - a to bola najvačšia škoda! Inak článok o vplyve masa na mozog mi pride nedostatocny, pretoze aj negativne vplyvy, ktore sa preukazatelne prejavovali na mozog kanibalov su predsa vplyvy ktore su sice zdanlivo degenerativne, ale evolucia si obcas vyberie aj tuto cestu, nehovoriac o komplikovanosti mozgu ako takeho, kde degenaracia buniek moze konci dokonca genialitov v niektorych oblastiach. Nevravim ze sme sa vyvinuli vyhradne zranim masa a jeho lovom (studie o vplyve pohybu na mozog hovoria, ze cim mensi pohyb tym viac mozog generaciami zakrpatieva, respektive sa prestane vyvijat.) ale povazujem za velmi pravdepodobne ze to malo obrovsky vplyv na nas vyvoj. Nic-menej to nemeni nic na tom ze zrat maso pre dnesneho cloveka je viac menej zbytocne. Hlavne tie mnozstva ktore si do seba ludia daju, pretoze ked uz niekto chce zrat aso tak oka, vravi ze to telo potrebuje a s tym sa nenahadas, ak to tak jeho telo citi nech si da ziviny aj cez toto, ale ono vacsinou o opodstattnenosti masa v jedalnickoch vravia ludia co to zeru denne a na krvacanie z konecnikov sa podla nich cloveku vyvinul doktor...


  Inak mi pride zbytocne dat tolko namahy do toho zbytku. Kto chce ten to pochopi sam, kto nechce ten to nepochopi ani keby mu tu donesieš australopiteca a on mu vyrozpráva ako to chodilo za jeho čias, pretože ako sam uvadzáš on by si mohol doviesť na podporu svojích tvrdení zas iného. A to je mozno dalsi problem, ze si to mohol spracovat viac obecne a informativne a menej poucne a defenzivne...
  Každý logicky uvazujúci človek vie ze kozumacia masa by mala byt minilana, konzumacia syrov a mlieka v puberte a dospelosti zas nulova atd... A ako nevravim o žiadnych génioch. To že zelenina je tvojmu telu lahsia na spracovanie a pit mlieko poltonoveho zvierata ked sam mas v dospelosti 80 kil je napicu vie u nas aj robos zo zavodu co ubil psa kameňom, za to že mu osral postel...
 15. 16
  Midnight

  30 ročný muž
  čo to zase píše?!

  tento clanok je tak plny kravin a dezinterpretacii dat a irelevantnych psudoargumentov, ze po druhom odstavci ma presla chut reagovat na ktorykolvek konkretny z nich.

  strucne povedane, vegetarianska propaganda manipulujuca vsetko co sa da pre svoje ucely.
 16. 17
  Hayduke

  34 ročný ujo

  @karlotiskot Áno, vyhľadať viac národov a kmeňov, ktoré nekonzumovali / nekonzumujú mäso, je naozaj zaujímavá téma, možno o tom napíšem článok v budúcnosti. Díky za postrehy! No mal som potrebu napísať aj o tých ďalších aspektoch, bohužiaľ mal som naivné predstavy, že cieľové skupiny ľudí článok prečítajú aspoň do konca, ale fanatickí antivegetariáni na to asi nemajú mozgovú kapacitu, alebo ja neviem, keď tak čítam tie komentáre.
 17. 18
  Hayduke

  34 ročný ujo

  @midnight Díky za veľavravnú odpoveď, z ktorej vidno akurát to, že sa vyjadruješ k niečomu, čo si nečítal. Je to fakt obsažné. Typický antivegetariánsky fanatizmus.
 18. 19
  Lordnorton

  tvári sa, že má 3 roky
  Nová Dubnica

  Záleží.
 19. 20
  Džidži420

  hrá sa, že má 2 roky
  Prdelákovo

  Tak ja som vegánka a reči ostatných mám uprdele.Nemenila by som už.
 20. 21
  Lear00

  16 ročné dievča

  Celý tento článok mi príde vtipný. Sama mäso jem a budem jesť, ale nestarám sa do vegánov a vegetariánov a argument: ,, Aj naši predkovia jedli mäso a preto ho musíme jesť aj my.'' , mi príde tiež vtipný a v živote by som ho nepoužila. Keď naši predkovia jedli mäso (čo je podľa mňa blbosť) prečo by sme ho mali jesť aj my??? Každý nech si je čo chce, a táto vojna medzi vegetariánmi a ''mäsiarmi'' je uplne zbytočná a nepodstatná. Najlepšie bude keď sa prestaneme starať jedni do druhých a bude pokoj...
 21. 22
  Ukusasi

  23 ročný chalan

  ak je článok, diskusia alebo len zmienka o vegetariánstve (vegánstve) propagandou, čo sú potom mliečne produkty či mŕtve zvieratá na tanieroch všade kde pozriem ?
 22. 23
  Hayduke

  34 ročný ujo

  @lear00 Sranda je skôr to, že tvoj protiargument je zložený v podstate z nadpisu článku. Čítala si to vôbec? Asi nie, lebo inak by si vedela, že tam nikde netvrdím, že všetci naši predkovia mäso jedli. Vyzerá to tak, že minimálne každý druhý človek tu komentuje články, ktoré nečítal. Ľudia, keď vás táto téma nezaujíma, prečo do nej klikáte? Máte tu ďalších xx článkov, ktoré môžu byť podľa vášho gusta – do tých zase neleziem ja. Je to demokracia. Nikomu tu nenútim vegetariánstvo, ani nič podobné. Vy máte možnosť o vegetariánstve nečítať, keď vás vegetariánstvo nezaujíma. Ak však máte takú silnú potrebu sa vyjadriť K VŠETKÉMU, tak prosím ale aspoň článok najprv prečítajte.
 23. 24
  Lear00

  16 ročné dievča

  @hayduke Jaaj takéto dissi milujem. Samozrejme, že som ten článok čítala! A vyjadrila som sa k tomu, pretože som chcela, nie preto, že ma to nezaujíma, ale chcem to okomentovať!
  Ty si si asi poriadne neprečítal môj koment, kde som v zátvorke písala, že je to podľa mňa blbosť.
  Jediné čo priznávam, je to, že som sa zle vyjadrila a opravujem to:,, podľa MŇA a ČLÁNKU je to blbosť.''
  Strašne milujem túto ľudskú vlastnosť chytania za slovíčka a navážanie sa, naozaj by som sa bez toho nezaobišla...
 24. 25
  Antifunebracka

  31 ročný muž
  joker birdzu

  Stačí mi kuknúť na 1stranné zdroje a vidím, že článok je tendenčný. Absolútne to tu nemá čo robiť.
 25. 26
  Darksider96

  24 ročný chalan
  Underworld

  @html5 @savvym Argument, že aj rastliny trpia, ok, trpia, ale menej, oni nefungujú na fyzickej úrovni ako zvieratá, nemajú tak rozvinuté vedomie…. A celkovo, iba debila môže napadnúť, že už keď musíme konať nejaké násilie na rastlinách, tak už rovno môžme vyzabíjať a utýrať všetko. Podľa vás je dobré to, že keďže sa nevieme násiliu úplne vyhnúť, tak ho musíme maximalizovať?
 26. 27
  Darksider96

  24 ročný chalan
  Underworld

  @hayduke @11 Súhlas (thumbs)
 27. 28
  Vreskot000

  33 ročný muž

  Naoisal si to fakticky, teda neviem ci k tomu nir o viac dodat. Ja sa na vec pozeram inak. Robo ta to lepsim clovekom? Je chyba ak vacsina veganov vegetarianov sa diva na svet ocami bylinnej stravy a dava priklady nezlucitelne s realitou. Vies. V takej indii je krava posvatne zviera v ramci ich nabozenskeho presvedcenia. Ako krestan to respektujem a nemam proti tomu nic. Krestanovi nie je zakazane jest nic osa da jest. Samozrejme nebudeme jest zdochliny pavuky a podobne somariny. Poviem ti priklad.povedat ze vegetarian ma zdravsie telo ako ten co je maso je nezmysel. Vsetk zavisi od genetickejcvybavy cloveka. Domnievam sa ze aj vegetarianstvo je jeden velky extremizmus. Praveze nasi nedavni predkovia ako prastari rodicia jedli meso, mast bravcovu, chleba, jedla plne tuku, a dozili sa viaceri bez lekara relativne vysokeho veku. Od prijmu jedla to nezavisi vobec.... Teda este raz je jedno ci si alebo nie vegetarian. Zdravsi od toho nebudes stopercent.
 28. 29
  Hayduke

  34 ročný ujo

  @vreskot000 Tento článok ale nie je o zdravotných aspektoch vegetariánstva. Medzi našimi prastarými rodičmi boli rovnako vegetariáni ako sú medzi nami aj v súčasnosti. Pozri si napríklad knihu "O vegetarismu" popisujúcu vegetariánstvo v Česku roku 1880.

  Existuje viacero kresťanských organizácií, ktoré obhajujú aplikovanie trinásteho prikázania (nezabiješ) aj na iné druhy ako na človeka (napr. Christian Vegetarian Association). Rovnako ako vždy existovali aj uznávaní mnísi a iní duchovní propagujúci vegetariánstvo (napr. František z Assisi). To, že ti kresťanstvo nezakazuje jesť zvieratá, neznamená, že ti ich prikazuje jesť. Ale ak ti k tomu, aby si ich jedol stačí len to, že ti to tvoje náboženstvo nezakazuje, tak k tomu sa neviem vyjadriť, ale za seba by som povedal, že by mi to teda zďaleka nestačilo k obhajovaniu toho, že ich jem.
 29. 30
  Vreskot000

  33 ročný muž

  @hayduke dobre si napísal ale vhodne ta doplním. Sv. František z Asisi je známe meno aj medzi neveriacimi. On bol vegetarián nie preto, lebo sa to píše v písme, alebo že nemal rád mäsitú stravu, ale jeho hlboká spiritualita "zapríčinila" stav. kedy z lásky k Bohu a odriekaní si pôžitkov tohoto sveta sa zriekol jedenia mäsitých pokrmov. Vtedy mäso jesť... neviem aké boli vtedy zvyky. reálne až cca do nejakého roku 1990 bolo vzácnosť jesť mäso. to nie ako teraz že zbehnem do tesca a kúpim si lososa. čo sa týka nezabiješ, poviem ti. aplikuje sa to aj na zvieratá, ale v inom zmysle. v tom, že .... kresťan je presvedčený, že aj zviera cíti, a preto je hriech trápiť, nivočiť zveratá. to sa ale nevzťahuje, keď robíme zabíjačku prasiat. to nzamená, že nebudem trýzniť psy, mačky a pod. to jest, neubližovať tvorovi, ktorý sa nevie brániť. Domáce zvieratá, nazývané aj hospodárske sú určené k ľuskej obžive. to stopercentAj v písme sa hovorí vyslovene, ktoré pokrmysú "čisté" a ktoré "nečisté". je možné že si o tom počul. všetko čo ma rozdvojené parpčky (svine, zajace a pod je nečisté zviera. Lenže! Spása človeka(nechcem bližšie vstupovať, bavíme sa o jedle) nezáleží od jedla. dalej .pozri. viacerí niektorí moji priatelia obhajujú vegetariánstvo ako prevencia voči chorobám, a že sú určite zdravší. Ale domnievam sa, že to s tým nesúvisí určite (pracujem v zdravotníctve). pretože choroby ako rakovina, a dalej.... postihuje určite vegetariánov a vegánov. to stopro. k téme ešte ti poviem trošku zoširšia. Všetko treba s mierou!
 30. 31
  Hayduke

  34 ročný ujo

  @vreskot000 Dobre, ale opäť môžem zopakovať: To, že ti kresťanstvo nezakazuje jesť zvieratá, neznamená, že ti ich prikazuje jesť. Keď si môžem vybrať medzi zabíjaním a nezabíjaním, prečo by som si malo vybrať zabíjanie? Nasýtiť sa môžem aj bez toho. Dnes už máme plné regály nemäsových výrobkov v supermarketoch. Ak tvoji priatelia nahradili mäsové rezne s hranolkami zeleninovými misami, je ok že sa cítia lepšie, ale samotné vegetariánstvo s tým nič nemá, to je čistá pravda. Dá sa žiť zdravo na akejkoľvek strave.
 31. 32
  Midnight

  30 ročný muž
  čo to zase píše?!

  ...kedy už tento prijebaný článok odíde dopiče z highlightov?
 32. 33
  Hayduke

  34 ročný ujo

  @midnight keď ho ľudia prestanú čítať a komentovať, takže díky za koment, predĺžil si to zase o pár dní.
 33. 34
  Dezolat

  31 ročný muž

  Ja sa nestaram. Fakt je ze vegani len hladaju vyhovorky a preco jejedia maso. Su dve dva druhy veganov. Ti co ho nechcu lebo je to zo ziveho tvora, to sa da este pochopit. A potom si tu co tvrdia ze je to zdrave. Co je hlupost ale vecsina tychto ludi len klamu sami seba a nerobia to pre zdravie. Keby sa o to zaujimali tak si precitaju skutocne vedecke clanky a nie clanky z tinedzerskych blogov alebo Cosmopolitanu. Su to ludia ktory sa rozhodli nejest maso a hladaju dovod preco ho nejedia, podobne ako fetky hladaju na internete preco je dobre fajcit marihuanu a ako to neskodi.
 34. 35
  Hayduke

  34 ročný ujo

  @dezolat S týmto sa dá súhlasiť. Vegánstvo vôbec nemusí byť zdravé, ak si tí ľudia nestriehnu, aké živiny do seba dávajú. Navyše by mali dopĺňať B12 tabletkami, čo ani nie je prirodzené. Ale úplne rovnako môže žiť nezdravo človek na strave, ktorá obsahuje mäso a živočíšne výrobky. Ešte som nevidel tlstého vegána s upchatými cievami, napríklad. Vegánstvo nie je zdravšie, ale ani nezdravšie. Človek len musí vedieť, čo konzumuje.