Marilyn Manson

Životopis? Albumy? Život?

Pravé meno: Brian Hugh Warner

Dátum narodenia: 5. januára 1969

Miesto narodenia: Canton, 25km južne od Akrinu v štáte Ohio (adresa 1420Ne, 35th street)

Nástroje: vokály, vie hrať aj na gitaru

Pseudonym: Marilyn Monroe - slávna herečka a ženský sexsymbol & amp; Charles Manson - masový vrah

Ako keby nebolo dôležité, aký je, ale to, čo sa o ňom hovorí. Jeho povesť je silnejšia, hroznejšia, strašlivejšia než on sám. Antikrist. Symbol zla. Posol z pekla.

Narodil sa ako Brian Warner v americkom Ohiu. Jeho otec Hugh, veterán vojny vo Vietname. Matka sa volá Barbara.

Prežil veľmi búrlivé detstvo, kedy otec matku terorizoval a Marilyn bol bohužiaľ na jeho strane. Veľmi skoro siahol po drogách. Hrdo sa hlásil k svojej bisexualite. Meno Marilyn Manson prijal ako dvadsaťročny zmätený mladík. Bol to výraz pekla jeho vnútra, ktoré sa obával dávať najavo svojmu okoliu. Marilyn ako krásna herečka, Manson ako meno masového vraha.

V januári posledného roku kvetinovej dekády sa v americkom Ohiu narodilo dieťa Manželov Warnerových - Syn. Pokrstili ho Brian, druhým menom Hugh. Matka Barbara bola zdravotná sestra, otec veterán z Vietnamskej vojny. Ako člen jednotky Rach Hand tam rozprašoval nebezpečnú toxickú látku Agent Orange na oddiely Vietkongu. Dôsledky to malo dva: Prvá bola otcová následná paranoja, druhým každoročné testy jeho i synovho fyzického a psychického stavu vo vojenskej základni. Toxická látka Briana našťastie nezmrzačila (ako väčšinu potomkov tejto vojenskej jednotky), ale jeho zdravie bolo chatrné - trpí dedičnou srdcovou vadou, a po celé detstvo mal v tomto ohľade smolu. V trinástich rokoch takmer zomrel. Na základnej škole bol pre rovesníkov "ľahkým cieľom" a preto bol niekoľkokrát šikanovaný.

Brian vyrastal v strachu z prísneho otca, teda bol pripútaný hlavne k matke - alebo skôr ona veľmi silno pripútaná k nemu. Nebolo pre ňu väčšie potešenie než sa starať o svojho syna, a preto mu často hovorila, že je chorý viac, než v skutočnosti bol. Niekedy ho nechávala doma, aj keď nebol dôvod. Stavala okolo neho múr. Brian nemal kamarátov, ale bol veľmi bystrý a mal bujnú fantáziu - vytvoril si teda svojích vlastných imaginarných kamarátov. Boli nimi čarodejníci, hrdinovia z obľubených seriálov a komiksov - tí sa mu nikdy neposmievali a vlastne, ktoré dieťa má takýchto výnimočných priateľov? V piatich rokoch začal navštevovať kresťanskú školu - bol fackovacím panákom pre spolužiakov a narušiteľom pre učitelov. Veril, že videl anjela - a to bolo podľa vyučujúcich rúhanie. Boli proti všetkému, v čo veril. Desili ho nočné mory o apokalypse a príchode antikrista.

Vo veku okolo ôsmich rokov sa prvýkrát stretol so sexom - nie však celkom "bežne." S bratrancom Chadom pri hre na detektíva objavili tajnú vášen ich dedka. Zbierku tej najzvrhlejšiej pornografie a skrinku plnú dámskej bielizne. Schovaní v pivnici sledovali, ako sa starý múž venuje svojej perverznej záľube. A druhá skúsenosť pre Briana bola horšia: zneužil ho jeden starší chlapec zo susedstva. Brian to povedal jeho rodičom a sused bol za trest poslaný k námornictvu. Ten sa ešte pomstil Brianovi tak, že mu otrávil psa.

Túžil chodiť do normálnej školy. A pretože rodičia nechceli, aby prestúpil, našiel si iný spôsob - rozhodol sa správať tak neznesiteľne, že ho z cirkevnej školy vyhodia. Čoskoro sa zámer podaril. Inde však nie je tráva zelenšia a v štátnej škole nebol o nič obľúbenejší než na predchádzajúcej. Mal však jedno šťastie. Našiel si kamaráta Johna, z radov veľkých "bitkárov". Ten mu robil nie len osobnú stráž, ale aj v ňom vzbudil záujem o rockovú hudbu a okultizmus - tajne spolu navštevovali satanistický brloh Johnového staršieho brata. Ich ďaľšim spoločným záujmom boli dievčatá - dokonca tie isté. John nakoniec jednu priviedol do iného stavu a oženil sa s ňou. Od tej doby o ňom Brian už nepočul.

Nechal si narásť dlhé vlasy a zaobstaral si svoje prvé auto. Mal rád literatúru a sám sa pokúšal písať poéziu. Ale jeho najväčšiou vášnou bola rocková hudba - a sám túžil hrať v nejakej kapele. Učenie mu až toľko nešlo, ale za to už sa necítil tak "vyradený" ako predtým. Nie na dlho. Jeho otec dostal dobrú prácu - ale až na Floride. Rodina Warnerových sa teda rozhodla presťahovať. Brian bol od zlosti bez seba.

Na Floride bol Brian úplne osamelý. Návštevoval síce vysokú školu, kde študoval žurnalistiku a divadlo, ale opäť nemal žiadnych kamarátov. Už sa síce nerozprával s vymyslenými postavami, ale namiesto toho sa do krvi rezal tupým vreckovým nožom.

Ale predovšetkým písal. Básne s fantasmagorickými predstavami, morbídne, perverzné poviedky, diela, v ktorých otvorene opovrhoval kresťanstvom. Hoci rozosielal do rôznych časopisov, väčšinou vytlačené neboli. Niekedy však chodil prednášať do undergroundového klubu Squeeze. Tam tiež stretol priateľa, s ktorým sa neskôr začal venovať hudbe. "Hej, tie tvoje básničky nestoja za nič, ale máš dobrý hlas. nechceš založť kapelu?" Spýtal sa ho ten chalan. Napísali spolu nejakú hudbu a básne poslužili ako texty. Zohnali niekoľko hráčov a vymysleli si mená, reprezentujúce dve protikladné zložky tvoriacé celok. Marilyn Manson bol vlastne prvým dielom Briana Warnera. Dobro a zlo. Kráska a zviera. Marilyn a Manson. Brianovi - vlastne Marilynovi - sa splnil sen- Klub Squeeze bol stále hlavným zázemím jeho novej kapely, ktorá bola zámerne štylizovaná tak, aby sa zistilo, koľko vydrží súčasná americká cenzúra.

Život sa zmenil. Marilyn sa stal žurnalistom, písal, robil rozhovory s hudobníkmi, ale po večeroch sám stával na pódiu pred divokým davom. Vo veku dvadsaťjeden rokov sa rozhodol odísť z domu. Jeho matka, ktorá na ňom bola doslovne závislá, ho však nechcela pustiť. Prosby, hrozby, krik, ani rany však neboli nič platné a Manson definitívne prestal byť jej malým Brianom, matka potom každý deň plakala v jeho izbe, než údajne zbadala vo dverách Kristovú siluetu, ktorá naznačovala, že jej syn bude v bezpeči. Nahradila ho laboratórnou krysou menom Marilyn, ktorej neskôr predlžovala život pomocou medicíny.

Manson si našiel dievča menom Teresa, ale občas ju podvádzal s psychický a drogovo závislou tanečnicou z kapely, Nancy. Sám začal s drogami experimentovať. Nancy pôsobila v kapele ako "projekt" pre perverzné a sadomasochistické prvky vystupenie. Nechcela však nič len predvádzať. Bláznivo sa zamilovala do Briana - začala nenávidieť a terorizovať Teresu. Brianovi s Nancy neskôr došla trpezlivosť - zistil, že ju nemôže vystáť a vyhodil ju z kapely. To nezniesla a začala telefonický rušiť ich vystúpenie, vyhrážať sa Brianovi aj Terese a na jednej show rozbila fľašu o hlavu svojej nástupkyne - Mansonovej budúcej priateľky Miss. Marilyn mal už toho dosť. V opojení sa rozhodol Nancy zabiť. S klávesákom POGOM vymysleli spôsob: oheň. Pravdepodobne by boli dnes obaja za mrežami a Nancy po smrti, keby ich v onú chvílu pred jej domom nezastavil akýsi drogový dealer. Keď po chvíli ulicou prefrčali policajné autá, šialený nápad bol zmarený strachom z väzenia. V Brianovej duši, stále ešte trochu detskej, klíčili tie dávno zasiaté neústale zalievané semena cynizmu. V tej noci z nich vyrástla burina, ktorá nikdy nejde ľahko vykoreniť...

Úspech skupiny Marilyn Manson & Spooky Kids rástol a čoskoro sa im dostali ponuky na natočenie albumu. Jeho obal bol zcenzúrovaný a jeho piesne zaručili skupine postavnie "narušiteľov" nielen šoubiznisu. Objavili sa prvé protesty konzervatívcov a bigotných kresťanov, na druhú stranu aj záujem rôznych siekt. Manson dostal titul reverenda cirkvi Satanovej od jej samotného zakladateľa, skorým sa tiež spratelil.

Kapela vydala mini album s remixami, ktoré ich preslávali opäť o niečo viac. Marilyn však chcel niečo iné. Chcel napísať hudbu, ktorá bude jeho vyjadraním voči svetu. Temnu hudbu, ako bola aj jeho duša. Rozhodol sa preto presťahovať do veľmi temného znepokojujúceho mesta na juhu USA - New Orleans.

V New Orleans dochádza k pohybom pôdy, ktoré niekedy neustoja ani mohylovité hroby miestných cintorínov. To sa potom mestom šíri pach smrti a rozkladu. Práve to chcel Manson zachytiť vo svojej hudbe. Nahrávacie štúdio zariadil v dome, kde bola zavraždená Sharon Tateová. Život v New Orleans sa zahmlievaval v drogovom opare. Noci bez spánku, k jedlu LSD a kokaín... Drogy síce pomohli vytvoriť množstvo vízií a nápadov, ale znemožnovali ich uskutočnenie. Dni teda bežali, dávky začali byť potrebné, piesne nepribudali a hroby sa ďalej otvárali. V jednom takom mohol skončiť aj Manson - predávkoval sa totiž koncentrovaným heroínom. Mal šťastie, že prežil. Jeho priateľka Miss potratila. Tieto rany osudu mali jeden pozitívny dôsledok, možno varovaním: Marilynov vypestovaný cynizmus sa začínal pomaly "riediť" ľudskosťou, nepriamo úmerne obsahu drog v jeho tele. Svoje frustrácie sa rozhodol dať do svojho nového albumu Antichrist Superstar, ktorý zostane na samom vrchole jeho tvorby. Tiež sa po mnohých rokoch, znova stretol so svojou rodinou. Svojej matke vyjadril lásku. Vraj to vždy vedela... Nový "Americký antikrist" sa vydal na koncertné turné, krížovú cestu po vypredaných halách, sprevádzanú vyhrážkami smrti od nepriateľov, vedúce na rockové nebo. Revolta, revolta... I tak však raz ustane a zmení sa v komerčný brak. Podľa jeho slov práve táto metamorfóza je témou ďalšieho albumu. Z otrhaného poločloveka sa stál trblietavý androgyn s jasne červenou hrivou. V piesňach sa vysmieval Bohu a aj sám sebe. Prežíval nevyrovnaný, však vašnivý vzťah s Rose McGovan a utápal sa v depresiách. " V dúši máme dieru, ktorú naplníme fetom," speval a dalo sa mu to veriť. Potom prišla rana v podobe obvinenia Mansona ako psychologického vinníka školskeho masakru v Columbine. Bulvár hysterický kričal, len niekoľko serióznych uviedlo, že vrahovia neboli Marilynovými fanúšikmi. Jeho však média sklamali a na dva roky sa zavrel vo svojom dome, odkiaľ skutnočne takmer vôbec nevychádzal. Svojími zážitkami a pocitmi, že bol obeťou ikvizície naplnil nový album a mnoho výtvarných diel. Revolta tu zase bola. Možno posledný záchvev. Jeho ďalšie dielo, projekt "Zlatý vek grotesky", je niečo úplne iné. Hitové piesne. Reklamné akcie. Hlavne téma: vzťahy, Marilyn ztrátil potrebu podkopávať základy morálných dogiem. Našiel si spriaznenú dušu Ditu Von Teese a pripadal si... Áno, pripadal si šťastný. Bohužiaľ nie na dlho. Na veľký komerční úspech si človek zvykne, ale na rozdiel od chemických drog sa nedá len tak kúpiť. Ďaľšie nápady však neprichádzali. Nasytený nemôže písať o hlade. Ako sa búriť proti popkultúre, ak ste jej súčasťou? Uchopiť to z inej strany? Ale to sa od Mansona neočakávalo. Dočasne to vyriešil Výber najväčších hitov. Ako hviezda stúpala, duša sa prepadávala. Manson chcel spáchať samovraždu. Ocitáme sa v súčasnosti, hudobný svet čaká, čo bude ďalej. Nie je to typický hiezdný príbeh? Nech už dopadne akokoľvek, jeho následujúce slová už mu nikto nevezme: "Nakoniec sa staneme tým, proti čomu sme stáli."


Členovia:

Brian Hugh Warner

Twiggy Ramirez

Gil Sharone

Paul Wiley


Bývali členovia:

Madona Wayne Gacy

Mark Chaussee

John 5

Tim Skold

Zim Zum

Daisy Berkowitz

Sara Lee Lucas

Gidget Gein

Olivia Newton Bundy

Tyler Bates


2015The Pale Emperor

2012Born Villain2008TGe High End Of Low2007Eat Me, drink Me2003The Golden Age Of Grotesque2000Holy Wood: In The Shadow Of The Valley Of Death1998Mechanical Animals1996Antichrist Superstar1996Portriait Of An American Family


Kompilácie:

2004Lest We Forget: The Best Of


Live: 

2002Guns God & Government1999God Is In the TV1999The Last Tour On Earth1998Dead to the world


Single a EP: 

1997Remix & Repent1995Smells Like Children


Filmy:

Lost Highway, Fizlové Hajzlové, Let Me Make You Marty, Phantasmagoria, Party Monster, Obeť: Lovec Krvi a doppelthetzZdieľaj článok na facebooku
14 odoberateľov
Darksider96

Občas sa stane, že tu napíšem niečo gramaticky nesprávne, ale to neznamená, že som blbý. Len mám dysgrafiu. Ale keďže veľa čítam, tak sa na mňa už nejako nalepila a viem písať podľa pamäte. Žiaľ keď píšem rýchlo alebo premýšľam viac nad obsahom ako nad gramatikou, tak sa sem tam pozabudnem a napíšem niečo gramaticky nesprávne. Proste dobrá pamäť je výsadou blbých. Múdry človek nemá čas si všetko pamätať. Múdry človek musí vymýšľať :D

Komenty k článku

  1. 1
    Antifunebracka

    31 ročný muž
    joker birdzu

    To si isto nepísal ty, na to je to príliš dobré.