#jún2010-november2017 (je suis Birdz)

V júni 2010 (alebo aspoň tak vraví môj prvý status) som sa registroval na birdz po tom, ako som ho odkukal od sestrinho monitora – bol som zvedavý, čo je to tu zač a aj ja som sa mal z čoho vyplakávať. Môj prvý blog, kde som sa sťažoval na svoju veľmi nízku postavu (preto deficit) prečítalo veľa ľudí a mnohí z nich mi napísali slová povzbudenia, ktoré som ako štrnásťročný a nesebavedomý smutko potreboval počuť. Diky, birdz.

Nepublikoval som veľa ale čítal som snáď všetky blogy, ktoré sem vtedy pribúdali, živo si pamätám na to, ako som vždy čakal na ďalší deň murcatka v Amerike, ďalší Tomášov videoblog „AKO?“ alebo ďalšiu videorecenziu SIMS-u od momo.

Jedného dňa som si začal TS-kovať s istým nickom z môjho okolia, ktorý patril až štyrom ľuďom naraz. Storki, Potomok, Šťuki a Schiza. 4 kamarátky, príležitostné blogerky, ktoré boli z môjho okolia a že niekedy môžeme ísť von. Tak ok.

Stretli sme sa na Schizinej oslave 15. narodenín. Všetci sme mali cca toľko rokov, bol tam alkohol, vznikli spomienky, ktoré trvajú dodnes. Išlo však o niečo viac. Tento quartet mi do života vstúpil cez birdz a už ho neopustil.

Nejdem to znásilňovať, bude musieť stačiť, ak poviem, že celú strednú školu som mal ľudí, ktorým som veril, s ktorými som sa zabával. Strápnili sme sa spolu, navzájom, smiali sme sa zo seba aj jeden z druhého.

Pridala sa k nám Storkina spolužiačka zo strednej školy. Tomuto dievčaťu som zlomil srdce a ona mi za to neskôr...

Nič? Odpustila? Ukázala, že ľudia nemusia byť len kurvy? Každopádne dodnes sme si navzájom veľmi drahí a človek ako ja, ktorý si cení priateľstvá nad zlato, za to nemôže byť dostatočne vďačný. Jej, za veľké srdce. Birdzu, za to, že nás spojil.

Túto skupinu piatich dievčat (počty sa neskôr menili, princíp ostáva) som si nikdy nezaslúžil. Často som bol zlý, neférový, sebecký. A oni pri mne stáli, keď ma trápilo to či ono, dokonca nado mnou nepolámali palicu ani v roku 2013, keď bolo moje nadšené srdce zlomené prvý krát a musel som byť priam neznesiteľný. Nepamätám si, ako som bol na tom predtým s odpúšťaním. Vôbec by som sa nečudoval, keby to boli oni (a ona), kto ma naučil odpúšťať.

Diky, birdz. Diky, Storki, Potomok, Šťuki, Schiza a hlavne Z.

***

Prichádza čas na spomenutie zopár ďalších ľudí.

Veľmi dlho som si tuto (neskôr sme to presunuli na Skype) písal s veľmi zaujímavým človekom. Zoja bola svojská, no ja som ju vždy obdivoval, páčilo sa mi, ako veľmi mala v trubke. Sem-tam sme sa navzájom ťahali z hovien. Zoja si ma zablokovala, keď som v čase referenda za rodinu spomenul, že sa ho plánujem zúčastniť. Zoja sa s homofóbom kamarátiť nechcela. Keď sa na seba pozriem spätne, nedivím sa. Som rád, že som odvtedy dostal rozum (ohľaduplnosť? rešpekt?) – môžem len dúfať, že si ešte niekedy so Zojou napíšeme, ako sa máme.

Bol som neférový a zlý k Lucii, ktorú všetci poznáme. Zachoval som sa ako prvotriedny kok. Odhliadnuc od toho to však bola pekná a relatívne „exciting“ etapa môjho birdz života.

Pokračovala ďalšou babou, ktorej som ?zlomil srdce? Neviem. Viem, že som ju nechal. Ja to asi inak neviem.

Sebecky poviem, že som získal skúsenosti.

***

Ku koncu strednej školy som nevedel, čo so sebou – vedel som akurát tak po anglicky a to bolo všetko. Práve Storki mi prezradila, že existuje prekladateľstvo a tlmočníctvo ako študijný odbor (asi som si robil riadne zlý research) a tak som vďaka nej skončil v Bratislave, za čo som rád.

***

Ako sa birdz menil a vyvíjal, aj ľudia prichádzali a odchádzali. Na jeseň 2015 sa hviezdy zosúladili a dali na pár mesiacov dokopy skvelé zážitky s internetovými strangers. iSketch a skajpovanie hoc aj s 15 neznámymi birdzákmi, hoc aj do neskorej noci. Vtipy, ohováračky, hry, pesničky o chladničkách. Vtedy som na na birdzi cítil výnimočne ako doma.

Tak sa aj stalo, že som sa na pôvodnom birdz skype spoznal s Daškou. Tento príbeh všetci dobre poznáte, dobre možno s výnimkou konca. Neviem, čo o tom chcete počuť, každopádne o tomto tento blog nie je. K téme tohto blogu môžem povedať, že som za posledné dva roky o niečo dospel, o niečo som sa len snažil dospieť. Kto vie, ako by to vyzeralo bez birdzu.

***

A ocitáme sa v novembri 2017, vďaka birdzu študujem niečo, čo ma baví, vďaka birdzu mám ľudí, ktorí ma podporujú, vďaka birdzu mám spomienok až-až.

Nehnevajte sa na mňa ostatní priatelia, ktorých som nespomenul. Boli by sme tu fakt do novembra 2022.

Ja som za tento shitfest vďačný.

A kde by si bol bez birdzu ty?

Zdieľaj článok na facebooku
18 odoberateľov

Komenty k článku

 1. 2
  Ps102

  22 ročný chalan
  Hugh Hefner Birdzu

  (love) hártvórmin
 2. 3
  Warble

  19 ročné dievča

  super clanok :)