Kupujeme kávovar : Časť 3. - Prekvapkávacie a kapsulové kávovary

Tento diel blogu o kávovaroch bude o prekvapkávacích a kapsulových kávovaroch.

K prekvapkávacím kávovarom nieje skoro vôbec o čom kecať. Tam sa výsledok nápojov líši minimálne, ak ste teda zástancom prekvapkávanej kávy, moja rada pre vás znei nasledovne - nájdite si ten najlacnejší, zistite si pre ktorý sú najlacnejšie filtre na kávu a podľa toho kúpte. Kľudne aj TESCO kávovar za 15€, nebude o nič horší ako kávovar renomovanej značky, to mi môžete veriť. Výrobcovia tieto kávovary dosť flákajú takže priplatením si za drahší, určite nebudete mať nič lepšie. To čo pre vás zaváži pri výbere by malo byť to, aký má mať nádoba aj kanvička na kávu objem, ak chcete robiť kávu pre 10 ľudí tak ten najmenší vám logicky stačiť nebude. Dobré je ak je nádobka na vodu vyberateľná, to by som tiež bral pri výbere do úvahy. A to z prostého dôvodu - budete ju môcť vybrať a vyčistiť. Hoci sú to kávovary jednoduché z hľadiska konštrukcie aj obsluhy, treba pamätať na údržbu, aby vám vydržal čo najviac. Údržba obnáša preplachovanie miest zanesených kávou a odvápnenie. Jednotlivých výrobcov rozoberať nejdem, pretože ako som už spomenul, rozdiely sú skoro nulové. Medzi najčastejšie závady patrí prepálené teleso alebo silné zavápnenie.

Kapsulové kávovary sú tak trochu ako politika. Ľudia sa na nich nikdy nevedia dohodnúť. Postrehol som pod prvým blogom že veľa ľudí na ne zdieľa racionálny pohľad ktorý zastávam aj ja - kapsule sú silná záťaž pre životné prostredie. Celkovo kapsuliaky nepovažujem za kávovary, skôr za dáke hračky pre bábiky. Teraz ale poďme od toho že kapsuliaky sú zlo, hoci je to tiež podstatný fakt, pozrime sa na to z pohľadu kávy, či skôr kávopiča.

Konštrukčne sú tieto malé potvory ponesené na pákové kávovary. Majú nádrž na vodu, čerpadlo, niektoré aj prietokomer, potom teleso, nasleduje rozdelovací ventil a tryska ktorá prepichne kapsulu a cez ktorú do nej ide voda. Existujú aj doma plniteľné kapsule, samozrejme neoriginálne, s týmto ale veľké skúsenosti nemám.

Dolce gusto - V kapsuli môže byť obsah ľubovoľného charakteru aj skupenstva, od čoko-nápojov, cez mlieka až po kávu. Na tú kávu si dovolím poukázať, pretože ako zvedavý človek som samozrejme neodolal a viaceré kávové kapsule som otvoril aby som videl čo je dnu. Okrem membrány ktorou prejde prepichovacia ihla, je tam aj skutočná káva. Jemne namletá káva ktorá na moje veľké prekvapenie nebola vôbec taká sračková ako som čakal. Samozrejme to nieje taká kvalita kávy ako pri pákovom alebo automatickom kávovare, ale je to ozajstná káva ktorej niektoré druhy sa aj celkom dajú piť. Tiež vám to spraví aj cremu, pretože pod kávou je druhá membrána a pod ňou sú na dne hroty ktoré prepichnú túto membránu akonahle ihla zvrchu vháňa vodu dnu do kávy a tlak túto membránu tlačí proti hrotom. Potom to pukne a káva vyteká cez miesta prepichnutia von do šálky. Keďže miesta prepichu sú malé štrbinky, tlak ktorý sa vnútri udržiava sa postará o to že sa spraví crema. Čerpadlo čo tento tlak dodáva má 53W, čo je na malú kapsulovú potvoru dosť. Ak sa teda chcete hrať na to že pijete kávu, na začiatok máte "skoro" kávu aj s cremou. A jeden zlý skutok že za každou kávou vyhodíte do koša použitý kúsok kávy a veľa plastu okolo nej.

Kazivosť týchto drobcov je priemerná. Strašne trpia zavápnením, ak ale budete pravidelne odvápňovať a nebudete používať náhrady namiesto kapsúl nescafe dolce gusto, je menšia šanca že vám umrie. Ono tie náhrady kapsúl sú lacnejšie, ale medzi servisákmi sú známe problémy že asi nemajú od výroby dobré zvary , preto hlavne mliečne kapsule povoľujú a po výbuchu vám vytopí celý kávovar mliekom. Okrem toho že to po týždni krásne vonia ako to kysne vnútri, máte bonus v podobe zatopenej a zhorenej elektroniky, čo nieje v pomere k cene gustíka maličkosť. Skoro to isté sa ale stáva aj pri používaní nescafe kapsúl a ľudia si sťažujú že prečo. No preto, že sú nedočkavý. Ono vám gusto po dorobení kávy bliká na červeno, to znamená aby ste vyčkali, kým neprepne na zeleno. A je to práve pre toto. Po dorobení kávy je v kapsuli stále tlak. Ak vy otvoríte hlavu hneď ako dorobíte kávu, ten tlak sa vyberie take kade je to ľahšie - cez otvor po ihle ktorá sa práve vysunula von. Tak vám obsah pod tlakom vyprskne von. A potom máte celý kávovar zasratý, všetko sa lepí a raz vám to zatečie až dnu do elektroniky. Pritom stačí počkať. Mliečne kapsule odporúčam prečkať aj pár sekúnd navyše. Pár krát som sa stretol s tým že ľudia doniesli tohoto drobca že nejde. Po otvorení som zistil že nejde pre odpálenú elektroniku, ale dôvod ma teda dostal. Na tej elektronike bolo uškvarených pár desiatok červených mravcov ktoré jedného dňa vyvolali svojimi upečenými telíčkami skrat. Sranda celkom. Jeden ide za teplom, dostane ranu, pečie sa , kolegovia ho zacítia a idú na pomoc, potom si tam robia všetci grill párty. Asi tak si to predstavujem že to bolo. Aj tieto uživateľské hriechy patria medzi časté, ale mnoho krát je to aj bez príčiny, že elektronika proste zomrie.

Najkazovejším komponentom je teda elektronika, druhé miesto obsadí tesnenie pod nádrž (keď po založení nádrže s vodou preteká od spodu voda). Všeobecne by som ale medzi kapsuliakmi , ak už inak nedáte, odporučil dolce gusto. Určite ale to najlacnejšie, lebo ako v predošlom blogu hovorím, touchscreen vám nevylepší kávu. Najdrahšie gustá majú aj rozdelovač ale telesá a čerpadlá a všetko iné je to isté. Takže ak vychytáte akciu, viac ako 30€ - 40€ za to nedáte, zvyšok si odložte na kapsule, budete to potrebovať. Cena náhradných dielov je relatívne nízka, ak máte ale gusto za 30€ tak v pomere k cene kávovaru nie. Určite ale lacnejšie ako iné.

Tassimo Bosch - Princíp ostáva, telesá sú ale trochu iné, sú to skôr prietokové ohrievače než telesá lebo majú len tenkú vodovodnú trubku obohnanú ohrevnými telesami z obidvoch strán. Ovládanie teploty je inteligentnejšie pretože je priamejší prenos tepla, čítačka kódov vám sama navolí objem vody. Čerpadlo má 27W čo je dosť málo, s tým sa káve už len ťažko priblížite.

Kazivosť je priemerná, hoci až tak netrpia vodným kameňom, odvápňovať tak isto treba pravidelne. Často užívatelia nevyčistia okienko čítačky čiarového kódu, čo znefunkční čítanie aj celý kávovar. Tiež je problém nedočkavosť, skoré otvorenie, vyprsknutie, čo je príčinou problému čítačky. Medzi najčastejšie komponenty pokazené bez viny uživateľa patrí čítačka , elektronika, ventil prepadu. Cena náhradných dielov je dosť vysoká. Len za elektroniku dáte toľko čo za celý kávovar. Čítačka kódov stojí podobne. V akcii je cena okolo 40€, tak isto sa neoplatí priplácať za nezmysly.

Nespresso - podobne ako dva predošlé, aj tento má vnútri to isté. Zaujímavosťou je že nespresso kávovary používajú narozdiel od tých dvoch hore, čerpadlá o výkone 60-70W. To je až zbytočne veľa, hoci má to svoj význam. Tie kapsule sú totiž asi polovičnej veľkosti proti ostatným, káva dnu je veľm na jemno namletá. Preto treba veľký tlak ktorý to dokáže pretlačiť. Osobne mi to príde ako hlúposť, kompenzovať množstvo kávy jej jemnejším namletím, hoci je to logicky pochopiteľné, že vyťažiteľnosť kávy je tým pádom väčšia, no tej kávy je proste málo, pri väčšej káve cítiť že chuť sa úplne stráca. Nespresso kávovary sú určené výhradne na espresso, čomu zodpovedá jednak konštrukcia - pod výpusť nedáte viac ako nízku espresso šálku , aj kapsule sú jedine kávové, rozdiely sú iba v druhoch káv.

Kazivosť je tiež priemerná, pre silné čerpadlo sa medzi najčastejšie závady radí únik vody alebo pretrhnutie hadice. Najčastejšie voda uniká z popod kapsule, pomôže len výmena celého mechanizmu, čo je oprava drahá jak hovado. Cena náhradných dielov je vyšší priemer, ich dostupnosť je hlavne pre staršie modely horšia, cena nového kávovaru je od 50€ vyššie. Videl som aj nespresso ktoré má parný okruh pre cappuccino a vyššiu výpusť, ale to už stálo okolo 250€, čo dať za kapsulový kávovar mi príde ako absencia chromozómu. Celkovo sú tieto kávovary zamierené na "kávičkárov", ale osobne si  myslím že každý kto chce piť ozajstnú kávu, si toto nekúpi. Asi som len zakomplexovaný ale proste sa mi nepáčia.

Takže záverom ani neviem čo dodať. Možno niečo doplním, budem rád ak budete zvedaví a podnecujúci. Nabudúce o pákových a potom hurá automatika !
Zdieľaj článok na facebooku
124 odoberateľov

Komenty k článku

 1. 1
  Toniesom

  hrá sa, že má 2 roky

  Super napísané (thumbs)
 2. 2
  Antifunebracka

  30 ročný muž
  sefcovic birdzu

  Dobre píšeš, kua. Mňa by zaujímalo, či sú kurvítka mýtus abo real :D
 3. 3
  Depropex

  27 ročný muž
  Už nikto

  @antifunebracka jasne ze real :D
  ked vyrobcovia davaju na dosku elektroniky hlavny kondenzator (elektrolyt - ktory je citlivy na teplo) hned pri zdroj tepla ktory ho pekne prazi aby dlho nevydrzal ... :D proste zalezi co vyrobca chce aby sa kazilo. Ci cele zariadenie alebo len diel. Ak chce aby sa kazila elektronika, spravi to s kondenzatorom alebo inak poddimenzuju nejaku suciastku. To iste sa da aj mechanicky, poddimenzujes suciastku a niekedy odchadzaju uz v zaruke, alebo tesne po nej. Ak odide v zaruke vymeni sa za rovnaky smejd a vyrobok vydrzi nie 2 ale 3 roky lebo kurvitko je nove ... ale 4 roky ti to vydrzi len pre chybu vo vyrobe, take ziadny vyrobca nechce :D
 4. 4
  Antifunebracka

  30 ročný muž
  sefcovic birdzu

  To sú zmrdi :D Ale toto sú taká zaujímavé veci, maš tip na ďalšiu sériu blogov: ako výrobcovia kurvia svoje diela :D
 5. 5
  Depropex

  27 ročný muž
  Už nikto

  @antifunebracka keby som sa nebal ze mi niekto zacne robit bububu, vedel by som pisat knihy o tom co dneska vyrobcovia robia. Najviac ti "renomovani" :)

  keby ludia vedeli.... :)
 6. 6
  Antifunebracka

  30 ročný muž
  sefcovic birdzu

  PÍŠ TO! :) Tu ti nič nehrozí, tento portál je v zabudnutom rohu internetu, príp. aj z nejakého fejku ale OMG spíš to! :)
 7. 7
  Depropex

  27 ročný muž
  Už nikto

  @antifunebracka nie nie, to mi za to male riziko nestoji :D az budem tak zahojeny ze si budem moct dovolit dobreho pravnika, potom budem ohovarat :D

  staci nebyt sprosty a nekupovat si tie drahsie znacky, drahsie modely....

  a staci vediet ze jedine co by som si ja kupil je :
  ak panvica tak Tefal
  ak žehlička tak Rowenta alebo Tefal
  ak vysávač tak zelmer už prestal dovážať ale boli top, tiež elektrolux a AEG je top aj v iných spotrebičoch
  ak kávovar tak čítať blog :D
  a ak niečo iné ako napr. práčka, sušička, tak elektrolux, whirlpool, gorenje....

  ale tých čo som nespomenul ani zadarmo....

  najvacsi omyl ludi je ze si kupia drahsie lebo je to vraj lepsie a veria tomu co nakecia predajca....
 8. 8
  Antifunebracka

  30 ročný muž
  sefcovic birdzu

  Mne by sa hodilo vedieť, aká TV skôr :D A vysávač je zlý, keď mám robotický? :D Budeš písať aj o ostatných výrobkoch? Každopádne nik ťa nebude žalovať, ani nemá začo, keď píšeš fakty, to ti garantujem
 9. 9
  Antifunebracka

  30 ročný muž
  sefcovic birdzu

  mám štátnice z práva :D
 10. 10
  Depropex

  27 ročný muž
  Už nikto

  @antifunebracka ja by som kupil panasonic alebo LG.

  asi by som chcel ale na rovinu - uz na tieto blogy ledva mam cas :D

  ja viem ale zatial som opatrny :D