o vysokej škole

Dnes je pekný večer, tak som sa rozhodla trochu (ne)rozvíriť vody birdzu svojim blogom o štúdiu. Vlastne je to dosť nudný blog, určite by ste si podobné žvásty prečítali na hocijakom startitup-e a podobných paškviloch. Dokonca sa musím priznať, že som sa nudila už keď som ho písala :D Vedie ma k tomu aj fakt, že sa mi v informačnom systéme prepol status zo študenta druhého semestra na študenta tretieho semestra, čo v praxi znamená, že som úspešne ukončila prvý ročník (síce budem skúškovať do konca septembra, ale splnila som aj tak podmienky pre zápis do ďalšieho). 

Keby to niekomu uniklo (čo pochybujem, ale pre istotu), študujem na Masarykovej univerzite v Brne odbor Mediálne štúdia a žurnalistika (hlavný odbor) a Sociálna antropológia (vedľajší odbor). Som si vedomá faktu, že s takýmito odbormi som bez praxe a niečoho navyše v podstate neuplatniteľná, preto hľadám možnosti, ako byť pre potencionálneho zamestnávateľa atraktívny uchádzač. Samozrejme, počítam s tým, že viac ako 1 000 eur zarábať nikdy nebudem, s tým som sa zmierila už dávno a nejako mi to žily netrhá. 

Štúdium ma baví. To je podľa mňa to hlavné, podľa čoho sa máte pri štúdiu rozhodovať. Pravdepodobne nikdy nebudete dobrý informatik, keď vás baví maľovať a nikdy nebudete dobrý lekár, keď ste posadnutý históriou. A je úplne jedno, že vám mesačne pristane na účte aj viac ako 2 000 eur (čo je podľa mňa veľmi výnimočné, keďže vo svojom odbore nebudete mať motiváciou sa posúvať vpred a dodatočne sa vzdelávať). 

Asi druhý podstatný faktor je lokalita. Ak chcem ísť domov, cestujem kľudne občas aj 12 hodín, lebo z Brna do môjho rodného mesta je to diaľka. Na druhej strane však vďaka mestu, v ktorom žijem dokážem fungovať 100 percent na vlastné náklady, občas aj niekam vycestovať, čo by sa mi asi ako študentke v Prešove nepodarilo. Pár bývalých spolužiakov samozrejme ostalo na východe, no okrem špedičných firiem aka scientologických svätyniach sa nikto popri štúdiu nikde nezamestnal. 

No a môj najobľúbenejší faktor - snažím sa využíť všetko, čo mi škola ponúka. Nie som celkom úprimne študijny typ, moje známky sú skôr meh, ale idem na Erasmus (a to už som celkom na seba nasratá, že IBA do Portugalska, keď som mohla ísť do Vietnamu. Alebo do Gruzínska. Alebo na Nový Zéland), a popri tom pozerám, či by som nemohla povinnú prax absolvovať v rumunskom medzinárodnom rádiu. K takýmto možnostiam sa ako nie-študent podľa mňa nedostanete. Okrem toho, rada samú seba vytrhávam z komfortnej zóny, čo doteraz znamenalo: spánok na 15tke izbe v Londýne, chytanie rýb pri rybníku v Bánovciach nad Bebravou (tam som zistila, že nenávidím chytanie rýb) a pod. a keďže som už dlho nebola v nejakej nie-príliš-pohodlnej situácií, štúdium v Portugalsku v jazyku, v ktorom neviem ani ceknúť, mi prišlo ako dobrý nápad. 

Inak, ak rozmýšľate nad Masarykovou univerzitou a rovno aj nad Fakultou sociálnych studií, odporúčam všetkými 20 prstami. Štúdium je veľmi praktické, napríklad celý semester som nerobila nič iné, len každý týždeň odovzdávala práce na spravodajstvo, alebo publicistiku, točila na video ostatných, točila na video sama seba, a ak náhodou som mala voľno, tak som si napísala nejakú esej. V komentári prikladám youtube link, s mojou úžasnou reportážou z Budapešti, ktora zožala taký úspech na predmete, že mi vyučujúci dal zápočet :D 
Zdieľaj článok na facebooku
29 odoberateľov
Feelagain

energy vampire

Komenty k článku

 1. 1
  Feelagain

  23 ročné dievča
  based in Brno

  https://youtu.be/pPbx8ZT-k4Q
 2. 2
  Etelnair

  12 ročný chlapec
  vie čo je to zarobiť na zahraničný voz

  *potencialneho
 3. 3
  Plavam_zivotom

  25 ročná žena

  Na tom videu by som sa dívala na začiatku do kamery nabudúce, trochu divne to vyzeralo, že tak do boku si sa pozerala...
 4. 4
  Feelagain

  23 ročné dievča
  based in Brno

  @plavam_zivotom to bolo zadanie, oproti mne mal byt reporter, ktoreho sice nevidno, ale mal byt tam :D
 5. 5
  Plavam_zivotom

  25 ročná žena

  @feelagain Ahááá potom chápem už :D
 6. 6
  Saddath

  30 ročná žena

  Samozrejme, počítam s tým, že viac ako 1 000 eur zarábať nikdy nebudem, s tým som sa zmierila už dávno a nejako mi to žily netrhá.... To nie je myslene vazne, ci?
 7. 7
  Feelagain

  23 ročné dievča
  based in Brno

  @saddath jop, je :) nastupny plat novinara je 900 eur, ucitel, co by sa mi mozno tiez celkom pacilo je priblizne rovnako na tom (a aj po 20 rokoch a vsetkych atestacnych skuskach mas v hrubom 1100 eur). Statna sprava nie je na tom o nic lepsie.

  Takze ano, pokial nechcem ist do korporatu, co nechcem, tak mi nic ine neostava, len sa s tym zmierit :)
 8. 8
  Saddath

  30 ročná žena

  Tak je super, ze to vidis tak ako to je, ale tak nenechaj sa tym limitovat....niekde treba zacat. Moja mama je ucitelka a na to kde zije zaraba velmi dobre. Sice ma 2 vs a robi vselijake ine biznisi..ale aj tak. Robi to co miluje a ma z toho lepsi kes jak v korporate....
 9. 9
  Ssnehulienka

  25 ročná žena
  Dolný Kubín

  @feelagain s tou mzdou sa urcite takto nezaskatulkuj, nevidim dovod preco by si do par rokov nezarabala cez 1000, fakt. Jasne, nie je to extra lukrativny odbor, ale minimalne v bratislave by s snad ani pod 1000 nesla. A s tou statnou spravou je to velmi zavadzajuce, lebo sice existuju tabulkove platy, ale tiez existuje mozny 100%ny osobny priplatok, o ktorom rozhoduje tvoj nadriadeny. Takze to velmi celu vec skresluje, lebo bezne sa stava, ze ihned dostanes cast priplatku s nastupom na poziciu, alebo po par mesiacoch.
 10. 10
  Ssnehulienka

  25 ročná žena
  Dolný Kubín

  a to portugalsko silno zavidim. a super krok ten erazmus, doteraz sa tlapkam po pleci ze som sa hecla ist
 11. 11
  Outsider

  24 ročný chalan
  nepodstatné

  @1 cringe