Fórum pridal Labut2, 10. 7. 2017 17:44 do kategórie Peniaze. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

2. pilier

0
Labut2

hrá sa, že má 0 rokov

Vyzná sa niekto do 2. dôchodkového piliera? Oplatí sa to? V ktorej banke je najlepšie si ho dať spraviť? Nemalo by to dôchodok vždy zvýšiť? Ako je možné, že ho v niektorých bankách dokáže aj znížiť? -podľa https://www.financnykompas.sk/dochodok-2-pilier
Odozva

Názory k téme

1. 1
    Vlado905

23 ročný chalan
    Bratislava

no určite sa to oplatí viac ako prvý pilier...
    ty investuješ do podielových fondov... to je trošku nadlho vysvetľovať...
    ale bežne sa robí, že investície delíš do rôznych fondov
    v princípe existujú akokeby tieto 3 základné:
    konzervatívne fondy (garantované)... tu máš malý úrok, ale banka garantuje, že ho budeš mať, lebo ak budú fondy stratové, ona z vlastného vrecka ti zaplatí ten úrok
    dlhopisné fondy .. investuješ do dlhopisov, napríklad si predstav, že požičiaš peniaze nejakému štátu a ten ti ich spláca... je malá šanca, že štát skrachuje, teda je vysoká šanca, že peniaze dostaneš s úrokom... ale ak by náhodou veľa štátov zbankrotovalo, tak sa môže stať že budeš v strate (vysokonepravdepodobné)
    akciové fondy ... investuje sa do nákupu akcií (vlasníckeho podielu) vo firmách... veľké zvýhodnenie, ale veľké riziku....
    a existuje veľa konkrétnych fondov, lebo môžeš kupovať dlhopisy a akcie v rôznych geografických oblastiach (európske trhy, ázijské trhy...) alebo rôzne typy akcií (nerasty, ropa, akcie veľkých korporácií - google, apple)... atď

ono by ti mal poradiť poradca v konkrétnej d.s.s. že ako rozdeliť peniaze a kam... ale vo všeobecnosti sa to robí tak, že keď máš ďaleko do dôchodku, tak sa investuje do rizikovejších, lebo za cca 30 sa očakáva že určite zisk prerastie straty pri poklesoch trhov... a keď sa blíži dôchodkový vek, tak sa viac investuje do garantovaných fondov, aby prípadný náhly pokles trhov ti neohrozil dôchodok.....
  2. 2
    Labut2

hrá sa, že má 0 rokov

@vlado905 díky, už mi je to trocha jasnejšie. Stále ale nechápem, prečo na tej stránke ktorú som poslal ukazuje u tých garantovaných fondov (s nižším výnosom) je oproti 1. pilieru nižší dôchodok. Myslel som, že nech je ten 2. pilier akokoľvek rizikový, vždy tam bude aspoň nejaký zisk, pretože do fondov nedávam zo svojich peňazí ale z peňazí, ktoré by v 1. pilieri šli zdravotnej poisťovni.
  3. 3
    Labut2

hrá sa, že má 0 rokov

A to, že sú garantované by podľa mňa malo znamenať, že tam pre mňa určite bude kladný výnos, aj keď menší. Alebo to chápem zle?
  4. 4
    Kakofonicka

26 ročná žena
    Wonderland

vsak ale druhy pilier je iba prilepsenie k prvemu pilieru, tzn. ze aj keby si investoval iba do garantovaneho fondu (co fakt neodporucam az kym nemusis kvoli veku), tak realne nikdy nebudes mat dochodok nizsi ako iba v prvom pilieri, kedze budes mat prvy pilier + druhy pilier..
  5. 5
    Vlado905

23 ročný chalan
    Bratislava

@labut2
    1) práveže garantované nie sú rizikové a neviem prečo je to na tej stránke tak :D možno je to príliš krátka doba a sú výnosné až pri 20+ rokoch ... asi je najlepšie sa opýtať niekoho zbehlejšieho ako ja...
    2) no ak by si investoval všetko do ropy a ropa by padla, tak určite budeš mať menej ako v I. piliery... ale práve na to funguje to rozloženie peňazí do rôznych fondov...
    3) asi máš a mysli sociálnu poisťovňu... zdravotná s tým nemá nič spoločné...
  6. 6
    Labut2

hrá sa, že má 0 rokov

@Kakofonicka tak to aj ja chápem, ale tá stránka hovorí niečo iné, tak neviem
    @vlado905
    1) no práve aj keď som dal od nižšieho veku, vždy sú tam mínusové
    2) to je dobrý poznatok, díky
    3) áno sociálnu:)
  7. 7
    Kakofonicka

26 ročná žena
    Wonderland

@vlado905 nemoze investovat vsetko do rizikovych fondov, zo zakona musi investovat vzdy urcite percento do garantovaneho fondu, ale aj keby platila logika, ktoru si napisal, tak nebude mat mensi dochodok, ako keby si sporil iba v 1.pilieri, lebo aj keby teoreticky mohol stratit vsetko, co ma v 2. pilieri, tak 1.pilier mu vzdy ostava, cize on nikdy nic neprerobi, kedze 1.pilier ma vzdy, furt aj keby neviem co - teda za predpokladu, ze stat ma na vyplacanie dochodkov peniaze..