Fórum pridal Anonym356, 13. 11. 2017 11:00 do kategórie Peniaze. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

700 € je veľa???

0
Anonym356

22 ročný chalan

Podľa ministra práce je 700 € pre opatrovateľky príliš veľa. Čo si o tom myslíte? Podľa mňa by mal aj obyčajný robotník dostávať minimálne 1000 € aby sám vyžil pri našich "skvelých" cenách bývania, potravy atď... celé zle tento skurvený systém...
Odozva

Názory k téme

1. 1
    Lukaso121

26 ročný muž
    Nitra

tak v nemecku za prenajom byva aj okolo 1000eur ,asi by z dvoch 500eurovych platov nikto nevyzil , moc to neprehanaj s cenami byvania
  2. 2
    Plavam_zivotom

22 ročné dievča
    Bratislava

@lukaso121 a na Slovensku to je ako? Už v pojebanej Trnave za nájom trojizového bytu pýtajú 600-700€ , v Bratislave v centre aj 1000€
  3. 3
    Obsession

hrá sa, že má 1 rok
    Tam kde lisky davaju dobru noc

@lukaso121 ale no ..nemiesaj hrusky s jablkami :) chces napisat ze v nemecku sa zarobi len tak malo ako u nas :D ?
  4. 4
    Loveillumination

23 ročné dievča

@lukaso121 ja som v nemecku v dome za 800 mesacne a predtym som bola v meste blizko centra za 600 s tym, ze mi este z uradu doplacali k podnajmu 200 :D mne je tak vtipno z toho ako tu ludia pisu "v nemecku je hamburger 80 eur a garzonka 3 miliony eur takze tie platy su uplne primerane" lul, v bratislave som nebola ani v jednom jedinom podnajme lacnejsom ako v nemecku
  5. 5
    Teal

hrá sa, že má 0 rokov
    ešte som sa nenarodil

@1 ten komentár ako nadväzuje na jeho otázku?
  6. 6
    Riddler

24 ročný chalan
    Martin

Minister práce je asociálny demokrat, na jeho reči sa vyser.
  7. 7
    Rogin

28 ročný muž
    Nové Zámky

1000 e by mal zarabat kazdy slovak...to je minimum aby si clovek mohol dovolit ako taky dostojny zivot...ja, ako obchodny zastupca zarabam od 680-720e mesacne v cistom...neviem si predstavit ze preco by mala opatrovatelka zarabat viac...no pravda je taka, ze tak ci tak je to malo :(
  8. 8
    Bludiacient

hrá sa, že má 1 rok
    mapy, žijem prstom na mapách

1000€ v čistom by mal byť základný príjem pre všetkých pracujúcich 8hod denne resp. 40hod/týždenne, pri súčasných cenách

akože mám kolegyne čo robia štandardne, aj denne aj nočné smeny, a nemajú ani 500€ v čistom (videl som ich pásky) a tiež to je v podstate robotnícka práca, ako žijú a čo dávajú detom... velmi smutné

akože na jednej strane v bratiske máte vily za 2M€ a sú ich stovky, na druhej strane bežní ludia majú 600€ netto a sú radi
  9. 9
    Tomas

týpek, čo založil BIRDZ
    Bratislava

@anonym356 v tejto krajine sú vysoké dane a nenažratí politici. Problém nie je v platoch, ale v tom, ako všetci sú zdieraní daňami a odvodmi. Polovica toho, čo zarobíte ide štátu + ešte všeliake ďalšie dane ako DPH platíte potom z toho zvyšku. Problém nie je, či 700 Eur je veľa alebo málo pre opatrovateľku. Problém je, že je tu banda vypasených Richterov (politikov), ktorí vám ukradnú polovicu z toho, čo zarobíte formou daní a všeliakých poplatkou + ešte DPH, a napriek tomu je tu bordel a nič tu poriadne nefunguje.
  10. 10
    Alex458

20 ročné dievča
    ♥Hogwarts♥

Ja by som sa toho inteligentného ministra opýtala, čo si pod pojmom opatrovateľka predstavuje. Tie ženy (aspoň tie, ktoré poznám a som o nich počula) to maju fakt ťažké. 24/7 sa starajú o pacienta, niekedy, keď je na tom ťažšie im utierajú zadky a všetko a popritom sa musia usmievať, pretože pracujú s ľudmi.
    Ale tak zase, páni ministri si žijú v bavlke obklopení luxusom, načo sa vôbec zamýšľať o bežných ľudoch, však? Smutné..
  11. 11
    Loveillumination

23 ročné dievča

@4 a este chcem dodat, ze je UPLNE BEZNE mat plat okolo 500e, robit jak kkt a nevediet z vyplaty ani zaplatit podnajom kde nebyvaju dalsi 3 ludia alebo je vacsi jak 10m2 a PRIEMERNA MZDA na slovensku je pod 1000e, pricom v nemecku dostanes MINIMALNE 1450e a priemerna mzda je 4000e, ked si zaplatis 500-600 eur podnajom hocijak ti zostane 800-900 k zivotu minimalne takze o com sa vobec rozpravame lol
  12. 12
    Tomias

hrá sa, že má 0 rokov
    v raji

Presne to co napisal @tomas ,
    A preto som sal v roku 2018 (!!!) vypoved v praci :D ..
    Kym tvoja cena prace je 1300, tak k vyplate dostanes 670 a z tej vyplaty kupujes rozne veci kde platis zase dane... Toto je zle, nie ze mas plat len 700€
  13. 13
    Torpedo08

26 ročný muž
    kOkOtOvO

Je zbytocne sa o tom vobec bavit jasne ze to neni vela ale minister prace je hnusny hajzel nic ine
  14. 14
    Lukaso121

26 ročný muž
    Nitra

@Obsession

len som tym chcel povedat ze v nemecku nemozu mat platy 500 euro ale 2500 aby platili najomne okolo 1000e , maju vyssie ceny sluzieb.Cize len sa obuvam do @0 s odsekom zle ceny byvania potravin a skurveny system.

@Loveillumination aj ja som bol v nemecku za 400e jednoizbovy mimo mesto ja netrvdim ze sa mame horsie ,sme priblizne narovnako

@Plavam_zivotom ale smrtelnici ako mi nechodia do takych centra bratisky a luxuse v trnave

@teal a tvoj?
  15. 15
    Atropabelladona

hrá sa, že má 1 rok

podľa mňa nejde ani tak o sumu, ako o pomer platy-ceny alebo porovnanie platov v jednotlivých odvetviach. neviem, či sú tie sumy v hrubom alebo v čistom. ja sa na to pozerám z perspektívy farmaceuta. priemerný hrubý mesačný plat pre slovenských farmaceutov je 1 130 EUR. z tohoto hľadiska je nemysliteľné, aby robotník zarábal 1000. chápem Tvoj uhol pohľadu - aby človek na Slovensku slušne vyžil potrebuje aspoň tých 1000 eur.. no nemožno pridávať len jednému, pretože jednotlivé profesie si nie sú rovné. človek, ktorý nemá ani maturitu nemôže zarábať ako niekto, kto ukončil VŠ. dá sa tu samozrejme napísať milión argumentov o tom, kto pracuje tvrdšie, ťažšie, dlhšie..
  16. 16
    James98

29 ročný muž
    Bratislava

@tomas Naopak - problém je práve v zárobkoch. zamestnanec dostane v skutočnosti len mizernú časť toho, čo zamestnávateľovi svojou prácou prinesie. Na to existuje jednoduchá rovnica - zárobok je cenou práce, ktorú zamestnávateľ vypláca zamestnancovi za to, že preňho obetuje nejaký svoj čas (ktorý by mohol teoreticky využiť inak). Takže cena práce je z pohľadu zamestnávateľa len ďalší z nákladov. Pri výrobe nejakého produktu platí, že sa ráta s celkovými výrobnými nákladmi - to znamená kolko stojí materiál, ktorý bude použitý na daný výrobok, amortizácia výrobných prostriedkov atď. + zárobok zamestnanca. V konečnom dôsledku ale platí, že bežný zamestnanec za 8,5 hodiny práce vyprodukuje pre zamestnanca vždy väčšiu hodnotu ako zarobí. Svoju mzdu si odrobí dajme tomu za 4 hodiny a ďalšie 4 hodiny pracuje len na zisk zamestnávateľa (30 min je obed :) Je to veľmi zjednodušený prístup, ale v skutočnosti je to tak, že konečné mzdy sú veľmi nespravodlivé. Zamestnanec s platom 800 eur je schopný za mesiac vyprodukovať dajme tomu 20 - tisícový čistý zisk (to znamená odrátanie primárnych nákladov a amortizácie) pre zamestnávateľa. V spravodlivom systéme by sa rátalo s tým, že zamestnávateľ ako vlastník nápadu a kapitálu si z týchto abstraktných čistých 20 - tisícok ponechá tak 50% a 50% poskytne zamestnancovi. Vtedy môžme hovoriť o dajme tomu spravodlivom systéme. Výhovorky na dane a spravovanie štátu sú stále len výhovorkami tých najbohatších, lebo chcú mať ešte viac ako majú teraz. Slovensko naopak patrí ku krajinám, kde sú dane ešte relatívne nízke (čo sa týka priamych daní) - no určite sú enormne nízke v porovnaní s takým francúzskom. Čo sa týka výšky nepriamych daní (DPH) tak v tom v rámci Európy na úplnom priemere, až by som povedal, že naša DPH je veľmi nízka napr. v porovnaní s takým Maďarskom, Chorvátskom atď. No a Francúzi sa rovnako sťažujú na "nefunkčný štát" aj so svojim obrovským zdanením :)
  17. 17
    Prasaman

hrá sa, že má 1 rok
    lolifukovo

no že pán minister môže fetovať aj naďalej, ale nech už radšej nepije
  18. 18
    Labut2

hrá sa, že má 0 rokov

sa mi vidi ako vsetci mudrujete a pritom ste aj tak na smiech, kedze miesate ciste mzdy s hrubymi :D #birdz
  19. 19
    H8r

23 ročný chalan
    Žižkaperk

@james98 Ak je chudoba ľudí na Slovensku skutočne vinou lakomých zamestnávateľov bažiacich po nespravodlivo vysokých ziskoch, tak dúfam, že vieš čo máš robiť. Založ firmu, urob ju úspešnou a vyplácaj svojim zamestnancom také mzdy, aké si podľa teba vykorisťovaný proletariát zaslúži.
  20. 20
    James98

29 ročný muž
    Bratislava

@h8r Neurobil by som to - a to z ďalšieho dôvodu - viacero teoretikov upozorňuje na vzťahy Pracujúci - Zamestnávateľ, a označuje ich za nedemokratické. Akoby sme žili v (liberálno) demokratických štátoch, ale akonáhle prekročíš prach súkromnej firmy, musíš sa podriadiť totalitnému zriadeniu. Samozrejme, že ak máš to štastie, že si muž (ženy sú znevýhodnené) s výborným vzdelaním (na ktoré nie každý má), s vrodenými talentom (s ktorým si sa narodil) a ešte aj v regióne, v ktorom máš široký výber voľby zamestnania, jednoducho sa zodvihneš a nájdeš si iné miesto ak sa ti nepáči. Ale väčšina takú možnosť nemá, tak toleruje autoritárske správanie majiteľa kapitálu. A nie každý môže byť vlastníkom kapitálu. Prečo by mal o tebe rozhodovať človek, ktorý je ti v rámci demokratickej občianskej spoločnosti politicky vyrovnaný? V podstate 8,9,10,11,12 hodín tráviš v rámci demokratického štátu v nedemokratickom prostredí - pričom značnú časť tejto dobry pracuješ zdarma (na majiteľa firmy). Alternatívnou formou je potom družstevné vlastníctvo, ktoré obsahuje nielen prvky férovosti, ale rovnako aj prvky demokratickosti. Aj keby 1 alebo hned 10 vlastníkov vyplácalo férový mzdy, čo by to spravilo s celým systémom? Nič - treba systém zreformovať.
  21. 21
    Hetfield

33 ročný muž
    Pakáreň

Richter je kokot ktorý za svoj život dokázal velké hovno ak teda nerátame to že vie komu sa kedy treba strčiť do riti,spravil si večernú maturitu,potom akože chodil na univerzitu ale už si akosi nepamata o čom písal diplomovku a teraz sa hrá na ministra
  22. 22
    Hetfield

33 ročný muž
    Pakáreň

@loveillumination no ved a v tom presne je tá tragédia že ceny(minimálne za potraviny) sú tam porovnatelné s našimi
  23. 23
    Hetfield

33 ročný muž
    Pakáreň

alebo dokonca nižšie
  24. 24
    Hetfield

33 ročný muž
    Pakáreň

@atropabelladona ako pre ktorých farmaceutov,v pharma firmách majú platy o dost vyššie
  25. 26
    Loveillumination

23 ročné dievča

@hetfield potraviny, ktore nakupujem ja su tu lacnejsie a drogeria tiez, takze vlastne v nemecku mi staci mensi rozpocet ako na slovensku :D
  26. 27
    H8r

23 ročný chalan
    Žižkaperk

@james98 Základné, stredné aj vysokoškolské vzdelanie je na Slovensku hradené štátom, takže či a akého druhu ho človek získa je z väčšej časti dané jeho vlastným rozhodnutím. Vrodený talent je takisto preceňovaný a v skutočnosti ako akási zadarmo vstupenka do lepšej budúcnosti, ako dokazujú výskumy, v podstate neexistuje. A ak sa dokázali zodvihnúť a odísť naši prastarí rodičia, ktorí sa na začiatku 20. storočia po státisícoch vydávali za lepšími zajtrajškami až cez Atlantik do Pennsylvánie či Ohia nevediac, čo ich tam čaká, tak by nepochybne aspoň niečoho podobného, hoc' diametrálne jednoduchšieho, mali byť (aj sú) analogicky schopní aj ich súdobí rovesníci (majúc dnes ďaleko lepšie podmienky).
    Zo všetkého najsmutnejšie však na tom všetkom je aj tak to, ako ideológovia tvojho strihu nechápu, že byť zamestnávateľom znamená niesť ďaleko väčšiu zodpovednosť a riziko ako radový zamestnanec, že väčšine z nich ich fungujúce firmy nepadli z neba, ale obetovali im obrovské množstvo času a že nebyť ich, tak by mnohí tí "zamestnanci, čo na nich pracujú zdarma" boli na úrade práce.
  27. 28
    Mayo911

25 ročný muž
    Rainbow

že je to kokot. za tú únavnú hlušinu hlavne v domovoch by to bolo aj málo. ale toľko minimálne by mali zarábať všetci. najviac super ale na tom si keď sa chceš starať o chorého člena rodiny, dostaneš piču.
  28. 29
    James98

29 ročný muž
    Bratislava

@h8r Druhá možnosť je, že nemuseli pohnúť ani prstom a majetky či firmy zdedili - alebo sú ojebávači, ktorí prejdú aj cez mrtvoly. Takýmto globálnym mega úspešným ojebávačom bol napr. Ray Kroc, ktorý McDonald až vydieračským a vyhrážačským spôsobom získal od bratov McDonaldovcov. Neverím obrazu podstivého podnikateľa, ktorý od rána do večera maká a drží si morálny štandart - pritom ostatní čo také niečo nedokázali sú nuly. Alebo čo spravila napr. taká Paris Hilton, že sa stala dedičkou obrovského impéria? Raz jej to bude patriť, pritom to za ňu budú riadiť najatí manažéri. Už teraz rozjebáva milióny vo veľkom - pritom je možné, že aj ten jej dedko možno dostal nejaký dobrý kapitál, alebo určite niekoho strhol, zničil, poškodil. To sú ideálne vzory - ona sa dobre narodí - a za mesiac minie toľko, čo by uživilo menší Africký štát (teda minimálne primerane nakrmilo jeho obyvatelov). Vysvetli to tým deťom, ktoré po tisíckach umierajú na hlad, že toto je spravidlá a demokratická forma spoločenského usporiadania, lebo vlastníctvo stojí nad životmi.
  29. 30
    Atropabelladona

hrá sa, že má 1 rok

@hetfield mnohí sa majú nadpriemerne, to je pravda. ja som to porovnávala s informáciami od ľudí, s ktorými som sa stretla počas školy, praxe a tá priemerná suma je z internetu. väčšinou sa skloňovali sumy od 500 do 800 v čistom. takmer nikto o tom nechcel hovoriť otvorene, väčšina mala tendenciu zahmlievať, takže je to len približné. no podľa mňa je nemysliteľné, aby opatrovateľka zarábala toľko ako farmaceut v lekárni. tým nechcem zhadzovať ich prácu, v mnohých prípadoch je určite náročnejšia ako práca farmaceuta za pokladňou. ale ak všetci ľudia budú zarábať rovnako, čo ich potom bude motivovať?
  30. 31
    Rogin

28 ročný muž
    Nové Zámky

@james98 suhlasim stebou
  31. 32
    Rogin

28 ročný muž
    Nové Zámky

@atropabelladona aj stebou suhlasim
  32. 33
    Tomas

týpek, čo založil BIRDZ
    Bratislava

@james98 to si si vycucal z prsta.

Po prvé, to, že má zamestnanec DOSTÁVA nejaký plat NEZNAMENÁ, že zamestnávateľovi generuje zisk.

Píšeš, že zamestnanec s platom 800 Eur, môže vygenerovať zamestnávateľovi 20 tisíc Eur zisk. To si si ako vycucal z prsta? To by bola jednak brutálna marža. A pravdepodobne by v takom segmente pribudla obrovská konkurencia, ak by v nejakom trhu vedeli fungovať s takou maržou.

Tvoje tvrdenie je rovnako pravdivé, ako keby poviem, že zamestnanec s platom 800 Eur, vygeneroval stratu 500 Eur. To je rovnako pravdepodobné, ako to čo tvrdíš. To, že niekto niekde pracuje NEZNAMENÁ, že generuje zisk.

Mimochodom, ak zamestnanec dostane 800 Eur v čistom, tak to zamestnávateľa stojí 1476 Eur (+ rôzne iné poplatky a náklady napr. na účtovníčku, výkazy). Čiže, ak zamestnanec, ktorý dostáva 800 Eur vygeneruje MENŠÍ ZISK ako napr. 1500 Eur, tak je ten zamestnanec STRATOVÝ.
  33. 34
    Tomas

týpek, čo založil BIRDZ
    Bratislava

@james98 ďalej píšeš, že "V spravodlivom systéme by sa rátalo s tým, že zamestnávateľ ako vlastník nápadu a kapitálu si z týchto abstraktných čistých 20 - tisícok ponechá tak 50% a 50% poskytne zamestnancovi."

čiže ak bude kríza a firma bude 2 roky stratová, tak sa má zamestnanec podieľať 50% na strate firmy? čiže miesto výplaty za svoju prácu bude platiť 50% straty firmy? (resp. svoj podiel). Čiže napr. vznikne nová fabrika, nakúpi stroje bude mať 100 zamestnacov, a prvý rok bude v strate, tak zamestnanci majú miesto dostávania výplaty, rovným dielom platiť 50% straty firmy? A väčšina nových firiem bude v strate. Aj keď sa postaví automobilka (ktorá zarába veľa), tak je v prvých možno 5 rokoch v strate, kým sa splatia investície (výstavba budovy, nákup strojov)...

To by bolo potom spravodlivé. A to existuje už aj dnes... Ak sa chce niekto podielať 50% na zisku a 50% na strate, tak také funguje aj dnes - volá sa to spolumajiteľ firmy (a nie zamestnanec). Čiže spravodlivý svet vlastne existuje.
  34. 35
    James98

29 ročný muž
    Bratislava

@tomas Z prsta nie - okrem iných o takejto forme ekonomického usporiadania (ekonomickej kritiky súčasného usporiadania) hovoria Thomas Pikkety, David Graeber, či držiteľ novelovej ceny za ekonómiu Amartya Sen. Ja som to len veľmi jednoducho sprostredkoval. Tie čísla sú len tak strelené, ale vôbec nie sú ďaleko od pravdy. Ok - dosadíš si za to iné čísla, ale aj tak to platí. To, že niekto pracuje väčšinou znamená, že generuje zisk - inak by podnikanie nemalo zmysel (teraz hovorím o zaužívaných podnikoch nie o nejakých startupoch alebo čo ja viem čo, ktoré sa rozbiehajú z ničoho). Skutočne si nemyslím, žeby nejaký zamestnávateľ bol na zamestnancoch stratový - to platí možno v niektorých malých podnikoch. To čo som mal primárne na mysli boli veľké korporácie s miliardovými ziskami ako napr. VW a pod. Expandujúca automibilka (to je dobrý príklad), nikdy nie je v strate ani keď sa rozhodne investovať v inej krajine. Z miliardových ziskov sa ukrojí ustá časť rozpočtu, čo majú ich ekonómovia veľmi dobre zrátané - nikdy by to nerobili s tým, žeby mali byť niekde v strate. Len z obrovského balíka ukroja pre nich v podstate zanedbatelný kúsok, ktorý sa im veľmi rýchlo vráti. Práve z tohto dôvodu nie je problém presúvať výroby do lacnejších krajov, kde získajú ešte viac peňazí, pretože ponúkajú nižšie platy. Pýtajú na Slovensku veľa? Tak pôjdeme do Rumunska. Začali Rumuni pýtať 400 eur? Nič to, presunieme sa do Indie kde to spravia za 150 alebo v Číne za 100. atď.
  35. 36
    Hetfield

33 ročný muž
    Pakáreň

@james98 ked tu už spomínaš Afriku tak si zisti kolko prachov míňali africký diktátori ako Mobutu,Bokassa,Amin zatial čo ich krajiny boli v totálnom ekonomickom rozklade
  36. 37
    James98

29 ročný muž
    Bratislava

@hetfield Tá Afrika tam nemala nejaký hlbší význam. Pokojne by som tam mohol napísať Slovensko, nestratilo by to na význame. To je jedno. Ano, ja viem - predtým však Afriku zdevastovali Európsky kolonizátori. Nepopieram však, že teraz majú na tom najväčší podiel títo agresívni, vymletí diktátori.
  37. 38
    Hetfield

33 ročný muž
    Pakáreň

@james98 ako kde ju zdevastovali,napr Angola,Mozambik a Rodezia(Zimbabwe) ktoré získali nezávisloť ako posledné boli na tom velmi dobre a mohli byť dodnes keby bývali bojovníci za "slobodu" nezačali medzi sebou viesť nezmyselné a nekonečné občianske vojny-Angola,Mozambik alebo nevyhnali bielych farmárov a ich pôdu nerozdali zaslúžilým súdruhom ktorí nevedeli o pestovaní ani hovno a tak sa krajina ktorá kedysi produkovala aj exportovala najviac obilia v rámci Afriky stala závislá od potravinovej pomoci-Zimbabwe