Fórum pridal Lafiziq, 7. 4. 2020 10:28 do kategórie Čo ma nasralo. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

Ako čítate anglické názvy ako "e-shop" "decathlon"?

0
Lafiziq

26 ročný muž
Bratislava

Odozva

Názory k téme

1. 1
    Feelagain

22 ročné dievča
    based in Brno

tak oni tusim aj v reklame hovoria dekatlon, ci? :D
  2. 2
    Mielikki

hrá sa, že má 0 rokov
    Pani lesa

neviem, prečo by som mala čítať deca- ako dika-, keď to pôsobí ako latinská predpona, a teda to má byť deka- :D

a inak éšop
  3. 3
    Lafiziq

26 ročný muž
    Bratislava

prípadne sem môžte do komentov písať ďalšie zahraničné slová, ktoré ľudia vo všeobecnosti zle vyslovujú a možno vás to sere ako mňa...

napríklad carrefour je z francúzštiny (križovatka), tak to má byť 'kárfúr' a nie 'kérfúr'
  4. 4
    Lafiziq

26 ročný muž
    Bratislava

@mielikki Oxford Advanced Learner's Dictionary: https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/definition/english/decathlon?q=decathlon
  5. 5
    Torpedo08

28 ročný muž
    kOkOtOvO na Záhorí

Éšop a to druhé nečítam :D ale kebyže čítam tak dekatlon
  6. 6
    Robinsonleon

23 ročný chalan

DEKA (s prízvukom na K) TLON (so silným T a hrubým výdychom na konci N)
  7. 7
    Robinsonleon

23 ročný chalan

a keď hovorím E-ŠOP mierne vysuniem hrudník než vyslovím Š
  8. 8
    Mielikki

hrá sa, že má 0 rokov
    Pani lesa

ale k téme
    keď ľudia vyslovujú köttbullar ako kotbular miesto šötbullar, keďže kåt znamená niečo úplne iné ako kött a mení to význam dosť závažne :D
  9. 9
    Ladydoga

tvári sa, že má -1 roky
    Prašivá diera

Ja nemám rada keď niekto číta exisport ako exišport (hehe)
  10. 10
    Mielikki

hrá sa, že má 0 rokov
    Pani lesa

@lafiziq okej, aj latinské deca- je odvodené z gréckeho deka
    takže celý názov je vlastne v gréčtine a má to byť deka, ako si to vyslovujú anglickojazyční, mi je desať
  11. 11
    Mielikki

hrá sa, že má 0 rokov
    Pani lesa

a vyslovene desať, lebo desať je... deka- :D
  12. 12
    Robinsonleon

23 ročný chalan

v podstate všetky anglické názvy vyslovujem hlasom Richarda Mullera
  13. 13
    Mielikki

hrá sa, že má 0 rokov
    Pani lesa

a mimochodom
    https://en.wikipedia.org/wiki/Decathlon_Group
    DEKA! :D
  14. 14
    Lafiziq

26 ročný muž
    Bratislava

@mielikki toto som už pozeral....
    decathlon je francúzska firma... ale po francúzsky sa desaťboj píše décathlon, teda to nie je názov v angličtine, lebo 'accents' sú fasa dôležité... teda vlastne to skomolili už francúzi a my to bezhlavo opakujeme...
  15. 15
    Lafiziq

26 ročný muž
    Bratislava

*nie je názov vo francúzštine ale v angličtine
  16. 16
    Mielikki

hrá sa, že má 0 rokov
    Pani lesa

@lafiziq opäť pozeraj, pôvodne je to slovo z gréčtiny
    a tam je to deka

keď sa pozrieš poriadne na link z wikipédie, aj tá tvrdí, že sa to má vyslovovať deka
    (a nie som teda ani zďaleka francúzštinár, ale niečo z histórie mi hovorí, že tí nebudú vyslovovať veci po anglicky, ak nemusia)
  17. 17
    Lafiziq

26 ročný muž
    Bratislava

@mielikki ale to je jedno, že to je z gréčtiny :D ten názov je decahtlon, nie δέκαθλο
  18. 18
    Lafiziq

26 ročný muž
    Bratislava

tak isto ako je v angličtine "expiry" v slovenčine "exspirovať" treba to rozlišovať a v angličtine "exspiry" je proste zle... či sa ti to páči alebo nie
  19. 19
    Mielikki

hrá sa, že má 0 rokov
    Pani lesa

@lafiziq ale tu nerozumieš, že tu ide o to, že predpona deka- sa vyslovuje ako deka, lebo zdrojový jazyk
    to, že anglicky hovoriaci ľudia si to vyslovujú inak, je ich problém, ale je to grécke slovo pôvodom, firma je francúzska a my sme na Slovensku, nie je jediný dôvod, prečo by sa to malo vyslovovať anglicky

alebo si aj december vyslovuješ ako disember, lebo v angličtine to tak je? :D
  20. 20
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov
    neexistuje

What :D nie, na povode slova nezalezi, na tom ze je to francuzska firma tiez nezalezi, budem to komolit lebo to komolia anglicky hovoriaci ludia. I...what?
  21. 21
    Lafiziq

26 ročný muž
    Bratislava

@mielikki nie, lebo december je v slovenčine ako december ... ale decathlon je anglické slovo a číta sa anglicky. Décathlon je francúzske a číta sa po francúzsky. δέκαθλο je grécke a číta sa grécky a tak ďalej.
  22. 22
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov
    neexistuje

Inac teda moja francuzstina nie je nic moc ale neviem si predstavit ze by sa to citalo s i.
  23. 23
    Mielikki

hrá sa, že má 0 rokov
    Pani lesa

a keď sa už oháňaš tým, že vo francúzštine je to déka-
    pozri sa, ako sa to vyslovuje vo francúzštine :)
    https://en.wiktionary.org/wiki/d%C3%A9cathlon
  24. 24
    Lafiziq

26 ročný muž
    Bratislava

@staphylococcus vo francúzštine je desaťboj décathlon a preto sa to číta s "e"
  25. 25
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov
    neexistuje

Btw otazka znie "ako citate anglicke nazvy" a decathlon je grecke slovo a nazov francuzskeho obchodu, anglicke slovo to nie je v ziadnom vesmire tak nechapem o co ti vbc ide :D
  26. 26
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov
    neexistuje

@lafiziq nie vazne?!?! :O :O :O
  27. 27
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov
    neexistuje

Inak ty si fakt take tela alebo si z nas robis prdel? :D
  28. 28
    Mielikki

hrá sa, že má 0 rokov
    Pani lesa

@lafiziq a tak isto to s tou transkripciou môže byť aj talianske slovo, ak ti tak veľmi prekáža, že medzinárodná firma vypustila interpunkciu
    a po taliansky síce neviem, ale odvodzujúc od latinčiny a franzúzštiny usudzujem, že ani oni z toho nespravia dika-

plus starogréčtina sa podľa mojich znalostí transkribuje do latinky presne takto, decathlon :S
  29. 29
    Mielikki

hrá sa, že má 0 rokov
    Pani lesa

@ladydoga ako nemčinár mi príde úplne pochopiteľné a prirodzené, tam to š prečítať
    možno to nie je správne, ale príde mi to tak prirodzenejšie :D
  30. 30
    Mariquittka

26 ročná žena
    Kráľovstvo Tatranského čaju, expressive writer

íšop a dekatlon :D
  31. 31
    Lafiziq

26 ročný muž
    Bratislava

@staphylococcus no pozri, ak to chceš čítať po francúzsky, tak ak je "e" medzi dvoma samostatnými spoluhláskami sa nečíta... preto tam francúzi dávajú "é" aby sa mohlo čítať....
  32. 32
    Kakofonicka

29 ročná žena

to len tu sa dvaja ludia dokazu “hadat” (lebo hada sa asi iba jeden) o nazve obchodu, aj ked jeden z nich dal niekolko dovodov, preco je to deka a druhy iba jeden chaby :D je to deka, ked sa postavis aj na hlavu a nezmeni to ani fakt, ze english speaking people, ktori nemaju problem skomolit slova aj vo svojom jazyku to vyslovuju dika
  33. 33
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov
    neexistuje

@lafiziq este raz: nie, vazne?!
  34. 34
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov
    neexistuje

Akoze, nehovoris mi nic nove a rovnako ani nic co by podporovalo tvoj argument, ze to treba komolit tak, ako to komolia anglicki hovoriaci.
    A jasne, ze u nas sa tam ten accent kurva nepise, bo potom by to slovaci vyslovovali deeeeeeekatlon.
  35. 35
    Mielikki

hrá sa, že má 0 rokov
    Pani lesa

@34 od dnes len Ďékatlon
  36. 36
    Riddiculus

7 ročné dievča
    *1238

Wtf. Takéto sprostosti neriešim. Ja mám skôr problém s tým, keď niekto vypráva po anglicky, ale slová vyslovuje zle. Na Slovensku nech pokojne všetci hovoria zahraničým názvom jak chcú. Aj tak by tu nemali čo robiť.
  37. 37
    Nats

hrá sa, že má 2 roky

Študujem angličtinu a strašne mi lezie na nervy keď niekto v bežnej reči (v slovenčine) vyslovuje anglické názvy tak ako sa vyslovujú v origináli xD neviem prečo ale znie mi to úplne hrozne silene a snobsky :D
  38. 38
    Mielikki

hrá sa, že má 0 rokov
    Pani lesa

@nats toto je úplne najhoršie v nemčine, proste všetky anglické slová vyslovujú mega anglicky a strašne to kričí medzi tou nemčinou a je to príšené :D
  39. 39
    H8u

26 ročná žena
    Štefanov

Mne sa paci ako vsetci slovaci vratane mna hovoria ze "wocap" na whatsapp :D ine narodnosti tomu hovoria ze "uotsep" ako to asi aj ma byt :D
  40. 40
    Nerwous15

27 ročný muž
    furt rovno a dzig do ľava :P

@lafiziq toľká snaha vyšla navnivoč.. :D nechces, tak nepochopis :D ale mna si nieco naucil :)
  41. 41
    Moah

tvári sa, že má 4 roky
    krajina zabudnutých snov

Mne sa nepáči, ako ľudia vyslovujú Vincenta van Gogha (hlavne anglicky hovoriaci).
  42. 42
    Wistingher

23 ročný chalan
    Bratislava

Neviem si predstaviť vyslovovať E S H O P ... a D E C A T H L O N
  43. 43
    Mielikki

hrá sa, že má 0 rokov
    Pani lesa

@h8u ja ten názov beriem ako slovnú hračku na what's up? a preto mi dáva zmysel tam čo čítať ako "-ap"
    a prvú časť som asimilovala do slovenčiny, lebo je to tak jednoduchšie

čím som vlastne chcela povedať, že oba spôsoby mi dávajú zmysel :D

a teda, som gúglila a zamýšľaná výslovnosť bola uotsap :D
  44. 44
    Nespiacakraska

29 ročná žena
    Doma

Jj a dm drogerie markt citam tlacenou anglictinou di em dragstore makt
  45. 45
    Salora

tvári sa, že má 3 roky
    Oostende - Kappelmeister Birdzu

@lafiziq e-šop... a decathlon mam pocit že je fr. firma (desaťboj) a nečíta sa to dikatlon (hehe)
  46. 46
    Feroborba

25 ročný muž
    Tanganika

Babka pomenúva Orange ako Orič.
  47. 47
    Kerrang

27 ročný muž

Však tak asi ako všetci to vyslovujú aj v reklame v telke, v rádiu atď. (hehe) ....ani by som nevedel, že taký "dekatlon" sa môže čítať aj inak (hehe)
  48. 48
    Midnight

30 ročný muž
    čo to zase píše?!

tvoja "skomoleninovo" moznost je inac normalna slovenska vyslovnost, a neviem si predstavit co ma byt ta "slovensky", kde mas obe slova proste len napisane tak ako sa pisu.
  49. 49
    Etelnair

12 ročný chlapec
    vie čo je to zarobiť na zahraničný voz

@midnight podla mna tym myslel presne tak ako sa pisu :D e s h o p, 5 hlasok vyslovenych
  50. 50
    Motovidlo323

31 ročný muž
    koronabojovnik birdzu

dikejtloun
  51. 51
    Midnight

30 ročný muž
    čo to zase píše?!

@etelnair s-hop? =D
  52. 52
    Drazoal

24 ročný chalan
    Zvoľen

Srsly sa tu vadite za slovicka, ach deti.
  53. 53
    Etelnair

12 ročný chlapec
    vie čo je to zarobiť na zahraničný voz

@midnight jj :D tazko tomu verit ze to niekto moze robit ale mna ucil na vyske jeden potrat ktory takto cital kazdy jeden anglicky vyraz, co boli hocikedy aj dva-tri v jednej vete