Fórum pridal Gnomeslayer, 12. 9. 2017 12:57 do kategórie Ostatné fóra. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

Boli by ste za, keby je pri šoférovaní tolerovaná hranica alkoholu v krvi 0,5 promile?

0
Gnomeslayer

22 ročný chalan
Pod Tatrami v šenku

Odozva

Názory k téme

1. 1
    Gnomeslayer

22 ročný chalan
    Pod Tatrami v šenku

Možno viete, že v krajinách ako je Bulharsko, Fínsko, Chorvátsko, Dánsko atď. je povolené riadiť motorové vozidlo ak by ste nafúkali do 0,5 promile. V niektorých štátoch je to dokonca 0,8 ako v Írsku či vo Veľkej Británii. Aký na to máte názor vy? Spokojne sa vyjadrite aj k 50kam v obciach, max 130 na diaľniciach atď.
  2. 2
    Fakecocacolazero

22 ročné dievča
    Malacky

moj nazor je, ze vela dochodcov a celkovo ludi soferuje horsie ako niektori ludia co maju kludne aj dve promile, lebo to co zazivam poslednu dobu, ze ludia nevedia davat ani prednost a zastavia 3cm odo mna, ked som na hlavnej ... takze je to snad uplne jedno, ked si niekto da jedno pivo tak odsoferuje rovnako ako keby si ho nedal.
  3. 3
    Rocafella

hrá sa, že má 2 roky
    V krajine iluzii

Úprimne načo slopať keď idem niekam autom?
    Iné je zostatkový....

A rýchlosti? Neviem dal by som časovo obmedzené rýchlosti napr. V meste kľudne do 70km/h večer od 21:00...
  4. 4
    Gnomeslayer

22 ročný chalan
    Pod Tatrami v šenku

@rocafella Ja osobne by som to takto spravil hlavne v dedinách kľudne až od 23:00 a aj na 80km/h... Keď šoférujem skoro ráno dlhé trasy, tak je to dosť obmedzujúce a hlavne chodci a cyklisti majú zo zákona povinnosť mať pri sebe reflexné prvky, takže vidím ich rovnako či idem 50km/h alebo 80km/h.
  5. 5
    Rocafella

hrá sa, že má 2 roky
    V krajine iluzii

@gnomeslayer dedina je rozdiel lebo tam je to individualne nakolko mas dediny so slabim osvetlenim, dediny kde su spoluobcania, dediny kde proste moze byt frekvencia podnapitych neosvetlenych ludi, zvierata...
    Tych realnych max. 70 je najviac co sa tyka bezpecnosti...ale vsetko sa moze klasicky individualne riesit dodatocnym dopravnym znacenim...
    Aj tak rychlost nie je najčastejšia príčina nehôd
  6. 6
    Darkestangel

22 ročné dievča
    hlavou v Taliansku

Myslím si, že ak niekto havaruje a nafúka dajme tomu 0,4 promile, tak príčinou nehody takmer určite nie je ten alkohol.

Napriek tomu som skôr proti tolerancii, prípadne som za nižšiu toleranciu, pretože nevidím dôvod sadať za volant, spoliehať sa na toleranciu a zbytočne riskovať (pretože áno, väčšina vodičov má tendenciu preceňovať svoje schopnosti a podceňovať situácie, ku ktorým môže dôjsť) a málokto má doma alkoholtester a vie odhadnúť, koľko má v sebe promile a tiež každý znesie iné množstvo
  7. 7
    Gnomeslayer

22 ročný chalan
    Pod Tatrami v šenku

@rocafella Problémom sú dosť aj autoškoly, pretože to, čo z nich vychádza je.. ehm..asi len úsmevné. Poznám xy ľudí, ktorí ani nevedia ako urobili tú autoškolu a nikdy si k nim nesadnem do auta, jedine ak budem šoférovať ja. :)
  8. 8
    Notme

23 ročný chalan

na slovensku sa to neda, lebo slovaci su tupe stado. v krajinach, kde ludia maju mozog, sa taketo daco povolit da, lebo ludia vedia, ze je to preto, aby si mohli dat jedno-dva piva. ale tu? zivo si viem predstavit, jak by dakto po 5 pivach a 12 borovickach zramoval 5 dalsich aut a tvrdil by, ze si myslel, ze sa este zmesti do tolerancie.

jazda cez obce detto. v krajine, kde su za prve vsade osvetlene chodniky, za druhe chodci realne maju reflexne prvky a za tretie sa tam jazdi na autach, ktore maju brzdnu drahu kratsiu ako vlak, sa da vnoci jazdit rychlejsie. na slovensku by to skoncilo tak, ze vodic felicie iduci v protismere sundal nereflexneho cigana na okraji cesty, pri ktorej nefungovalo verejne osvetlenie.

a na dialnici je to jedno, vacsina ludi nad 130 nepojde kvoli tomu, ze ich auto sa pri 130ke rozpada resp. kvoli spotrebe a ti ostatni aj tak chodia nad 130 :D
  9. 9
    Danieldevil

26 ročný muž
    Bratislava/Trnava

@8 úplne presne, hlavne prvý odsek. Skúste si niekedy ísť zajazdiť do UK a pozerajte sa ako tam ľudia šoférujú napriek tomu, že tam prakticky nie sú policajti na cestách, iba keď sa niečo stane.
  10. 10
    Luki0305

20 ročný chalan

Niektorí ľudia nevedia jazdiť ani v triezvosti, nie to ešte v 0,5.
  11. 11
    Gnomeslayer

22 ročný chalan
    Pod Tatrami v šenku

@luki0305 Neviem, či by si cítil nejaký veľký rozdiel pri 0,5. ;)
  12. 12
    Semhamforas

25 ročný muž
    Bratislava

@2 a podmienka aby mohol niekto pred soferovanim pit by asi bola "pozivat alkoholicke napoje pred jazdou motoroveho vozidla moze len skuseny vodic" :D alebo by sa k tomu davali povolenky, ktore by urcovali kto je skuseny vodic co moze soferovat aj pod vplyvom :D

@9 v zahranici maju viac kamier na cestach a pokutuju ta "na dialku"

No a ja by som nemenil ani tu rychlost. Uz len preto, ze chodec v obci nie je povinny mat na sebe reflexne prvky, tak aj preto, ze 50ka je stanovena z urcitych dovodov. Je to kompromis medzi rychlostou a sancou chodca prezit zrazku
  13. 13
    Wewo

24 ročný chalan
    Bratislava / IpD

Ponúkni prst no ľudia si vezmú celú ruku.

Alkohol, ani trochu, ani zostatkový absolútne nepatrí za volant. Skôr by som ale dal prehodnotiť zákony o iných drogách, človek má byť za volantom samozrejme úplne triezvy, ale dnes môže človek prísť o vodičák aj za to že si dal pred dvoma týždňami v Holandsku trávový koláč.
  14. 14
    Vsakpredsajaa

20 ročný chalan

@notme Ty raz dostaneš tvrdú facku od reality keď zistíš že v žiadnej krajine nie sú ľudia ktorí majú mozog, ale všade je to ako na Slovensku - nájdu sa aj ľudia čo majú mozog, ale aj tí čo nemajú, takže spoločnosť ako celok vyzerá že mozog nemá lebo ak 40% ľudí niečo dojebe 60% ľudí to nezachráni.
    Videl si niekedy angličanov? Tí sú schopní vypiť 20 pív a 4 borovičky a o hodinu tvrdiť policajtovi že si mysleli že už sú triezvi.
  15. 15
    Aristelovpes

20 ročný chalan
    Istropolis

Áno, istá tolerancia by mala byť určeni, je to tak v mnohých štátoch. Neviem, či práve 0,5, to by mali posúdiť iný, ale práve toto by nemuselo byť také prísne.
  16. 16
    Aristelovpes

20 ročný chalan
    Istropolis

Čo sa týka rýchlosti. Na trojprúdovej diaľnici by som dal maximálnu rýchlosť kľudne aj 150-160. V obciach by som dal 60, ako to bolo predtým. S tým, že by sa to samozrejme malo regulovať, podľa stavu cesty, počasia, prípadne lokálne.

Osobne by som ale hlavne zaviedol pohyblivú výšku pokút - výška pokuty by mala záležať od okolností. Vysoká rýchlosť v novom aute na prázdnej diaľnici? Pokuta, ale malá. Vysoká rýchlosť v centre dediny? Vysoká pokuta aby si to nabudúce rozmyslel. A podobne by som to zaviedol aj pri iných priestupkoch...
  17. 17
    Luki0305

20 ročný chalan

@gnomeslayer ja nie, ale niekto možno áno, a nedajbože keď spôsobíš nehodu ešte
  18. 18
    Notme

23 ročný chalan

@vsakpredsajaa https://www.samtiden.com/sites/all/themes/drupal7/images/jensen01.jpg

grafy viem citat aj sam, ale inak dakujem za info.

nejde o rozum, ide o mentalitu. ze je clovek hlupy este neznamena, ze sa musi spravat ako kokot. hlupi ludia su ovplyvnitelni a ked ich ovplyvnuje spravne prostredie, tak sa budu spravat spravne. u nas ich ovplyvnuje zufale skolstvo, tragicka vlada a postkomunisticka atmosfera. ci nebodaj chces popriet, ze vo vyspelejsich krajinach je vyspelejsia mentalita?
  19. 19
    Vsakpredsajaa

20 ročný chalan

@notme Samozrejme že vo vyspelejších krajinách je vyspelejšia mentalita, ale iba v určitých smeroch.
    Za svoj život som sa stretol s cca 15 Britmi.
    Z ekonomického hladiska to boli super ľudia ktorí rozumeli obchodu 4x lepšie ako priemerný Slovák ale ztoho - nazvyme to morálneho hladiska boli rovnakí ak nie horší ako Slováci.
    Aj keď ideš napríklad na dovolenku autom tak vidíš ich správanie (Nemcov, Rakúšanov, Francúzov, ...) sú proste rovnako prijebaní ako my iba sú chytrejší.
  20. 20
    6q66

hrá sa, že má 0 rokov
    Z kaluže do blata

problem su nakokot nevodici ktori vybehli z nakokot autoskol a nie 0,5 promie.
  21. 21
    0sea

23 ročný chalan
    Atlantis

Neznášam ten pocit, keď mám chuť na radlera ale nemôžem, pretože budem šoférovať. :,(
    Takže áno, bol by som za.