Fórum pridal Montgomery, 30. 5. 2020 19:11 do kategórie Život. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

boli by ste za zrusenie 9. rocnika na ZS?

0
Montgomery

30 ročný muž
Nightrainov osobny prekladatel

Odozva

Názory k téme

1. 1
    Wistingher

23 ročný chalan
    Bratislava

Mne jednoznačne chýbajú užitočné veci vo vyučovacom procese. Možno banality ale tí ľudia sa to nemajú kde učiť, naučiť, vyskúšať si atď.
    Napr. : Ako si upiecť chlieb ak nebude v pekárni/obchode. Ak by svet nefungoval ako funguje. Celý proces.
    Ako sa postarať o deti.
    Ako opraviť poruchy na autách a čo kde je.
    Ako prať oblečenie.
    Ako pracovať s lopatou, hrablami, metlou...
    Ako betónovať napr. chodník
    Ako napr. sa dostane mäso na tanier. Ak by chceli chovať zvieratá a zužitkovať ich.
    Ako variť štandardné jedlá. Celý proces.
    Alebo aj ako ovládať počítač, ako si ho poskladať z komponentov.

Proste také užitočné veci do života. Aby každý vedel aspoň trochu čo sa ako robí. Aby k tomu nemal taký odpor a nevyhýbal sa tomu. Aby vedel aspoň čo to, keby bol nútený to robiť.
  2. 2
    Fukaj

8 ročný chlapec

@wistingher Keby ZŠ obsahuje všetko čo potrebuješ v živote, tak tam nesedíš 9 rokov ale 20. Sú veci ktoré ťa jednoducho musia naučiť rodičia a niektoré zas život. A veci ktoré si vymenoval tie vie poskytnúť ktorákoľvek stredná škola s tým zameraním.
  3. 3
    Wistingher

23 ročný chalan
    Bratislava

@fukaj pochopiteľne, ale tie deti sú ľavé, aj ja som ľavý na x vecí. Takto by si mal tú skúsenosť reálne v rukách alebo mal vedomosti o tom(nemôže to byť len biflovanie sa textu ako je teraz, musi tam byť realna ukážka nech si to vedia vyskúšať). Nevieš si predstaviť ako by to ľuďom v živote pomohlo. Veď niektorí v živote pri sporáku nestáli, alebo len 2x držali lopatu, či nejak sa postarať o deti o to sa ani nezaujímajú... mám na mysli mužov hlavne. Alebo pranie, dnes sú práčky ale v rukách ? Tiež nie každý to vie, a x krát viac ľudí to nerado robí a vyhýba sa tomu pokiaľ sa dá. ...
  4. 4
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov
    neexistuje

@wistingher vacsina z toho mi teda pride ako dost bullshit, alternativne samonaucitelna za 20 minut.
    Ako si upiect chleba? Recept
    Ako sa postarat o deti? Reco by sa to malo ucit dieta.
    Ako opravit auto? Pre vela ludi useless, zaklady by mali ucit v autoskole.
    Ako prat? Vazne? Na to clovek pride sam za 5 min.
    Ako pracovat s lopatou a betonovat - zase, pre vela ludi useless.
    Ako chovat zvierata detto.
    Ako varit jedla - zase raz, ak si nezvladnes vygooglit recept a pracovat podla neho, ako chces fungovat ako dospely clovek???
    Ako si poskladat pocitac - zase raz, pre vela ludi useless.

Toto mi pride ako tvoj zoznam veci, ktore chces vediet a si prilis lenivy sa ich naucit, nie ako zoznam niecoho, co by bud mal vediet alebo sa nebol schopny naucit bezny clovek.
  5. 5
    Wistingher

23 ročný chalan
    Bratislava

podľa mňa o tom je škola, aby ťa niečo naučila do života. Texty a hovadiny sa biflovať je nezmysel. Veď na tych školách sa nič iné neučí. Tí ľudia sú kľudne profesori a neviem akí titulovaní oní... ale zakladne veci nevedia.
    Za mňa taký predmet, alebo aj celý napr. 9.ročník venoval takýmto veciam. Do života.
  6. 6
    Sidious

22 ročný chalan

Som za zrušenie 9. ročníka, je to strata času a nič sa tam neučí. V iných krajinách stačí na ZŠ+SŠ 12 rokov.

@wistingher Hľadáš problémy tam kde nie sú. Lepšie je učiť ako hľadať informácie. Tie podľa teba "užitočné" veci nie sú užitočné napríklad pre mňa. A väčšina z toho sa dá naučiť samostatne.

Ako opraviť auto? Nemám ani vodičák, pre mňa je to zbytočné.
    Ako poskladať počítač? Zbytočnosť. Ako informatik by som mal mať k tomu blízko, ale nikdy som neskladal a ani nebudem skladať počítač.
  7. 7
    Dee99

27 ročný muž
    RK

mam 26 .. je mi to už jedno :D
  8. 8
    Wistingher

23 ročný chalan
    Bratislava

@staphylococcus pre teba je všetko useless, tvoj nazor ani neberiem vážne. Vôbec nechápeš, že ten človek pokým si to nevyskúša tak to vedieť nebude. Raz keď sa dostane do situácie, že bude musieť nejakú z tých činností robiť, tak bude vedieť aké to je a ako sa to robí, a že to už robil kedysi, či sa to učil.
    Stále pozeráte na asi svoje kópie, ktoré všetko vedia, všetko vymyslia, všetko si nájdu. Ale realita je úplne iná. Je množstvo ľudí ktorým by sa to hodilo a v živote by to využili.
    A akože "useless" ? A sučasne školske osnovy nie su useless? Robiť kresliť ručne nejaké hlúpostičky, aby si akože pochopil" zaklad " ako to vzniklo, aj keď už sa všetko robí elektronicky to nie je useless? Tieto veci su využiteľné pre každého. Čo raz keď budú sami bývať tak sa budú báť čokoľvek sami fyzicky urobiť, lebo to nevedia, nikdy to nerobili, potrebuju sa to naučiť.
    A presne o tom je škola.
    Pre x ľudí je matematika useless, dejepis, geografia, fyzika, chemia, nikde sa s tým v živote nestretnú alebo ak aj hej tak si to ani neuvedomujú a nepotrebujú to. Ale v škole sa to učia roky. ... alebo čo telesná výchova, taká gymnastika, hrazda koľko že ľudí to využilo v živote ? minimum, ostatní ako hobby raz za čas, a drvivá väčšina nikdy. Za to také loptové športy, tance a podobne, o to majú ľudia záujem stále, aj tí čo boli ľaví tak si radi idú zahrať, zatancovať spolu s ostatnými. Ale že by telocvične využívali na gymnastiky vo veľkom to sa nedá povedať. Ale to je jedno, je to fajn, my sme na ZŠ mali systém taký, že každý mesiac sme mali jeden šport, pri istom učiteľovi. Čo bolo super. Škoda, že to bolo len 1 rok, lebo ostatné roky sme každú jednu telesnú hrali vybíjanú -_- a keď bolo pekne tak sme behali kolečká, a keď zima tak gymnastiku... -_-
  9. 9
    Hetfield

35 ročný ujo
    Studna

ja som absolvoval 8 ročnú ZŠ a nemám pocit že by som bol o niečo ukrátený
  10. 10
    Etelnair

12 ročný chlapec
    vie čo je to zarobiť na zahraničný voz

@wistingher jj mna napriklad sere ze nas v skole neucili dojit kravu
  11. 11
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov
    neexistuje

@wistingher ano, z reakcii na tvoj komentar vidim, ako vseobecne chcene su tieto vedomosti a zrucnosti :D

@etelnair ved to mas v tych farmarskych zvieratach, omg! Citaj s porozumenim! A aj inseminovat ta ju naucia a pomoct jej pri porode. Vo veku 12 rokov. A ofc si to aj na vlastnej kozi vyskusas, aby si to vedel poriadne :D
  12. 12
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov
    neexistuje

Ale pane boze, ANO! To mali na zakladkach ucit! Gymnastiku! Povinne! 2x do tyzdna! Teraz som normalne nasrana, ze existuju skoly, kde je to bezne, damn.
  13. 13
    Wistingher

23 ročný chalan
    Bratislava

@sidious keby si to vedel, možno by si si ho poskladal.
    Drvivá väčšina študentov na SŠ si robí vodičák, a tí čo nie, tak neskôr na VŠ, či až po nej. Je to užitočné.
    Lenže ľudia sa to samostatne neučia. V školskych osnovách vidím obrovské zbytočnosti, a takéto užitočné veci by ľuďom ktorí vídu ZŠ a učňovku alebo aj tí čo sú na gympli pomohli.

Ale keď tak si opakovane čítam čo píšeš, tak to "užitočné" v tých úvodzovkách mi pripadá akoby si bol úplne mimo realitu, lebo všetko z vymenovaného sú učitočné veci. Ktoré môžeš kedykoľvek využiť v budúcnosti v živote. Za to lúskať matematické rovnice, riešiť priklady, recitovať básne, vykladať dejiny, vysvetľovať biologiu, traviace systemy, nervove systemy, bunky, ... akože... uplne vidim ako sa s tym každy okolo mňa doma stretáva, a potrebuje to k životu. (thumbs)
  14. 14
    Patrixo

hrá sa, že má 0 rokov
    Som bezdomovec

@staphylococcus vidis wistingera mali naucit pouzivat v skole jutub, lebo tam najde vsetko spomenute, a stacilo by mu chodit do skoly len 5 rokov :D

@etelnair mna ucili dojit kravu :D
  15. 15
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov
    neexistuje

@patrixo ucit sa pracovat 5 rokov s jutubom znie horsie, ako ucit sa cely deviaty rocnik dojit kravy a skladat pocitace a opravovat auta :D
  16. 16
    Patrixo

hrá sa, že má 0 rokov
    Som bezdomovec

@staphylococcus ja som myslel ze tych 5 rokov by ho ucili slovencinu napriklad :D okrem toho jutubu :D
  17. 17
    Annyejnji

22 ročné dievča

chcela som hlasovat za "nie" a preklikla som na neviem :/
  18. 18
    Ladydoga

tvári sa, že má -1 roky
    Prašivá diera

Tiež mi je to úplne jedno, čo ja mám s tým keď už som dávno zo školy vonku :S
  19. 19
    Feelagain

22 ročné dievča
    based in Brno

@wistingher mna by zaujimalo aj, ci za to, ze ta naucia v skole prat, chces dostat aj znamku? :D
  20. 20
    Mayben

28 ročná žena
    Vraj najväčšia diera

Ja by som ešte pridala 10. ročník!
  21. 21
    Wistingher

23 ročný chalan
    Bratislava

@patrixo na youtube a internete najdeš všetko čo sa učí v školách aj dnes. Ale nebudem ti brať snahu o urážku. (thumbs)
    Ľudia tieto veci nevedia, a podľa mňa by to mal vedieť každý.
    Ale možno ženy ktoré robia v domácnostiach všetko a ich muži nič, by s vami súhlasili, že však najde si to na youtube.
  22. 22
    Mariquittka

26 ročná žena
    Kráľovstvo Tatranského čaju, expressive writer

chodila som na 8-ročné gymnázium, čím mi 9. ročník akoby vypadol a maturovala som v 17 a nič mi neušlo, rovnako ešte za čias rodičov nebol 9. ročník povinný, tak aj oni chodili na ZŠ 8 rokov :D takže kľudne sa môže pre mňa za mňa zrušiť alebo stačí nech nejde, kto nechce
  23. 23
    Patrixo

hrá sa, že má 0 rokov
    Som bezdomovec

@wistingher snaha o urazku? to ako fakt? :D kolko mas rokov?
  24. 24
    Thunderstorm

13 ročné dievča
    devil's little sister

@wistingher čo sú štandardné jedlá?
  25. 25
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov
    neexistuje

@patrixo pre boha, naco je ti slovencina, ked nevies podojit kravu?! Co je toto za kokotiny? :D
  26. 26
    Tralalibang

25 ročná žena
    Prdelákovo

@wistingher "Veď niektorí v živote pri sporáku nestáli, alebo len 2x držali lopatu, či nejak sa postarať o deti o to sa ani nezaujímajú... mám na mysli mužov hlavne." Kto si nevie navariť a upiecť nejaké jednoduché jedlá, mal by chodiť na nejakú špeciálnu školu asi :D Všetko, čo tu opisuješ, že by mali ľudí učiť, som sa naučila sama, moja mama sa ich naučila sama, moja babka sa ich naučila sama. Ženy to v pohode zvládajú a aj dosť veľa chlapov. To, že ste poniektorí chlapi neschopní trtkovia, je bohužiaľ už váš problém a nie problém školstva.
  27. 27
    Wistingher

23 ročný chalan
    Bratislava

@tralalibang Ty, ale ty vidíš asi len seba.
  28. 28
    Tralalibang

25 ročná žena
    Prdelákovo

@wistingher Nie, všetky spomínané veci sa všetci v mojom okolí naučili sami. A nepotrebovali sa to učiť v škole :D
    Niektorí chlapi vedia len vyplakávať, ale sami na seba sa nepozrú, že sú totálne neschopní. A potom sa čudujú, že ich žiadna nechce.
  29. 29
    Wistingher

23 ročný chalan
    Bratislava

@tralalibang Je ti známy aj význam slova "škola" ? Na čo je škola, keď ťa ani základné veci nenaučí? Základná škola - základné veci ... potom nech sa každý učí čo sa mu zachce.
  30. 30
    Tralalibang

25 ročná žena
    Prdelákovo

@wistingher No však ale na základnej škole sa učia základné veci- základy spoločenských a prírodných vied :D
    To, čo tu ty spomínaš ako základy by ťa mali naučiť doma alebo by si sa ich mal naučiť sám, však to vobec nie je jadrová fyzika, aby tomu museli venovať niekoľko hodín v škole :D Však variť sa naučíš jak nič. Starať sa o deti tiež nie je veda, prebaliť kojenca som zvládla ako 12-ročná a to som nešikovná ako šľak. Takže toto sú len také hundračky od neschopných chlapov, aby si ospravedlnili svoju totálnu neschopnosť.
  31. 31
    Nespiacakraska

29 ročná žena
    Doma

Kto si este pamata casy, ked sa dalo z 8.rocnika ist na SŠ? :D Okrem mna, samozrejme...
  32. 32
    Wistingher

23 ročný chalan
    Bratislava

@tralalibang Takže uplne prakticke veci, ktoré sa zídu každému, sa nemajú učiť na školách podľa teba. Lepšie je strácať čas na náboženstve, etickej výchove

Jasné, hundračky. Preto, lebo všetci sú takí zruční a naučia sa tancovať raz dva... lyžovať raz dva, starať sa o deti raz dva... preto sú vo veľkom navštevované kurzy starania sa o dieťa, tanečné, lyžiarske, lebo ľudia to evidentne dokážu sami doma a aj to urobia, a sami sa donútia... Podobne ako cvičiť. Však dokážu to doma z vlastnou váhou, a každý môže mať perfektnú postavu. A koľko z nich ju má?
    Strašne na seba obmedzený pohľad máte. Prospelo by to veci. Neviem prečo to hejtujete, keď by to každému len prospelo vedieť alebo sa s tým reálne stretnúť.
  33. 33
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov
    neexistuje

@nespiacakraska vsak to ani nie je tak davno, ja som bola predposledny rocnik co tak siel a zas tak stara nie som :D
  34. 34
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov
    neexistuje

@32 aha, takze cvicit s vlastnou vahou sa chces naucit ale gymnastika je zlo a hrazda picovina. Okay, got it.
  35. 35
    Waagbistritz69

26 ročný muž
    גאָלעס

@31 @33 To sa dalo? :O Možnože síce ešte počas môjho ZŠ veku, ale nejak som stamaď odišiel ešte skôr, tak neviem (?)
  36. 36
    Torpedo08

28 ročný muž
    kOkOtOvO na Záhorí

@wistingher pekna myslienka :) (thumbs)
  37. 37
    Nespiacakraska

29 ročná žena
    Doma

@staphylococcus Myslime to iste? Pretoze dobrovolny 9.rocnik zrusili ked som bola na ZŠ este ja,ja uz som musela ist vsetkych 9 a to som o hodne starsia ako ty.
    Edo si mysli,ze ho zrusili pred 20rokmi,co by cisto teoreticky aj mohlo sediet, mohli ho zrusit kef som bola este na prvom stupni.
    @ ano. Kedysi si proste mohol ukoncit
  38. 38
    Nespiacakraska

29 ročná žena
    Doma

@waagbistritz69 sa mi posral koment nevadi. aha ako ta to oznacilo! :D
    Ano,kedysi si proste mohol ukázať ukoncit ZŠ v 8.rocniku a ist na strednu. Alebo si este mohol ist do 9.rocnika,ak si este chcel. 9.rocnik ZŠ bol proste dobrovolny no...
  39. 39
    Wistingher

23 ročný chalan
    Bratislava

@staphylococcus Bože tie tvoje trapne kecy a vyfabulované tvrdenia, ešte si to aj ohviezdičkuj alebo zinkasuj nejake hviezdy od miestnych imbecilov. :-/ :-/ (thumbs)
  40. 40
    Papver

24 ročné dievča

Pockat, ja mam sestru, ktora je narodena v roku 1988 a do 9.rocnika urcite isla a nebol dobrovolny. Bol riadne povinny pre vsetkych. Tak teraz nechapem, lebo niektori tu pisete, ze si to pamatate pripadne ste odchodili iba tych 8 rokov. Ja som rocnik 1995 a absolutne si to nepamatam. To sa uz bezne chodievalo do 9. rocnika.

Jedine, ze na vychod Slovenska dojde vzdy vsetko oneskorene asi ako vzdy. :D
  41. 41
    Nespiacakraska

29 ročná žena
    Doma

@papver asi preto, ze povinna 9.rocna bola znovu obnovena v roku 1998. Ja som chodila na ZŠ v tom obdobi,ked bola este"neskor zavedena 8 rocna".
    https://i.postimg.cc/gjDx9ZLQ/IMG-20200531-154802.jpg
  42. 42
    Staphylococcus

hrá sa, že má 0 rokov
    neexistuje

@nespiacakraska jaj, nie, ja som myslela to, ze sa dalo ist na gympel po osmom :D prepac :D som nevedela, ze deviatka byvala uplne dobrovolna.
  43. 43
    Azizi

tvári sa, že má 3 roky
    Ankh-Morpork & Bratislava & Praha

@wistingher Keď už si začal s tou témou, že čo nám na škole chýba, tak za mňa je to najmä:

1. finančná gramotnosť
    2. počítačová gramotnosť (neviem ako je to teraz, ale my sme sa na informatike nič podstatné nenaučili, maximálne sme tak hrali hry)
    3. medicína
  44. 44
    Azizi

tvári sa, že má 3 roky

plus iný spôsob výučby, zameraný skôr na samostatné kreatívne myslenie, riešenie problémov, schopnosť pracovať s informáciami z rôznych oblastí a tak, nie len automatické "bifľovanie sa textov"...
  45. 45
    Azizi

tvári sa, že má 3 roky

@staphylococcus Prosím a čo si myslíš o mojich bodoch? @43 @44 Zaujímal by ma tvoj názor:) Možno som mohla síce trochu viac rozviesť, čo tým myslím, ale tak...
  46. 46
    Azizi

tvári sa, že má 3 roky

Tá medicína, myslela som skôr také základy, ktoré sa týkajú zdravia, výživy, starostlivosti o zdravie, najčastejšie ochorenia a formy liečby a prevencie, očkovania, odtabuizovať a priblížiť aj najčastejšie psychické ochorenia, možno aj kurz prvej pomoci, rakovina (jej vznik, typy, prevencia, liečba a včasná diagnostika - jednoducho to ľuďom nejak priblížiť, tiež odtabuizovať, aby tomu rozumeli a vnímali to ako súčasť života a nie ako nejakého neznámeho strašiaka, kvôli ktorému radšej ani nebudú chodiť na preventívky, nebudú sledovať svoje telo a pod.). Veď keď sa môže vyučovať trebárs fotosyntéza, tak prečo nie aj veci, ktoré sa priamo týkajú ľudského zdravia?... Nemyslím nič zložité, ale myslím si, že keď môže byť na školách chémia a biológia, tak prečo nie aj niečo, čo sa priamo týka nášho zdravia, zdravia našich blízkych, našich detí v budúcnosti a pod.

My sme sa na gymnáziu učili tak maximálne rozdiel medzi vírusovým a bakteriálnym ochorením, či génové mutácie, ale nič viac.

Koľko ešte aj v dnešnej dobe je napr. ľudí, ktorí veria len homeopatii či "liečiteľom", odmietajú klasickú liečbu či už seba alebo svojich detí, transfúziu krvi :/ Alebo poznám 16 ročné dievča, ktoré bolo v hlbokej depresii a jej rodičia jej to vyčítali, kričali na ňu, že si len vymýšľa. Keď som chcela, aby navštívila psychiatra, tak mi povedala, že to by rodičia nikdy nedovolili, že by sa o tom dozvedela celá dedina a že to by bola hrozná hanba. A sama ísť nechcela. Nakoniec po mojom dlhom niekoľko týždňovom naliehaní sa jej podarilo presvedčiť mamu a bola jej diagnostikovaná ťažká depresia. Ale bolo to všetko nutné? A takých ľudí, ako jej rodičia je kvantum, najmä na Slovensku, aj v mojom okolí...

Nedávno som sa o tomto s niekym aj rozprávala a on so mnou nesúhlasil. Že to si majú zistiť všetko ľudia sami, že to nepatrí do všeobecného vzdelania. Ale ja si myslím, že by malo no :( aspoň v nejakej forme vrámci gymnaziálneho učiva