Fórum pridal Davidkq, 19. 3. 2017 18:55 do kategórie Programovanie. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

Chcem byť ITčkáár :D

0
Davidkq

25 ročný muž

Zdravím :) Rád by som zmenil profesiu, mám niečo po 20tke základné uživateľské schopnosti práce s počítačom a rád by som začal pracovať v IT oblasti :) IT Backround však nemám :o s čím by ste mi odporučili teda začať ? A v akej firme sa prípadne. Dakujem
Odozva

Názory k téme

1. 1
    Likjul

22 ročný chalan

No najprv by bolo dobré študovať nejaký čas niečo z oblasti IT. Žiadna firma ťa bez nejakých znalostí nevezme. :D
  2. 2
    Diehard

28 ročný muž
    Bratislava

Vsak bud .. ja chcem byt agent CIA. Preco sa niekto ide vrhat do veci, pre ktore nema sklon.
  3. 3
    Obrvonjottr

29 ročný muž

knihy, kurzy, tutorialy, venovat sa konkretnej oblasti a skusat si sam nieco nakodit/postavit + treba samozrejme velmi vela googlenia a trpezlivosti :D
  4. 4
    Obrvonjottr

29 ročný muž

zalezi aj kolko casu tomu budes venovat a ako rychlo sa dokazes ucit... urcite vsak necakaj, ze po par tyzdnoch budes itckar... toto je na dlhu trat... asi ako vsetko... a hlavne ked by si chcel ist niekam do zamestnania, tak velmi pravdepodobne sa budu pytat aj na portfolio, ktore je potrebne si vybudovat
  5. 5
    Davidkq

25 ročný muž

@diehard lebo je to perspektívne :D ? Snáď dostatočný argument :D
  6. 6
    Willbebetter

tvári sa, že má 3 roky

@diehard a co vies ci nema. nepaci sa mi ako je v dnesnej dobe IT mystifikovane, ako by to zvladali robit len nejaki vyvoleni alebo co :D a pritom si kazdy moze najst ten svoj kustik :)

skus vacsie firmy /korporaty/, ktore pozaduju menej specifickych zrucnosti, chod na vselijake skolenia a zacni so samostudiom.
  7. 7
    Diehard

28 ročný muž
    Bratislava

@willbebetter ja mu to neberiem. Preto som napisal nech je. Ale vidis to co napisal pred chvilou. Presne to som cakal. Lebo vidi, ze niekto zarobi 3000€ a je itckar a pri tom nema potuchy o com to je. Potom to je len dalsi niekto kto vie nainštalovať OS a hra sa na ITckara a na pohovoroch pyta 2500€ plat. Tak to bohuzial chodi.
  8. 8
    Davidkq

25 ročný muž

@willbebetter ďakujem za podporu WillBebetter :) Máš pravdu, nerobte zase z toto IT extrémnu vedu. Nie som úplný antitalent si myslím :D jedine som sa o to doteraz extra nezaujímal :) No rád by som absolvoval nejakú vzdelávačku len otázka je čo je najlepšie na začiatok ? Linux/windows admin alebo networking, monitoring aj ked to moc IT neni ani :D SAP, C++, Python, SQL, Java alebo neviem čo všetko ešte :D potrebujem proste nejaký štart v korporáte kde mi venuju nejaký čas nech sa zabehnem a potom budem svoje nadobudnúte skills developovať
  9. 9
    Davidkq

25 ročný muž

@diehard Kľud Diehard :) nebavíš sa s malým deckom ani žiadným pošukom čo sa chce hrať na ITčkára za 2000 € :) ani doteraz som sa nedrel pri páse niekde :) Neviem prečo ma škatulkuješ.... Teraz keď si ITčkár si akože automaticky trotl, introvert atď. ? :D neškatulkuj prosím, nepoznáme sa :)
  10. 10
    Diehard

28 ročný muž
    Bratislava

@davidkq Prepac, ale si sa tak prezentoval. Ak chces, mozem sa Ti k Tvojmu studiu IT venovat a pomoct Ti.
  11. 11
    Davidkq

25 ročný muž

@diehard V pohode :) samozrejme by som bol rád ak by ma niekto aspoň nasmeroval :)
  12. 12
    Eastsidewestside

22 ročný chalan

(: (: (: (: (: (: (: (: (: (:
  13. 13
    Wewo

24 ročný chalan
    Bratislava / IpD

Jeeej, už dlho sa chystám napísať niekoľko-dielnu sériu s názvom "Takže ty chceš byť programátor..." (alebo podobný názov), ktorý by ozrejmil ľuďom mnohé veci z IT ktoré sú ako bolo spomenuté, mystifikované.

Jednak nejaký ten základný slovníček pojmov, o tom ako to chodí na pohovoroch, ako si vyskúšať či by ťa to vôbec bavilo, predstaviť (bratislavskú) kóderskú scénu a kopec ďalších vecí. Len nie je čas to písať lebo stále píšem kód :D

A skôr by ma zaujímalo prečo sa do toho chceš pustiť. Ak iba kvôli peniazom, asi na to zabudni. Áno, dá sa tým zarobiť 3k € (v ba), ale nie je to spôsob ako rýchlo a ľahko prísť k peniazom. Zarábal som 2,8€/h aj 25€/h a robil som ťažké aj ľahké práce, takže poznám hodnotu peňazí, a aj tak ti poviem že dobrý plat v IT je fakt zaslúžený, je to ťažká a psychicky náročná práca a musíš tomu venovať veľké množstvo voľného času.

Ak máš konkrétne otázky, sem s nimi!
  14. 14
    Wewo

24 ročný chalan
    Bratislava / IpD

Inak či už chceš byť vývojár alebo nie, v každej it disciplíne budeš potrebovať vedieť programovať, alebo teda, algoritmicky a logicky myslieť.

Takže šup na stránku ako je codecademy, urobiť kurz javascriptu (áno, myslím to smrteľne vážne) a potom na codewars riešiť úlohy.

Ak ťa to nebude baviť a budeš to brať skôr ako niečo čo musíš, než niečo na čo sa budeš tešiť, tak vieš že to pre teba vhodné nie je.

Ak sa rozhodneš pokračovať, tak si môžeš vybrať akou cestou chceš ísť... Či kódiť webové appky (a či ich frontend, backend alebo oboje), natívne mobilné appky alebo chceš ísť cestou C++ / C#.

A nech ti povie kto chce čo chce, JS dnes musíš vedieť - je to univerzálny jazyk no. 1, ktorý je všade a musí ho vedieť hacker, kóder bannerov aj system admin.
  15. 15
    Miro777

27 ročný muž

@Wewo ja sice do IT nechcem, ale ked si sa už prihlasil strašne by ma zaujimalo koľko ľudí na SR realne tie 3k eur dostane (a v hrubom ci cistom ? Na zmluvu alebo ako zamestnanec?) a hlavne kolko hodin roboty a kolko rokov skusenosti musis mat na tie 3k. Lebo poznam par ludi v IT sfere a zeby brali zrovna 3k mesacne sa povedat neda.
  16. 16
    Wewo

24 ročný chalan
    Bratislava / IpD

@miro777 a čojaviem koľkí? Moc sa to verejne nerieši.

Ja viem koľko zarábam ja, a viem že ponuky sú aj cez 4k až po 7k, ale nebudem to tu rozoberať lebo si ma vygúglia daňováci (:

Ale takto, ak máš zopár rokov skúseností a vieš to, čo od teba chcú, a ukážeš práce a si celkovo v pohode, tak okolo 2k - 2.3k v hrubom je úplne bežný plat.
  17. 17
    Wewo

24 ročný chalan
    Bratislava / IpD

Ale presne toto som nechcel - aby sa pri IT riešili peniaze a nie to IT. Jasné že sú v tom dobré prachy, ale sú to zaslúžené prachy a ak to chceš robiť pre prachy a nie preto že ťa to baví a napĺňa, tak proste po roku zcvokneš a vyhoríš.

Preto by som tu radšej riešil technické záležitosti a platy si riešte sami na pohovoroch :smile:
  18. 18
    Leftbehind

8 ročný chlapec

ach mal som raz ponuku sa učiť programovať v jednej firme...mal som to zobrať -_-....
  19. 19
    Obrvonjottr

29 ročný muž

@miro777

pozri napr sem:
    https://www.titans.sk/sk/freelanceri/pracovne-ponuky

3k pre šikovného programátora je taký štandard, ofc treba robiť na živnosť kvôli daniam. Záleží však aj aká oblasť, skúsenosti, firma atď.
  20. 20
    Willbebetter

tvári sa, že má 3 roky

@miro777 dvaja mne najblizsi a najlepsi akych poznam - kazdy sice v inej oblasti - ale maju skoro 4k :)
  21. 21
    Miro777

27 ročný muž

@Wevo šak v pohode :D Len by ma fatk zuajimalo kolko sa realne človek na tych 2,3 k v prepočte na hodiny narobi. Jeden moj byvaly kolega bol totiz kedysi programator a robil na vyvoji softweru a sice mal trosku lepsie prachy ako ma teraz tak mi pvoedal ze do toho by sa v zivote nevratil kvoli tomu poctu hodin (picom u nas to tiez nie je 9 - 5) .
  22. 22
    Makova_strudla

hrá sa, že má 0 rokov

Niekedy mam pocit, ze IT odbor ta najviac vystavuje, hlavne pokial musis riesit veci aj priamo so zakaznikmi, takze by som ti to neodporucal, aj ked v tom sam robim... su dni, kde by som si vlasy trhal, keby nebolo prima kolektivu v praci

@8 C++, Python, Java a podobne, tj. programator - takych ludi je po kkt :-/
    ale o SAPakov je docela nudza, (rovnako aj unixakov, storage-istov a podobnych co sa na vyske nenaucis) napr. aj u nas na galvanke momentalne beru kazdeho trula na SAP, pokial nie si uplny hotentot okolo IT (priamo, ziaden outsourcing cez inu firmu takze ani ziadne ukrajovanie z konecnej vyplaty) a za prvych par mesiacov ta pekne vyskolia na L1ku minimalne, startovny plat prijemny nad litrikom - nic svetoborne ale ani neurazi... a navyse SAP, HANA a podobne veci sa v nasledujucich 10 rokoch nikde nevytratia, takze takym krokom ani nic nepokasles

ale @wevo ten stav v IT to docela trefne popisal :)

@miro777 u nas okolo toho 2.5k dostavaju normalne L3kari (ak nepocitas standby, overtime ci podobne nadcasy).. ale ak chces zarabat velke prachy v IT a hovno vies, tak treba ist na manazera
  23. 23
    Koprdil

24 ročný chalan
    Bratislava

freecodecamp.com je velmi fajn stranka, skus pozriet :)
  24. 24
    Miro777

27 ročný muž

@Willbebetter ok ale kolko sa na tych 4k mesacne do mesiaca narobia hodin.
  25. 25
    Willbebetter

tvári sa, že má 3 roky

@miro777 to uz zalezi priamo od prace. jeden zhruba tolko ako my obycajni smrtelnici (klasicka pracovna doba, obcas nejaka nocna etc ale nic co by za tie prachy nestalo :) - druhy ma trochu vycerpavajucejsiu pracu pretoze pracuje klasicky "som na projekte" stylom, ale nie je to tak, ze by robil 12tky, to urcite nie.

btw k tomu co pise @makova_strudla - ano dnes uz tych klasickych "programatorov" je ako "nas" pravnikov, je vsak este ale kopa moznosti.

ja uz sa planujem do IT zavrtavat viac a viac ale urcite nie tym, ze sa budem teraz ucit jazyk za jazykom :D moznosti je milionpat a ja uz som tu svoju nasla :)
  26. 26
    Miro777

27 ročný muž

@Willbebetter tak nech Ti to vyjde i ked to bude este asi dlha cesta plna samoucenia . Z pracovnych skusenosti s IT branzou ale viem ze rovnake ako consulting, investicne bankarstvo alebo pravo to je malokedy tak ze velke peniaze prichadzaju pri 40 hodinovom prac. tyzdni, no z toho co pises sa zda ze mas priority utriedene ;)
  27. 27
    Willbebetter

tvári sa, že má 3 roky

@miro777 urcite :) a dakujem za podporu :)
  28. 28
    Bordeauxfr

26 ročný muž
    Marseille

Podla mna, dokazes si poriadne pekne zarobit aj tvorbou stranok a e-shopov. V dnesnej dobe ti staci ovladat html, css, php, javu a wordpress a vies robit pekne zakazky. To su asi najlahsie moznosti. Ak chces vojst do napatia, tak C++, phyton a pod. Dnes moze byt kazdy IT, alebo sietar. Napr. v T-systeme som pocas vysky praxoval, tam ti staci hlavne dobra znalost anglickeho jazyku a hned ti vedia najst brigadu resp. pracu. Moznosti je vela. Podla mna, IT je uz moc vela. Ak by si chcel uz vykrocit hlbsie, naucim sa byt tebou nejake moznosti a zacnem podnikat a sprostredkuvat moznosti.
  29. 29
    Majky538

23 ročný chalan

Vyskúšaj kodenie, siete..systémy čo by ťa bavilo viac robiť :) Výhodou podľa mňa je vždy mať širší rozhľad a keď chceš hlavne s niečim začať, prvý krok a potom sa posúvať. Platovo je podľa mňa ohodnotené adekvátne (vyššie platy), na ten čas čo človek venuje do štúdia a následne aj samotnej práce, keď za tím niekto vidí len sedenie za počítačom nech si to skúsi...
  30. 30
    Davidkq

25 ročný muž

No takže rozhodol som sa že absolvujem kurz CCNA čiže tu sietarinu na začiatok :) a doma sa budem snažiť naučiť robiť tie webky. Ďakujem za ochotu, tipy, triky a @Diehard za božskú trpezlivosť pri vysvetľovaní :D