Fórum pridal Lienka147, 9. 12. 2011 23:41 do kategórie Ostatné fóra. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

chemicka rovnovaha

0
Lienka147

23 ročné dievča
Stále rovno

Ahojte, prosim mohli by ste mi poradit a vysvetlit tento priklad : reakcia 2SO2 + O2 »(vznik) 2SO3 ma rovnivazne konstanty [SO2] = 4mol , [O2] = 3mol, [SO3] = 6mol. Ake boli pociatocne koncentracie reaktantov ? c(SO2) =?, c(O2)=?

A ako by
Odozva

Názory k téme

1. 1
    Sentaro

21 ročný chalan
    h8er hmyzu a pavúkov

hmm... @lienka147 <br />
    <br />
    Z reakcie vyplýva, ak ubudne z počiatočnej koncentrácie SO2 x mólov SO2 v 1 dm3, musí ubudnúť aj x mólov O2 v 1dm3 z pôvodnej koncentrácie kyslíka, zároveň musí vzniknúť x mólov SO3 a 2SO3 v jednom dm3 reakčnej zmesi.<br />
    <br />
    Výsledok: [SO2] počiatočná = 10 mol.dm-3 <br />
    [O2] počiatočná= 6 mol.dm-3<br />
    <br />
    (Snáď to vyšlo dobre..)
  2. 2
    Zajkousko

29 ročný muž
    Žilina pod Dubňom

teraz o polnoci?!.........filip:P<br />
    <br />
    mám lepšiu zábavu
  3. 3
    Sentaro

21 ročný chalan
    h8er hmyzu a pavúkov

sakra tak prišiel som na to ? :D To napätie ma zabije...
  4. 4
    Lienka147

23 ročné dievča
    Stále rovno

Ano vyslo to presne tak :-) dakujem. A mohla by som si to aj tak odovodnit ze je to exotermicka reakcia a preto ratam ze povodna x minus to co mi vzniklo ? Ci zle?
  5. 5
    Sentaro

21 ročný chalan
    h8er hmyzu a pavúkov

@lienka147 jop, reakcia uvoľňuje teplo a preto je x... :)
  6. 6
    Lienka147

23 ročné dievča
    Stále rovno

Super aspon v klude budem zaspavat :-D
  7. 7
    Sentaro

21 ročný chalan
    h8er hmyzu a pavúkov

@lienka147 prajem sladké sny :)
  8. 8
    Lienka147

23 ročné dievča
    Stále rovno

Podobne :-)
  9. 9
    Zamidari

28 ročný muž

@lienka147 @sentaro <br />
    heh a keby to bola endotermicka reakcia tak by sa to ratalo inak? tento vypocet nema nic spolocne stym ci je to endo ale exoterm, ale stym ze reaktanty sa spotrebuvaju.<br />
    <br />
    Mimochodom to co mas v hranatych zatvorkach nie su rovnovazne konstaty ale rovnovazne koncentracie, rovnovazna koncetracia sa pocita z podielu rovnovaznych konc. umocnenych na ich stech koef..<br />
    <br />
    spatna reakcia v tomto pripade neexistuje, lebo horenie je nevratna reakcia. ono by sa sice dalo spatne redukovat SO3 na SO2 ale nie takto jednoducho v jednom kroku ako oxidacia SO2 na SO3.<br />
    <br />
  10. 10
    Zamidari

28 ročný muž

oprava....rovnovazna KONSTANTA sa pocita zo sucinu rovnovaznych konc. umocnenych na ich stech koeficienty.. v tomto pripade K=[SO3]^2/[SO2]^2*[O2] (to na sice teraz nezaujima ale len aby si vedela)