Fórum pridal Likju, 15. 7. 2020 09:01 do kategórie Život. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

Chudoba

0
Likju

25 ročný muž

Zažili ste niekedy v živote chudobu? Môžete popísať aké to priblížne bolo? Zaujíma ma aj to, že čo berú ľudia už ako chudobu.
Odozva

Názory k téme

 1. 1
  Energy1010

  23 ročný chalan

  Nezazil, pre mna je chudoba keby som bol bez jedla a strechy nad hlavou. Pokial mam tieto 2 veci tak sa necitim byt chudobny.
 2. 3
  Endre-silentname

  32 ročný muž
  letím niekde v oblakoch

  Nemám pocit, že by som niekedy zažil skutočnú chudobu.
 3. 5
  Dee99

  27 ročný muž
  RK

  Mame sa tu opustiť ako raperi co isli zo stoky hore? Alebo co vyrastli z bahna ako lotosove kvety? Alebo?... Uz nvm. Co? A teraz stackuju cash? :D :D
 4. 6
  Chlorofyl

  11 ročný chlapec
  Erec Jisrael

  ja som vyrastal v skromnych pomeroch. seci mali co chceli a ja som musel prosit matku aby mi kupila novy mobil aspon rok.
 5. 7
  Thunderstorm

  14 ročné dievča
  devil's little sister

  No keď som v 19 odišla z domu s holým zadkom a piatimi švestkami som asi bola chudobná :D to som mala pár mesiacov pred maturitou a po škole som chodila čapovať pivo do jednej takej krčmy, mala som 20€ na večer a mohla som si objednať u nich pizzu :D žili sme s frajerom na ubytke a nejak extra sme si nemohli dovoliť rozhadzovať, lebo sme šetrili na Prahu :D ale neboli sme na tom že úplne zle, stále sme mali na pivo a na cigy (:
 6. 8
  Sasi2680

  hrá sa, že má 0 rokov

  nikdy sme nemali veľa peňazí.. nechodili sme ani nikde na dovolenky ani výlety rodinné, nedostala som skoro nikdy žiadnu drahšiu hračku, čo som chcela, ale zas mama mala nejaké peniaze po otcovi odložené, tak sa vždy našli nejaké peniaze aspoň na školský výlet, alebo ked som niekde chcela ísť so sesternicou a jej rodičmi a nebolo to príliš drahé.. takže neboli sme bohatí, ale zas na základné potreby a aj niečo naviac vždy bolo.. keď sa takto na to spätne pozriem, nič dôležité mi nechýbalo
  ale aj tak by som nechcela aby takto moje deti žili,, chcem im dopriať viac, ako som ja mala.. nemyslím všetky drahé hračky čo si zmyslia, ale aspoň občas nejaká dovolenka, výlet,, aby nemuseli byť stále len doma zatvorené..
 7. 9
  Patriska

  hrá sa, že má 2 roky

  Ano ked som bola este na strednej boli dni kedy som nesla do skoly lebo som nemala na autobus do mesta.
 8. 10
  Nerwous15

  27 ročný muž
  furt rovno a dzig do ľava :P

  Tri dni nepapkat bolo bezne, spat v aute tiez, ale na kokain sa stovka vzdy nasla.. mozem teda hrdo zahlasit, ze chudoba ma maximalne tak lizla
 9. 11
  Wewo

  27 ročný muž

  Ano, bolo obdobie ked som mal tak 9-15 a zil iba so slobodnou mamou, zdravotnou sestrou, a vtedy to bolo naozaj velmi skromne, na hranici chudoby, ze sme naskrabavali na jedlo a zakladne hygienicke potreby, kazdy vydavok navyse (100sk na triedny fond etc) vyvolaval existencnu krizu. Pomahala nam rodina a znami, bez nich by sme to asi nedali.
 10. 12
  Ladydoga

  tvári sa, že má -1 roky
  Prašivá diera

  Samozrejme, keď som bola malá a v podstate aj teraz alebo skôr bolo pár takých chvíl posledných pár rokov keď sme nemali čo jesť a ja som predávala nejaké veci cez net za pár eur. A raz sme si pobrali nejaké jedlo z miestnej charity. A včera som za posledné kúpila chleba a vajíčka a pre mačku na žrádlo mi neostalo. Ale dneska mám dôchodok tak pohoda, idem si kúpiť nového mercedesa.

  A keď sme boli malí tak tiež sme mali ledva na jedlo lebo tatko všetko prechlastal ale mama sa vždy snažila nejak lacno navariť, rozdeliť nám jedlo tak aby sme sa každý najedli. Rátanie kolečiek salámu každému po 3 alebo 2 na rožok bolo bežné (hehe) takže tak...
 11. 13
  Annyejnji

  22 ročné dievča

  neviem, či chudobu. Ale bol istý čas (aj keď len menej ako rok môjho života), kedy som šla študovať do Prahy a po 2 mesiacoch som nezmákla bývať s niekym na intráku v 1 izbe a snažila som si zaplatiť si izbu pre jedného... ehm .. a vtedy.. mi fakt vyšlo akurát na žrádlo, lebo som sa cítila hrozne vinne, ako vykorisťujem našich :D
 12. 14
  Annyejnji

  22 ročné dievča

  ale hej, nebola to real chudoba, ale viem proste, ake to je mat problem kupit si tricko, lebo by to narusilo rozpocet :D
 13. 15
  Alysia

  28 ročná žena
  Nové Mesto nad Váhom/ Brno

  áno zažila, napríklad som nešla do školy, lebo neboli peniaze na autobus do mesta, kde bola škola.... nie auto sme nemali :D na prvej dovolenke pri mori som bola v 25
  no a iné nepríjemné veci, ktoré si ľudia nevedia predstaviť bez nich fungovať
 14. 16
  Gothicpoethic

  27 ročná žena
  Partizánske

  Chodili sme na rodinné výlety, síce len po Slovensku, ale môžem povedať, že mam videné viac ako väčšina mojich rovesníkov. Aj na školské výlety som chodila atď., ale bolo obdobie, že sme doma nemali čo jesť, akože myslím naozaj čo jesť. A neboli ani peniaze na jedlo, mama volala otcovi do práce, chodil na týždňovky a dlhšie, aby poslal nejaké koruny, no ten tiež nemal... dosť smutné, keď si na to spomeniem.
 15. 17
  Nicmanenapada

  29 ročný muž

  Zamladi som to vnímal tak, že áno, že sme chudobná rodina. Lebo doma sa vždy rozoberal nedostatok financií pre výplatou, lebo sa niekedy obedovali len zemiaky a niekedy neboli raňajky alebo večera, lebo sa nové oblečenie nekupovalo, ale prenášalo zo staršieho člena rodiny na mladšieho, lebo som nikdy nemohol mať to, čo moji rovesníci, alebo chodiť tam, kam moji rovesníci – tak som to bral, že pre chudobu som outsider

  Keď sa obaja rodičia ocitli bez práce, nemal som hádam ešte ani 14 rokov a odvtedy som brigádovať v podstate musel, rovnako ako moja staršia sestra (nespomínam si, či aj mladší brat). Zárobok teda nešiel mne, ale do rodinného rozpočtu.

  Zvykol som sa hnevať na rodičov, že nám nepripravili lepší život. Na druhú stranu, dali mi ohromné množstvo príkladov toho, ako sa v živote nesprávať, ak sa nechcem mať zle – ako neopakovať chyby, ktoré robili vtedy a, žiaľ, robia dodnes (a netýkajú sa len financií ale aj medziľudských vzťahov, v ktorých sa im taktiež nedarí).

  Ako som však postupne spoznával svet, začal som chudobu vnímať ako niečo ešte horšie. A začal som to vnímal tak, že rodičom viac ako peniaze chýba(l) rozumnejší prístup k životu a schopnosť ľúbiť sa aj nás..
 16. 18
  Motovidlo323

  31 ročný muž
  dedoles™ influencer birdzu

  nikdy som nevedel, ake je to nemat peniaze, nastastie
 17. 19
  Azizi

  tvári sa, že má 3 roky
  Ankh-Morpork & Bratislava & Praha

  Nemyslím, že som v detstve bola z chudobnej rodiny. Mama síce zarábala málo, takže som si nemohla kupovať drahšie oblečenie a pod... Ale otec (s ktorým bola rozídená a nebýval s nami), zarábal celkom dosť. Takže ja som bola zvyknutá extrémne šetriť, ale keď som bola s otcom, chodili sme do reštaurácií, každý rok na exotické dovolenky (Egypt, Jordánsko, grécke ostrovy, Cyprus aj viac krát ročne...) do najdrahších hotelov, kde ma vždy prehováral, nech si kúpim čokoľvek sa mi bude páčiť.

  Potom sa ale situácia zhoršila otcovi a ja som nebola schopná popri náročnom štúdiu biológie stíhať ešte aj brigádu. Potom som rok a pol pracovala a bolo to celkom v pohode, no ako som odišla na PhD do ČR, tak je to s financiami veľmi zlé. Niekedy ani nemám na jedlo, počítam každú korunu, na dovolenke som nebola už 10 rokov, ani oblečenie si takmer vôbec nekupujem a ani nič navyše. V podstate míňam len na to jedlo - čo najlacnejšie (z školeskej jedálne alebo obchodu), cesty na SK, mobil, ubytovanie, lieky, kaderníčku raz za pol roka,,, A aj tak som stále v mínuse na oboch kartách a neviem sa z neho dostať :/ A akýkoľvek neočakávaný výdavok (pokazený mobil, PC) by bola pre mňa asi nezdolateľná katastrofa. Tak ja neviem, chudoba to asi nie je. Ale je to len tak tak na normálny život...
 18. 20
  Azizi

  tvári sa, že má 3 roky
  Ankh-Morpork & Bratislava & Praha

  Vlastne 2 roky som pracovala medzi VŠ a PhD. To bol skvelý pocit, že som si vedela sama na seba zarobiť a ešte aj v užtočnej práci - pre unicef.
 19. 21
  Yoss

  29 ročný muž

  nie, ale vyskakovat sme si nemohli
 20. 22
  Azizi

  tvári sa, že má 3 roky
  Ankh-Morpork & Bratislava & Praha

  @motovidlo323 To je skvelé, musí to byť úžasný pocit takého pokoja:) Nemyslím v práci, ale že sa nemusíš báť, že ti zablokujú mobil, lebo nebudeš mať dosť na inakso, nemusíš mať zlý pocit z toho, že každý raz meškáš s nájmom, že si možeš kúpiť oblečenie a čo potrebuješ a nepreratávať v obchode každú potravinu koľko stojí na 100 gramov a tak :/ Mne už napr. 2 roky nefunguje vôbec zvuk na PC a nemám na opravu ani na nový notebook :(
 21. 23
  Mayben

  28 ročná žena
  Vraj najväčšia diera

  Mala som zlé obdobie, kedy som máličko zarábala a dostávala som sa pravidelne do mínusu a ťažko sa mi z toho vyhrabávalo..bol to taký začarovaný kruh..
  Nedá sa povedať, že by som teraz bola nejaká bohatá, za vodou alebo čo..ale aspoň už viem slušne vyžiť z toho, čo mám :)
 22. 24
  Mariquittka

  27 ročná žena
  Kráľovstvo Tatranského čaju, expressive writer

  v bývalej práci, boli mesiace, kedy som nezarobila vôbec nič
 23. 25
  Sianagirl245

  18 ročné dievča

  Ani s nulou na účte som sa ešte necítila skutočne chudobná lebo to pre mňa nemá žiadnu hodnotu

  A čo sa týka skromných pomerov v ktorých som vyrastala (z jednej otcovej výplaty + pomerne veľká rodina) za to som skôr vďačná lebo asi to ma naučilo mať hodnoty ktoré mám :)
 24. 26
  Plavam_zivotom

  25 ročná žena

  Zažila som chudobu aj v detstve, keď som musela prosiť o bicykel 3 roky... a keď som ho dostala nám o mesiac vykradli pivnicu aj spolu s ním, oblečenie som skoro nikdy nemala nové ale iba zdedené, pamätám si moment kedy mama plakala lebo ja som hrozne chcela tenisky s koliečkom (Heeles) a nemohla si dovoliť ani od číňanca kúpiť ich fejk a strašne jej to bolo ľúto.

  A pamätám si aj chudobu spred 3 rokov kedy sme s frajerom na účte mohli ísť do 1500€ mínus a celý sme ho dosiahli a mali sme 2 týždne pred výplatou a nevedeli sme čo budeme jesť a tešili sme sa keď nám jeho babka nabalila jedlo nejaké...

  O to viac si vážim že moja rodina aj ja teraz žijeme nad pomery a že si môžem dovoliť ísť nakupovať čo chcem, jesť čo chcem, chodiť pravidelne taxíkom a podobný luxus. Každý moment si uvedomujem, že to čo teraz žijem nie je samozrejmosť ale výsada.
 25. 27
  Plavam_zivotom

  25 ročná žena

  Inak mám chuť všetkých v tomto fóre objať...
 26. 28
  Obsession

  tvári sa, že má -1 roky
  Tam kde lisky davaju dobru noc

  Myslím, že boli niekedy časy, keď som proste nemala všetko to, čo som chcela, ale asi len z dôvodu, aby som bola viac skromnejšia a aby som mala iné priority v živote ako než materializmus.
  Rodičia sa vždy starali a pristupovali k životu zodpovedne, takze nemôžem povedať, že som žila v minulosti v chudobnej rodine. Mala som všetko to, čo som potrebovala.
  Z rodiny sme mali vždy najviac všetkého. Dokonca za čias, keď som bola mala, otec a matka mali peniaze na vkladnej knižke, (nejdem písať sumu, ale nebolo to na tie časy malo) čo bolo niekedy pre známych a pre rodinu dosť nezvyčajne, keďže oni zvykli byt dlžníkmi a nevedeli sa vytrepat z biedy.
  Napriek všetkému, mala som babku a dedka, ktorí neboli majetní a počítali každú korunu, žili skromne, no nikdy by som si nedovolila pohŕdať nimi. Skôr naopak, bolo mi ich veľmi ľúto.
  Chudoba proste nie je hriech a často človek za ňu ani nemôže...
 27. 29
  Motovidlo323

  31 ročný muž
  dedoles™ influencer birdzu

  @azizi To si nvm ani predstaviť, je mi to ľúto :( Ale vieš čo, teraz spomínam, že keď som mal okolo 20, mali sme horšie obdobie, rodičia boli veľmi smutní, že vraj vbc nevychádzame s peniazmi, proste kríza, mama aj brigádovať do Tesca chcela ísť :/ ALe napriek tomu ja som vbc necítil nejakú núdzu, mal som čo jesť, aj oblečenie... vďaka im za to, že to dokázali tak uhrať :)
 28. 30
  Barb

  tvári sa, že má 3 roky
  Piešťany

  Ja si to velmi nepamatam (mala som 4 roky), ale mama mi spominala obdobie ked bola doma na rizikovom tehotenstve s mladsim bratom, pricom otec v tom obdobi prisiel o pracu a takmer rok nevedel najst novú, ze vtedy to bola dost bieda
  Inak si spominam len na to ze som vzdy mala vsetko co som chcela, za co vdacim primarne vzdy mojej mame. Nepoznam lepsieho a srdecnejsieho cloveka ako je ona a myslim ze ani nikdy nespoznam.
 29. 31
  Tommyhot

  31 ročný muž
  Kaohsiung, Taiwan

  Ano, bol som jedneho casu aj bezdak.