Fórum pridal Plavam_zivotom, 13. 6. 2017 20:48 do kategórie Filozofovanie. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

Dáte pokrstiť svoje dieťa (ak budete mať)?

0
Plavam_zivotom

22 ročné dievča
Bratislava

Odozva

Názory k téme

1. 1
    Plavam_zivotom

22 ročné dievča
    Bratislava

Možnosť ktorú si vyberiete aj zdôvodnite.
  2. 2
    Milgamman

9 ročné dievča
    imigračné oddelenie ministerstva zahraničných vecí SR

aj ked formulacie tych odpovedi mi pridu take... fanaticke :D
  3. 3
    Plavam_zivotom

22 ročné dievča
    Bratislava

@milgamman V čom sú fanatické? :D Veď inak sa to nedá napísať, vyjadrila som nimi presne to čo som chcela. :D
  4. 4
    Trishe

21 ročné dievča
    Trnava

Zaujimava tema.. aj ked ja osobne tieto krestanske rituály moc neuznávam, nehala by som rozhodnutie na partnerovi... Ak by chcel on a znamenalo by to pre nho niečo viac tak by som suhlasila ale inak to nie je nijak dôležité pre mňa.
  5. 5
    Milgamman

9 ročné dievča
    imigračné oddelenie ministerstva zahraničných vecí SR

tak mi pridu :D ze za kazdych okolnosti... aj keby traktory padali (thumbs)
  6. 6
    Bebekex

23 ročné dievča
    len hľadaj ďalej

Z ocividnych dovodov-lebo ho nechcem vychovavat v duchu krestanstva alebo ineho nabozenstva

Nasi asi budu proti,ale budu sa s tym musiet zmierit
  7. 7
    Xxar3s

34 ročný ujo
    Bratislava

Som agnostik a krst dietata povazujem za folklor je to pekne rodinne stratnutie takze mozno hej :D Krestania tomu prikladaju velku doleazitost. Ja si ale myslim ze ak boh existuje tak mu je to jedno ci sa nejake dieta namoci do vody. Druha vec je ze ak je prilezitost aby sa stretla cela rodina tak je mozno dobre ju vyuzit.
  8. 8
    Kierkegaard

23 ročný chalan
    Vesmír

Ja by som dal ako zdôvodnenie príklad mojej sestry a jej manžela ateistu, vynikajúce švagra mimochodom, ktorý nevidel dôvod aby sestru obmedzoval vo viere a zakazovať jej odovzdať svoju vieru ďalej ich deťom. Tak sa chová normálny ateista, teoreticky nihilista. A nie fanaticky zakazovať náboženstvo a podanie náboženstva ďalej aj svojmu partnerovi atď.
    A to som v podstate parafrázoval svojho švagra - ateistu.
    A myslím že keby som to na základe tohto príkladu zdôvodňoval tak by to boli len omáčky, každý snáď pochopí čo som tým chcel povedať.
  9. 9
    Billyjoe

24 ročný chalan
    Michalovce

neplanujem dieta :D
  10. 10
    Plavam_zivotom

22 ročné dievča
    Bratislava

@trishe My sme sa o nej dnes bavili s priateľom, obaja sme neveriaci ale zamýšlame sa nad tým asi tak, že to tomu dieťaťu neublíži určite. A krstnú vnímam ako osobu, ktorá by si mala s dieťaťom vytvoriť dobrý vzťah aj v prípade, že by sa nám niečo stalo. Niečo ako náhradného rodiča... Okrem toho máme v rodine veľa kresťanov, ktorých by to upokojilo a potešilo.
    Na druhej strane riešim dilemu, či by to bolo správne, lebo krstom sa zaväzujem, že dieťa budem vychovávať v duchu kresťanstva. A to asi nebudem. Neviem. Nechávam to otvorené, ale nebránim sa tomu proste, ak by to bolo dôležité pre niekoho z mojej či partnerovej rodiny.
  11. 11
    Melancholik

25 ročný muž

som ateista cize nabozenske zvyky a tradicie nemaju pre mna absolutne ziadnu hodnotu ... ale ak by to malo pre partnera hodnotu tak preco nie, kludne by som vyhovel ... ja sam som pokrsteny napriklad
  12. 12
    Patrixo

30 ročný muž
    Militantný slniečkar

A co my satanisti? :,(
  13. 13
    Artlover

hrá sa, že má 1 rok
    za oponou

Mam sice vsetky sviatosti, ale akosi ziadnu tendenciu verit. A sviatosti mam, lebo to je zvykom :D
    Takze netrhala by som sa krstovat dieta kvoli dakemu svojmu náboženskemu presvedceniu, ale zaroven s tym nemam absolutne problem. Zalezi ako sa s partnerom dohodneme.
  14. 14
    Artlover

hrá sa, že má 1 rok
    za oponou

@patrixo pssst, satanisti dostavaju ban!
  15. 15
    Patrixo

30 ročný muž
    Militantný slniečkar

@artlover preco viera ako viera.. (:
  16. 17
    Plavam_zivotom

22 ročné dievča
    Bratislava

@patrixo Tak to ber tak, že som to myslela neveriaci, Satanista, iná cirkev ako jedna možnosť - neveriaci.
  17. 19
    Patrixo

30 ročný muž
    Militantný slniečkar

@plavam_zivotom och :( si krutá ale ok. Beriem to..
  18. 22
    Wistingher

20 ročný chalan
    Bratislava

Skôr nie ... ale čo ja viem, krst ešte môže ... nič na tom nie je... prijímanie tiež... potom už je to na ňom ... a či bude veriť v to že slnko obieha okolo zeme alebo v nejakého boha... to je jeho vec.
  19. 23
    Vsakpredsajaa

20 ročný chalan

@kierkegaard ale niekomu sa nemusí páčiť že sa ich decku vtĺkajú do hlavy výmysli.
    Ak by teraz niekto uctieval osraté trenírky a mali by krst, partner bude veriaci tak ustúpime a necháme ho nech z neho spraví člena ? Nie pretože nechcem z neho robiť kokota, nechcem aby bol na papiery členom.
  20. 24
    Giovo

hrá sa, že má 1 rok

som satanovo semä
    teda nie
  21. 25
    Torpedo08

25 ročný muž
    kOkOtOvO

Nebudem mat takze sa nad tym zamyslat ani nemusim
  22. 26
    Petuska11111

18 ročné dievča
    Na pive

Ja síce pokrstená som, ale rodičia nie sú veriaci, takže to bola asi len formalita. Každopádne, ja to ako formalitu beriem tiež, takže neviem.. Na druhú stranu, je to fajn, ak by moja dcéra/syn v budúcnosti chcel/a mať sobáš v kostole. Takže možno hej, ale nie z vyslovene náboženských dôvodov.
  23. 27
    Kierkegaard

23 ročný chalan
    Vesmír

@vsakpredsajaa Pre niekoho je výmysel ateizmus a materializmus pre niekoho teológia a idealizmus, je tu náboženská sloboda, je tu ako taká sloboda prejavu tak prečo niekoho obmedzovať? A nechci aby som ďalej spustil spŕšku iných faktov lebo sa mi nechce dnes. Však ty sám tu na hlásaš slobodu tak čo to táraš bratu? Každého je osobná vec čo verí a keby bola nejaká vec pre môjho partnera dôležitá priam tradičná tak prečo nie. Ak je samozrejme tá viera alebo filozofia založená na dobre a je zákonná a nie na nenávisti. Je rovnako argumentov pre jednú tézu a rovnako proti pre opačnú, ako povedal Imanuel Kant. Ale keď niekto povie "to sú výmysly" bez niečoho podloženého nad tým sa len viem pousmiať. :)
    A na ďalšiu časť tvojho pseudo-argumemtu sa neoplatí reagovať. Takže tak. :)
  24. 28
    Tomas55555

22 ročný chalan

Určite ano kedze som presvedceny z vlastného výskumu ze boh existuje :)
  25. 29
    Karlotiskot

32 ročný muž
    I'll Be In The Garage

Jasné, skvelý začiatok rodičovstva v ktorom budem rozhodovať za decko. Dám ho jebnúť černokňažníkovy do vody, aby som ho ochránil od strašidiel...
  26. 30
    X3kus

17 ročné dievča
    Trenčín

Som veriaca a nedám
  27. 31
    Emzááák

35 ročný ujo

Ak to bude moja budúca "fiancè" chcieť tak prečo. Veď ono sa už samo v dospelosti rozhodne na akú cestu viery sa dá. Nebodaj by sme ho nedali a celý život by mi to vyčítal/a.
  28. 32
    Kuvincik

21 ročné dievča
    Kuvikovo

Nie.

Pretože je to zbytočná formalita, ktorá nič neznamená. A stále, ak by to raz dieťa veľmi chcelo, môže sa dať pokrstiť, aj keď už bude dospelé...
  29. 33
    Mobscene_69

23 ročné dievča
    Smultronställe

Dám..celá moja rodina včetne mňa je pokrstená, aj moje dieťa bude..teda,ak sa to ešte stále bude robiť, kým ja porodím :D
  30. 34
    Vsakpredsajaa

20 ročný chalan

@kierkegaard materializmus výmysel? Really??
    Chceš mi trdiť že niekto pochybuje o existencii materiálneho sveta?
    Samotná existencia je dôkaz.
    Žiadna viera nebola nikdy potvrdená, žeby niečo z toho fakt existovalo, takže áno, je blbosť veriť vo VÝMYSEL - teda niečo, o čom nie je jednoznačný dôkaz že to existuje.
  31. 35
    Hemadžema

20 ročné dievča
    Na šťastie čakajúca

Nebudeme mať dieťa.
  32. 36
    Marcello1111

29 ročný muž

ak človek nenosí Boha Stvoriteľa vo svojom srdci a necíti Jeho prítomnosť, potom mu je ťažko rozprávať, aký obrovský význam ma krst pre jeho dieťa...

hľadajte Boha vo svojom živote a sprítomňujte Ho nielen sebe, ale aj vašim blízkym, žiť vo viere s Bohom znamená dláždiť si cestu do večnosti...

jedného dňa každý spozná pravdu, pre niekoho to bude šťastný koniec pozemskej púte v tomto zlom svete a prinavrátenie sa do domu svojho Stvoriteľa, pre iného bohužiaľ okamih veľmi nepríjemného prekvapenia, že svoj život prežil nadarmo a stiahol svojim neuváženým konaním aj druhých so sebou...
    Pán Boh im pomáhaj.

33. 37
    Marcello1111

29 ročný muž

ak niekomu treba niečo potvrdzovať, že Boh existuje, potom napr. nech nedýcha, lebo aj ten kyslík je od Boha Stvoriteľa, každý moment života človeka je sprítomňovaný božou existenciou...
    ak toto už je niekomu nepochopiteľné, je mi ho ľúto...
  34. 39
    Thrwtchr

24 ročný chalan
    poloha sa načítava

@2 Tak ja vysvetlím, prečo mne také prídu; teda, možno nie práve "fanatické", ale nastavené veľmi čiernobielo a napriek tomu nejasné.

Síce je logicky zrejmé, že ide o nejaké organizované náboženstvo, v ktorom sa vykonáva ritus krstu; menej jasné však už je, o ktoré konkrétne ide alebo prečo by sme sa pri "krste" mali spoliehať na "duchovné sankcionovanie" od nejakej oficiálnej inštitúcie, obzvlášť s prihliadnutím na to, že koľko vnímavých tvorov, toľko vier (t.j. všetci ako jednotlivé subjekty "vyznávame rôzne viery", aj keď by sme si niekedy radi mysleli, že "patríme pod jedno krídlo", je to len ilúzia, hoci veľmi pervazívna a pohodlná).

Ale to som trochu odbočil.
    Môj postoj k tejto veci je ten, že nadväzujem na to, že sám nie som pokrstený (sama cirkev ma vraj nechcela vziať, alebo to rodičom prišlo príliš zložité, už neviem). Takže nevidím dôvod krstiť pri nepravdepodobnej eventualite, že by som mal potomka; nevidím zmysel v tom ísť do nejakej oficiálnej inštitúcie, kde by potomka vložil nejaký chlap do kovovej misy a symbolicky polieval nejakou "svätenou" vodou. To už ho radšej symbolicky pokrstiť niekde vonku v primárnej prírode :D Ešte aj to by bolo bližšie tým biblickým udalostiam ("znovuzrodenie" a krsty Jána Krstiteľa a iných mudrcov/šamanov/whatever), ku ktorým sa tieto ríty vzťahujú al. chcú/javia sa vzťahovať.

35. 40
    Kuko1965

hrá sa, že má 0 rokov

@vsakpredsajaa Aj materializmus niekto musel vymyslieť. Tak ak veríš v materializmus, veríš vo výmysel.
    :smile:
  36. 41
    H8u

24 ročné dievča
    Štefanov

nie aj keby sa partner na hlavu postavil :D:D neviem preco ale vo vela veciach by som vedela byt hrozne otvorena a tolerantna pri vybere partnera, aj keby je o 20r starsi, neviemakej rasy, bol vo vazeni proste hocico a dala by som tomu cloveku vzdy minimalne sancu, ale s muzom ktory by chcel pokrstit dieta ci by akokolvek inak prejavil naznak viery by som nesla ani na prve rande, sorry no.. :D
  37. 42
    Thrwtchr

24 ročný chalan
    poloha sa načítava

@emzaaak Nebooooj. Teda aspoň ak by si Tvoj potomok uchoval niečo z geniality, ktorú majú po narodení všetky deti, rozhodne by Ti to nevyčítal ;)
    Minimálne teda ak by si uvedomoval, že aké okolnosti a prístupy viedli k tomu, že ste ho nepokrstili.
    Osobne sa ako nepokrstený človäk rozhodne nenazdávam, že by som mal akýkoľvek dôvod rodičom niečo zazlievať. Krstenie je čisto formálna prkotina, imho.
  38. 43
    Thrwtchr

24 ročný chalan
    poloha sa načítava

@artlover @14 Dostávajú, aby sa potom po troch dňoch vrátili "z hrobu" živí a zdraví. :D
  39. 44
    Thrwtchr

24 ročný chalan
    poloha sa načítava

@kierkegaard Tvoj švagor znie ako fajn, pozitívny príklad ateistu, a ako vravíš, potenciálne nihilistu ((? - veľa z ľudkov samých seba pokladajúcich a proklamovaných za "ateistov" sú, in fact, nihilisti - a to je na rozdiel od ateizmu viera, resp "viera" v platnosť netestovateľnej nulovej hypotézy - patrí sem napr. typický názor, že nič okrem toho, čo sme my nahé opice schopní zaznamenať našimi obmedzenými zmyslami a testovať nami skonštruovanými prístrojmi, proste neexistuje a basta!)).
    Chcel som sa len spýtať, ako to potom riešia v prípade, že je nejaký konflikt medzi jej vierou a jeho "vierou", ak takéto konflikty nastávajú?
    Napríklad, dajme tomu (hypoteticky), že partnerka chce na základe svojho presvedčenia o doslovnej interpretácii Biblie vychovávať deti v duchu kreacionizmu, proste podávať im takúto informáciu, a partner je docela dosť dobre oboznámený s Darwinovou prácou a s potvrdenou vedeckou teóriou evolúcie a nejak sa mu takáto "výchova", z jeho pohľadu, ehm, nezdá ako správna a informuje ich zas spôsobom, kt. je v súlade s aktuálnymi vedeckými poznatkami. Alebo naopak, obráť si genderové role, no to je fuk, proste chápeš.

40. 45
    Sandriously

19 ročné dievča

@vsakpredsajaa Nepriamo prirovnať vieru v Boha k viere v osraté trenírky mi príde dosť neinteligentné, ale tak celý tvoj postoj je čudný. Čo viem, aj neveriaci ľudia majú krst a vôbec im to nevadí a za dalšie- čo si všímam, väčšina veriacich má pevný morálny základ, takže ak by tvoje dieťa bolo pokrstené, nerobil by si z neho debila (na papieri) ;)
  41. 46
    Staphylococcus

20 ročné dievča
    I am hope.

Nie. Jednoznačne nie. Chcem, aby moje prípadné, omylom vzniknuté dieťa dostalo rovnakú možnosť učiniť vlastné rozhodnutie, ako mám ja.
  42. 47
    Sianagirl245

20 ročné dievča
    tu

Som veriaca, ale ak by partner nesuhlasil tak...neviem odpovedat lebo sa to nestalo :P
  43. 48
    Alex458

20 ročné dievča
    ♥Hogwarts♥

ja verím v Boha, ale sama nejsom pokrstená, takže nechcem ani aby ono bolo, proste ked bude chcieť, tak sa dá pokrstiť potom
  44. 50
    Demoniqangel

25 ročná žena
    hovorí sa BRA-TI-SLA-VA

Neviem si predstaviť okolnosti za akých by som to urobila. Veľmi kresťansky založení ľudia z mojej rodiny už umreli, mladšia generácia, teda mojich rodičov má na háku a aj keby boli najviac veriaci tak to kvôli nim neurobím.
    A neviem si predstaviť mať muža kresťana, takže ani kvôli tomu nie.
  45. 51
    Kierkegaard

23 ročný chalan
    Vesmír

@vsakpredsajaa Chceš sa so mnou baviť o filozofii? :) Really? Tak si najprv naštuduj čo to vlastne je materializmus lebo si tomu nepochopil zrejme, súdiac z tvojho komentára. A dalo by sa ľahko zapochybovať aj o tom čo vidíš a cítiš že je pravdivé, ale to sa mi nechce teraz.
    Ale okey, o čom sa dá hovoriť je svet vypovedateľný, či že to čo vo svete má nejakú pravdivostnú hodnotu. To je ale len na prvom poschodí poznania. Na druhom, vyššom poschodí, sú veci ukazovateľné - ktoré nemajú pravdivostnú hodnotu (ako duša, Boh, svedomie, morálka atď.) Tam sa až začína problém existencie, niekto ostane len na prvom poschodí a druhé považuje za výmysel lebo ani poriadne nechápe prvému. Ako tento koncept geniálne navrhol génius 20 storočia Ludwig Wittgenstein, tiež tvrdil že vo veci vypovedateľných- ako matéria ľudí nezaujímajú, lebo ľudom nepomôžu ani nič pod. Zmysel videl až na druhom poschodí vo veciach ukazovateľných. O ktorých KEĎ NEVIEŠ HOVORIŤ TAK MLČ. Lebo o čom sa nedá hovoriť, o tom treba mlčať. Neviem, napísal som to zrozumiteľne podľa mňa.
  46. 52
    Kierkegaard

23 ročný chalan
    Vesmír

@thrwtchr Pekne opísaný nihilizmus. Akurát sa mu chcem cez leto viac venovať (začnem čítaním Nietzscheho - Tak vravel Zarathustra) A hej chápem, tak sestra je vedec a kreacionizmus neviem či niekto v dnešnej dobe môže brať vážne. :D Takže rozpor medzi vedou a náboženstvom v ich domácnosti asi nikdy ani nenastane. Ono doslovný preklad biblie vedie podľa mňa k fanatizmu a potom aj ľudia čo si doslovne vyložia korán sa tam v Londíne odpália. Takže v tom problém medzi sebou nemajú, keď chce chlapcov vziať do kostola tak vezme, nerobí z toho on vedu, keď sa s nimi chce pomodliť, pomodlí. Chápeš, on je taký zdravý liberál, že človeka neobmedzuje pokiaľ mu to neškodí. A skutočný dobrák, podľa mňa.
  47. 53
    Redchevrolet

31 ročná žena
    Bratislava

Suhlasim s viacerymi hore, ze moznosti su tvrdo naformulovane.

Nedali sme pokrstit ani jedno dieta. Nepokladam to za potrebne. Vsetci sme ateisti/nihilisti a niet ziadnej okolnosti, co by ma nutila nad tym rozmysat.

Samozrejme, ked vyrastu, nech sa sami rozhodnu podla vlastneho uvazenia.
  48. 54
    Mielikki

24 ročné dievča
    krajina ľadu, temna a kaktusov

Nie
    Odmysliac si fakt, že deti nechcem, tak proste ak by sa decko časom rozhodlo na základe vlastného uváženia a presvedčenia pridať sa k nejakému náboženstvu, brániť mu nebudem (hoci nepopieram, že by som mala nutkanie skúsiť mu to nejako rozumne vyhovoriť :D ) ale nútiť do toho bezbranné novorodeňa, to čo by som bola za matku?
  49. 55
    Shoesmaniac

25 ročná žena
    Taliansko

Urcite, je to pre mna velmi dolezite :)
  50. 56
    Shoesmaniac

25 ročná žena
    Taliansko

A velmi sa mi paci nazor @Kierkegaard, uplne s nim suhlasim.
  51. 57
    Riddler

24 ročný chalan
    Martin

Myslím, že možnosť, žeby nejaká moja budúca manželka nesúhlasila s krstom je vylúčená, kedže s takou ženou, čo by to zaryto, kategoricky odmietala by som sa nedal dokopy. Môže byť neveriaca, s tým by som problém nemal, ale mala by byť tolerantná k tomu, že ja mám vierovyznanie a chcem ho začleniť i do výchovy. Ale nie zas v nejakej veľkej miere,žeby sme furt len o náboženstve doma hovorili a pred každým jedlom sa modlili ako v seriáli Seven Heaven :D ale krst, sväté prijímanie,také základy, a potom ked bude väčšia, nech si vyberie čo chce (chcel by som dcéru,preto ten ženský rod).
  52. 58
    Savvym

24 ročný chalan

@h8u máš divné priority
  53. 59
    Vsakpredsajaa

20 ročný chalan

@kierkegaard kámo..............
    Je nejaký náznak, opakujem NÁZNAK že to tvoje druhé poschodie existuje?
    Nie je.
    Jediný dôvod vieri je strach zo smrti.
    Tam to celé začína aj končí.
    Ak by si teraz dostal 100% šancu, 100% nie 99,9999999% ale 100%, že nikdy nezomrieš, a svet navždy ostane taký aký je (teda nemohla by prísť nejaká vojna čo by nás vrátila do doby kamennej) tak by si videl ako by zrazu pre teba neexistujúci Boh začal strácať hodnotu.
    Je to len primitívny pud sebazáchovy.
    Príde mi velmi primitívne a, s prepáčením, prijebané aby niekto veril v také blbosti pretože sa bojí umrieť.
    Je prirodzené že človek chce vidieť vo svojom decku úspešného človeka a každého človeka hnevá ak je dieťa členom niečoho absolútne nelogického,.
    Preto by som bol proti.
    Ak by partnerka chcela krstit dieťa (čo sa nestane), tak prečo by som ja mal úplne ustúpiť? To sa jej mám úplne prispôsobiť a môj názor by nezohral žiadnu úlohu?
    Kresťan chce krstiť, tak sa krstiť pôjde, ale to že ateista nechce, to nikoho nezaujíma? To je vo svojej podstate fašizmus.
  54. 60
    Thrwtchr

24 ročný chalan
    poloha sa načítava

@kierkegaard Jasné, rozumiem. : ) To bol z mojej strany taký prehnaný príklad, asik.
  55. 61
    Kierkegaard

23 ročný chalan
    Vesmír

@vsakpredsajaa Nie, prečo hovoríš za mňa? Nebol by pre mňa Boh zbytočný ani vtedy. Meditácia je dôležitá aj v kresťanstve aj v budhizme a i. náboženstvách. A to jest že meditácia- modlitba prináša pokoj a vyrovnanosť plus morálne hodnoty ktorý mi vnášajú úsmev a chladnú hlavu a iné veci. Takže určite neverím Boha len zo strachu zo smrti, síce oceňujem tvoj hypotetický príklad, ktorý si naozaj pekne napísal. Ďalej reagovať nemám asi na čo.
    Potom o tom druhom poschodí hovorí povedzme že v rôznych iných príkladoch aj väčšina filozofov, veľa z nich tomu druhému poschodiu, ako sme to teraz za definovali, uverila. (už len taký Platón, ktorý veril posmrtný život, Pythagoras, Pascal, Kant, Kierkegaard a veľa iných) plus samozrejme že logikov sa dostávajú k tomu už aj svetový fyzici napr. Hawking je už agnostik a nie ateista. Pripomínam že tú "teóriu" druhého poschodia vyvinul najlepší logik (ak nerátam Fregeho) 20 storočia Wittgenstein. Aby si mi nenamietal logikov, o ktorej on fakt vedel niečo trochu viac ako každý tu na.
  56. 62
    H8u

24 ročné dievča
    Štefanov

@savvym jaj lebo ty to hovoris? :D tak to rozhodne plati :D
  57. 63
    Annyejnji

19 ročné dievča

som veriaci a nedám :D
  58. 64
    Vsakpredsajaa

20 ročný chalan

@kierkegaard áno hovorím za teba, pretože takto to platí vždy, jednoducho tak funguje ludský mozog. Učí sa to aj na psychológii.
    Nebol by vtedy pre teba dôležitý.
  59. 65
    Kierkegaard

23 ročný chalan
    Vesmír

@vsakpredsajaa No vidíš, potom psychológovia a psychiatrii ktorý sú veriaci sú blbci a blbec je asi aj Hawking či? Tak sa na to pozeráš? A tú štúdiu psychologickú mi pošli, tú si pozriem. (ak ju nemáš, tak argument "vraví to psychológia" je bezpredmetný)
  60. 66
    Vsakpredsajaa

20 ročný chalan

@kierkegaard čo sa týka Hawkinga, ten tvrdí každý týždeň niečo iné.
    No jeden z jeho citátov znie: Ľudský mozog je počítač. Ak sa vypne, prestane existovať.
    Je to teoretik tak možno sa pri filozofovaní dostal k tomu že vyslovil vieru v existenciu Boha ale jeho oficiálne stanovisko je ateizmus.
    Btw tí další sa zmieňovali o možnosti ďalších rozmerov vesmíru, teda o inom vnímaní reality, ale to stále nemá s Bohom nič spoločné, ani s karmou ani so žiadnym iným nezmyslom.
  61. 67
    Vsakpredsajaa

20 ročný chalan

@kierkegaard myslím že nemá cenu sa s tebou hádať, aj tak si každý bude tvrdiť to svoje.
    Poviem ti ešte tolko, že pôvodné myšlienky vo vieru nadprirodzeného vznikali pretože si ludia nevedeli vysvetliť dážď, striedanie dňa a noci a podobne.
    Na svete existuje niekolko stoviek náboženstiev, chceš mi povedať že 200 ďalších sa mýli a iba toto jedno kresťanstvo je tá pravda?
    Bohov existuje niekolko stoviek, Allah, Boh, v Grécku ich je dokonca viac.
    V Afrike sú kmene ktorých viera je na úrovni kresťanstva pred tisíckami rokov, a tí domorodci tvrdia, že Boh existuje pretože ako by mohol vzniknúť dážď?
    Jediné riešenie - Boh.
    Postupne veda všetky tieto blbosto vyvrátila a všetky náboženstvá menili celého svojho Boha až to dospelo do štádia že už ten Boh prakticky vôbec nezasahuje do života (pretože veda spoznala ako to naozaj je), už sa Boh nehnevá keď je zemetrasenie, ale už je niekde úplne inde, v nejakom priestore čo neexistuje a vlastne nemáme akúkolvek možnosť zistiť jeho prítomnosť.
    Prečo? Lebo všetky možnosti zistenia jeho existencie veda využila a nepotvrdila sa existencia dedka v obláčikoch.
    Tak sa tvárime že to je niekde inde až tam na druhom poschodí.
    Ďalej - kresťania veria že po smrti bude každý za svoje skutky potrestaný.
    Mňa by zaujímalo že ako Boh zistí, čo sme v tej hlave mali, pretože všetky myšlienky a spomienky sú tvorené neurónovými spojeniami, ktoré sa po smrti rozložia a tým úplne zmizne celá spomienka.
    To si Boh robí nejaké kópie tých neurónových spojení?
    Alebo ako?
    Každá myšlienka sa ROZLOŽÍ, keď sa ešte nevedelo čo je to spomienka tak sa verilo že všetky naše spomienky si duša vezme so sebou za Bohom.
    Teraz keď sa zistilo že aj tie spomienky sú len hmota ktorá sa rozloží rovnako ako tvoja ruka či noha, tak to nedáva zmysel.
    Alebo odíde duša bez spomienok?
    Tak ako potom môže byť očistec keď by tie duše ani nevedeli čo spravili?
    Nie je to možné, opakujem, NIE JE to možné, jediné žeby si duša so sebou vzala svoj mozog a ešte pred rozkladom doniesla Bohu.
    Ale čo potom taká situácia ak mi niekto prestrelí hlavu, hmm, jediná možnosť je že si fakt robí kópie .
    Veriť v to že Boh si robí kópie našich neurónov v mozgu sa mi fakt nechce.
    Maj sa pekne.
  62. 68
    Kierkegaard

23 ročný chalan
    Vesmír

@vsakpredsajaa dostal sa k tomu že vyslovil vieru v Boha ale jeho oficiálne stanovisko je ateizmus? Ale to hádam nemyslíš vážne, v jednej vete oxymoron ako hrom. Hawking je agnostik dovoľ mi ho citovať:
    Myšlienka, že priestor a čas môžu tvoriť uzavrený povrch bez hraníc má rovnako hlbokú implikáciu pokiaľ ide o rolu Boha v záležitostiach vesmíru. S úspechom vedeckých teórii pri popisovaní udalostí začína väčšina ľudí veriť, že Boh dovoľuje vesmíru, aby sa vyvíjal podle rady zákonov a nezasahuje vo vesmíre, aby tieto zákony neporušil. Avšak tie zákony nám hovoria, ako vesmír asi vyzeral, keď začal -- stále bolo na Bohu, aby nastavil celý hodinový strojček a vybral, ako začať. Takže keď má vesmír nejaký počiatok, mohli by sme predpokladať, že mal tvorcu............... Je ľahké si predstaviť, že Boh stvoril vesmír doslova v ktoromkoľvek bode času v minulosti.
    (porov.: Stephen Hawking, A Brief History of Time, New York: Bantam, 1988)
    Môj doplnok - Existuje aj teória o tom že vesmír počiatok nemá. tým pádom ani tvorcu. Ale viac uznávaná je samozrejme teória veľkého tresku kde sa (aj) ku nej hore vyjadril Hawking. Takže on ateista nie je, je agnostik a nehovorí každý týždeň niečo nové. Snáď ho nechceš hejtovať pre pána. Ďalej vieš čo je karma? A čakám ešte tú psychologickú štúdiu lebo inak je tvoj minulý argument bezpredmetný. Ďalej nie som fyzik, preto s k tomu viem vyjadriť len laicky.
    Ale oceňujem že už je s tebou aspoň reč, na začiatku keď sme sa tu pochytili nebola.
  63. 69
    Kierkegaard

23 ročný chalan
    Vesmír

@vsakpredsajaa A akých 200 ďalších??? Pre Pána ty si myslíš že ľudia v Grécku veria že na Olympe sú Bohovia? To nemyslíš vážne. Naštuduj si aká je dominantná viera v Grécku a aj to ako chápali tie svoje božstvá oni, lebo chlapi ako Xenofánes, Anaximandros a iní vtedajší filozofi boli v podstate monoteisti. A Alah je po našom z arabčiny Boh...JAHVE je zas totožný s prvou osobou božskej trojice u kresťanov a s Alahom u moslimov (s miernym "vychýlením") Takže o čom to hovoríš? Bratu, prepáč ale ak sa chceš so mnou púšťať hlbšie do debát tak si trochu naštuduj religionistiku. Lebo väčšina z tvojej druhej správy sú demagógie, polopravdy a nepravdy. A k tomu sa nevyjadrujem ani. A súhlasím, každý ma svoju pravdu a takto by sme tu boli do nekonečna.
  64. 70
    Sypomka

18 ročné dievča
    to nechceš

boze ludia, vy ste taki jebnuti :D ako neist ani na prve rande s niekym lebo je veriaci ? nevediet si predstavit za mua krestana? prirovnavat boha k osratym trenirkam? to uz co je :D akoze ja tiez nie som prave uplne najviac krestansky zalozeny clovek, ale neznamena, ze kazdy kto je veriaci sa musi 5x denne modlit, chodit kazdy jeden do kostola a vkuse basnit o bohovi a jezisovi :D toooolki obmedzenci sem
  65. 71
    Georg21

10 ročný chlapec
    ירושלים

2. "Som veriaci, ale ak by partner nesúhlasil, nedám." - ako napr. sa môže stať takáto situácia?

To smrdí predsudkami, skreslenými info či názormi na part. vzťah a kresťanskú vieru... ale možno sa mýlim... (letim)
  66. 72
    Georg21

10 ročný chlapec
    ירושלים

@10 @plavam_zivotom v prvom rade na tom musí záležať tebe a otcovi dieťaťa. Lebo ak by nezáležalo, bolo by to len klamstvo a asi nechceš dieťa vychovávať v klamstve.
    A mať dobrých, autenticky veriacich krstných rodičov, ktorý budú po vašom boku a po boku dieťaťa je ozaj super pomoc. Človek potrebuje niekoho kto mu bude duchovným otcom, matkou, keď občas zablúdi...
    No ak ste neveriaci, lepšie je nepokrstiť ho ako sľubovať Bohu niečo čo viem, že nechcem splniť. Jemu niečo sľúbiť je nie menej vážna vec ako to sľúbiť niekomu na kom nám ozaj záleží...

Boh robí zázraky tam kde je viera a láska. Môžeš sa teda už teraz modliť za dar viery pre tvoje dieťa (resp. poprosiť veriacich, aby tak robili).
    Aj keď je to asi v tvojom prípade trochu paradoxné, no o dar viery možno prosiť a je možné rozhodnúť sa veriť mu v každej situácii.
    Rovnako ako krst, ani viera Bohu, človeku neubližuje, práve naopak, pomáha mu rozvýjať sa v plnej miere a osobnosti. Keďže nie sme len telo ale i duch...
    (letim)
  67. 73
    Georg21

10 ročný chlapec
    ירושלים

@72 On nám prisľúbil jeho každodenné milosrdenstvo a odpustenie či večnú spravodlivú odmenu po smrti a tiež to dodrží. Čiže je to vážna vec. Aj Ježiš sa dal pokrstiť nie preto, že by musel, ale preto, že chcel a tak nám dal aj príklad. Tým, že prijímame krst nám Boh odpúšťa hriechy a ponúka nám cestu lásky a pokory smerom k nemu. Krst je zároveň potrebný pre spásu duše a tela.
    Čo je podstatný dôvod keďže k tomu chce každý rozumný, pokorný, duchom slobodný človek bez strachu smerovať...
    Tým netreba pohŕdať, bolo by to nerozumné. Nemyslíš? (letim)
  68. 74
    Plavam_zivotom

22 ročné dievča
    Bratislava

@georg21 ty to berieš inak, ja to beriem inak.
  69. 75
    Anonym356

21 ročný chalan

Žiadna žena so mnou nebude chcieť mať dieťa...
  70. 76
    Emmey

17 ročné dievča
    Za tebou

Nie, chcem aby sa rozhodlo samo
  71. 77
    Georg21

10 ročný chlapec
    ירושלים

@plavam_zivotom no v podstate sa zhodujeme @10 @72 @73
    Je to až príliš vážna vec a ak dieťa nemá vyrastať v rodine kde viera Bohu je základným kameňom, o ktorý sa opierajú, tak nemá zmysel dať ho krstiť, lebo to v konečnom dôsledku môže skôr znehodnotiť jeho možnosti k tomu, aby samé vieru prijalo ak bude tomu vnútorne slobodne otvorené.
    Pretože už bude mať za sebou túto sviatosť, ale ak nebude v ňom rozvíjaná táto Božia milosť aj s pomocou dobrého prostredia tak v ňom umrie. A na mŕtve sa ťažko naväzuje, aj keď teda Boh môže všetko ak mu to človek dovolí.
    A kánonické právo kňazovi nepovoľuje pokrstiť toho, kto vieru skutočne nechce prijať... (letim)
  72. 78
    Plavam_zivotom

22 ročné dievča
    Bratislava

@georg21 omg, nezhodli sme sa, zhodli sme sa v jednom mojom riadku, ja tvrdím, že aj napriek tomu dám svoje dieťa možno pokrstit (ak nejaké vôbec budem mať) kvôli tomu, že je podľa mňa krstný rodič úzko spätý s pozíciou opatrovníka a preto, že je to pekná tradícia pre upokojenie starších generácií. Pre mňa to je proste niečo nepodstatné a symbolické a urobím to ak budem chcieť z hocakého dôvodu ktorý mne príde relevantný. Bodka.
  73. 79
    Plavam_zivotom

22 ročné dievča
    Bratislava

@georg21 a "dobré" prostredie sa dá vytvoriť aj bez viery.
  74. 80
    Georg21

10 ročný chlapec
    ירושלים

@plavam_zivotom @78 s tým opatrovníkom súhlasím.
    Ale že to považuješ za niečo nepodstatné a symbolické je detinský názor, stádovitý až taký nijaký/nerozhodný... Však buď má pre mňa niečo zmysel alebo nemá. Ak má beriem to naplno...

@79 toto si zobrala do iného kontextu. Všetko môžme ale nie všetko osoží. Či áno? Človeku môžeš dať všetko ale milovať ho ako jeho Stvoriteľ a spasiť mu dušu, nedáš sama. Viem to z vlastnej skúsenosti, ako Boh pomáha; poznám prípady rôznych rodín, ako im Boh pomáha. Spoliehajú sa naňho lebo vedia, že môžu a že potrebujú jeho pomoc.

Ale chápem, ak to nevieš pochopiť, keďže si sa takej láske, pôsobeniu Ducha Svätého a milosrdenstvu osobne neotvorila.
    Hlavne z toho netreba mať strach. Lebo vtedy nestrácaš ako teraz, ale vtedy získavaš to najcennejšie. Ako sa vraví: tam kde je tvoje srdce tam je tvoj poklad. A akoby ti povedal Ježiš: Poď a uvidíš...
    - porovnaj Jn 1, 26-39 -> goo.gl/MLENMX
  75. 81
    Plavam_zivotom

22 ročné dievča
    Bratislava

@georg21 koľko rozsiahlych komentárov mi ešte venuješ kým pochopíš, že ja v Boha v tvojom kontexte neverím a že toto čo tu píšeš sú pre mňa absurdné a úplne hrozne odveci reči?! Ja nemám strach, mám len vlastný rozum. A stádovitý názor máš akurát tak ty podľa mňa.
  76. 82
    Georg21

10 ročný chlapec
    ירושלים

@plavam_zivotom v mojom kontexte? Ja som Boha nezjavil. Zjavil sa nám sám, a dokonca aj vo veľmi nám blízkej forme - v ľudskom tele, v osobe Krista.
    Prečo je môj názor stádovitý názor?
    Čo je stádovíté na tom, že som pochopil ako spolu súvisia Božie a ľudské veci, a že sa navzájom potrebujú, lebo sa dopĺňajú a iba vtedy sme celými, vnútorne šťastnými ľudskými bytosťami, schopnými ozajstnej lásky?
  77. 83
    Plavam_zivotom

22 ročné dievča
    Bratislava

@georg21 Lenže ja v neho neverím. Pre mňa taký Boh neexistuje. Je to viera, ja tú vieru nemám a pre mňa tvoj Boh znamená a existuje rovnako ako pre teba Šiva, Višnu alebo Spiderman. Chápeš čo tým chcem povedať?
  78. 84
    Georg21

10 ročný chlapec
    ירושלים

@plavam_zivotom alebo, je hanba nemať svoje predstavy a veriť v to, čo Boh zjavil? Je to ozaj stádovité a pyšné a hrozné? (letim)
  79. 85
    Plavam_zivotom

22 ročné dievča
    Bratislava

@georg21 Proste je to v mojich očiach výmysel, osoba Ježiša (ak vôbec existovala) je pre mňa človek čo si maximálne tak myslel, že je Boží syn a neverím v jeho žiaden zázrak. Celý koncept kresťanstva je pre mňa blud nad bludy a PIČOVINA najväčšieho kalibru, hádam ti to stačí.
  80. 86
    Plavam_zivotom

22 ročné dievča
    Bratislava

@georg21 Neni to hanba , ver si pre mňa za mňa aj v dúhových okrídlených orangutánov.
  81. 87
    Plavam_zivotom

22 ročné dievča
    Bratislava

@georg21 ALE JA V TO VERIŤ NEBUDEM NIKDY TO POCHOP.
  82. 88
    Georg21

10 ročný chlapec
    ירושלים

@plavam_zivotom @83 chápem. Preto je táto celá téma krstu trošku paradoxná. Len ma trápi, že to berieš tak laxne, a hovoríš, že ak sa rozhodneš dať ho pokrstiť, tak to urobíš aj keby to nebolo správne...
    Lebo buď to chceš prijať to, čo znamená byť pokrsteným, alebo to nechceš prijať...
    Viera je darom, vždy sa môžeš rozhodnúť dať Bohu šancu a modliť sa, aj za svoju (budúcu) rodinku. Píšeš, že nemáš strach, tak to využi pre niečo dobré...
    (letim)
  83. 89
    Plavam_zivotom

22 ročné dievča
    Bratislava

@georg21 Ľudia majú rôzne dôvody na to aby robili rovnaké veci.
  84. 90
    Georg21

10 ročný chlapec
    ירושלים

@plavam_zivotom Ešte sa chcem opýtať čo si myslíš o zázrakoch? Prežila si nejaký alebo si o nejakom počula?
    Ja osobne považujem za najväčší zázrak v mojom živote, že vôbec žijem aj vďaka mame a lekárom.
    Zopár známych zázrakov zo sveta ti tu uvediem:

http://eucharistia.wz.sk/03-tajomstvo-maleho-zidovskeho-chlapca.htm

https://minoriti.sk/25-zo-zivota-cirkvi/883-posko-eucharisticky-zazrak

http://www.milujtesa.org/nr/cirkev/eucharisticky_zazrak_v_buenos.html

https://www.youtube.com/watch?v=DZo6wQcDxjs
  85. 91
    Plavam_zivotom

22 ročné dievča
    Bratislava

@georg21 máš TS.
  86. 92
    Creeson

29 ročný muž
    Košice

Chodím do kostola nie som veriaci nedám pokrstiť dieťa ani keby sa partner pos... Ak bude chcieť dá sa pokrstiť samo
  87. 93
    Mcvpn

tvári sa, že má 5 rokov
    kristušácka dolina

@creeson čo tam robíš?
    Hráš na organe či upratuješ?
    @artlover si si istý, že máš všetky sviatosti?
  88. 94
    Creeson

29 ročný muž
    Košice

@mcvpn Učím spievať ľudí :D
  89. 95
    Ssnehulienka

22 ročné dievča
    Dolný Kubín

rozhodne nie. moje decko si bude otazky viery riesit same - ked pride na to ze chce byt veriaci tak nech nech tak pokojne urobi, ale tahat decko do viery ked este o sebe nevie mi pride skutocne scestne.
  90. 96
    Mayben

25 ročná žena
    telom v PD, mysľou inde...

dala som