Fórum pridal Gombík35, 25. 3. 2020 22:40 do kategórie Zdravie. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

Dipotrie

0
Gombík35

hrá sa, že má 0 rokov
Terabithia

Ak nenosím predpísané dioptrie stále v kuse zhorší sa mi zrak ? Mám 1 takže až tak moc ich nepotrebujem (v podstate len na šoférovanie) ale bojím sa že sa mi dokazia oči ešte viac. Navyše teraz sa mi furt mlžia kvôli hruškám...
Odozva

Názory k téme

1. 1
    Thinkaboutjustice

27 ročný muž

tusim, ze mi na ocnom rozpravali, ze akurat namahas oci viac, cize ta mozu co ja viem stipat, mozes pocitovat diskomfort alebo ta moze boliet hlava
  2. 3
    Riddiculus

7 ročné dievča
    *1238

A ja že som zase nejako mimo, keď neviem, čo dipotrie znamená...
  3. 4
    Aidenn

23 ročný chalan

Oči sa ti kvôli tomu určite nepokazia, môžeš byť pokojný. Celkovo ohľadom zraku je tých hoaxov a babských rečí strašne veľa. Ako napríklad, že pozeraním do mobilu sa ti zhorší zrak -_-

Pravda je taká, že krátkozrakosť spôsobuje akurát tak fyziologický "rozmer" oka. V praxi to funguje tak, že ak máš očný bulbus príliš veľký, alebo jeho optická os je "pridlhá", budeš krátkozraký. Ak je to naopak, budeš ďalekozraký. To nijak nesúvisí s tým, či namáhaš oči alebo nie. Maximálne riziko z namáhania je únava, poprípade z dlhého pozerania na blízky objekt suchosť očí.

Čo sa rozvíjajúcej krátkozrakosti týka, očná guľa ti skrátka do istého roku rastie, a preto sa obvykle zrak do tej cca 21 až 23ky môže zhoršovať. To všetko kvôli tomu, že oko ti narastie väčšie než by trebalo. V istom veku sa to zastabilizuje a k zvyšovaniu dioptrií už nebude dochádzať. Okolo 40ky sa potom začína rozvíjať presbyopia, čo je zhoršovanie schopnosti zaostrovať šošovkou. Je to úplne normálne, bežné a nedá sa s tým nič robiť, len sa zmieriť. Po tomto veku sa teda začne rozvíjať takzavný "syndróm krátkych rúk", a síce potreba okuliarí na čítanie.

Čo je ale zaujímavý fakt a veľa očných ti to nepovie, ak si krátkozrakosť upravíš laserovou korekciou, okuliare na čítanie budeš potrebovať skôr, než keby si ostal krátkozraký a nosil dioptrie. Paradox je, že čím silnejšie dioptrie do diaľky, tým neskôr budeš potrebovať okuliare na čítanie. :)
  4. 5
    Gombík35

hrá sa, že má 0 rokov
    Terabithia

@riddiculus Áno teraz aj ja
  5. 6
    Nuda22

19 ročný chalan
    Nitra

Ja mám nosiť 1.5 od škôlky ale nenosím ich a nemám pocit že by sa mi zhoršil zrak takže myslím že nie.
  6. 7
    Zelinka

23 ročné dievča
    Košice

pokiaľ máš 20+ alebo proste už máš dokončený vývin (aj očí), tak už by sa nejak veľmi nemali zhoršovať :) nos ich tak ako ti to vyhovuje.. ak ti nerobí problém ich nenosiť napr. na prechádzku tak nemusíš.. moja mama ma cca 1tky do diaľky tiež a nosí iba na šoférovanie a sem tam zoberie na telku ak ju už bolia oči a zrak sa jej za pár rokov nezhoršil :)