Fórum pridal Emzááák, 20. 4. 2017 21:00 do kategórie Filozofovanie. Pozri ďalšie diskusie tohto používateľa >

Dodržiavanie etikety a morálnych noriem

0
Emzááák

36 ročný ujo

V dnešnej dobe je vidno, že mladým chýba úcta a nejaké to vychovanie. Ako ste Vy na tom s dodržiavaním etikety. Alebo máte nejaký osobný kódex, podľa ktorého sa riadite?? Či idete hlava ne hlava a ani sa za sebou neobzeráte? :)
Odozva

Názory k téme

1. 1
    Ryu4

22 ročný chalan

Úcta a vychovanie nechýbajú len mladým, akurát od nich sú prejavy úcty viac očakávané, voči každému a všetkému. Osobne som sa s hovadským správaním v minulosti stretol práveže skôr u starších. A to u pubertiakov by to bolo ešte vcelku ospravedlniteľné.
  2. 2
    Petuska11111

18 ročné dievča
    Na pive

Slušnosť mám, ale etiketu väčšinou nedodržiavam. Nemám dôvod niekoho rešpektovať, vyhovovať mu alebo sa k nemu správať slušne len na základe veku, pohlavia a postavenia. Ak je raz niekto kokot, môj rešpekt si nezíska, bez ohľadu na to, o koho sa jedná a v akej spoločnosti sa nachádza. Príde mi to umelé, falošné a naivné. Úprimnosť je pre mňa viac, ako nejaké normy.
  3. 3
    Hagelslag

23 ročný chalan

Dodržiavam etiketu, aj ked nepoznám všetky pravidlá, úctu mám ale chýba mi pokora.
  4. 4
    Demoniqangel

25 ročná žena
    Bratislava

Snažím sa tak všeobecne nebyť buran :D
    Ale príde mi milé (a asi aj príťažlivé), keď muž podrží žene dvere alebo podobne. Ale po ktorej strane chodníka má kto chodiť a kto tomu prvý podáva ruku, to neriešim.

5. 5
    0sea

23 ročný chalan
    Atlantis

Mám zásady, podľa ktorých sa snažím žiť a ktoré mi nikdy neboli k ničomu prospešné.
    Byť zásadový, nestojí za nič...
  6. 6
    M_i_k_i

20 ročný chalan
    Nitra

Slušný som ku každému kto je slušný ku mne, alebo automaticky k novým ľuďom ktorých spoznám a zatiaľ ku mne neboli neslušní.
    Ale nejaké etikety alebo morálne normy, to vôbec.
  7. 7
    Hoperpohroma

tvári sa, že má -69 roky
    tulam sa

v spolocnosti asi celkom dodrziavam
  8. 8
    Bl33d

20 ročné dievča

Tiež súhlasím s postojom "spravam sa k ludom tak, ako oni ku mne". Pretvarovat sa len preto, lebo sa to odo mna ocakava nie je nic pre mna, to radsej s tym clovekom prestanem hovorit uplne.
    Vela moralnych pravdiel mi pride uplne zbytocnych a nevidim dovod v ich dodrziavani, ved pokial nikomu svojim spravanim neskodim, preco by som sa mala nasilu pretvarovat a tlacit do niecoho s cim nesuhlasim, iba preto, 'lebo sa to patri'.
  9. 9
    Vsakpredsajaa

20 ročný chalan

Etiketa je len nejaká blbosť ktorú ľudia bezdôvodne vymysleli.
    Príroda nepozná čo je to slušnosť a neslušnosť. To že nejaký idiot povedal že sprävne je ak muž podrží dvere, a slovo kurva je neslušné, nehrá vo vesmíre žiadnu rolu.
    Inak som k luďom slušný (ak aj oni ku mne) ale odmietam sa riadiť nejakým stádovitým pudom ktorý je len dozvuk z praveku.
  10. 10
    Melancholik

25 ročný muž

dodržiavam, mám aj vlastné sociálne pravidlá a aj takými zaužívanými sa riadim.. snažim sa byť slušný, načúvať, sledovať svet okolo seba - čo potrebuje a prípadne podať pomocnú ruku keď vidím že môžem pom´ôcť práve.. najslušnejší som asi v konverzáciách to sa mi zdá že nemôžem ani nikoho uraziť a keď už tak aj 3 krat poohybam zmysel vety ešte pred ukončením tak že je človek zmätený :D (len pri kamarátoch) ..

neslušný som len keď mám dôvod a vidím že si moje vystupovanie niekto neváži, vtedy aj dávam na vedomie že som nespokojný s tým ako sa človek chová
  11. 11
    Kierkegaard

24 ročný chalan
    Vesmír

Ja som stará škola ešte.
  12. 12
    Paria333

25 ročný muž

Také osobné zásady skor mám. niektoré staré porušujem, človek dnes musí mať lakte nie vsetko sa dá dodržať. ale snažím sa. Myslím že patrím k tým slušnejším ...
  13. 13
    Thrwtchr

24 ročný chalan
    poloha sa načítava

Etiketa = pravidlá slušného správania sa (ako držať príbor, kedy vykať/tykať a tieto blbosti). Dodržujem podľa "libosti".
    Etika a morálny kompas = úplne odlišná kategória, často pojednáva o veciach života a smrti. Príklad: riadim sa morálnym imperatívom, že nie je žiadúce spôsobovať vnímavým bytostiam utrpenie či škodu, ani zasahovať do ich práv a slobody (vyjmä úplnej nutnosti).
  14. 14
    Vreskot000

30 ročný muž

samozrejme treba si držať primerany odstup od niektorých ľudí... pozdejšie všetko pochopíš prečo to tak bolo. ucta a vychovanie. ale otazka v čom. niekedy človek v nejakej diskusii, resp na obrane svojich konaní môže použiť nejaké tromfy, ktorými dokáže poraziť toho druhého človeka, navyše ked zistí, že je na strane pravdy, len pritvrdí a pojde na doraz. v praxi to znamená, že darmo som mladší, a trebars mam posluchať učitela, ale ked mi kaže nejake nezmysly, mám právo odmietnuť jeho požiadavku ak ma navádza na čosi zle. čiže tak :)
  15. 15
    Kuko1965

hrá sa, že má 0 rokov

Snažím sa dodržiavať všeobecné konkrétne zákony a normy, o ktorých som presvedčený, že sú dobrou budúcnosťou a východiskom pre život (ekológiu, prírodu), ľudstvo ale aj pre každého jednotlivého človeka, vrátane mňa. Morálne a etické normy, ako aj zásady etikety či psychohygieny, a pod. považujem len za ich súčasť, ktorá je bez spomínaných hlavných zákonov nezmyselná a prázdna.
    Myslím si, že tak ako sa všetko čo poznáme riadi zákonmi (prírodnými - prírodovednými, spoločenskými - psychologickými, sociologickými, ... alebo hoci aj dopravnými zákonmi), riadi sa prirodzenými zákonmi aj život človeka. Tieto zákony každý "počuje" a "cíti" v najhlbšom vnútri svojho bytia - vo svedomí. Od počiatku ľudstva sa premietajú v náboženských princípoch, zákonoch, normách, ustanoveniach.
    Za najlepšie pre mňa, spoločnosť, ľudstvo, prírodu (vrátane ekológie), ktoré som si zvolil, sa nachádzajú v kresťanskom (katolíckom) náboženstve. Hlavné sú dva:
    Hlavné zákony - prikázania sú dve:
    Milovať budeš Pána, svojho Boha, z celého svojho srdca, z celej svojej duše, z celej svojej mysle a z celej svojej sily!"
    Druhé je toto: "Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého!"
    A tretie doplnenie predošlých o láske k nepriateľom:
    "Milujte svojich nepriateľov a modlite sa za tých, čo vás prenasledujú,
    aby ste boli synmi svojho Otca, ktorý je na nebesiach.
    Vysvetlenie posledného - kde možno badať aj až druhoradý význam, ktorý náboženstvo priznáva etikete: "Veď on dáva slnku vychádzať nad zlých i dobrých a posiela dážď na spravodlivých i nespravodlivých.Lebo ak milujete tých, ktorí vás milujú, akú odmenu môžete čakať? Vari to nerobia aj mýtnici? A ak pozdravujete iba svojich bratov, čo zvláštne robíte? Nerobia to aj pohania?
    Milujte svojich nepriateľov a modlite sa za tých, čo vás prenasledujú."